Ortak Ağ'da Kendi Özel Ağımı Kurmak
1 1

Bu konuda 2 mesaj var

Merhabalar,

Bir paylaşımlı ofis kiraladık. Ofis'in kendi fiber internet ağına bağlanıyoruz. Fakat ofis içerisinde 2 bilgisayar ve 1-2 nas kullanacağız. Hem NAS'ı hem de bilgisayarlardan birini dosya paylaşımı amacıyla kullanacağız. İnternete çıkmak için paylaşımlı interneti kullanmaya devam edeceğiz tabi ki. Ortak ağa bağlanan diğer ofis mukimlerinden ve bilgisayarlarından bağımsız, güvenli bir biçimde ofis dışından da NAS'a erişim sağlayabileceğim bir kuruluma ihtiyacımız var. Ağ konularında pek bilgili değilim. Google'da aradım ama doğru yere ulaşamadım sanırım. Kabaca nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Teşekkür ederim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Muhtemelen bir router' a ihtiyaç duyacaksınız.

1. Ortak ağda kullanılan modemden NAS bağlantısı için bir portu sizin router' a yönlendirilmesi (Paylaşımlı ofisin IT' lerinin böyle bir ayar yapması şart),

2. Sizin router' dan da ilgili portu sizin NAS cihazına yönlendirilmesi gerekiyor.

Bunun dışında sizin router' ın local Gateway' ini, ortak ağdaki gateway' den başka bir ip verip, diğer cihazların size sizin de diğer cihazlara erişimini engelleyebilirsiniz diye düşünüyorum. Örn: ortak ağdaki pc' ler 192.168.1.xxx' den ip alıyorsa, siz router' ınıza 192.168.2.xxx' den ip dağıt demeniz gerekiyor.

Benim bilgim dahilindeki yapılması gereken ayarlamalar bu şekilde. %100 doğrudur diyemem, daha iyi bilen birisi varsa eksiklerimi düzeltir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok