Apple pay, Samsung Pay, Android Pay üzerine
1 1

Bu konuda 14 mesaj var

Masterpass Türkiye'den de kullanılabilioyormuş. Ne avantajı var bilmiyorum.

https://masterpass.com/#tr-tr/

BKM express 'i birkaç kez kullandım. indirimli alışveriş vardı. Sorun çıkmadı. Bir bakabilirisniz. Yerli mağazalarda kampanyalar oluyor.

Bitcoin ismini sürekli duyuyroum. Bunu kullanan var mı? Bir şekilde nakit paraya çevrilebiliyor mu? yoksa sanal para olarak sadece kabul eden yerlerde mi kalıyor?

Çin'de kağıt paranın yerine tamamen digital paraya geçmeyi planlıyormuş. Mantıklı.Son zamanlarda bu tip gelişmeleri, hep Çin'den duyuyorum. 

Mesela , Alipay 'i , paypal kopyası sanmıştım. Oysa paypal 'ın birkaç kat büyüklüğünde hacmi olan , daha geniş hizmetler sunan bir servismiş.

http://www.hurriyet.com.tr/cin-kagit-parayi-bitiriyor-40043094?_sgm_campaign=scn_a004850058058000&_sgm_source=40043094&_sgm_action=click-dynamic

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ilginç bir olay geldi başıma. Garanti Sanal kartı kullanıyorum internette alışverişlerimde. 

En son alışveriş için (harddiskti herhalde.) karta fiyatı kadar para aktarmıştım. Misal 370₺ ise, kartta da 375 falan vardı. Alışverişten sonra 5₺ e düşmesi gerekirken , -290₺ gibi birşeylere düştü. 

Denemek için bir 5₺ gönderdim. -285₺ oldu. 

Kartın negatife düşmesi , sanal kartın mantığına aykırı (kredi kartına bağlı değil , özellikle debit karta bağladım güvenli olsun diye.). Hani yanlışlıkla iki kez çekilse (ki öyle birşey yok. ) , ikincisinde hata vermesi gerekirdi. 

Garantiyi arayıp, durumu bildirdim. Bir yanlışlık olduğunu fark edip, kayıt açtılar. Düzeltecekler herhalde.

Yani bunu da tek tek kontrol etmek gerekiyor. Sanal kartta, banka kaydında hata olmaz dememek lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şuan itibariyle 3 kez mobil ödeme yaptım yapı kredi cüzdan uygulamasını kullanarak.

200TL'lik alışverişe 50TL worldpuan hediyesi var cep telefonundan ödeme yapanlara.

marketteki kasiyer de, eve yemek getiren eleman da önce anlamsız, sonra şaşıran gözlerle baktı bu herif napıyor diye ama oldukça rahat, hızlı ve pratik oluyor.

50TL üstü alışverişlerde POS makinesine şifre girmek gerekiyor. (o yüzden yanında pos makinesiyle 49.99 çekmeye çalışcak uyanıklardan korunmak adına NFC'yi kapalı tutmakta fayda var)

sadece android telefonlarda var tabii ki bu uygulama.

android dünyasına yeni giren biri olarak belitmem lazım ki, telefon olarak iphone 4s'den sonra apple'ın airdrop dışında pratikte kullanılabilir bana yarar hiçbir yeniliği olmadı.

Fungi (Hungarde) sağolsun android dünyasına giriş yapmamı sağladı, çok bile beklemişim. 200gb microSD kart takıp, iTunes rezilliği olamadan istediğini atıp, üstüne bir de x.265 codec oynatmak gibisi yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yapı kredi cüzdan nasıl kullanılıyor. Ben programı kurdum nfc açık onayları açtım ama telefonu pos cihazına yaklaştırınca ödeme yapmıyor. Ödeme yapılamıyor diye hata veriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de herhangi bir sorun olmadı, ödeme yapılana kadar 5-10 saniye telefon ile pos cihazı dipdibe durmalı, belki işlem tamamlanmadan uzaklaştırmış olabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yapı Kredinin o uygulaması güzelmiş. Sadece YK da var şu anda. Ancak bir mantık hatası var. Apple pay, Android pay de güvenliğin artmasının nedeni, şifre girme işinin (ya da parmakizi okuma) telefonda yapılması . Böylece karşı tarafın pos makinasını modifiye ederek şifre çalmasının önüne geçilmiş oluyor.

Bence NFC 'i kapatmaya gerek yok. Elimdeki NFC tag larla deneme yaptığımda, sadece telefonun ufak bir alanına değdirecek kadar yaklaştırırsanız ,okuyabiliyor. Birinin pos cihazını, cebinizdeki telefonun tam doğru yerine denk getirip dokundurması zor. Parmakizi desteği eklense daha iyi olurmuş.

Samsung pay iyi. Mevcut cihazlarda değişiklik yapmadan çalışıyor. O yakında gelir belki.

Aile içinde, arkadaşlarla , ufak tefek para alışverişi için nasıl bir yöntem kullanılabilir diye baktım. ABD 'de , Venmo yaygınmış. Türkiye'de çalışmıyor .Paypal yüzde alıyor. Garantinin cepbank uygulaması var , o da ücretli. 

Enpara'dan eft, havale en temizi herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu başlığı zamanında açmıştık, faydalı olacağı zaman bu zamanmış :)

Bitcoin ,Steam'de geçmeye başlamış. Genel olarak olumlu yazılar çıkıyor son zamanlarda , bitcoin başarılı olmasa da aynı tekniği kullanan bir para birimin gelecekte kullanılacağı yorumu hakim.

Son günlerde adı geçen Troy hakkında bilgisi olan var mı? Biraz baktım, Mastercard ,Visa varken kullanmak için bir neden göremedim. Belki düşük komisyon, kampanya falan yaparlarsa. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

işbank uygulamasının içinde yeni bir özelik var . Sosyal hesap . Anlaşılan ortak masrafları dağıtmak için düşündüler bunu ama işlem masrafları belli değil.  Garanti'nin de cepbank uygulaması var , o da benzer iş yapıyor.

Bunlar Venmo nun işlevini görmeye çalışıyor ama venmo'da bildiğim kadarı ile her para transferinde ücret alınmıyor.  

Bu yöntemler yurtdışında da tartışmaya neden oluyor bu arada, banka olmadıklarından bankalarının getirdiği korumanın da dışında kalıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple Pay ne zaman diğer ülkelere yaygınlaştırılacak acaba? Gerçi Türkiye'de ödeme sistemi kurmak için finans sistemi regülasyonlarına tabi olmak gerekeceği için muhtemelen Türkiye'de hiç göremeyebiliriz. Ben temassız kredi kartı ödemesini çok kullanıyorum, onun yerine Apple Pay kullanabilmek çok cazip geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Garanti Bankasının , GarantiPay isimli uygulaması var. Bugün gittigidiyordan alışveirş için kullandım, pratik bir yöntem gibi görünüyor. BKM express yerine geçen yerlerde kullanılabilir. Birikmiş bonus puanı da kullanabildim alışveriş sırasında , bkm express ile kullanılmıyordu galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ABD'de bankaların aralarında anlaşarak çıkardı yeni bir para transfer aracı var. Zelle. 

http://lifehacker.com/zelle-is-your-new-friend-paying-service-1796061030?utm_campaign=socialflow_lifehacker_twitter&utm_source=lifehacker_twitter&utm_medium=socialflow

Venmo, paypal a rakip bir yöntem, paranın hemen hesaba geçmesi gibi bir avantajı var. 

Bizde de ihtiyaç var böyle bir uygulamaya .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok