Ozan Başeski

CHW
 • Content count

  1,017
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

Ozan Başeski last won the day on November 14 2017

Ozan Başeski had the most liked content!

About Ozan Başeski

 • Rank
  İhtiyar Heyeti
 • Birthday 05/05/1972

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  İstanbul

Recent Profile Visitors

2,411 profile views
 1. Genel manada bir sıkıntı yok pek. Birkaç dikkat edilecek husus var sadece. Örneğin adres satırında Türkçe karakter, noktalama işaretleri ve büyük harf kullanılmaması gerekiyor. Buna dikkat edilirse kredi kartlarını kabul ediyor sistem.
 2. Selamlar herkese Ben de geçen perşembe PS5 alarak kervana katıldım. Uzun zamandır buralara da pek uğramıyordum, Hem bu vesileyle bir hal hatır da sormuş olayım. Şimdilik sadece Demon's Souls ve Fifa 21 var PS5 e özel olarak ancak tabi hemen hemen tüm PS4 arşivi kütüphanede yerini aldı. PS4 oyunlarını harici diske aktararak oynayabilmek şimdilik yeterli zira çok fazla PS5 oyunu zaten yok gibi ancak zamanla sayı artacaktır, o durumda external bir ssd vs gerekli olacak gibi. Tekrardan herkese selam olsun
 3. Zafer, seninle epey konuştuk bu konuyu, ben sana Ryzen 2600X ve bundan 600 TL civarında daha pahalı ıi5 9600k olan iki sistem önerisinde bulundum, sanırım 9600k olanı seçtin, hayırlı olsun, güzel günlerde kullan.
 4. Fiyat 5.500 TL olmuştur.
 5. 2015 Yılı Eylül ayında Ataşehir Palladium AVM içindeki Lydia Apple yetkili satıcısından alınmıştır. Faturası, kutusu, orijinal şarj adaptörü durmaktadır. Kozmetik açıdan hiçbir sıkıntısı yoktur, ciddi bir çizik, vuruk, kırık vs bulunmamaktadır. Hiçbir tamir veya servis görmemiştir. Satmakta olduğum model 13" 2015 early diye adlandırılmakta olup özellikleri aşağıdaki gibidir. Başka bir ürünle takas vs düşünmüyorum. Alacak arkadaşa şimdiden hayırlı olsun, çok az kullanılmış sıfıra yakın bir cihaz alacaksınız. Fiyat 5.500 TL'dir. 13" Retina Ekran - 2560x1600 çözünürlük Core i5 5.nesil çift çekirdekli 2.7 GHz işlemci 8 GB LPDDR3 bellek 256 GB SSD Intel Iris Graphics 6100 2x USB 3.0 port 2x Thunderbolt 2 port 1x HDMI port 1x kulaklık-mikrofon girişi 1x sd kart okuyucu
 6. @T800 : Tolga o %30 olayı up to %30 performance increase bildiğim kadarıyla yani ulv işlemcilerde falan öyle farklar var ama yine de ortalama %15-20 bir fark olması muhtemel gibi ki bu bile iyi bir performans artışı demektir. @Whoosh : Arada bir yerde kalmıyor aslında bu işlemciler ve X299 anakartlar. Senin söylediğin ve benim de bir önceki mesajımda yazdığım üzere aslında bu işlemci ailesi Amd Ryzen Threadripper serisinin karşılığı. Intel yaklaşık son 6-7 senedir bu iki platform ile ilgili işlemci-anakart yongası takvimleri ayrı ayrı planlıyor. Şu an için Ryzen 7 işlemcilerin gerçek rakipleri aslında Intel 7th Gen. Kabylake serisi ve muhtemelen Ağustos-Eylül 2017 gibi de 8. jenerasyon Coffeelake işlemciler ile yeni anakartların geleceği söyleniyor. Burada da 6/12 çekirdekli işlemciler göreceğiz yanılmıyorsam. Şu an için 8 çekirdek vs 8 çekirdek kıyaslaması yapmak için yapılmış bir kıyaslama aslında o yukarıda yapılmış olan ve Intel'in Skylake çekirdeğinde aslında çekirdek bazında ortalama %25-%30 daha hızlı olduğu gösterilmiş oluyor ancak iş fiyat/performansa geldiğinde tabii Amd şu anda avantajlı görünmekte özellikle çok çekirdekten faydalanacak uygulamaları kullanan kişiler için. Coffeelake eğer çok bekletmez de 1-2 ay içinde gelirse o zaman anakart ve işlemci fiyatları da Ryzen 7'ler seviyesinde olacağından durum daha net değerlendirilebilir.
 7. 80 dolara alacağınız anakart ile 300 dolarlık X299 anakartı aynı kefeye koyamazsınız hiçbir yönden. Zaten X299 ev kullanıcısı için dizayn edilen bir platform değil temelde ancak en iyi performansa verecek parası olan üst uç kesim alıp kullanacak ya da işiniz gereği ofisinize alıp kullanacaksınız. Burada zaten intel daha ucuz diyen kimse yok. Aslında bunun adil kıyaslaması henüz adı ve fiyatlandırması tam belli olmayan AMD Threadripper işlemciler ve X399 anakartları çıktığında tam anlamıyla olacaktır ancak şu anda hali hazırda AMD'nin en üst seviye işlemcisi olan Ryzen 7 1800X ile bir performans kıyaslaması yapılmış, Threadripper işlemcilerin de aşağı yukarı aynı performansta olacağını çünkü aynı mimaride olduğunu düşünürsek 8 çekirdekli iki işlemcinin (Intel ve AMD) performans kıyaslaması aşağı yukarı bu şekilde olacak. Fiyat olarak daha pahalı evet ama high end'de en iyi performans yine Intel'de. o yüzden Intel'in durumunun kötü ve işinin zor olduğunu iddia etmek bana doğru gelmiyor. Derseniz ki intel ürünleri fuarda çok ilgi çekmiyor veya heyecan uyandırmıyor, buna da katılırım zira Intel zaten 12 senedir performans lideri ve sürekli bu durumunu koruyor. AMD'den de bu seneye kadar ciddi bir ürün gelmemesinden dolayı insanlar artık Intel'in yeni ürünlerinin belli bir standartta olmasına alışmış durumdalar. AMD'de ise durum farklı, 2005'ten beri ilk kez bu denli sükse yapıyorlar ve insanlar da bunun için AMD'ye ilgi göstermiş durumda. Şu anda yeni sistem toplayacak kimseler şunu bunu alsın demek de çok doğru değil zira her kullanım performansına göre öncelik değişecektir. Şu anda Intel işlemci alacak olsam ama Ağustos ayını bekler Coffeelake işlemcileri bir görürdüm.
 8. T800 hocamın verdiği skorlara göre Intel 8 çekirdekli 600 dolarlık işlemcisinde ortalama %30 daha hızlı Ryzen 7 1800x'e göre. Bu durumda biten, mahvolan nedir merak ediyorum.
 9. Hiçbir sıkıntı olmaz, bağlarsınız.
 10. Masaüstü OEM PC pazarı ölmüyor belki ama kesinlikle küçüldü. Zira eskiden mecburen performans ihtiyacı gereği masaüstü pc kullanmak zorunda kalan casual kullanıcılar, bugün notebook ve tabletlerin hem performans hem de pil ömrü nedeniyle istedikleri, ihtiyaç duydukları seviyeye gelmelerinden dolayı o pazarlara yönelmiş durumda. Parası çok kısıtlı olan en alt giriş seviyesi ile en üst performansı isteyen bir kesim kaldı sadece masaüstü pc kullanan. Bu en iyiyi isteyen kesim de hobi ve zevkleri gereği bu işe para harcamaktan çekinmeyen, bütçelerini bu işe kanalize eden bir kesim. Dolayısıyla her ürünün en janjanlısını ve performanslısını isteyen, ışıklı, pencereli devasa kasalarıyla, özel custom soğutma setleriyle, devasa 120-240Hz'lik monitörler, oyuncu ekipmanları vs. ile gösteriş yapmayı seven kişilerden oluşan bu ufak kesim ile bütçesi gereği en ucuzunu almak isteyenler için en azından yakın gelecek söz konusu olduğunda her zaman bir masaüstü pc pazarı olacaktır. Fakat bu en başta belirttiğim casual kullanıcılar çok daha büyük bir sayı ve bunlar işlerini mobil platformlarda görüp, oyun vs için de yine mobil platformlar ile konsolları kullanmaktalar diye düşünüyorum.
 11. X299 olmamıştır derken bu highend platforma 2000 dolarlık işlemcinin yanında 200 dolara i5 işlemciyi de çıkarıp mainstream LGA 1151 soket işlemcilerle birlikte kafa karışıklığı yaratmasından dolayı bir tepki var ise bu konuda haklılık payı var ancak bu platforma yönelecek kişi zaten onu almayıp üstündeki i7-i9 işlemcilerden birine yönelecektir. Dolayısıyla aslında çok da kayda değer bir problem olmadığını düşünüyorum, sadece gereksiz bir ürün olmuş bu soketteki i5 işlemciler. Raid konusunda ise bizim şimdiye kadar diğer anakartlarda yaptığımız yazılımsal raid konusunda bir sıkıntı yine yok diye biliyorum. Bu işlemciler xeon'dan bozma olduğu için ihtiyacı olana donanımsal raid desteği de verilebilecek ki bunu para karşılığında bir kodla açıyor intel. Bu durumun da neden sıkıntı yarattığını anlamıyorum açıkçası. Kaldı ki günümüzde klasik HDD kullanan yok gibi birşey ve bu platforma sahip olacak kişilerin de SSD'den başka bir depolama ürünü kullanmayacağı aşikar. SSD'ler ile raid işini de gerçekten ihtiyaçtan dolayı dünya üzerinde kaç kişi yapıyor o da tartışılır. Threadripper işlemciler de kendilerine özgü X399 çipseti ile çıkıyor AMD tarafında yani Intel gibi AMD de mainstream ve enthusiast/server seviye platformları ayırmış durumda. 8 çekirdek üzeri işlemcilerin fiyatlarının ne kadar olacağı ise sanırım henüz bilinmese de Intel'in i9 işlemcilerine yakın fiyatlar olması şaşırtıcı olmaz. Hiçkimse herhalde X299 bu kadar pahalı iken, X399 platformunun uygun fiyatlı olacağını düşünmüyordur. Kısacası bu iki platformu da işi gereği yüksek performansa ihtiyaç duyacak iş yerleri ile parası çok olup en iyiyi isteyen 3-5 kişi dışında hiç kimse almayacak. Kaldı ki daha piyasada olmayan bu iki platformun işlemcilerinin birbirlerine kıyasla nasıl performans gösterecekleri de bilinmiyor, o yüzden şu anda çok fazla yorum yapmak sağlıklı değil diye düşünmekteyim.
 12. Altuğ, doğru konulara parmak basmış. Benim anlatmak istediklerimi farklı bir dille söylemiş.
 13. Apple genelde bu etkinlikte o sene çıkacak olan yazılım ve yazılımsal yeniliklerden bahsediyor zira adı üzerinde geliştirici konferansı. Çok marjinal veya devrimsel bir ürün çıkmaz ise ben pek donanım duyurusu yapacaklarını sanmıyorum bu etkinlikte.
 14. İkimizin söyledikleri birbirinden farklı şeyler. Sen amd tercih edebilirsin, belki bir gün ben de tercih ederim ama bu bizim eski tarz masaüstü performanslı sistem toplama sevdamızdan kaynaklanmakta. Dünya geneline baktığında mobil pazarda, onboard gpu'lu işlemcide, az enerji harcayan modellerde yoksan zaten şansın sıfıra yakın. Bu işlemciler kötü diye hiçbir zaman demedim, doğru yolda ilerlemekte olduklarını düşündüğümü de belirttim ancak daha problemlerinden tam manasıyla arınmış değil. Intel daha sorunsuz bir platform bir kere bunu kabul edelim. İkincisi, intel bu fiyat belirleme periyodlarını çok önceden belirliyor bütün büyük şirketler gibi. Amd'nin ne zaman neyi çıkaracağını da performansının ne olacağını da çok iyi biliyor. Sonuçta uzayda yeni bir gezegen keşfetmiyorlar. Kullanılan silikonun sınırları zaten belli. Dolayısıyla bizim tercih etmemiz veya etmememiz amd'nin başarılı olup olmamasını belirlemez zira biz azınlıktayız.
 15. Neden mini istiyorsun? Çok sık yanında taşıyacak ve sadece drone uçurmak için mi kullanacaksın? Bence öyle bile olsa full size 9.7" yeni 2017 model iPad alıp geçilebilir. İşlemcisi A8 yerine A9, ekranı daha büyük ve 32GB wifi versiyonun fiyatı 1599 TL.