T800

CHW
 • Content count

  3,343
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  33

T800 last won the day on December 24 2020

T800 had the most liked content!

About T800

 • Rank
  I'll be back

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,918 profile views
 1. Bu yıl tümü ile böyle devam edecek herhalde, bilmiyorum tabii ama gidişat parlak değil. Bu durumun daha çok sürmesi, gerçekten oyun oynayan müşterilerin taleplerinin çok uzun süre karşılanamaması orta-uzun vadede ciddi zarar verir diye düşünüyorum.
 2. Bayadır böyle durum maalesef, Nvidia bir ara yeni kartları daha fazla üretebilmek için RTX 2060 üretimini durdurdu, sonra bunların fiyatları zaten yüksek sayılırdı üretimden kalkmadan kalanların fiyatı piyasada ekran kartı bulunamaması sebebiyle absürt seviyelere gördü, yeni bunların üretimi tekrar başlatıldı, fiyatları da daha önceki çıkış fiyatlarının 50 USD altında belirlendi yanılmıyorsam ancak piyasada nedir takip etmiş değilim, tahminim bu hamleler hiçbirisi durumu kurtarmaya yetmeyecek, salgın durumunun önü alınamadıkça da başka birçok şey gibi normale dönmesini beklemiyorum, kimsenin çok umurunda da değildir bu durum an itibariyle, başka çok daha öncelikli konular vardır, kısacası kısa vadede iyi yönde bir gelişme beklemiyorum bu konuda.
 3. Ekran kartı buluna kadar buna abone olacağız herhalde.
 4. EDIT: Yazmıştım açıklama ancak gerek yok, yeteri kadar açıklamalar var.
 5. Hesap yanlış, Avrupa Birliği'nde eğer ki alınıyor ise gümrük vergisi dahil son kullanıcı fiyatı zaten 500 EUR. Gümrük Birliği'ne dahil olduğumuzdan Avrupa Birliği gümrük vergisi tarifesi harici bir uygulama burada da yapılamaz, Avrupa Birliği bir mal üzerinden belli bir oranda gümrük vergisi alıyor ise burada da alınır, alınmıyor ise burada da alınmaz. Gayet basit bir mantık. Son kullanıcı fiyatı üzerinden gümrük vergisi alınmaz ki, son kullanıcı fiyatı zaten üzerinde her türlü vergi, masraf ve dahası edilmek istenen kâr dahil belirlenen fiyat. Bu arada 500 EUR mu bu PS5 AB fiyatı ? Öyle kabul ederek yazıyorum, bakmadım.
 6. Buradaki hesap yanlış. Unutmayın ki Türkiye gümrük birliğine dahil Avrupa Birliği ile.
 7. Bireysel ithalat için çok basit buna cevap vermek ama iş ticari ithalat olunca değişir elbette masraflar kısmında özellikle. Bireysel olarak basitçe Avrupa Birliği ülkelerinden satın almalar için %18, Çin, ABD için %20 vergi var.
 8. Bunların da eski mi yeni mi stok olduğu belli değil, bunu tespit etme imkanı olmadığından konu bu fiyatı kabul edip etmeme meselesi. Ekran kartları için de durum aynı, RTX 3080'in ederi 10.000 TL ise değeri odur. Ben bu fiyatı kabul etmiyorum ve alışveriş yapmıyorum, kabul eden de alabilir tabii, hiçbir sorun yok bu açıdan, herkesin kendi bileceği iş. Bu konsol ile ilgili konu da aynı, 7500 TL dediğimiz rakam 1.000 USD üzerine tekabül ediyor, hele hele 8500 TL için durum daha da vahim.
 9. O fiyatı kabul edilir bulup bulmamak ile ilgili şu anda, bu vergi indirimi öncesi girmiş bir stok ise daha sonra vergi indirimi ile kaç TL'den gelir, ne zaman gelir ?
 10. Artık bu jenerasyon için geçmiş olsun, açıklamalara, haberlere bakılırsa ilk çeyrekte normale dönmesi beklenmiyor durumun. Salgın, Bitcoin, ABD'deki gümrük tarifeleri derken durum iyice karıştı, ABD'de de an itibariyle kimsenin tarife falan umurunda olduğunu zannetmiyorum, ortalık fena karışık oralarda. Salgın şartları normalize olmaya başlamadan bu iş bitmiştir, bu şartlar devam ettiği takdirde yeni gelecek nesillerde de durum düzelmez, hatta şartların düzelmeye başlaması ile durumun grafik kartı piyasasına hemen yansıyacağını düşünmüyorum, dengeler ciddi bozuldu. Kısa ve orta vadede yapılacak en son şey PC toplamaya başlamak olmalı. Oyun zevki olan var ise konsol bakmaya başlasa iyi eder, tabii onu da bulabilirse. Bu durum artı salgın şartları nedeniyle eve kapanma derken konsol bulabilene de aşk olsun. Kısaca GPU stok durumu bu yıl da böyle gidecek gibi, daha yılın başında olsak da durum böyle olacak herhalde.
 11. Dell S2721DGF(LG 27GL850 ile aynı LG Nano IPS farkı 165Hz olması) İtopya'da 3.300 TL küsura satıldı bir ara galiba, yine LG 27GL850'yi de Amazon'dan 3895 TL'ye aldım ben. 4K 60Hz monitör ilk çıktığında kullanmıştım, Samsung'un 28" bir modeli idi ve memnun kalmamıştım, input lag sorunu vardı, bunu için de belki desteklenen yerde Nvidia Reflex ile kullanmak olası veya DX 11 oyunu ise sürücü ayarlarından Ultra Low Latency açılabilir. Ama sinyal işleme gecikmesi donanım kaynaklı olarak çok ise bunlar da çözüm olmaz. 4K görüntü o boyutlarda baya keskin oluyor, tablet benzeri bir deneyim ancak oyun için ben beğenmedim. Senaryosunu oynar geçer bırakırım bile denilse benim için uygun değil deneyimim olduğu için. Kişiden kişiye değişir, subjektif bir konu, sizi hiç rahatsız etmeyebilir, kullanmadan bilinmez. Amazon, Medimarkt gibi iade için uğraştırmadığı söylenen (deneyimim yok bu konuda) yerlerden olursa memnun kalınmaz ise iade edilebilir.
 12. RTX 3070 9000 TL falan.
 13. 60 FPS monitör tercih etmemek lazım oyun için, ne oynanacak ona da bağlı ama masaüstünde bile farkediyor yüksek fps gösterebilen monitör. Sistem de önemli tabii, 2560x1440 monitörde yüksek FPS için de son oyunlar söz konusu ise hele yine iyice bir ekran kartı gerekir.
 14. Intel 11900K ile yine oyun performansı liderliğini ele geçirecek az farkla da olsa, kendi sunumlarına göre öyle, tabii bu serinin oyun performansı dışında pek vaad ettiği birşey de çok yok ama zaten burada çoğumuzun ilgilendiği performans klasmanı da bu. Oradan gelirsek işlemci CPU'ya direkt bağlı 20 PCI Express 4.0 yolu ile beraber geliyor, yani aynı anda hem 16X PCI Express 4.0 ekran kartı hem de 4X PCI Express 4.0 NVMe sürücü direkt CPU üzerinden bağlanabiliyor araya chipset girmeden. Yine chipset üzerinden hız da ikiye katlanmış Z590 ile eskiye göre. B560 ile de daha önce Intel'in ucuz B serisi için sunmadığı RAM overclock geliyor. AMD kesin bir XT cevabı verir gibi geliyor bana. Bir önceki seriye göre fark burada en üst seviye işlemci yine sekiz çekirdekli, önceki seri on çekirdek idi, iki adet çekirdek düşüşü var. Hız ise aynı 5.3GHz tek çekirdek, 4.8GHz tüm çekirdekler turbo var.
 15. Hitman III geliyor ama bu da sadece Epic Games Store'da sanıyorum, araştırayım bir, 20 Ocak'ta çıkıyor oyun.