• Announcements

  • Mr.Crunch

   Altyapı Değişikliği İhtimali.   10/31/2019

   https://www.cursedhardware.com/topic/3469-lisans-ücreti/ Ücretli altyapıyı, ücretsiz kullanıyorduk, mevzu çıkma ihtimali çıktı.  O yüzden anket açtık.

T800

CHW
 • Content count

  2,981
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

T800 last won the day on May 22 2018

T800 had the most liked content!

About T800

 • Rank
  I'll be back

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,182 profile views
 1. Bununla beraber bir model daha var ancak RTX 2080 Ti dahi kurtarmaz bu monitörleri, o yüzden şu an için çok anlamlı değil. SLI v.b. teknolojiler de artık yok gibi, ne desteği kaldı ne birşey, o bakımdan bu tarz ürünler 4K 144Hz monitörler gibi yararlanma imkanı çok yok.
 2. 240Hz olacak ise 1080p dışında seçenek yok desek yanlış olmaz, daha yeni 2K ama TN panelli bir, iki ürün belirdi sadece. 1080p 27" olarak tabii keskin bir görüntü vermiyor. Ben aynı monitöre devamlı bakmaktan sıkılıyorum hiçbirisi dört dörtlük olmayınca, belki ileride micro led, OLED modeller tatmin edici ve uygun fiyatlı olarak gelirse uzun süre kullanma imkanı olabilir.
 3. Samsung LC27RG50 240Hz VA 27" 1080p monitör ile baya vakit geçirdim, renkleri gayet iyi, Windows 10 kalibrasyonu ile kendi gözüme göre yapmaya çalıştım ayarları. Esas itibariyle kimsenin ayarını falan da kullanmak doğru değil, paneller farklı çünkü model aynı olsa bile paneller birbirini tutmuyor. Oradan gelirsek kontrast baya başarılı ki bu da ciddi birşeyler katıyor görüntüye, renkleri de gayet iyi, TN ile ilgisi yok, kontratın canlılığa etkisi yüksek. Ancak gel gelelim VA panel sorunları bunda da var, kimi zaman inverse ghosting ve motion blur olabiliyor, ancak oynadığım The Division 2, Destiny 2, Anthem, Battlefield 5, Overwatch, Apex Legends gibi oyunlarda oyunun içine edici bir durumda olmadı. Gsync modülü olmadığı için kare/sn degerine gore adaptive overdrive ayarı da olmadığından da inverse ghosting özellıkle kare/sn düşük seyrediyorsa görülebiliyor, yine özellikle gri ton geçişlerinde smearing denilen efekti görebiliyorsunuz bu durumlarda. Ama bu dediğim gibi çok çok fazla değil ve rahatsız edici bir seviyeye de ulaşmıyor. Ancak düşük güçlü bir GPU ile bu monitör kesinlikle kullanılmaz onu da belirtmiş olayın. Tabii Overwatch v.b. sorun teşkil etmiyor, hem bu tarz renk geçişleri fazla değil hem de GPU gücü çok fazla gerektirmiyor. Bu tarz efektler en bariz The Division 2'de görülebiliyor. Sonuç olarak total değerlendirmede bu zamana kadar kullandığım en başarılı modellerden, keşke bu bahsettiğim şeyler de olmasaydı ancak dört dörtlük bir teknoloji yok maalesef. Fakat tekrar belirtmek gerekirse, ciddi olarak 1080p'de en azından 110-120 FPS ve üzeri çıkamayacaksanız bu monitör sıkıntı yaratabilir.
 4. Ben bu arada Samsung C27RG50 aldım. 240Hz ilginç bir şekilde kaldırıyor, Destiny 2'de o hızla karanlık sahnelerde, gri tonlarda smearing farketmedim hiç ancak koyu ton geçişlerinde smearing yapıyor çok çok dikkatli bakılırsa ve o anda tarama hızı düşükse görülebiliyor, ancak dediğim gibi oyunda göremedim hiç, fakat Gsync Pendulum demodaki gri tonda farkettim dikkatli bakınca ve çok çok hızlı bir biçimde görüntüyü değiştirince görülebiliyor, Destiny 2'de gayet başarılı. Kontrast VA panel olduğu için baya iyi, daha önce VA panel kullanmadığım için bilemiyordum çok ancak kontrast etkiliyor gerçekten. 32 inç almadım, birincisi görmeden alacaktım ki şansım yaver gitmiyor pek bu durumlarda, bir de takıntılı olunca kötü bir durumda sıkıntı olacaktı. İkincisi benim masaya 32 inç çok büyük gelecekti. 24.5 inç iyi benim masada, 27 inç maksimum oldu. Üçüncüsü 240Hz hıza da alıştım, düşürmek istemedim tarama hızını. Monitörün curved olması da baya iyi oldu oyunlar için sadece shooter oynadığım için. Renkleri gayet başarılı, TN gibi kafayı yukarı aşağı oynatsanız bile gamma shift yapmadığı için ayarı tutturduktan sonra güzel oluyor. Görüş açısı da son derece yeterli yine bir IPS kadar olmasa da çok çok yeterli. Kontrastı gerçekten iyi. 1080 Ti ve üzeri ekran kartı olup 240Hz monitör arayan var ise ben başarılı buldum diyebilirim bunu rakipleri karşısında. Monitör bir de Gsync uyumlu, modülü yok ancak monitörün, fakat kutusunda kasasında falan hep Gsync logoları var, Gsync olarak da bir sıkıntı yaşatmadı ancak Tom's Hardware incelemesinde Freesync olarak baya ghosting ile karşılaştıklarından bahsetmişler, ben Destiny 2'de oynadığım kadarıyla kare/sn 100 ve civarına düşse bile 1080 Ti ile öyle bir durum yaşamadım. AMD ekran kartı ile kullanacak olan olursa araştırmasında fayda var. Unutmadan monitör gerçek 8-Bit, TN modeller gibi 6 Bit+FRC değil.
 5. 24.5" Gsync 1080P TN 240Hz monitör. 2.100 TL Kutusu dahil herşeyi duruyor, garantisinin bitmesine ya bir iki ay kalmıştır ya da bitmiştir. Bir sıkıntısı yok.
 6. Vatan'da fatura ödemesi yapıldıktan sonra piksel kontrolü yapılıyor sorduğuma göre. 5700 XT varsa LG 32GK850G olmaz, Gsync modülü olan bir ürün çünkü adaptive Sync özelliğinden yararlanmak isteniliyorsa. Ancak fiyatı baya uygun 2800 TL şu anda araştırılırsa.
 7. Birşey daha eklemek gerekirse overshoot hataları da son derece minimal 144Hz'de. Hatta hata yok gibi sanıyorum, overshoot hatası olmazken response time da 144Hz için gayet yeterli ki çok çok iyi bu. Bu panelin falsosu maalesef kontrast. IPS standartlarında değil, hatta daha iyi TN monitörler vardır. Artı olarak renk konusunda da AU Optronics AHVA(IPS de deniliyor özellik itibariyle) paneller ile karıştırmamak lazim, onlardan önde, 8-Bit AHVA bu Nano IPS 10-Bit(8 Bit+FRC).
 8. LG'nin bu yeni IPS paneli 1ms. Backlight strobing falan ile çıkanlar da var da bu o değil. Overdrive en yüksek ayarda bunu yakalayabiliyor panel ancak kullanılır değil, aşırı overshoot oluyor. Kullanılabilir overdrive ayarında da iyi kalite TN panellerden çok farklı değil, eski IPS paneller aklınıza gelmesin bu panelle birlikte. Bir de Viewsonic'in bu ucuz IPS 2K monitörü gündeme gelmiş, bu model sanıyorum Innolux panel kullanıyor ve bu panelin iyi bir ünü yok maalesef, bir araştırmak lazım.
 9. 32" FHD çözünürlük için çok ciddi büyük, 32" olacak ise VA dışında pek birşey bulunmuyor herhalde ve LG 32GK850G bu linkteki monitörden daha ucuz şu anda, bu klasmanda da gördüğüm kadarıyla gayet önde bir model. Bunun yerine her türlü tercih edilir.
 10. Viewsonic çok çok büyük ihtimal LG'nin bu panelini kullanıyor, Gysnc monitör bu saatten sonra almak istemiyorum, Gsync modülü olsa farklı olarak overdrive ayarı da olacak tazeleme hızına göre ve bir de 165Hz overclock olacak, bunlar için de o fiyat farkını vermek istemem bir de AMD ile çalışmayacak. Nvidia da Gsync modüllü monitörlerin AMD kartlarla çalışmasını sağlamak için birşeyler yapacakmış okuduğuma göre ancak bu hangi modelleri kapsar nasıl olur hep soru işareti. Bir de dediğim gibi yukarıdaki özellikler için ek para vermek istemiyorum. LG 27GL850 şu an için en iyi seçenek gibi, renkler baya canlı anlatımlara göre, en büyük eksiği kontrast, baya zayıf, TN klasmanında sayılır, hatta daha iyi değerde TN modeller var. Ancak tabii panelin renk kalitesi muazzam yine anlatımlara göre. Ve tabii response time TN klasmanında, gelmiş gecmiş en hızlı IPS monitör olduğu belirtiliyor. Samsung VA panelli 240Hz modelin fiyatı baya uygun, ancak bu VA, görmem lazım ve VA bir modelin 240Hz hıza ulaşacağını ciddi olarak düşünmüyorum. Ama görmem lazım. LG 32GK850G de baya baya uygun fiyat olarak, bu da VA, kontrast tabii çok iyi ama hız düşündürüyor yine, yine renk kalitesi ve görüş açısı başarısı 850G seviyesinde asla olamaz, yine tepki süresi başarısı da, hafta sonu veya yarın almış olurum birşeyler, içime sinmezse de almam belki, bakalım artık.
 11. Ben de bir monitör alacağım gibi bu ara, Samsung 27CRG50 240Hz VA curved 1080p, LG 27GL850 144Hz Nano IPS 1440p veya şu an fiyatı uygun olan LG 32GK850G 165Hz VA 1440p. VA panel olanlara daha dikkatli yaklaşıyorum, 27GL850'ye yakın gibiyim ancak belki bir süre daha bekleyebilirim.
 12. Amiga’dan PC’ye geçtiğimdeki en büyük hayal kırıklığı oyun müzikleri olmuştu, Sound Blaster FM Synth baya kötü idi. Bir dönem Creative Midi Blaster da kullanmıştım hatta. Ama sadece oyun için değil, kendi çapımızda müzik ile de uğraşıyorduk. O dönemin kralı PC için Roland GS idi tabii, sonrasında bu MIDI track kullanılması bitti Sound Blaster 16 zamanlarında ve kurtulduk bu tarz şeylerden.
 13. Bir de Gsync monitör almanın çok bir anlamı kalmadı, AMD ile çalışmıyor çünkü, yarın öbür gün AMD çok ciddi bir kart ile gelse monitör orada çalışmayacak, bu da başka bir konu.
 14. Gsync’in de böyle seviyeleri çıktı Freesync uyumluluğundan sonra gerçi Freesync teriminden ziyade adaptive sync terimini kullanıyorlar, Viewsonic de o seviyeyi belirtmiştir, diğer markalarda da bu ibareleri kullanılıyor. Bu arada 240Hz VA panel monitörler geliyor ama VA ve 240Hz bağdaşmaz çok. IPS 240Hz modeller de görünecek bu arada. Unutmadan ASUS TUF Gaming serisinden VG259Q geliyor, Gsync uyumlu, 1080p ancak IPS ve 144Hz 24.5”. Bu ara TN panel almak istemeyen ancak çok uçuk rakamlara da çıkmak istemeyenler bu modeli bekleyebilir.