Handbrake
0

Bu konuda 7 mesaj var

Uzun süredir kayıtlı dvd'lerimi hdd'ye aktarmak için hangi yazılımı kullansam diye denemeler yapıyordum, aslında bu iş için çok iyi paralı yazılımlar mevcut, ancak bedava olması her zaman tercih sebebi diyerek 2 yazılımda işi sonlandırdım. Artıları ve eksileriyle OS X için en uygun iki DVD rip yazılımı Handbrake ve VLC player.

Handbrake

Oldukça eski ve en sık kullanılan bu yazılım son sürümüyle rip işini çok kolaylaştırıyor. Daha önce iMovie ile uyumlu format yaratma konusunda ciddi problemler yarattığı için uzun süreler uzak durdum. Mevcut haliyle ayarlara hiç dokunmadan direkt olarak DVD'yi bütünüyle rip inanılmaz kolay, kötü tarafı VLC'ye oranla daha yavaş. Elde ettiğiniz kopyayı iMovie'de edit imkanınız mevcut.

VLC Player

Senelerdir kullandığımız VLC player son sürümüyle rip işini inanılmaz kolaylaştırmış durumda. Disk açma seçeneği altında akış kaydetme seçeneğiyle başlayıp ayarlardan detaylandırmanız da mümkün. Handbrake'e oranla daha hızlı, burada ayrı bir problem var, enkapsülasyon seçeneğini mpeg ts dışında seçince her seferinde bir problem oluşuyor. Özellikle laparoskopik el aletlerinin hareketleri inanılmaz ölçüde titreşimler gösteriyor, ne denediysem düzeltemedim, bu nedenle VLC sadece mpeg ts ile arşivlemeye uygun, iMovie ile çalışamıyorsunuz.

Sizlerin de önerileriniz mevcutsa burada paylaşırsanız sevinirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuda normalde farkına varmamış olduğum bir sorun varmış. iMac'te her iki program da yüklü ancak MBAir'de her ikisi de yoktu, bugün harici dvd'yi yanıma aldım, ameliyat aralarında Handbrake'i ayarlayarak rip için. Handbrake'i kurunca dvd kopyalayabilmek için libdvdcss.pkg paketine ihtiyaç duyuyor, bu paket de videolan'da direkt yüklü olarak geliyor. Önce handbrake'i sonra vlc player'ı kurunca herhangi bir sıkıntı olmadan dvd rip işlemi mümkün oluyor.

Artık rutin olarak handbrake'i kullanıyorum ve memnunum, hiçbir sorun çıkarmıyor. iMovie de şu an için yeterli geldi, yakında muhtemelen yetersiz gelecektir (video içinde belli birşeyi göstermek için ok vb. şekiller koyamıyorum mesela), yetersiz gelince bakarız artık:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün için macupdate.com 'da macx dvdripper pro 12,75 USD olmuş, aldım yaklaşık 35 TL tuttu, bu programın en büyük artısı biraz daha hızlı kırpma ve kısmi edit işlemleri mümkün. Tavsiye ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce denemelerini yaptığım ameliyat görüntülerini kırpma, efekt ekleme vs. gibi şeyler için iMovie'nin hiç kullanışlı olmadığını anlamam biraz uzun sürmüş. Üst üste kongre ve birkaç farklı sunum için görüntüler üzerinde oynama yapmam gerekti, öncelikle ucuz/bedava birkaç video edit yazılımı denedim hafta içinde, hiçbiri istediğimi vermedi. Dün gece Adobe Premiere Pro CC deneme sürümünü kurdum, bir yazılım profesyonel olarak hazırlanıp nasıl bir amatörün en kolay kullanabileceği hale getirilir diye bir ders yapmalı Adobe. Yaklaşık 3 saat gibi bir sürede iMovie ile bir haftada yapmayı beceremediğim her türlü kırpma, ekleme, efekt ekleme, araya resim dosyaları atma vs. gibi işlemleri tamamladım ve gece 3.30'da ilk video bildiriyi gönderdim. Apple'ın iMovie ile ne yapmaya çalıştığını bilemiyorum ancak Adobe olayı çoktan bitirmiş. Sony el kamerasıyla kaydettiğim görüntüyü normalde ilk defa iMac'e aktarırken .mpg uzantılı 720x576 görüntüyü edit için iMovie'yi kullanabilirken, farklı bir diske kaydettikten sonra direkt olarak .mpg uzantılı bu görüntüleri kullanmama izin vermedi ve dönüşüm için farklı program kullanma zorunluluğu vs. gibi pekçok sıkıntıya soktu beni. Premiere Pro'da bu tarz bir sorun yaşamadığım gibi proje bitiminde istediğim formatta kaydetme özgürlüğünün daha geniş olması gerçekten çok etkileyiciydi.

Yaklaşık 6 senedir aynı sistemi kullanıyorum, Core i5 işlemcili, Radeon HD 5750 1 GB ekran kartlı, 16 GB DDR3 ram bulunan 2010 orta iMac. iMovie ile en ufak bir kayıt vs. yapmaya kalkıştığımda veya dosyayı farklı bir formatta kaydetmeye kalkıştığımda 10 dk. kadar bir süre beklemem gerekiyordu. Premiere Pro'da bu süre 30 sn. kadar sürdü. Aradaki bu korkutucu farkın nedenini irdelemedim, sonuçta ben amatör bir kullanıcıyım ancak bu makineyi ilk aldığımda video edit problemleri yaşamamak için almıştım. Son 5 senedir neden Adobe kullanmadığımı sorguluyorum şu anda. 

Karşılaştırma adil değil farkındayım, biri ücretsiz ve ikincil yazılımı Apple'ın, sonuçta Final Cut Pro X var kıyaslanabilecek olan. Ancak Final Cut Pro 800 TL son kullanıcı ücretiyle aylık 35 TL abonelik ücreti bulunan Adobe ile kıyaslanmaktan son derece uzakta. Premiere Pro'nun 2 yıllık ücretine karşılık geliyor ve peşin ödenmesi gerekiyor, deneme sürümünü de bulamadım. Bir diğer nokta da iMovie'nin temel olarak yapmasını beklediğim herşeyi yapmak inanılmaz zor, daha en başından sürekli video formatı seçmesi bile insanı bezdiriyor, zaman kaybı yaratan son kayıt işlemi de ayrı bir sıkıntı. Kısacası aradığımı buldum sonunda, başından adam gibi parasını vermiş olsaydım bu kadar üşenmeyip pek çok işimi zamanında çözmüştüm ona yanıyorum şu anda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adobe ürünlerinin aslında tanıtım ve tutorialleri bulunmakta. Lynda.com ve digitaltutors'ün eğitim dvd lerini torrenttten rahatlıkla bulabilirsiniz. Çözüm için tonla program var ama ben adobe tercihim herzaman, video edit ve efektler açısından gayet tatmin edicidir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok