2012 Model Samsung NP300E5X Notebook'a BIOS Flash'lamak
0

Bu konuda 8 mesaj var

Tam modeli NP300E5X-A02TR. Konuya gelirsek kısaca özet geçmeye çalışayım. Daha önce 4GB'a RAM upgrade'i yaptığım bu notebook epeydir çantasında yatıyordu ve zaten bir proje için alınmış ve neredeyse hiç kullanılmamıştı. Pandemi sırasında satmakla uğraşmak istemediğimden bunu anne, babam ve ziyarete geldiğinde kardeşim basit internet gezinti ihtiyaçlarını görsünler diye Chromebook'a çevirmeye karar verdim ve pek çok "how to" yazısında önerilen Cloudready OS kurdum ancak kurulum bitip OS'u biraz kurcaladıktan sonra farkettim ki bios setup kısayolu F2 çalışmamaktaydı. Epeyce bir araştırdıktan sonra Cloudready'nin UEFI kaydını piç ettiğini ve bu laptop'da bios'a girme seçeneğinin bile UEFI üzerindeki bir seçenek olarak barındıran hatalı denilebilecek eski bir UEFI implementasyonu kullanıldığı açığa kavuştu. Tek çözüm BIOS re-flash gibi duruyor.

Laptop hakkındaki benzer konulardaki videoları izlerken boot device select kısayolunun F9 olduğunu hatırladım ve elimde mevcut olan bir Ubuntu usb live kurulum flashdisk'ini takarak F9 tuşuyla boot edebildim (F9'suz direkt Cloudready açılıyor.) böyle olunca dos boot USB'si ile AFUDOS ve internetten bulduğum BIOS dosyasını yüklemeye niyetlendim. Şu siteden ( https://www.wimsbios.com/amiflasher.jsp ) AFUDOS dosyalarını da buldum ancak hangi versiyonla BIOS'u programlamayı deneyeceğime karar veremedim keza BIOS'u kullanılmaz hale getirirsem bios eeprom'u anakarta lehimli ve programlama cihazım yok. Yani hata yapmamam lazım. Hangi AFUDOS versiyonunu kullancağım konusunda bana yardımcı olabilecek bir arkadaş gerçekten oldukça makbule geçecek. Şimdiden teşekkürler.

(Bu arada Cloudready'ye yanaşmayın dememe gerek yoktur umarım :))

Peregrine tarafından düzenlendi
imlâ

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buna benzer bir olay başıma geldi.

Biosun içine bir şekilde ettikten sonra(hackintosh ve ubuntu kurulumları) boot loop sonucunda daha önce anakart vs tamiri için önceden bildiğim bir yere yolladım.

Orijinal bios bulunamamış bir üst modelin biosu yüklenmiş.Makine önceden cpuz da 520 alıyorken şimdi 605 skor alıyor.

Hani dedim işler iyice kötüye giderse veya çözüm üretemezseniz İstanbul'da tavsiye edeceğim birileri var.

AFUDOS için bir şey diyemeyeceğim.En son X38 çipli DFI anakartıma X48 biosu yüklemek için kullanmıştım.Hey gidi günler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yanıt için teşekkür ederim. İstanbul dışında yaşadığım için yönlendireceğiniz yere gitmem mümkün olmayacak ve zaten pandemi hafiflemeden gidip bir yerde baktırma işine girmeyi düşünmüyorum.

Bu arada yukarıda verdiğim linkteki tüm AFUDOS versiyon linkleri en üst versiyon olan tek bir dosyaya çıkıyor. Bir usb belleği BIOS flash'lamak için kullanıma hazır olarak bulundurup ihtiyaç olursa flash'lama kararı aldım. Şimdilik üzerindeki Cloudready ile bizimkilerin ihtiyacını görecektir. Tabi bu esnada direk Samsung'dan bir bios edinmeyi deneyeceğim ancak sonuç alacağımı sanmıyorum çünkü ürün yeni alınmışken dahi bios güncellemelerini diğer sürücü güncellemelerini yapmak için sisteme kurulan bir Samsung hizmet programı ile yapılabiliyordu ayrıca siteden indirilemiyordu ve yeni güncelleme çıkmazsa da sistemdeki ile aynı versiyon BIOS'u indirmeye izin vermiyordu. Nihai olarak yabancı forumları tarayıp çalıştığı onaylanmış bir BIOS bulmaya çalışacağım. AFUDOS için ise önce mevcut BIOS'u dosyaya dump etmeyi deneyeceğim, eğer BIOS içeriğini dump edebiliyorsa yeni BIOS'u da flash'layabilecektir diye düşünüyorum. Bakalım nasıl olacak...

Bu esnada yardımcı olabilecek arkadaşlar yine yazmaktan çekinmesinler; her fikir ve yardım çabasından memnun olacağımı belirtmek isterim.  

Peregrine tarafından düzenlendi
imlâ

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bios flashlamaya gerek olmayabilir. UEFI kullanan sistemlerde harddiske ne kadar format atarsanız atın NVRAM kayıtları silinmediğinden eski kullanılmış işletim sistemlerinin izi orada kalır sürekli. 

F9 ile ubuntu boot edebiliyorsa yapılacak en kolay iş efimgr ile NVRAM daki gereksiz uefi girdilerini silmek olur. Cloudready e ait tüm UEFI girdilerini sildikten sonra reboot etmeden bir de tüm diski gparted ile formatlarsanız sistem tertemiz olacaktır. Sonrasında güzel bir linux distro kurup hayatınıza rahat mesut devam edersiniz. 

https://www.linuxbabe.com/command-line/how-to-use-linux-efibootmgr-examples

Kolay gelsin. 

Whooosh and Peregrine beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
14 hours ago, SkyWarrior said:

Bios flashlamaya gerek olmayabilir. UEFI kullanan sistemlerde harddiske ne kadar format atarsanız atın NVRAM kayıtları silinmediğinden eski kullanılmış işletim sistemlerinin izi orada kalır sürekli. 

F9 ile ubuntu boot edebiliyorsa yapılacak en kolay iş efimgr ile NVRAM daki gereksiz uefi girdilerini silmek olur. Cloudready e ait tüm UEFI girdilerini sildikten sonra reboot etmeden bir de tüm diski gparted ile formatlarsanız sistem tertemiz olacaktır. Sonrasında güzel bir linux distro kurup hayatınıza rahat mesut devam edersiniz. 

https://www.linuxbabe.com/command-line/how-to-use-linux-efibootmgr-examples

Kolay gelsin. 

Bu konuyu bir araştırayım. Bu efibootmgr BIOS'daki UEFI kayıtlarını düzenleyebiliyorsa BIOS'a girilmese de başka OS kurulumu yapılabilir. Doğru bir mantık ama ben yine de sistemi BIOS'a girilebilir bir hale getirmek isterim. Dediğim gibi güzelce araştırıp bunu yapabileceğimden emin olamazsam sizin dediğinizi de araştırıp uygulamaya koymayı deneyeceğim. Teşekkürler. :thumbs:

18 hours ago, yarimpower said:

Ben Eskişehir'den kargo ile yolladım zaten.Sorunsuz gitti geldi.

AFUDOS ile flash'larken sistemi komple "tuğla" edersem size ulaşacağım. :mrgreen: Teşekkürler. :thumbs:

yarimpower beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Madem F9 ile boot menüsü geliyor, windows 10 kurup samsung un sitesinden windows altında çalışan bios uygulaması ile güncellemeyi deneyin, büyük ihtimalle bi güncelleme yazılı vardır sürücü ve bios için windows uygulaması olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, sgi said:

Madem F9 ile boot menüsü geliyor, windows 10 kurup samsung un sitesinden windows altında çalışan bios uygulaması ile güncellemeyi deneyin, büyük ihtimalle bi güncelleme yazılı vardır sürücü ve bios için windows uygulaması olarak.

Boot menüsü gelmiyor hocam, o da kayıplara karışmış. Sadece direkt usb'den boot ediyor. Standart boot ekranı dışında hiçbir şekilde bios setup ekranı veya boot menüsüne erişilmiyor. (sanırım efi'nin yanında eski tip boot'da açıktı BIOS'dan, her ne kadar erişemesem de BIOS yine ayarlandığı şekilde çalışıyor arka planda. Windows kursam yine ilk restart'da efi tablosundaki tek boot seçeneği olan Cloudready'yi arayacak ama bulamayınca bootloop'a girecek ve o zaman çalışır bir OS kalmayacağı için kesinlikle BIOS flash'lamayı denemem gerekecek.

Bir de zaten en güncel durumda, Samsung uygulaması yeni sürüm çıkmamışsa aynı sürümü indirip kurmaya izin vermiyor. Sadece update var re-flash yok yani. Bir de bu Cloudready'den muzdarip eski notebook sahipleri sadece Samsung kullanıcıları ile sınırlı da değil. Bir çok kişinin başını yakmışlar ama ya anlamamazlığa geliyorlar ya da suçu notebook üreticilerine atıp geçiyorlar verdikleri yanıtlarda.
Bkz: https://neverware.zendesk.com/hc/en-us/community/posts/360041421314-my-pc-is-bricked

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok