• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

T800

CHW
 • Content count

  2,962
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

T800 last won the day on May 22 2018

T800 had the most liked content!

About T800

 • Rank
  I'll be back

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,109 profile views
 1. Bu arada unutmadan, Intellimouse hayranları varsa hala Microsoft bir daha çıkardı bunu, ilk olarak classic adı altında geldi yakın zamanda ise oyun versiyonu çıktı, hala unutamamış olanlar varsa araştırabilirler.
 2. FK1 kaça aldın bilmiyorum da Amazon’dan Razer Viper’a da baksaydın keşke, onun fiyatı da uçmuş kaçmış bir fiyat değil ilani fiyata göre.
 3. Cooler Master MM710 aldım ben, teslim olmadı daha ama. Bulsam Glorious Model O- ve Finalmouse Ultralight 2 ile de ilgileniyorum. Zowie EC2-B sevenler ve bu tip ultra hafif mouse arayışında olanlar var ise G-Skoll Wolves var, bunu da Aliexpress gönderiyor galiba. Bu tip delikli istemem diyen olursa da Razer Viper var, deliksiz bir yapı ile 69gr bu da. Benim el küçük olduğu için MM710’a yöneldim, Logitech G Pro kablolu G305 ile benzer boyutlarda, G Skoll boyut olarak Zowie EC2 EC1 arasında sanıyorum ve bunların klonu gibi görüntü olarak da, Razer Viper Zowie FK1 ile benzer olarak değerlendirilebilir sanıyorum, Glorious Model O- ise FK2’den daha küçük, yapı olarak da ona benziyor. Bunların en ucuzu da MM710. Diğerleri başka fiyatlara bile olsa ilani olarak, stok sorunu devamlılık gösterdiğinden ciddi maliyetli, bir tek belki G Skoll uygun olabilir, onu da tahmin ediyorum sadece.
 4. Sorun çözülürken belli başlı olaylar olmadıktan sonra direkt şundandır demek zor, hele bir de PC başında değilsen ve ancak anlatılanı biliyorsan daha da zor. PC’de donanım bileşeni kaynaklı olduğundan şüphelenilen durumlarda bu parçadan olabilir diye bilgilere, deneyimlere dayanarak tahmin yürütüp oradan başlayarak parça parça sök tak yapıp sorunlu parçayı tespit etmek şeklinde bir yol izlenebilir.
 5. Bunların üretim adedi de az olduğundan fiyat böyle, 2700 GBP mesela bu monitör UK’de, bu paraya 65” OLED falan alınır, bu fiyata ben de alma bu monitörü 1000 USD civarı benim için sınır olur monitörde, bunlar artık aşırı pahalı.
 6. Çok uçuk fiyatı var bu modellerin, PG27UQ’dan belli olmuştu bunun da fiyatının bu şekilde olacağı, tftcentral da incelemiş. FALD modeller böyle uçuk fiyatlı olacak o belli.
 7. Bu arada 0.5ms TN panel gelecekti AU Optronics’ten, hatta MSI NXG251R 240Hz 0.5ms panel içerecek şeklinde bir söylenti vardı, MSI modeli 240Hz geldi ama 1ms olarak geldi, bu şekilde olmadı. Bir de bu paneli daha önce fuarda görenler övüyordu, renk, görüntü bilinen TN standartlarında değil, daha daha iyi gibi yorumlar vardı. Ancak panel bir türlü gelmedi. Sadece Asus’un VG258QR modeli gördüğüm kadarıyla 0.5ms ama o da 165Hz. Bu panel midir, başka bir versiyonu mudur bilemiyorum. EDIT: tftcentral’a bakmıyordum bir zamandır, Acer’dan 0.3ms model gelmiş, hatta incelemesi de var, yine AOC’den 240Hz 0.5ms model gelmiş, Gsync modülü de olmadığından bunlarda fiyatları Gsync’ten alışık olunan gibi değil elbette.
 8. Benim bahsettiğim standartların baya altındaki ürünlerde bile HDR etiketi olmaya başladı, bunlar en fazla HDR sinyali tanır başkaca da bir şey olmaz, maksimum aydınlatması 350 cd olan monitörde HDR olsa ne olmasa ne. Yine bu tip modellerde hiçbir bölgesel aydınlatma olmayan ürünlerde de HDR ibaresi var, bunlardan bahsettim.
 9. Özkan’a katılmamak elde değil gerçekten. HDR 10 Bit film falan yetmiyor işte onu anlatmaya çalışmıştım diğer yerde de gösterim yapan cihazın onu gösterebilmesi lazım.
 10. HDR olayı hikaye tahmin ettiğim gibi, ne zaman düzgün HDR monitörler gelecek o zaman bakacağız artık.
 11. HDR desteği monitörlerde de artık birçoğunda bakarsan var da gösterebilen hangisi ? Aydınlatma değeri önemli çok HDR için, tabii bir o kadar da önemlisi aydınlatma alanı sayısı. O TV’de çok bir şey anlaşılmaz herhalde.
 12. Yine oturması zaman alacak. Bende i7 8700K ve i9 7900X iki sistem var, 8700K 4800MHz, 7900X 4500MHz olarak kullanıyorum, PCI Express 4.0, DDR5 falan birlikte ne zaman gelir o zaman tekrar bakarım diye düşünüyorum, GPU tarafında da anlamlı bir gelişme olmadı GTX 1080Ti üzerine, orada da bakalım bir sonrakiler nasıl olacak.
 13. Konu baya karışmış AMD’de, elle overclock yapsan 3900X için 4200MHz’de falan kalıyorsun, Precision Boost ile kendisi de buraları görüyor gibi, bu arada Precision Boost 2 ve Precision Boost Overdrive konuları birbirine girmiş, neyin ne olduğu çorbaya dönmüş, X570 anakartların abuk subuk voltajlar vermesi, CCX’lerin bir iyi bir kötü gibi çıkması iyi olan da baya baya daha hızlı yüksek hızlara çıkılabilmesi, yine infinity fabric meseleleri falan derken olay ilk 1800X’in çıkış zamanlarına gelmiş gibi gördüm ki bu bana göre çok iyi bir şey değil. Sadece oyun için kullanılacak ise ve 3900X alınacak kadar bütçe var ise 9900K daha mantıklı gibi an itibariyle maceraya girmemek açısından.
 14. Başka oyunlarda falan da yapıyorsa iyi değil o açıdan merak ettiydim ancak Destiny 2 dışında da bir şeye denk gelmedim ben de.
 15. Destiny 2 çalışmıyormuş yeni nesil Ryzen işlemcilerle, böyle başka oyunlar falan var mı çalışmayan ?