Corsair 600T için fan, soğutma sistemi önerisi?
0

Bu konuda 8 mesaj var

Kasa şu

41w9Qnd7mbL._SL500_AC_SS350_.jpg

üstteki 200mm fan ve arkadaki 120mm fan durdu. Fanlar mı bozuk yoksa fanların hızını kontrol eden knob mu bozuldu emin değilim ama fanları anakarta bağlanan 4 pinli fanlarla değiştireceğim.

sorun şurda. üstteki 200mm lik fanın kalınlığı 2cm . 4 pinli böyle bir fan bulamadım. 2.5 cm de sığıyormuş , öyle olunca iki tane 120mm lik fan takabilirim. O zaman şu alternatif var.

Noctua NF-A12x15 PWM premium-quality quiet slim 120mm fan

https://www.amazon.com/gp/product/B071W6HJP6/ref=ox_sc_sfl_title_3?ie=UTF8&psc=1&smid=A1Z5H6ZGWCMTNX

Arkadaki fan yerine yanlış hatırlayınca 140mm Noctua aldım, takmaya çalışınca yanlış olduğunu fark ettim :) .Oraya sessiz ve 4pin olması şartıyla 120mm lik başka fan da takabilirim. :

Corsair 'in yeni maglev fanlarına baktım, pek anlamı yok gibi geldi. 

Bir diğer alternatif de , Corsair Hydro Series, H100i v2, 240mm Radiator, Dual 120mm PWM fans, almak.  Bunu yukarıya takarsam hem yukarıya doğru hava akışı sağlar hem cpu u daha iyi soğutur.   Yalnız sorun şurda bu kasanın üstüne sığımıyor. Radyatörü ve fanları ayırmak gerekiyor. Fanları üste "pull" pozisyonunda takmak lazım.  Böyle efektif olur mu? Daha sessiz üst modelleri var ama onlar kasaya sığar mı belli değil. 

565829fd_vbattach222849.jpeg

8cd3808c_vbattach222850.jpeg

bee7076d_vbattach222851.jpeg

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sessiz/ orta düzey performans istiyorsan Noctua'nın 120 pwm serisi iyidir. Zaten üst düzey performanslı fanlarda da ses problemi ortaya çıkıyor.

Radiator fanı olarak istiyorsanız, static pressure'ı yüksek olanlardan alamanız gerekiyor. Corsair maglevler static pressure olarak iyidir ama çok gürültülü.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

omru hayatimda fan bozuldugunu direk gormedim

yavas donup sorun olabilitorlar hani yaglama ister gibiama 2 fan 2 iside durmussa olay fandan degildir molexi baglantisi zirti pirti cikmis kontrolcusu baska bisiye bagli ise ondan bisi olmustur kapanmistir falan filan

dalga gecmeden soyluyorum bulunabilen en ucu 120mm faln bile ses falan yapmiyo devirleri genelde dusuk cunku

otucu fanlarin cogu yuksek voltaj altinda yuksek devir donen genelde de capi dusun fanlar

cpu/gpu fani haric 10-15 senedir sistemden fan sesi duymuyorum uber kil biri duyabilir belki bilemiyorum

n11 den 1-2 sene once bulabildigim en ucuz fanlardan almistim cok sessiz calisiyorlar

stadarti urunler 20 seneki onceki kadar dandik otesidegiller simdinin ucuz dandik urunlerin bir kismi isini gorucek sekilde

aklimda dogru kaldigi uzere

bu tip fanlarin cok buyuk cogunlugu 5 v molexlerle calisiyo

bunlarda genelde sessiz falan

bazi tip ler anakarta yada 12 v dan guc aliyorlar fan cotrolu yapilmazsa kata utuebiliyorlar

molexden 5 v olunca agir calisiyo sessiz calisiyo ama kontrol yok

ama dusuk devir oldugu icin omrunu cok bilemesemde sessizliklerine kefil olurum

edit https://www.webdenal.com/tx-txccf12bk_753478.html ben bunu almistim ama ozaman tanesi 5-6 liraydi :P

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onlytnt 'nin önerisiyle 120mm Noctua 'yı iptal edip şundan aldım. 5 tane 120mm pwm artric fan. 

https://www.amazon.com/gp/product/B00NTUJTAK/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

AIO su soğutma işinden emin olamadım. Testlerde radyotörleri byüksek basınçla soğutması gerektiğinden fanlar çok ses yapıyor görünüyor.Sesinden şikayetçi olan var mı?

Bunların içinde su mu var yoksa elektrik iletken olmayan başka bir sıvı mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, ResetButton said:

Onlytnt 'nin önerisiyle 120mm Noctua 'yı iptal edip şundan aldım. 5 tane 120mm pwm artric fan. 

https://www.amazon.com/gp/product/B00NTUJTAK/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

AIO su soğutma işinden emin olamadım. Testlerde radyotörleri byüksek basınçla soğutması gerektiğinden fanlar çok ses yapıyor görünüyor.Sesinden şikayetçi olan var mı?

Tekrar hayırlı olsun, " Amazon's Choice " hocam hayrını gör :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ResetButtonHocam AIO veya herhangi bir su soğutma sisteminde radyatörlere static pressure'ı yüksek fanlar takarlar. Orada amaç ne çok hava geçişi olduğu değil, sabit bir noktadan ne kadar hava emildiği/itildiği önemlidir. O yüzden demiştim ben o fanları. Örneğin 25dB'den yukarı ben hayatta fan kullanmam. Evet, kulaklık ile oyun oynuyoruz çoğu zaman ama film/dizi/youtube veya herhangi bir şey izlerken fan sesi duymak istemem açıkçası.

OnlyTNT'nin önerdiği fanları ben de gözüme kestirmiştim. Hatta Türkiye'de nanokatalog gibi bir firma satıyor sanırım. Komple kasanın fanlarını değiştiresim var ama kasayı açıp, organize etmek zulüm olduğu için pek giremiyorum şu an o işlere. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, ResetButton said:

PG bazlı sıvı bileşen kullanılıyor. Bazı firmalar ek koruyucular da ekliyorlar ama ana madde PG.

PG sis sıvısı yada elektronik sigara sıvısı olarak da bilinir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fanlar geldi. 

Anakartta bir noktaya üstteki ikisini, diğer noktaya arka fanı bağladım. 

Sorun şu. Anakart min %60 düşürüyor fanları. Böyle çok gürülütülü gerek de yok. Manuel ayarları da seçsen %60 'ın altına inmaya izin vermiyor. Yine %60 görünse de hızlar 1150-1400 arası . Zaten max 'ı 1500rpm fanın. 600-1500rpm arasına izin veriyor. Yani 1150-1400 arası değiştiiryor anakart. Hiç değiştirmese de olurmuş. Anakartın yazılımı artık bu modele destek vermedğinden kullanamıyorum. Speedfan 'ı yükledim ama o da %60 altına indirmeye izin vermiyor.

İki tane 12cm fan bir tane 20 cm kadar etkin değil. 

Kasaya her 200mm fanın takılamaması işi bozuyor.Muhtemelen fanlar değil kasanın hız ayarlayan ünitesi bozuldu. Elimde iki tane uygun 200mm fan var , 3pin li. Anakarta takarsam %100'de çalışacak.

Bir şekilde 3pin li 200mm fanı , bir araç yardımıyla bu anakartta kullanmanının yolu bulunur mu? Mesela arkadaki fanı 4 pin bağlarım ,anakart onun hızını arttırır. üstteki de buna slave olur? 

Şunun gibi birşey işe yarar mı mesela?

https://www.amazon.com/SilverStone-System-Cables-Black-CPF04/dp/B00VNW556I/ref=pd_bxgy_147_img_2?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B00VNW556I&pd_rd_r=7STTWGSFB5NVSH76T9Q4&pd_rd_w=c7NHp&pd_rd_wg=iKNWm&psc=1&refRID=7STTWGSFB5NVSH76T9Q4

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok