Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.013 mesaj var

1080P'den farkı yok bu monitörlerin, önemli olan da o.

Keşke farkı olmasa standart 1080p'den, daha da kötü 34" de 1080p olması.

Şimdi bu zavallı narc, insan gibi laf söylemekten anlamayacak, en iyisi bilimsel metodla kanıtlayayım ki bir daha ağzını açamasın.

Pixels per inch (PPI) = Pixel Density

https://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_density

Türkçe meali bu değer ne kadar yüksek ise görüntünüz o kadar nettir.

Şimdi gelelim örneklere. (burada yaptığım hesaplar için web sitesi: https://www.sven.de/dpi/ )

24" 1920*1080 = 91.79 PPI

27" 1920*1080 = 81.59 PPI

bu en basit örneğimiz, her ne kadar 27" monitör daha büyük daha güzel zannedilse de aynı "native" çözünürlüklü monitörler arasında küçük olan (yani bu örnekteki 24" monitör), boyut olarak daha küçük olsa da netlik olarak daha üstündür.

şimdi örneklerimizi standart (olması gereken) wide-screen ve ultra-wide seçeneklerle çeşitlendirelim:

27" 2560*1440 = 108.79 PPI

34" 3440*1440 = 109.68 PPI

en son olarak gelelim bu başlıkta büyük bir gaflet, dalalet ve hatta hıyanet ile savunulan LG monitörün değerlerine:

34" 2560*1080 = 81.72 PPI

görüldüğü üzere bu boyutta bu PPI değerinin anlamı ÇA-MUR-DUR.

yani ties'e yukarda dediğim gibi standart 1080p olan 24" monitörden bırakın farkının olmamasını, daha da kötüdür.

bu yüzden insan gibi uyardık, ölü yatırımdır dedik, fakat narcissus'un temsil ettiği halk kitlesi yine ellerine meşale, kazma ve küreklerini alıp yola düştüler.

büyük monitör aldım zannedip, yakından çamur görüntüsü izlemek isteyenler buyurup 4000 lira verebilirler tabii ki, beyin bedava dağıtılmış ama kullanmak zorunlu diyen yok.

yeahsciencebitch.PNG

bir daha böyle 3 kuruşluk argümanlarınızla gelmeyin karşıma, bundan sonra açıklama yapmam, direkt harcarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha once konusu gecmisti:

https://www.pcgamesn.com/nvidia/nvidia-gsync-hdr

4K, 144hz, G-sync HDR, IPS. Tahmini fiyat $1200, belki daha yuksek. Bu fiyata ragmen boyut 27"

Bu ozelliklerde 32-40" bir monitor ve onu surebilecek bir ekran karti cikana kadar hepsi gecici urunler. 32-40 inc ekranin tamamini gorebilecegin mesafede 4K ideal, o ekran boyutu belini agritmadan sirtini yaslayacagin mesafeden gorus alanini doyurmak icin ideal, en az 85hz'de calisan, tercihen 120-144hz ekran oyunlar icin ideal. Su anda boyle bir urun yok. Boyle bir urun ve onu surebilecek bir ekran karti ciktiginda PC'lerde yeniden durulma beklenebilir. Nasil 720p TV ve konsollar standartlastiginda ona gore yapilan oyunlari tasiyan PC donanimi da yaygin oldugu icin PC donanim piyasasi bir doygunluga ulasip durulduysa benzerini bu 4K 120+hz seviyesine geldigimizde tekrar yasayacagiz.

Vaktiyle Quake2-3 oynadigimiz ekran kartlarinin abartisiz 1000 kati hafizaya sahip kartlar kullaniyoruz. Cebimizdeki telefonun ekran kalitesi o cihazda izleyecegimiz videoyu montajladigimiz masaustu ekranina toz yutturmus. Master race aman aman PC, hala cogunluk 1080p (1080p diyen insanlarin normalde kastettigi).

PC'den baska cihazi "kendi gorevini iyi yapiyor" diye ovsen "bunda multitasking yok, PC herseyi iyi yapiyor" diye over, "PC'de adam gibi sunu yapacak ekran yok" desen "ya onu tablette yapiyor herkes" der. Birak 4K 60fps video izlemeyi, elindeki telefonun cektigi fotoyu tam cozunurlukte acip gorecegi ekrani yok, master race diye geziniyor. Monitorun rengi camur olmasa, cozunurluk iyi olsa 10 yil once cogunlugu "insan gozu 30fps ustunu goremiyor" diye senle kavga eden haspam bugun 144hz altinda kör oluyorum der. Yok iste su anda ideal monitor. Sozde herseyde iyi PC, birini duzgun yapsa otekinde eksik kaliyor.

Nihayet 27inc de olsa bir seyler geliyor. Once ne kadar gereksiz olduklarini dinleriz. Sonra cigere erisebildiginde koro halinde dinleriz PC'de 4K 144hz'in nimetlerini, konsola nasil bastigini. Yeni bir durum yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bu adam artık tam bir hesap makinesinde 4 işlem yapınca kendini yüksek mühendis sanan bakkallara döndü..  :lol:  :lol:

Ya şu arkada msglarım durmasa biri beni bu monitoru savunuyo falan sanıcak.. adam kendi kendine gelin güvey oldu bi heyecanlar bi gülmeler falan bonzai mi çekti naptı yine.. :lol:  :lol:

Adam öyle bi birikmişliğin eseri olmuş ki yıllardır bi konuda ezicem diye..  benim işim olmaz dediğim monitoru bile satmaya çalışan pazarlamacıya karşı verdiği mücadele gibi  burda ateşli ateşli ağzından salyalar akarak bi mücadele sürdürüyosun.. kafayı anlayamadım :D ... neyse yine daha önce de belirttiğim gibi burada standart bi 1080p monitor ihtiyacından değil  "ultrawide" gereksinimi duyan insanlar için sunduğu özellikler düzgün fiyatta ihtiyacı karsılardı dedik.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitör 27" 16:9 1080p monitörün yakın akrabasıdır, 27" 1080p monitörün piksel yoğunluğu rahatsız etmediyse bu da pek etmez.

Bendeki monitör ama ideal PPI değerinde bu boyutta artık. Nasıl 27" için 2560x1440 ideal ise.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ASUS PG258Q çıktı, çok yakında Amazon'a falan da gelir.

TFT Central incelemesi:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/asus_rog_swift_pg258q.htm

Önemli özellikleri:

En önemli özelliği doğal 240Hz panel ile gelmesi, yani daha önce gördüğümüz birçok modelde olduğu gibi overclock falan söz konusu değil, panel üretimden direkt 240Hz.

1080p de olsa 240 FPS yakalanır mı diye merak edenler için imzadaki PC ile Battlefield 1'de 1080p çözünürlüğünde 160 FPS civarları yakalanabiliyor multiplay haritalarda ve Ultra ayarlar ile. BF 1 gördüğüm kadarıyla 200 FPS limitli gerçi.

1080p ve 25" diyebileceğimiz boyutta 16:9 standart bir monitör, panel TN ve maalesef mesela PG278Q'daki gibi gerçek 8-Bit de değil, 6 Bit+FRC ile 16.7 milyon renk sağlanıyor. Elbette G-Sync de var.

Monitör tam bir competitive oyun monitörü bu haliyle, çok büyük bir kesime hitap eder hali yok bence, bu tarz monitör arayanlar bakabilirler ancak fiyatın da ehven olacağını pek zannetmediğimi de belirtmek isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çift monitör kullanan arkadaşlara bir sorum olacak, biraz lamer sorusu olabilir kusura bakmayın.

Oyun oynarken diğer monitörde açık olan browser'a geçersem oyunu aşağıya atıyor. Bunu engellemek için ne yapabilirim ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ Window mode denemiştim çok hoşuma gitmemişti, ama borderless aklıma gelmemişti, sanırım bu sorunu çözecektir. Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K 60Hz iyi değil oyun için, yüksek tarama hızlı monitör almak varken, 60 FPS bile olsa GTX 1080Ti gerekir yine iyi kötü, eee bir de zevkli olmayan bir deneyim o kadar paraya, GTX 1080Ti+2560x1440 IPS 144Hz veya beğeniye göre 21:9 yüksek tarama hızlı bir model daha memnun eder kullanıcıyı.

Ben 4K oyun oynadım baya bir süre, bir vauvv faktörü oluyor 1080p'ye göre(dikkat 2560x1440 değil) ancak 60 FPS üzüyor özellikle FPS oyunlarda.

Yeri yurdu değil daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K IPS 60hz G-sync, 27 inch, $800

http://techreport.com/news/31598/agon-ag271ug-monitor-marries-g-sync-to-4k

Benim 4K@120hz calistigi halde $800 civari olmasini bekledigim cihazlar TV/ekran hybrid'leri. 4K TV'lerin panelleri zaten 120hz calisabiliyor, sadece yeni nesil baglantilari ve dusuk gecikmeli oyun modunu desteklemeleri lazim. Bu cihazlar masaustunde dev ekranin gerektirdigi cozunurluge ve ust seviye monitorlerin hizina sahip olduklari halde banka soymak gerektirmeyen ilk ekranlar olacaklar.

TV'den monitor olmaz diye dusunebilirsiniz. Philips gibi markalar TV'den anten vs gibi bolumleri cikartip ayni paneli ve kasayi kullandiklari PC monitorlerini piyasaya veriyor. 2015-2016'da boyle urunler piyasaya cikti ama baglanti standardi 4K@120hz'e imkan vermiyordu. Bu yil ayni mantikla hazirlanan urunler yeni HDMI standardiyla 4K'da yuksek hiz da sagladiginda, fiyat da uygun oldugunda inceleme yapanlarin ilgisini cekecekler.

4K oyunun 1440p ile farkini onemsemiyorum diyebilirsiniz. Bir de 40 inch'de deneyin :) Imkan varsa bir de 1080Ti ile Doom'u 40 inch'de 120 fps'de deneyin. Sonra bize de anlatin :)

1 yil sonra dayanamayip aldiginiz kartla oyunlar 4K 120hz'de calisip, videolar 4K 60hz'de izlenirken onunuzdeki monitore kufretmeyecekseniz, her yil yeni monitor aliyorsaniz durum farkli tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hiç değilse 75hz olsaymış.  :icon_think:

bu saatten sonra 60hz'de dönüş ölümden beter.

ben hala 4K monitöre geçmeden önceki durağımın 34" bir ultra-wide olacağını düşünüyorum, en azından oyun için bana kalırsa her açıdan 27" 60hz bir 4K'dan her türlü iyi olacaktır.

Tolga abim yeni monitör alınca, benim de monitörüm onun şuan imzasında yazan olacak umarım  :zuh:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bi ayilik yaptim, masanin ustune 40 inc ekran koydum, alistim, simdi geri gidemiyorum. Yoksa 1440p 144hz'ler mantikli.

Olay sadece ekran boyutu degil, o boyutta arkama yaslanarak PC kullanmanin konforu. Yine Gollum gibi ekran ustune egilmekten sirtim agrisin istemiyorum. Ama boyut da onemli. Onunde bir foto aciyorsun, baska ekranda gormedigin detay goruyorsun. Her resim bir poster, her wallpaper bir tablo. 16x9 icerikle ultrawide ekranlar da veremez o hissi.

Dusuk input lag ile 1080p'de native 120hz ve duzgun upscaling olursa oyunu 1080p 120hz'de oynamakta sorun yok benim icin. Masaustu ve videolar 4K 60hz 4:4:4, oyunlar 1080p@120hz olup ekran karti uzun sure is gorse mutlu olacagim. Oyunlarin 4K'da 120hz calismasi lazim degil.

Bu tanima en yakin urun Sony X830C olmus, 2015'te. 4K 4:4:4 60hz destegi masaustunde guzel, 1080p'de 120hz PC baglantisi ile calisiyor ve upscaling kalitesi yuksek. Oyuna gore gerekirse 1080p 100hz de destekliyor. Sorun 35ms input lag. Arada cikan firmware update'lerle bir ilerleme olmus mudur bilmiyorum.

Sf4cGMb.jpg

Yeni nesil HDMI 2.1'le gelen bant genisligi 4K@120hz baglantiyi mumkun kiliyor. Bu ayarlarda oyun oynama fikri hala ucuk ama yeni gelecek TV'lerin 120hz odakli olmasi beklenebilir. Freesync benzeri VRR (variable refresh rate) iceren bir game mode da HDMI 2.1'de standart. Bu sekilde 120hz input ve VRR game mode standartlasinca dusuk input lag de yayginlasmali. O yuzden yeni nesil TV'lerin farkli olmasini bekliyorum.

4K teoride 1080p'den mukemmel upscaling'e uygun 4:1 pixel oranina sahip. HDMI 2.1 standardini duzgun uygulayan ve game mode'u tamamlayacak bir upscaling kullanan TV'ler 1080p@120hz ve 4K@60hz'de ideal kullanim sunmali. 40-43" boyutla bunu tamamlayacak yeni nesil TV'ler monitorlere rakip olmali. Teoride onunde bir engel yok. Pratikte bunun gerceklesmesi ne kadar surer, orasini bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Casual oyuncu için olur öyle 40" masaüstünde monitör. Ama multiplayerda fps falan oynamaya kalkarsanız harcanırsınız. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dogrudur, singleplay odakli oyun oynuyorum. Ekranda gecen her 10 saatin en fazla 1'i oyun basinda. Forumu bilmem ama dunyada azinlikta oldugumu sanmiyorum.

Multiplayer oynadigim donemde 15inch 85hz CRT kullaniyordum. Tum goruntu focal merkezimdeydi, akiciydi, temizdi, gecikmesizdi. Ama ortalama kullaniciya tavsiye etmem.

Rekabet o kadar onemli oldugunda PIP ile 40 inch'in 4'te birine native 1080p verip kullanmak mumkun olmali. Next gen HDMI 2.1 TV'ler bunu 120hz'de yapabilmeli.

3in1.

1. Masaustunde ve donanimin yettigi oyunda 40inch 4K 120hz/60hz.

2. Guclu donanim isteyen oyunda 1080p@120hz upscaled to 4K.

3. Rekabette 20inch native 1080p@120hz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 27" monitörümü bile bazen büyük buluyorum, ne kadar hızlı olursa olsun monitör abartılı büyüklüklere ulaşırsa oyun oynamak keyif vermeyecektir diye düşünüyorum. Zaten oyun monitörleri de bu mantıkla 34" bile üretilirken 4:3-16:9 olarak üretilmiyorlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

34" monitör ben kullanıyorum ama bunu böyle düşünmemek lazım, 21:9 çünkü bunlar, içinde 27" 16:9 bir monitör var, kenarları 21:9 olsun diye uzatılınca 34" oluyor, yoksa yüksekliği falan 27" 2560x1440 monitör, genişlik harici farkı yok.

4K falan asla hitap etmez, oyun monitörü olayını sürükleyen multiplayer FPS sektörü, burada da 4K şu anda kullanılacak seviyede değil.

Yine masaüstünde o kadar büyük bir monitör olmaz. Bana asla hitap etmez.

4K ne zaman bu seviyeye gelir ? Bence rahatlık açısından Volta'nın Ti versiyonundan önce gelmez, o dönemde de oyun motorlarının şimdikinden çok daha fazla talepkar olmayacağını varsayarak.

Yine upscaling en son arzu edilebilecek birşey, doğal çözünürlük varken asla kullanılmaz, tercih edilmez, Gsync monitörlerde hele internal scaler dahi yok.

Bu işler hep gelip neticede oyuna dayanıyor dikkat edilirse. Ancak yanlış anlaşılmasın, sadece merak ediyorum aktif olarak oyunlarla o kadar ilgisi olmayanlar da ne bileyim gayet kesin kanaatlere varabiliyorlar. Bu ilginç geliyor bana.

O kadar ilgisi olmayanlar derken, şimdi Korhan olsun, Çağlar olsun, Cihan olsun ne bileyim şimdi başka baya arkadaşlar da var, kusura bakmasınlar ismini anmadıklarım, saatlerle değil mesela, misal Battlefield başında, R6 başında, Overwatch başında mesela geçen süre olarak gün falan değil artık, hafta, ay geçiren arkadaşlar vardır, bu arkadaşların hiçbirisinin masa başında 4K veya 40 inç monitör istediğini, bu şekilde rahat edeceklerini düşündüklerini asla düşünmem.

Oyuncunun şu anki talebi yüksek hızlı tarama yapabilen, gayet düşük gecikmeli, başında saatlerce oyun oynayabileceği, gözü yormayan, uygun boyutta bir model olabilir. Oyuncunun hatta renk doğruluğu, kontrast fazlalığı ve dolayısıyla yüksek kaliteli görüntü talebi dahi çok fazla yok.

Bunlar gelse belki diğer şeylerden feragat edecek, öyle olduğu vakit istemiyor. Bu nedenle halen TN tercih eden birçoklarını gördüm, yine microstuttering başta olmak üzere dezavantajları nedeniyle büyük bir kesim SLI'ya da bulaşmak istemediğinden, ehven bir şekilde tek kartla en yüksek FPS'yi nasıl alırım diye 1080P tercih ediyor.

Bunlar da azımsanacak gibi değil.

Velhasıl kelam durum budur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dedigim gibi, bilgisayar basinda gecen 10 saatimin en fazla 1'i oyunla geciyordur. Video ile gecen vakit daha coktur.

Anlasamadigimiz nokta su: "benim gibi cok amacli kullanim icin monitor arayanlara, kullanim sekli benim gibi olanlara soyle bir urun iyi bir denge sunabilir" diyorum, "hayir, yaniliyorsun, tek amacli, oyun icin monitor arayanlara oyle bir urun uymaz" diyorsunuz. Arada baglanti kopuyor.

Aile kullanimi icin, gunluk kullanim icin, ic hacmi, bagaj kapasitesi, yakit verimliligi, guvenilirligi ile su arabalar iyi olacak, yeni duyurulan teknoloji sayesinde yuksek hizda yol tutusu da iyi olacak desem, hayir, biz birkac arkadas surekli yarisiyoruz, sadece yaris arabalari iyi deseniz ayni durum olacak.

Uzun yazdigim icin arada kaynadiysa:

1440p 144hz bugun ideal olabilir. 4K'da competitive oyuncunun ihtiyaci olan performansi tutturmasi vakit alacak, muhtemelen dediginiz gibi Volta Ti'lara kadar surer. Sadece competitive oyun odakli monitor alanlar goruntu kalitesini ikinci plana alip responsiveness ve tazeleme hizi uzerinden hareket eder, cok buyuk monitor de tercih etmezler. Bunlarda sizle tartismiyorum.

Ote yandan:

Benim gibi insanlar icin PC cok amacli, izledigimiz video 4K, cebimizdeki telefonla cektigimiz foto/video 4K, masaustumuze koymak istedigimiz resim 4K, onumuzdeki ekran calisma alanimiz ve buyuk olmasi rahat, ayni ekranda keyfimiz, hobimiz, dunyamiz ve bu ekran yeni standartlasan teknoloji ile buyuk, hizli ve yuksek cozunurluklu olma yolunda, boylece oyun icin de uygun (en iyi degil, uygun) olabilecek. Kullanim profili bu paragraftakine uyan ve siklikla monitor degistirmeyenler icin 2017 sonu 2018 basi gelecek bu urunler ilginc olabilir. 4K@120hz saglayan donanim da zaten pek uzaginda olmayacak.

VRR (variable refresh rate), 4K@120hz, Game Mode iceren HDMI 2.1 standardindan soz etmeyeceksek, 1440p@144hz herkes icin ideal, bitti dagilin durumu varsa bu baslik niye var? Madem oyuncular icin gereksiz, Gsync 4K 144hz IPS HDR cihazlar niye duyuruluyor?

Steam kullanicilarinin %2'si 1440p kullaniyor. %43 1080p'de cunku video standardi bu. Simdi yeni yukselen video standardinin oyun icin uygun hizlarda calisan TV ve monitorlerde kullanilabilmesi 1440p'yi marjinal bir gecici ara cozum haline getirecek. "Bugun 1080p var, yarin 4K alacagimi biliyorum, yine de gidip 1-2 yil icin 1440p alacagim" diyenler azinlik olacak, cozunurluklerin Windows 8'i olacak (herkes ya 7 ya 10'da).

4K cihazlarin Steam istatistiklerinde ne kadar yayginlasacagina dair bir iddia ve bir Quake3 maciyla konuyu baglayalim isterseniz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K Gsync HDR monitör gelmesinin genel durum ile hiçbir alakası yok, GTX 1080 Ti'ın bunu besleyemeyeceği aşikar, gelecek modellerin 2000 USD olabileceği söyleniyor, parası çok olan casual oyuncuya hitap eder bu model.

Oyunlarla ilgisi olanların davranış biçimlerine ilişkin çıkarımlarınızın hiçbirisine de katılmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok