Çalışma koltukları üzerine
1 1

Bu konuda 31 mesaj var

Daha önce birkaç kere belirtmiştim, evde pc başında Ikea Marcus kullanıyorum. Normalde fiyatına göre güzel koltuk bence, dayanıklılık vs açısından da bunca senedir bir sıkıntısı olmadı. Ancak benim bacak boyum için biraz dezavantajlı oluyor. Diz altlarımı yeterince desteklemediğinden uzun süre pc başında zaman geçirdikten sonra uzanma ihtiyacı hissediyorum. Oradaki baskıyı biraz azaltmak istediğimde de geriye yatma açısı yetersiz kalıyor. Her seferinde keşke biraz daha geriye yatsa diye içimden geçiriyordum. Sallanma mekanizması da olmayınca direk içeri gidip uzanıyordum.

Bu nedenle koltuk arayışındaydım; Türkiye'deki ve yurtdışındaki birçok koltuğu araştırıyordum. Hem sorun giderecek hem de odama uygun estetikte bir koltuk için birkaç favorim vardı. Bunlardan biri çalışma koltuğu olarak tasarlanmış ergohuman konseptinde koltuklardı diğeri ise oyuncu koltuğu olarak satılan noblechairs epic serisiydi.

Ergohuman;

Ergohuman

Noblechairs Epic Series;

615YZsD0eqL._SL1000_.jpg   61VC7Y4mmsL._SL1000_.jpg

İki sene amazona her girişte bu koltukların istediğim modellerini acaba bu sefer amazon gönderiyor mu diye bakarak geçirdim. Ya istediğim renk değil başka renk model gönderiliyordu ya da amazonda 3. şahıs firmalar satışını yaptığında koltuğun fiyatı ikiye katlanıyordu. Koltuğun çok fazla renkli, alacalı bulacalı birşey olmasını istemiyordum. Odama da tam uygun olması açısından genel olarak siyah renkte olup, içinde de biraz beyaz barındıran bir koltuk arıyordum. Bu favorilerim dışında yurtdışındaki Sharkoon, Dx Racer, Vertagear, AK Racing koltukları ile sonradan çıkan Thermaltake ve corsair gibi firmaların başka üreticilere ürettirdikleri koltukları da araştırdım. Ama çoğu istediğim ürün kalitesinde değiller. Yurt içinde de ofis mobilyası üreticilerinin koltuklarına baktım. Ofis çalışma koltuklarında genellikle yatma pozisyonunda koltuklar düşünülmüyor. Onlarında çoğu zaman geriye yatış açıları geniş değil. Bu nedenle oyuncu koltuklarına daha fazla yoğunlaştım. Dx Racer Türkiye'ye getiriliyordu ama kalite olarak bakıldığında tüm koltuklarının aynı kalitede olduğunu söylemek zor. Bir tek Classic serisi koltuklar ilgimi çekmişti, çünkü bu seride ayrıca bacak yaslama desteği mevcuttu. Geçen sene siyah-beyaz olan aşağıdaki koltuk, adore'nin sitesinde ürün gamında olmasına rağmen ellerinde yoktu.

Dx Racer Classic Series

635087410573.gif.956.jpg

İstediğim renk olmayınca, bir de o zaman bu koltuğun fiyatları tam hatırlamıyorum ama 2000 liranın epey üzerindeydi, amazondan diğer koltuklardan birini alırım umuduyla beklemeye geçmiştim. Ancak dediğim gibi iki sene falan bekledim ve bu süre zarfında bir gelişme olmadı. Dün, DX Racer alsam benim alacağım olan modelin 1599TL fiyat etiketiyle satıldığını tesadüfen gördüm. Baktım bekle bekle birşey alamıyorum, hazır indirim falan olunca da adore'nin mağazasına gidip koltukları yerinde görmeye karar verdim. Boyum 1.92 olduğundan ufak olan koltuk modellerini zaten direk eledim. DX Racer'da bu boya uygun bana göre zaten üç seri var. Tank, Iron ve classic serisi. Tank zaten boydan çok belli ki aşırı kilolu kişiler için düşünülmüş çok kaba bir koltuk. Geriye iki model kalıyordu. Classic zaten benim beğendiğim modeldi, diğer model Iron da güzel bir koltuktu. Iron'da siyah-beyaz renk seçeneği olması ilgimin ona kaymasına neden olsa da bir ona otur, bir buna otur şeklindeki denemelerim sonucu classic sanki tam benim ebatlarım için yapılmış gibiydi. Bana göre daha rahattı, ekstra olarak da bacak yaslama desteği olunca seçimim yine classic oldu. Tek eksisi siyah-beyaz modeli olmayışıydı. O da olmayıversin diyerek Siyah modelini aldım.

696fb88f-25f2-4bd9-aee1-4e0b6654623f.jpg  056bed05-e275-481f-98bc-53f6b05eec00.jpg

Şuan yeni koltuğumdan yazıyorum. Marcustan sonra gerçekten iyi geldi. Kolçakların ayarlanabilir oluşu masaya komple yanaşma durumunda marcustaki gibi koltuğu aşağı indirmeme sebep olmuyor. Diz arkası ile arka bacak birleşim noktasında marcusta olmayan destek bunda var. Dolayısıyla daha fazla süre rahatsız olmadan oturabiliyorum. Geriye yatıp, sallanma poziyonunda rahat bir şekilde youtube vs takılabiliyorum. Tüm bunlara karşın bacakları yorgun hissettiğimde bacak yaslama desteğini açıp bacaklarımı dinlendirebiliyorum ki bu çok iyi olmuş. Bir tek bacak yaslama kısmı epey sert olmuş, daha yumuşak olmalıydı. O kısım daha yumuşak olsa bildiğiniz baba koltuklarının konforundan bir farkı kalmayacak. Yalnız tabi bacak desteğini açınca masadan epey uzaklaşmak durumunda kalıyorsunuz. 65cm derinlikli bir masanın derinliği yetmiyor. O yüzden klavye + fare ile bu pozisyonda oyun oynama durumu söz konusu değil. Ama elde kontrolcüyle fifada vs. takılma için ideal. Hele bir de monitör, ergotron gibi bir kola bağlıysa müthiş bir konfor yaşayabilirsiniz. Bel desteği için yanında verilen yastık cırt cırtlı lastik bir kemere sahip. Sırtınızı yasladığınız, kare motifli yerin arkasından kemerin geçirilmesi ile sabitlenebiliyor ve yukarı aşağı kaydırılabiliyor. Böylece bel ya da sırtınızın herhangi bir yerine denk gelecek şekilde konumlandırabiliyorsunuz. Dik oturma durumlarında çok rahatsız, kimsenin kullanacağını zannetmiyorum. Koltuğu geriye doğru yatırdığınızda amacına uygun kullanılabiliyor. Ben de daha çok yatma pozisyonunda, boyun arkasında, yastık olarak kullanıyorum.

Tabi tüm bunlar ilk izlenimler. Dayanıklılık, amortisör, diğer mekanizmalar ne durumda, ne kalitede zaman gösterecek. Dx Racer açık söylemem gerekirse benim için çok da kaliteli koltuk üreten bir firma değildi. Ama classic'in dikişleri, kullanılan suni derinin kalitesi, montaj yaparken incelediğim kasasında gayet düzgün bir işçilik kullanılmış olması bu düşüncemi biraz değiştirdi. Eğer mekanizma ve amortisör de kaliteliyse uzun yıllar kullanılabilecek bir koltuk görünümünde. 

ZvAnA tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ZvAnA, hayırlı olsun. DX Racer benim gibi ağır birisini 3-4 senedir taşıyor (King modeli). İlk defa bir koltuğu bu kadar uzun süre kullanıyorum. Tüm mekanizmaları hala düzgünce çalışıyor, dik konumda oyun oynuyorum ama yoruyor, arada bir oyun arası yatırıp dinleniyorum vs.., bu yönlerden çok iyi bir koltuk. Alınmasa bile bir göz atmak ve denemek faydalı olacaktır...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corsair T1 Race hakkında araştırma yapmıştım. Kalite olarak Dxracer vs. birçok markanın ürünlerinden geride. Kolçakları oyuncak gibi zanfır zangır oynuyor. Kullanılan iç süngerin ince oluşu falan da eleştiriliyordu. Yıldız ayak da metal değildi bu arada. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok