Zalman Reserator 1 Plus Harici Su Soğutma Sistemi (İnceleme 3., Aktif Soğutma Mod'u 4. Sayfada)
1 1

Bu konuda 70 mesaj var

Merhaba,

Sistemimde kullandığım R9 290 grafik kartında su soğutma kullanmak istiyorum, maksadım oyun sistemimi daha da sessizleştirmek. Grafik kartı için EK'nın su soğutma bloklarından alacağım, ancak kasa içinde radyator, pompa vs. gibi bileşenlere yer olmadığı için bu işleri harici olarak halletme imkanını araştırdım ve aklıma yıllar önce inceleme yazılarını okuduğum Zalman'ın Reserator harici (ve pasif) su soğutma sistemi geldi. Bu setin sıfırı haliyle piyasada yok, ikinci elini bulma gibi bir şansımız olabilir mi? Belki yakın çevrenizde bu seti kullanan ve satmayı düşünen birileri olabilir diye buraya yazıyorum, böyle bir durum varsa beni haberdar ederseniz sevinirim :)

zalman-reserator-1-plus.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla hocam reserator bulman çok zor. Çıktığı zaman da Türkiye'de buna sahip olan çok fazla kişi olduğunu düşünmüyorum. Fiyatı da epey pahalıydı.

Senin tam olarak istediğine çözüm değil ama belki şu aşağıdaki kasa dışında kullanılan radyatörlere yönelebilirsin. Ama her halükarda pompa gerekecektir. Ha bir de Türkiye'de 2. el dışında yine bulamazsın bunları.

ex-rad-360.jpg

ex-rad-122.jpg ex-rad-484.jpg

Şu da pasif olarak(fansız) kullanılabiliyor. Ama fiyatı 650$'cık. :mrgreen:

ex-wat-272_3.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öneriler için teşekkürler hocam. DH'de bir-iki sene önce ikinci elde satılmış 2 tane buldum, satın alan elemanlara mesja attım bakalım geri dönüş olacak mı? :)

Bir de Reserator MAX diye, yine harici bir su soğutma sistemi var Zalman'ın; sahibinden.com'da 550 TL istiyor bir vicdansız :) Ama bunda aktif soğutma var; ben tamamen pasif ve sessiz bir şey olsun istiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eureka! Eureka!

Reserator 1 Plus buldum ikinci elde; 250 TL'ye alabilecegim sanirim. Haftasonuna kadar alisverisi yapmis oluruz herhalde...

Bakalim simdi sirada WB edinmek var. Daha sonra kapini calacagim Zvana hocam, tecrubelerinden faydalanmak istiyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam o zaman ilk soru: Hortumları nereye takacağız? :) Sorularım çok basit ve aptalca olabilir, bu DIY su soğutma sistemleri hakkında hiçbir bilgim yok çünkü...

Şimdi EK'nın 290 için ürettiği bloğu alma aşamasındayım. Bloğa hortumları takarken iki tane (adına ne deniyor bilmiyorum) fitting, iki tane de boşta kalan delikleri sonlandırmak için kör tapa kullanmam gerekiyor herhalde. Bu kör tapalar, EK bloğun kutu içeriğinden çıkıyor mu yoksa ayrıca almamız mı gerekiyor? Bununla ilgili kesin bir bilgi bulamadım da... Tamam o fitting'ler çıkmıyor ama mantık olarak kör tapaların kutuya konması lazım öyle değil mi?

Fitting için ne önerirsin Zvana hocam? Ben kendinden sıkıştırmalı bir şeyler istiyorum, kelepçe ile uğraşmayayım diyorum. Türkiye'den temin edebileceğim şeyler olsa çok iyi olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ekran kartının bloğundan fittings/rakorlar çıkmaz ama kör tıpalar benim şimdiye kadar kullandığım tüm ürünlerde çıktı. Ama üreticiye göre değişebilir de bu durum. EK'nin kör tıpasız vereceğini tahmin etmiyorum ama web sayfasına bakınca da bu konuda açıkça ben de net bir ifade bulamadım.Hortum kullanacaksan sıkıştırmalı/compression fittinglerden başkasını düşünme zaten. Öyle kelepçe falan tarih öncesindeydi.

Blokların zaten genelde kutu içeriğinde ya da üreticinin web sayfasında döngünün yönü, yani bloğa soğutma sıvısının nasıl girip çıkacağı, çeşitli kullanım senaryolarına göre in/out portlarının hangi delikler olması gerektiği belirtilir. Ama senin senaryonda bir tane port giriş, biri çıkış, diğerleri kapalı olacak. Tam olarak hangi bloğu düşünüyorsan link atarsan daha net yardımcı olabilirim.

Türkiye'de en ufak bir kaliteli su soğutma parçasını gidip dükkandan alma olayı yok maalesef. Ki yurtdışında da yıllardır alışveriş yaptığım çok kaliteli mağazalar bir bir kepenk kapatıyor. Ama DH'de 2. elde Kasa/Güç kaynağı/Oc ürünleri kısmında yurtdışından su soğutma parçaları getirip forumda satan arkadaşların ilanlarından bulabilirsin. Özellikle fittings'ler rahat bulunur. Frozen CPU satışı durdurmasaydı Amerika'dan sadece 7,99$ kargo bedeliyle istediğin çeşit rakoru beğenip getirtebilirdin. Ama onlar da kepenk kapattı. Diğer Amerika'da bildiğim mağazalarda bir rakor için direk kargo ücreti 40 dolardan başlayacaktır. Bu durumda daha düşük kargo ücretli İngiltere dükkanları var. Ama onlarda da bu sefer ürünün kendisi £ olacağından rakam yine biraz tuzlu olabiliyor. Biz en iyisi hangi ölçüde rakor lazım onu açıklığa kavuşturalım bende elimde bulunan rakorlar uyarsa sana gönderirim. Bendekiler uymuyorsa da yine bakarız forum ya da yurtdışı sitelere.

Montaja gelince Reserator'ı ne şekilde kullanacağına göre fittings ölçüleri değişebilir. Kendi hortumlarıyla(kendi giriş çıkış portları sabit midir bilemiyorum) falan kullanacaksan o hortumların ID(internal diameter) ölçüsüne göre rakor bulman gerekir.(Sıkmatik rakorlar genelde 1/4", 3/8", 1/2" az da olsa 7/16" 5/8" ölçülerinde olabilir.) Reseratorun kendi in/out portlar çıkarılabilir yapıda ve G1/4 standart ölçülerde diş yapısı varsa istediğin rakorları takıp, kendi hortum ölçülerini belirleyebilirsin. Eğer böyle bir durum varsa ID:1/2" OD:3/4" ölçülerinde hortum öneririm. Bunlar için de 1/2" fittings alman gerekecektir. 1/2" rakorlar su soğutmacıların en çok rağbet ettiği ölçüdür. Şahsen benim de favorimdir. 1/4 ve 3/8 rakorlar daha küçük çaplı hortumlar gerektireceğinden flow rate'i düşük olur. 1/2" idealdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili Zvana,

Çok çok detaylı açıklamışsın, teşekkür ederim zahmet veriyorum sana da...

EK bloğun tam modeli şu hocam: http://www.ekwb.com/shop/blocks/vga-blocks/ati-radeon-full-cover-blocks/radeon-rx-200-series/ek-fc-r9-290x-nickel-rev-2-0.html

DH 2. elde sıfır satan birini buldum, ondan alacağım sanırım. Sordum arkadaşa, kör tapalar varmış kutu içeriğinde, o masraftan kurtulduk yani :)

Reserator setin içinden Zalman'ın ZM-WB3 CPU bloğu çıkıyormuş. Bu bloğun üzerinde 2 tane sıkmatik rakor var galiba değil mi? Bunları acaba EK'nın bloğuna takarak kullanabilir miyiz hocam?

35-118-122-02.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bloğun yapısına baktım boruların(yani resaretarton gelecekler) nereden geleceğine göre;

1. Üstteki iki portların birini giriş, birini çıkış olarak, diğerleri kapalı,

2. Altaki iki portların, birini giriş, birini çıkış olarak, diğerleri kapalı,

3. Üstteki sağ portu atıyorum giriş olarak kullandın, alttaki sol portu çıkış olarak ya da tam tersi şekilde kullanabilirsin.

*Senin örnek verdiğin blok türünden, aynı hizada olan üst/alt portları aynı anda asla kullanma. Soğutma sıvısı ekran kartı bloğu yüzeyinde istenildiği gibi nüfus etmeden direk çıkış portundan blok dışına çıkar. Bu da istediğimiz birşey değil.

Zalman bloktan çıkan rakorların diş çapı standart olan G1/4 ise; bloklarda ya da herhangi bir  soğutma parçalasının portlarında kullanabilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam blok ve Reserator önümüzdeki hafta elimde olacak sanırım. Yalnız aklıma bir şey takıldı, sormak istedim.

Yukarıda Reserator'un bir resmini paylaşmıştım. Bu resimde, Reserator kasanın yanında duruyor ve hortumların konumu itibariyle sistemin pompası en randımanlı haliyle bu konumda çalışıyor diye düşünüyorum. Yalnız şöyle bir sorun var, benim kullandığım kasa Silverstone FT02; hani şu anakartı kasaya tepetaklak taktığımız, tüm çıkışların arkaya değil de üste doğru baktığı model. Şimdi ben Reserator'u kasanın yanına yere koyarsam, hortumların kasanın üstünden dolaşıp kasa içine girmesi gerekecek. Bu durum, sıvı devirdaimini olumsuz yönde etkiler mi acaba, Reserator'un pompası bu devirdaimi yapabilecek kadar kuvvetli midir?

8gNDa7.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pompanın gücünü bilmiyorum ama kendi fotosunda 3 bloktan oluşan sistemi devridaim ettirdiğine göre kasanın boyu kadar yukarı hayli hayli basacak kapasitededir. Bir etkisi olacağını sanmıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler Zvana, yüreğime su serptin :)

Bir de ben bu sistemde soğutma sıvısı olarak ne kullanayım? Saf su kullanmam gerektiğini biliyorum ama sistemde korozyonu falan önlemek için suyun içine katkı maddesi koymak gerekiyor öyle değil mi? Nereden nasıl temin ederiz bu katkı maddesini?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Products_liquid_uv.jpg

Ben normalde pc su soğutma sistemleri için kullanılan yukarıdaki gibi özel hepsi bir arada sıvıları kullanıyorum. Çünkü su soğutma elemanlarında kullanılan aluminyum, bakır vs. için korozyon açısından en iyi performansı bunlar gösteriyorlar. Ama bunlardan temin etmem zor olur dersen; saf su + antifreeze karışımı da iş görür. 1/3 - 1/4 oranında karışım hazırlayıp kullanabilirsin. Antifirizi fazla koyarak viskoziteyi yükseltmemeye dikkat et. Bu pompanın performansını olumsuz etkiler. Hazırlayacağın sıvıda istediğin renge göre antifriz alabilirsin. Genelde mavi veya kırmızı oluyor sanırım. Kesinlikle saf suyu yalnız kullanma. Antifreeze, alg oluşumu ve korozyonu belli bir süre engelleyecektir. Ama asla yukarıda bahsettiğim sıvılar kadar uzun dayanmaz. O yüzden belli periyotlarda su soğutma sisteminin bakımını yapmanı öneririm. En azından sistemi ilk kurduktan sonra 6 ay sonra mutlaka bir kere yokla. Bloğun içini kontrol et. Herhangi bir korozyon oluşumu var mı bir bak. Baktın bir sıkıntı yok, bir 6 ay sonra tekrar bak. Su soğutmaya geçtiğim ilk yıllarda ben de safsu+antifriz kullanıyordum 1 yıl sonunda suyu değiştirmek, blok ve radyatörde temizlik yapmak gerekiyordu. Bu yüzden pek bakım gerektirmediği için yıllardır bahsettiğim özel sıvıları kullanıyorum.

Yukarıda verdiğim sıvılar feser'in ürünleri. Ben bunlardan başka marka da kullanmadım şimdiye kadar. Feser'in kullandığım ürünlerinde sistemi 2 sene sonra açtığımda bile bloklarda çok ufak tortulaşma dışında bir olumsuzluk görmüyordum. Bir diğer alternatif de saf su ve yine bu iş için özel üretilen katkı maddeleri. Çeşitli markaların yine bu tü sıvıları var ama ben bu şekilde kullanmadım hiç. 

Ve maalesef 2. el forumları dışında hem benim kullandığım all in one, hem de ayrı satılan özel katkı maddeleri için yine yurt dışına bağımlıyız. Eskiden firebal vardı, bu sıvıları rahatlıkla temin ediyorduk. Ama şuan satan yer var mı bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam şöyle bir şey buldum, iş görür mü? UV duyarlı falan diye yazıyor ama senin de belirttiğin gibi öncelik korozyon vs. önlemesi. Saf suya karıştırılıyormuş bu da.

http://www.sanalpazar.com/250ml-Konsantre-Mayhems-X1-Uv-Blue-Mavi__isp37926077

Bir de şunu buldum hocam, senin bahsettiğin Feser marka katkı maddesi; fiyatı da daha uygun duruyor bunu mu alsam ki?

http://www.sanalpazar.com/Feser-Base-50ml-Korozyon-Onleyici-Sivi-Seffaf__isp38758742?option=watch

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet hocam ikisi de bahsettiğim şekilde ürünler. Ama dediğim gibi tecrübe olarak ben hep hepsibirarada sıvılar kullandım. Ama sonuçta yurtdışında saf su ile bu ürünleri kullanan çok. Mayhems de , feser de bu konuda tanınan, bilinen markalar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladım hocam, hepsi bir arada ürünleri bulmam çok zor olacağı için bu katkı maddelerinden alayım ben iyisi mi. UV özelliğinin bana bir getirisi olmayacak, o yüzden Mayhems yerine Feser'i alıp geçeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Najaz vallahi azim edip kuruyorsun sistemi, eline sağlık. Sessizleştirme uğraşlarına bayılıyorum. Kolay gelsin.

(Ben hile yapıp Mac mini aldım. :P )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onur hocam vallahi Reserator'u bulabileceğimi hiç düşünmüyordum, seneler önce DH 2. el forumlarında satışı yapılan bir ürünü alan arkadaşa mesaj attım satmayı düşünür müsünüz diye. Tesadüf bu ya, arkadaş da masaüstü sistemi dağıtmış, Reserator kuzu gibi yatıyormuş bir kenarda :) 250 TL'den satmayı kabul etti.

İşlemci için hazır su soğutma kiti alınca (Silverstone Tundra TD02 almıştım), kasa içinde gürültü üreten sadece grafik kartı kalmıştı. Fan yapısından dolayı GPU'nun ürettiği tüm ısı da kasa içine doluyor ve kasa içinde duran TD02'nin radyatörü de dahil olmak üzere diğer bileşenleri pişiriyor. Reserator sayesinde bu ısıyı doğrudan kasa dışına alabileceğim, en azından öyle umuyorum yani :)

Dün Witcher 3 oynarken GPU ısısını kontrol ettim, havaların ısınmasının da etkisiyle GPU 90 derecelerde gezmeye başlamış. Bakalım pasif su soğutma ile ne kadar fark edecek? Belki R9 290 gibi dönemi geçmekte olan bir kart için anlamsız bir yatırım gibi görünebilir su soğutma, ama en azından hem merakımı gidermiş hem de daha önceden girişmediğim bir konuyla ilgili tecrübe kazanmış olurum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reserator geldi; dev gibi bir kutusu varmış :) Sistemi henüz ayağa kaldırmadığım için çalışıp çalışmadığını deneyemedim. Kutunun içinden farklı hortum tiplerine uyacak bir sürü sıkmatik rakor çıktı, O konuda sorun yaşamayacağım sanırım.

Yalnız şu su akışını gösteren aparat, flowmeter, kırıkmış :) Bir yerlerden flowmeter bulmam gerekiyor. Zvana hocam, flowmeter olmadan seti kurarsam çok mu riskli olur?

VGA bloğu yarın elimde olacak, korozyon önleyici sıvı da haftasonu gelecek galiba. Bir de akü suyu aldım mı eksik bir şey kalmıyor. Umarım Reserator'un pompası çalışıyordur, yoksa bir de pompa masrafı çıkacak başımıza :) Bu pompaların çalışıp çalışmadığını nasıl deneriz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Borular şeffafsa flow meter'a çok da ihtiyaç yok, az çok hareketi kabarcıklardan falan anlayabilirsin. DH'de ikinci elde daha yeni görmüştüm basit flowmeter'lar vardı. İstersen sisteme ekleyebilirsin. Normalde sistemi vga bloğu ile birlikte pc'ye kurduğunda belli bir süre hava kabarcıkları olacaktır. VGA bloğunun içindeki hava tam olarak reserator'ın su haznesine geçinceye kadar bu kabarcıklar olur. Belli bir süre derken; sistemin yapısını(reserator'un pompasının gücü ve iç yapısı) tam olarak bilmediğimden bu birkaç saat de olabilir, birkaç gün de. Ama soğutma en verimli noktasına bloktaki vs. hava tamamen çıktıktan sonra ulaşacaktır.

Pompaya gelince, reseratorun kendi cpu bloğu da geldiyse bloğu reserator'a bağlayıp, sisteme su doldurup, test edebilirsin. Pompayı susuz çalıştırmamaya dikkat et. Hortumdan suyun hareketini gözlemleyip az çok, pompanın devridaim gücünü de görmüş olursun. Daha önceden dediğim gibi birkaç blokla birlikte kullanılacağı düşünülerek yapılmış bir sistemin pompası senin düşündüğün şekilde bir kullanıma rahat rahat yetecektir. Olaki sorun oldu hava dolaşımı gerçekleşene kadar bir sıkıntı çıkarsa (sistemi kurduktan sonrasından, ekran kartı bloğu takılı şekildeki durumdan bahsediyorum) Reseratorun kendisini kasa seviyesinden birkaç kez yukarı kaldırarak(su tam anlamıyla bir tur atana kadar) da döngüyü tamamlayabilirsin. Bir kere su tam tur yaptığında bir daha sıkıntı olacağını düşünmüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Setin kendi hortumları şeffaf değil hocam, mavi renkte. Senin bahsettiğin DH'deki flowmeter'ı buldum, arkadaşla anlaştım 20 TL'ye alacağım. Flowmeter'ın bir faydası da şu olacak, setin hortumları biraz gelişigüzel ölçülerde kesilmiş, iki hortumu birleştirmeme yarayacak ve beni ilave hortum alma derdinden kurtaracak (umarım).

Valla bu iş çok masraflıymış ya :) Sistemin kendisiydi, bloktu, flowmeter'di, korozyon önleme sıvısıydı derken epey bir masrafa soktu beni (ama kendim kaşındım), bir de bütün bu parçalar ayrı ayrı yerlerden geldiği için bir sürü de kargo parası ödedim/ödeyeceğim. Umarım elde edeceğim sonuç buna değer.

Seti aldığım arkadaş hediye olarak 120 mm'lik bir de radyatör yollamış bana :) Bari bu radyatörü ve setteki CPU ve VGA bloğu satayım da en azından kargo paraları çıksın. Hoş bu dönemde o bloklar kimin işine yarar bilmiyorum.

Eğer bütün parçalar bu haftasonuna kadar elime ulaşırsa, bu Pazar sistemi ayağa kaldırmayı düşünüyorum. Montaj aşamasını adım adım fotoğraflayıp buraya koyacağım. Zvana hocam sana da yeniden çok teşekkür ederim, üşenmeden vakit ayırıp her soruma ayrıntılı cevap veriyorsun :) İnsanın yabancısı olduğu bir konuda akıl danışabileceği birilerinin olması çok güzel.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rica ederim Najaz, yardım edebilirsem ne mutlu bana. Umarım beklediğin parçlar biran önce eline geçer de amacına ulaşır, .keyifle kullanırsın sistemini. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün akşam saf su ile sistemi doldurup test edeyim dedim. Setin içinden çıkan CPU bloğuna bağlantı yaparak, kırık olan flowmetre'yi de bir şekilde yapıştırarak sistemi çalıştırdım ama pompadan çıt çıkmadı :) Çalışıyor mu çalışmıyor mu belli değil, yani çalışıyorsa bile bu kadar sessiz çalışan bir pompa olamaz değil mi? İlla ki bir devirdaim sesi çıkması lazım. Flowmetre'de de bir hareket yoktu, ama ona pek güvenmiyorum.

Şimdi benim pompam bozuk mu? :( Yeni bir flowmetre sipariş etmiştim, büyük ihtimalle yarın elimde olacak bir de onunla deneyeceğim bakalım.

Seti aldığım arkadaşla konuştum, kendisindeyken böyle bir sorun olmadığını, en son çalışan sistemi söküp kutusuna koyup bir kenara kaldırdığını söyledi. Pompanın kendi kendine bozulamayacağını, ancak susuz çalıştırılırsa bozulacağını ve kendisinin de böyle bir şey yapmadığını belirtti. Ben de ilk çalıştırmayı su dolu iken yaptım, susuz çalıştırma hiç olmadı yani. Arkadaş pompanın hava yapmış olabileceğinden bahsetti, böyle bir şey mümkün mü? Zvana hocam, eğer hava yapmışsa bunu nasıl giderebiliriz?

Eğer pompanın çalışmadığı kesinleşirse pompayı söküp ona göndermemi istedi arkadaş, elektronik mühendisiymiş ve pompayı tamir edebilirmiş. Böyle bir çözüm sağlıklı olur mu, yoksa en iyisi harici bir pompa mı almak?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reserator'ın sistemini pek bilmiyorum ama anladığım kadarıyla o büyük gövdesi hem su haznesi hem de radyatör görevi görüyor ve muhtemelen en altta da pompa var gibi. Reserator'un tepedeki kapağını açınca pompa gözüküyorsa ya da pompa o giriş çıkışların olduğu yerde ise elle titreşim var mı yok mu onu bir yoklayabilirsin. Ses çok fazla çıkmayabilir de ama titreşim olması lazım. Ayrıca dediğin gibi bir devirdaim ya da su sesi gelir diye tahmin ediyorum.

Cihazda nasıl bir pompa var, yapı nasıl bilmiyorum ama Pompanın hava yapma olayı bana saçma geldi. Çünkü anladığım kadarıyla reserator'a koyduğun su zaten direk pompaya gidiyor. Suyun girip, havanın direk çıkması lazım. Hocam ben senin yerinde olsam bir leğen ya da su kabı ayarlayıp, cihaz çalışmıyorken ve reseratorun içi su doluyken reserator'dan bloğa giden hortmumu çıkarıp suyun boşalıp boşalmadığını kontrol ederdim. Eğer su reserator'un geliş portundan akıp geliyorsa zaten pompada hava olamaz. Bir diğer seçenek tüm bağlantı ve hortumlar takılıyken reserator'ı ağzına kadar doldurup çalıştırmak ve sistem çalışırken bloktan sonra çıkan dönüş hortumunu söküp kısa süreliğine pompa su basıyormu gözlemlemek. Reseratorın içindeki su bitmeden bu şekilde pompayı kontrol edebilirsin diye düşünüyorum. Su bitmesine yakın gücü kesebilirsin ya da elinde bir kap suyu hazır edip reserator haznesindeki su azaldıkça ekleyebilirsin. Böyle kısa bir süre gözlem yapabilirsen akan suyun şiddetinden pompa çalışıyor mu çalışmıyor mu anlayabilirsin sanırım. 

Su yavaş yavaş süzülerek değil de, ucu musluğa bağlı gibi akıyorsa pompa çalışıyordur. Bu durumda reserator'ın üzerindeki ikinci portta(dönüş portu) bir sıkıntı olabilir. Orada bir tıkanma ya da hava yapma olayı olabilir. Bunun için reserator'daki suyu boşalttıktan sonra küçük bir hortum parçasını o porta tutturup üfleyerek üflediğin hava hazneye gidiyor mu kontrol edebilirsin.  

Najaz bir de reseratorun o büyük silindirinin içinin fotosunu çekip koyabilirsen cihazın yapısını daha iyi anlayabilirim. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada pompa ve sistemin içi şu şekilde sanırım;

reserator_sockel.jpg

10.jpg

Bu yapıdaki bir sistemde pompanın hava yapma olayı çok zor. Çünkü Pompa direk su içinde kalıyor zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok