Yazılımcının Çilesi Hakkında Herşey
0

Bu konuda 64 mesaj var

apache httpd kendinden nefret ettirdi bugün. perl ile yazılmış cgi sayfaları bir türlü açtıramadım (zibilyon tane httpd.conf ayarı ile uğraştığım halde). Aynı pc üzerinde iis ile sadece ufacık bir cgi ayarı yaparak çalıştırmayı başardım. Buyrun burdan yakın....

Neden perl neden cgi demeyin tamamen iş icabı. perl kodu javaya veya .net e port ederim etmesine de çalışanı varken şimdi port ile kim uğraşır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşe uygun ne ise onu kullanmak lazım. Hala ciddi manada Cobol kullanan var. Neyse...

VS yine html kodlarını tarumar ediyor. Üçüncü parti bileşenler ile bir alıp veremediği var çözülmedi hala. Yine tasarım tarafında kullanıcı tanımlı namespace ön eklerini filan tanımıyor, cozutuyor. Sırf bu yüzden tasarım modunda sürükle bırak yapmaya tırsıyorum, elimle paşa paşa yazıyorum. İronik bir şekilde web tarafında hiç sevmedim zaten bu görsel tasarım ayaklarını.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Web Forms bitti, MVC ile devam. Hatta MVC'den bile geçmek üzere, MVVM'e döndü herkes. Web Forms ile çalışırken de salt HTML ile ilerliyordum zaten, şimdi MVC HTML Helper'ları ile işler daha hızlı ilerliyor. Şimdi MVC içine DI kütüphanesi de ekleyeceklermiş standart, o zaman daha da mantıklı olacak MVC. 

Ama hangi prensibi kullanırsan kullan, her zaman iş kullananda bitiyor, MVC ile berbat kod yazmanın önüne geçilmiş de değil şüphesiz.

Şu an danışmanlık yaptığım kurumda zamanında yazılmış kodları görseniz aklınız hayaliniz durur. Gridview nesnesini class'tan class'a taşıyan, içini doldurup, satırlarda dönüp update çakan, Gridview'e datatable muamelesi yapan kod gördüm bu hafta, aklım gitti :D . En son bu hissi eşantiyon çakmağa enjektörle gaz doldurduklarında yaşamıştım 80'lerde :D .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o gridview i session a da yüklemişlerdir kesin :D

Utanmasalar DB yi sessiona atıp yürü abi diyecekler. AS950 motorlu funtoro görünümlü siteler ondan sonra :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Session çöplük zaten bildiğin :D, kimin eli kimin cebinde belli değil :D .

Dediğin gibi adamlar sorguları optimize edeceğine, tabloya index atacağına vs. herşeyi memory'e çakmış :D . In-Memory Database'i 15 sene önce keşfetmişler haberleri yok :D .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla en basitinden C#' da value type ile reference type ayrımını yapamayan, reference değişkeni başka bir değişkene atayınca aslında ne olup bittiğini bilmeyen, İngilizcesi zayıf (ülkemizde bilgisayar mühendisliği mezunu %90' lık kesimi tarif ediyorum) bir adamdan çok şey beklememek lazım. Yav onu da geçtim tip nedir, nasıl anlarım değişkenin tipini, nasıl bakarım özelliklerine onu bile akıl edemiyor.

Şunu da belirtmek istiyorum (örnek abartı olabilir tabii), düşük seviyede bir pointer aritmetiği hesabı yapmayı bilmeyen/beceremeyen/yönetemeyen adam referans tipten de anlamaz, yüksek seviyede ne kadar yükseğe çıkarsa o kadar da çuvallar :D. Çok da zor bir şey değil aslında bunlar ama nasıl oluyor anlamıyorum bir türlü de öğrenemiyorlar.

Uzun lafın kısası evet MVC iyi kod yazdırmıyor adama, katılmamak mümkün değil :P.

Ben çok mu iyi biliyorum? Yooo, hatta bir halt bilmediğimi söyleyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam çalıştığım yere CS den staj yapmaya gelenler var ve bunlar Türkiye'nin iyi üniversitelerinde okuyorlar. CV ve transcriptlere bakıyorum açıkçası neden bir bilişim firmasında staj yapmaktansa bir startup da staj yapmaya geldiklerini anlıyorum. ben CS mezunu değilim ama 2. sınıfı bitirmiş CS öğrencisine abstract data type nedir veya bu konuda fikrin var mı dediğimde bön bön baktığını gördüm gözümle.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çubuğu kendinize de batırın biraz, ben daha 1 sene önceki yazdığım kodu görünce "-BU NE YAAAAAA" diyip vaktim varsa baştan projeyi yazıyorum. :))

Bi projeyi kağıtta analiz etme alışkanlığını kazanamadım, gerçi bizim işlerde de bugün yaptığını 3 gün sora değiştirtiyorlar. Amaaan kime ney. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu an danışmanlık yaptığım kurumda zamanında yazılmış kodları görseniz aklınız hayaliniz durur. Gridview nesnesini class'tan class'a taşıyan, içini doldurup, satırlarda dönüp update çakan, Gridview'e datatable muamelesi yapan kod gördüm bu hafta, aklım gitti :D . En son bu hissi eşantiyon çakmağa enjektörle gaz doldurduklarında yaşamıştım 80'lerde :D .

Hocam işte bu tip maymunlukların asıl sebebi ne Webforms' da ne de standart MVC de MVVM Data-Binding yapısının olmaması. Ben mesela MVVM' in gücünü Silverlight ile görmüştüm ilk ve o günden sonra beni geriye döndürecek hiçbir arayüz teknolojisine ısınamadım, buna MVC de dahil. Eski Asp veya Php gibi web programcıları için MVC iyidir ancak veri giriş ekranlarının bol olduğu, sadece desktop client lar tarafından kullanılacak line of business uygulamaları için bence Webforms' un MVC ye üstün olduğu bir çok yer hala var. Benim tercih ettiğim yol ise ilk başta MVVM den taviz vermemek adına önyüzde Scriptsharp + Knockout.js kullanmak oldu, hatta bir nevi Silverlight' da da kullandığım server ve client tarafından paylaşılan ortak kod mimarisini HTML5 uygulamalarına taşımıştım .Ancak sonradan bu yapının da eksiklikleri ortaya çıkmaya başladı. Örneğin Scriptsharp' ın dışına çıkıp custom Javascript yazmak işin tüm büyüsünü bozuyordu. Sonradan ise şimdi de kullanmış olduğum Typescript + Kendo mimarisine geçtim. Projelerim MVC olsa bile arka planda Web Api ön yüzde Kendo MVVM çalışıyor. Ayrıca AngularJS 2.0' i da büyük bir merakla beklemekteyim. Bu framework ile birlikte arayüz tarafında yeniden köklü bir değişime gideceğim gibi. Her nekadar Silverlight ile browser içinde C# yazıp, MVVM' in dibine vurduğum güzel günler geride kalmış olsa da teselli olarak elimde typescript var. Ek olarak angular ile iyi bir ikili olacaklar. Benim kullanmayı arzu ettiğim yeni formül; Asp.Net WebApi + Typescript + AngularJS. Bu sayede HTML5  + Mobil Cordova uygulamaları tarafında bir çok isteğe çözüm bulmuş oluyorum. Angular' ın 

line of business  için de biçilmiş kaftan olduğunu düşünürsek MVC gibi server taraflı arayüz teknolojilerinin benim için çok fazla bir anlamı kalmıyor artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Web API'yı çok başarılı ve gerekli buluyorum ama RESTful kavramı sektörde çok uzun süredir var ve Microsoft çok geç kaldı .NET platformuna entegre bir ürün çıkartmaya. Artık zararın neresinden dönülse kardır dediler herhalde. Birçoklarınn mantıklı bulduğu, sizin de söylediğiniz MVVM mantığında Web API çok sağlam bir yere oturuyor. AngularJS de çok sağlam gittiğinden Web teknolojilerinin geleceğindeki ilerlenecek temel yollardan biri bu olacak. MVC de bitmez, halen devam edecektir uzun yıllar, bir de şu aralar çok ilgimi çeken SignalR gibi Real-Time Web Fonsiyon Kütüphaneleri var. Chat, oyun, dashboard gibi uygulamalar için ideal ve çok şık, yıllardır Web programlama yapan birisi olarak çok eksikliğini hissettiğim özellkleri sunuyorlar.

SignalR deyince aklıma geldi, yakın zamanda bir yaşını başını almış programcıyla tanıştım, adam herşeyi real-time yapmış. Koca bir projenin tamamı real-time. Tamam güzel bir özellik de kullanılacak yer var, kullanılmayacak yer var, performans, band genişliği vs. konuları var. O da benim gibi yılların özlemiyle tutuşuyor olsa gerek tutmuş heryere koymuş :D .

Bu arada Web API çok iyi ama şöyle yanlış bir algı var, Web API çıktı WCF bitti diyorlar çok yanlış. Özellikle belirtmek isterim yeri gelmişken. İkisinin de farklı kullanım yeri var, hatta en ideali birlikte kullanılması, SOA'da Web API'yı WCF'in önüne konumlandırmak çok mantılı ve akıllıca. 

Not: Konu aldı başını gidiyor, bug'lardan yazılım teknolojilerine girdik : :D. Başka başlığa mı taşınsak, ya da Sky başlığı değiştirse, Konu sahibi karar versin : :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Projenin birinde Cordova altyapısı kullanarak geliştirilen bir uygulama için chat entegrasyonu isteniyor. Bu işin back-end kısmından ben sorumlu olacağım için önümüzdeki iki hafta içinde SignalR' ı araştırmaya başlamam gerek. Zaten merak ediyordum bu proje iyi bahane oldu.

Elbette Web api ile WCF çok farklı ihtiyaçları karşılayan teknolojiler, ikisini birbirinin ikamesi olarak görmek çok yanlış. Zaten eğer bir geliştirici RESTful servisler için Web api

yerine WCF' i kullanıyorsa veya dağıtık bir ortamda farklı veritabanları ve farklı teknolojiler kullanılarak geliştirilmiş sistemlerin birbirleriyle konuşması (mesela soap web servisleri, http dışındaki 

iletişim protokolleri veya text yerine binary data iletimi gibi durumlar) için WCF yerine Web api kullanıyorsa / kullanmaya çalışıyorsa çok büyük bir hata yapıyor demektir.

Ek olarak Ankara' da ikamet eden arkaşlar varsa bir buluşma düzenleyelim derim, konuşacak epey mevzumuz varmış yahu... Hele ki Türkiye' de ki geliştirici kalitesi ve sektörün genel durumunu düşünürsek sabaha kadar konuşacak mevzu çıkar. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende ne hikayeler var da İstanbul'dayım, bir de anlatmam doğru olmayabilir "etik" olarak :D. Biliyorsunuz ben etik manyağıyımdır :D.

Ne kurumsal zannedilen büyük büyük firmalara girdim çıktım, gördüklerimi, yapılanları tarifte zorlanıyorum, anlamakta işkence çekiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz da bizim toplum olarak iş yapma kültürümüz kervan yolda düzülür şeklinde olduğu için bu tip sıkıntıları yaşıyoruz. Allah aşkına kaç firmada bir proje UML araçlarıyla kağıt üzerinde en ince ayrıntısına kadar tamamlanıp en sonunda kodlama aşamasına geçiliyor? İş kağıt üzerinde bitse en uygun teknolıjiyi de seçersin, en düzgün kodlama standartlarını da oluşturursun ama işte bunlar birçok firma için vakit kaybı olarak görülüyor. Suya sabuna dokunmadan en hızlı şekilde projeyi teslim et gerisi Allah kerim zaten... :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biz ar≥ yapmıyoruz, sadece bodoslama "ge" yapıyoruz.UML kullanarak harcayacağınız zamanı patronlara anlatamazsınız. Örnek geliştirme süreci:

1) Müşteri: "A" modülü istiyorum.

2) Yöneticiler: 2 aya biter

3) Programcı: Uğraştığı projelerin yanına o "A" modülü eklenir, üstüne hiç hesapta olmayan x, y gibi "yav şunu da araya sıkıştır" işleri çıkartılır.

O "A" modülü sürekli araya sokulan işler diğer projelerin işleriyle beraber 4-5 ay sonra yarım yamalak biter!. "Biter" kısmı lafın gelişidir tabii.

İşi yetiştirmek için bazen işte o örnek verilen "akla ilk gelen çözüm" tipi kodlamalar yapılması da kaçınılmaz oluyor.

Sadece yazılımda değil, her işimiz böyle bizim. Toplumsal karakter meselesi (saç baş yolduran toplum bugı diyebiliriz buna :P).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biz ar≥ yapmıyoruz, sadece bodoslama "ge" yapıyoruz.UML kullanarak harcayacağınız zamanı patronlara anlatamazsınız. Örnek geliştirme süreci:

1) Müşteri: "A" modülü istiyorum.

2) Yöneticiler: 2 aya biter

3) Programcı: Uğraştığı projelerin yanına o "A" modülü eklenir, üstüne hiç hesapta olmayan x, y gibi "yav şunu da araya sıkıştır" işleri çıkartılır.

O "A" modülü sürekli araya sokulan işler diğer projelerin işleriyle beraber 4-5 ay sonra yarım yamalak biter!. "Biter" kısmı lafın gelişidir tabii.

İşi yetiştirmek için bazen işte o örnek verilen "akla ilk gelen çözüm" tipi kodlamalar yapılması da kaçınılmaz oluyor.

Sadece yazılımda değil, her işimiz böyle bizim. Toplumsal karakter meselesi (saç baş yolduran toplum bugı diyebiliriz buna :P).

Biri bizim firmayı mı tanıyor, yukardaki örnek cuk diye oturdu bize. :lol:

Bu arad SignalR chat programı için değil de daha çok canlı konferans uygulamarı için diye biliyorum, katıldığım bir seminerde demosu yapılmıştı, A Host' u paintteymiş gibi birşey çiziyor, B ve C client' ları çizileni aynı anda görüyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3-5 istisna hariç ülkedeki en baba en kurumsal şirketlerde dahi işler böye yürüyor üstad.

Devlet kurumlarında yazılım geliştirme? Allah hepimizin yardımcısı olsun . Yapılan saçmalıkları anlatamam yani...

İki seçenek var; o yüzde 90' lık kesimden KPSS ile kuruma atanmış yazılımcılara yaptırıyorsunuz veya ihale edip söğüşlenip, itelenen programlarla işleri yürütüyorsunuz. Her iki durumda da varın gerisini siz düşünün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Devlet projeleri cok komik. 

IBB'nin bir projesinde danismanlik yapmistim. Ramazan zamaniydi. Herkes masa basinda gunun en az birkac saatini uyuyarak geciriyordu. Disaridan gelenler de outsource edilen firmaya outsource edilmis insanlardi. Saka gibi resmen, boyle bir ortam gormedim hic.

Java/Oracle agirlikli bir projeydi, hayatinda Java gormemis yandas firma, tek kriteri daha once muhasebe uygulamasi yazmis olmasi nedeniyle projeye dahil edilmisti mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hala VB6 kullanmak zorundayım bu da bir çiledir değil mi ?  :))

Yapılan eksi işler VB6 'da yapılmış herşey birbirine bağlanmış ve bunların yeni bir platforma aktarılması çok büyük bir yatırım istiyor.

Çoğunlukla matematiksel hesaplamalar yaptırdığımız için her hangibir dil kullanılabilir pratikte aslında ama VB6 ne abi 20 senelik ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arad SignalR chat programı için değil de daha çok canlı konferans uygulamarı için diye biliyorum, katıldığım bir seminerde demosu yapılmıştı, A Host' u paintteymiş gibi birşey çiziyor, B ve C client' ları çizileni aynı anda görüyordu.

http://www.asp.net/signalr

ASP.NET SignalR is a new library for ASP.NET developers that makes developing real-time web functionality easy. SignalR allows bi-directional communication between server and client. 

Hocam bu tanım tam da web tabanlı bir chat uygulamasının gereksinimlerini karşılıyor. Mesajınızda da belirttiğiniz gibi elbette çok daha fazlası yapılabilir ama text tabanlı iletişim de bu özelliklerin bir alt kümesini oluşturuyor. Zamanında demo kıvamında Silverlight ile bir web konferans uygulaması yazmıştım. (Hatta o projeyi de cursedsoftware repository lerine ekyeceğim). O uygulamanın kamera, tahta ve elbette bir chat kısmı vardı. O zamanlar WCF Dublex servislerini kullanıyordum. Şimdi ise server tarafını signalr ile yazmaya çalışacağım, bakalım ne türden farklılıklar var?

Yukarıda linkini verdiğim yazıda bu sektörde yeralan bir patronun isyanı ve çözüm önerisi var. Böyle işvrenlerin olduğu bir ülkede bu geliştirici kalitesi bile çok fazla maalesef.  (Yazının yanında boş vakittlerinizde aşağıdaki yorumları da okumanızı öneririm.)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok