13" Retina Macbook Pro vs 12" Macbook
0

Bu konuda 7 mesaj var

Selamlar

Evde güçlü masaüstü bir bilgisayarım var. Bunun haricinde bir notebook almayı planlamaktayım. Evde ve çoğunlukla dışarıdayken iş amaçlı kullanmak için konu başlığında adını yazdığım 2 üründen birini almayı planlıyorum. Ne amaçlı kullanılacağına gelince %95 oranındaki insanlar gün içerisinde ne yapıyorsa o diyeyim. Evde veya tatilde internette gezinme, epostalara veya arada fotoğraflara bakma, muhtemelen müzik dinleme-dizi veya film izleme, steam'de indie hafif oyunlar gibi işler. İş için de MS Office Excel ağırlıkta, arada Word ve 2D olarak Autocad kullanıyorum. Mantığım 13 Retina Macbook Pro 256gb diyor ama yeni Macbook da inceliği ve hafifliği ile aklımı bir parça çeldi ne yalan söyleyeyim, özellikle de yakından görüp deneyimleyince. Zaten artıları ince ve çok hafif olması, yeni tarz klavyesi (bu herkese göre artı olmayabilir ama bana yazım daha rahat geldi), kaliteli hoparlör yerleşimi, daha homojen tuş aydınlatması ve 128gb mbp fiyatına hem retina ekran hem aynı kapasitede 8gb bellek hem de 2 katı yani 256gb ssd depolama sunması. Eksi yönleri ise muhtemelen Core M 1.1 Ghz işlemcisi ve ekstra bağlantı kapılarının olmaması neticesinde eğer usb, hdmi vs kullanılacaksa fazladan 280 TL ödemek zorunda kalınması. Ya da çoğunluk işlerini kablosuz ağ ve bulut üzerinden halletmek gerekecek.

13 MBP nun artıları ise bunun tam tersi tabi. İşlemcisinin daha performanslı bir işlemci olan Core i5 2.7Ghz olması, ekran kartının yine bir miktar daha iyi olması (HD5500 vs Iris 6100) ve tabi ki usb-thunderbolt-hdmi gibi çıkış kapılarının standart olarak ürünle gelmesi. Buna mukabil aynı kapasitede bir SSD için diğerinin yanında alınacak adaptör ile birlikte bile saysak fazladan 400 lira gibi bir rakamın ödenecek olması ve biraz daha ağır olması. Sonuçta biri diğerinin aslında muadili değil ama her ikisi de işimi görmez mi diye de merak ediyorum.

Sözün özü kalbim bir çılgınlık yapıp Macbook al dese de mantığım 13 Retina MBP diyor. Bir de tabi Macbook Apple'ın yepyeni bir dizaynı ve türünün 1.nesli. Bundan sonraki nesilde acaba apple herhangi bir bağlantı noktası ilave eder mi? O da düşündürücü bir durum. Sizler ne önerirsiniz? Macbook almak kesinlikle fuzuli ve anlamsız mı olur bu durumda? Direk MBP mu alınmalı. 128gb 13 mbp alsam 12" macbook ile aynı para gerçi. 128gb yeterli olur mu? Yoksa illa 256 gb macbook pro versiyonu mu alınmalı en azından?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kendi kendime monolog gibi olacak biraz ama idare ediverin. Çokça düşünüp, düşüncelerine değer verdiğim bazı arkadaşlara da danıştıktan sonra bugün gidip 13" retina macbook pro 256gb versiyonunu satın aldık. Oh valla Mac OS'u özlemişim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok