Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.020 mesaj var

Aynı şeyi yazdım zaten.

Belki ben yanlış anlıyorum ama tam tersini söylüyoruz. 

Siz " Gerçek brightness sadece ekran kartı ayarlarından yapılabiliyor. " diyorsunuz , ben gerçek brightness ayarı monitor üzerinden yapılır diyorum.  

Akşam bakayım uygun bir yazılım var mı diye, dimmer isimli bir yazılım denedim. O da arka aydınlatmanın ışık şiddetini azaltmıyor , daha koyu görüntü yollayarak panelin ışık geçirgenliğini azaltıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arka aydınlatma=Backlight'ın brightness=parlaklık ayarı olduğunu zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Monitör içindeki backlight=Arka aydınlatma ayarının kalibrasyonla zerre alakası yok. O yüzden Narcissuss'un "gece" ve "gündüz" ayarı var backlight için. Gündüz backlight düşük olursa gözü rahatsız etmez,gece az yüksek olursa daha iyi olur. 

Ama hiçbir ayarı aldığınız görüntünün kalibrasyonu ile alakalı değildir. Israr ederseniz de gidin Windows içindeki Color calibrationı açın,brigtness bölümüne geçin. Sonra da monitördeki "backlight" ayarı ile yapmayı deneyin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Söylediklerinizi anladım da ,o ayarları yaptıktan sonra ben bir de monitor üzerinden arka ışığı uygulamaya göre ayarlıyorum. Benim istediğim sonucu ancak öyle oluyor. Narc 'ın ayarlarını kullandım , işimi görür şimdilik.

Asus'un DisplayWidget aslında çözer işi ama bu modeli desteklemiyor. Ben text,resim, oyun ,video için farklı ayarlar kullanıyorum . Her seferinde monitor üzerinden değiştiremem . O yazılımın üreticisi şuymuş aslında.

http://www.portrait.com/

Bu monitorun renklerini sevdim. Video da memnun kaldım mesela. IPS değil ama beni tatmin edecek kadar yakın. Yine videolarda bile daha smooth görüntü elde ediliyor.Sadece 16:10 dan geçtiğim için biraz basık geliyor , alışırım zamanla. İstediğim gibi bir monitor, tv çıkında ona doğru süzülürüm.

Asus kaptı monitor işini. Eskiden monitor markası olarak aklıma bile gelmezdi. 

http://www.tomshardware.com/reviews/asus-rog-pg348q-34-inch-curved-g-sync-monitor,4742.html#xtor=RSS-182

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az once 4k 40 inch ekran aldim.

Iyiki almisim :) Henuz elimde 2.0 kabloda yok ama 30 fpsde takiliyorum cozunurluk ve netlik muhtesem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az once 4k 40 inch ekran aldim.

Iyiki almisim :) Henuz elimde 2.0 kabloda yok ama 30 fpsde takiliyorum cozunurluk ve netlik muhtesem.

Bu bol resimli ve detaylı bir incelemeyi hak ediyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Guild Wars 2 ve overwatch u denedim 4 k olarak, cozunurluk inanilmaz onemli, 40 inc de bile grafikler inanilmaz kaliteli gorunuyorlar.

Bakalim hdmi 2.0 kablo ile ekran kartim kac fps verecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HDMI 2.0 kablosu diye bir şey yok çünkü, standarda uygun HDMI kablosu iş görür, ara birimlerin HDMI 2.0 olması lazım.

Bosunami fellik fellik aradim :(

Elimde 3 tane kablo var biri philips digerleri sonorous ama hicbiri 4k da 60 hz e cikamadilar nasil bir kablo almam lazim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sagolsun Tolga'nin mesaji okuduktan sonra gittim salondaki turksatin teledunya receiverinin kablosunu taktim pc ye, su anda goruntu 4k 6hz :) Kendimi cok salak hissettim.

Yalniz simdide soyle bir sorun  var, eskiden bunlarin hepsi fulldu renk derinligi dinamik range vs daha yuksekti ve rgb ydi,ve renkler falan daha kaliteliydi ozellikle karanlik alanlarda:

3AM4BO.png

Sanirim kablonun bant genisligi yatarsiz kaldi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çözünürlük PC altında gözükmüyorsa aptal Nvidia kendisini TV'ye bağlanmış zannedip otomatik limited veriyordur. Siz en iyisi kaliteli bir Displayport kablo alın hiçbir sorun kalmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsiburadadaki sozde hdmi 2.0 kablo siparisini ipttal ettim canavar gibi bir monster :) kablo aldim 18 gbps bakalim nasil olacak. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam oradaki ayarların hepsi TV ile alakalı. Bilgi olarak güzel ama sizin "PC" de control panelden RGB Full seçememenize o yazı çözüm değil. Sizin PC'de düzgün görüntü alabilmeniz için o ayarın RGB full olması lazım. 

Limited olarak çakılı kalırsa oradan yazan "washed out" görüntü oluşur herşeyde. Simsiyah ekranda bile siyah değil,gri görürsünüz renkleri.

Ya yazılımsal,ya kablodan bir sorun var. Bence yazılımsal. Nvidia kendini TV'ye bağlı zannediyor ve ayarı direk "limited" olarak seçiyor. Bence çok uğraşmadan çözümü Displayport kablo almakta bulun. HDMI'de her zaman bu sorunun olma olasılığı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O programcık aslında Nvidia eski driverlarında bu "RGB full" , "RGB Limited" ayarı olmamasından kaynaklıydı. HDMI'yi her şekil limited görüyordu,bununla hallediyordun. 

Yeni driverlarda o screenshottaki ayar (sendeki gri olup değiştirilemeyen) geldi. Artık kullanmıyordu kimse bu programcığı o yüzden. 

İşi hallettiyse güzel. Yalnız her driver güncellemesinde tekrar kurulması gerekir onun. Ben displayport kablo dışında da bir çözüm bakayım şu işe.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni cihaz aldigimda kurcalama olayi var bende kafam dondu o yuzden Bloody nin ifadesini farketmedim evet tv bu kusura bakmayin.

Dun butun formatlara baktim ogrendim iyice vs. 

Kablo su: monster cable 1m 1200ex 17.8 Gpbs.

Bloody nin dedigi gibi 30 hzde chroma 4:4:4, rgb full vs hersey aktif ama 4K 60 hz de sanirim bandwidthi kismak icin chroma 4:2:0 oluyor.

Ote yandan ilk basta bahsettigim washed out goruntu artik olusmuyor. Neden bende bilmiyorum ya yeni kablodan yada o programciktan.

Suradaki sitede test edebiliyorum goruntuyu:

http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok