sCoRPion_tr

CHW
 • Content count

  742
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

sCoRPion_tr last won the day on November 7 2018

sCoRPion_tr had the most liked content!

About sCoRPion_tr

 • Rank
  Cursed Soul

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,064 profile views
 1. Viewsonici 2 hafta önce 2800 civarında almıştım, 2 haftada 3500 olmuş fiyatı...
 2. Viewsonic VX2758-2KP-MHD modeline bakabilirsiniz. https://www.viewsonic.com/eu/products/lcd/VX2758-2KP-MHD.php
 3. Babam için Netflix, Ssport vb. tvden izlemesi amacıyla TiVo Stream 4K aldım yakın zamanda. Bir süredir kullanıyor şimdilik şikayet yok. Mi Box ile bunun arasında kalmıştım fakat Mi Box ın çıkış tarihinin çok eski olması nedeniyle bunu tercih ettim. Ek olarak konulacağı yerde wifi çekim gücü konusunda sıkıntı olduğundan USB-Ethernet dönüştürücü de aldım.
 4. Fiber bağlantı yapılmış, routerın altındaki beyaz kutu fiber to ethernet converter.
 5. Tam fırsat olmasa da Amazon Prime Türkiyeye gelmiş, aylık fiyatı 7.90. Prime Video ve bazı iller için aynı gün teslimat ve ücretsiz kargo var. https://www.amazon.com.tr/prime
 6. EA Play, Xbox Game Pass e dahil edilecekmiş, henüz tam tarih belirtilmemiş fakat 10 Kasım'dan sonra deniliyor. Bu arada yurt dışında Game Pass üyeliklerine zam gelmiş, muhtemelen burada da gelir yakında.
 7. %5 faiz işletme için olan yasa ile beraber 2 kat sınırı gelmiş, o kısmı gözümden kaçırmışım ben...
 8. Ödemediğiniz sürece artmaya devam ediyor, üst limiti yok. Edit: Faiz 2 katını aşmıyormuş. Toplamda 3 katlanıyor yani.
 9. Almak isteyen varsa Epic'de 79TL.
 10. Synology alıp geçin işinizi görecektir. İşetim Sistemi/Yazılım olarak Qnap'a göre daha iyi durumda. WD'nin modelleri biraz daha basit kalıyor onların yanında (üst düzey birkaç ürün harici). Benim tavsiyem RAID 1 yerine cloud servislerden birini kullanmanız. Evdeki bilgisayarınız Synology'e yedekler o da istediğiniz bir cloud servisine yedekler (aynı özellik Qnap'ta da var). Eğer sadece yedekleme vb amaçlar ile kullanacaksanız düşük modeller bile işinizi görecektir, yok ben üzerinde VM çalıştıracağım filan diyorsanız işlemci ve ram miktarına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca 4HDD olan bir model alırsanız RAID 1 yerine RAID 5 kullanabilirsiniz. 3 diskin kapasitesini kullanırken 1 disk parity drive durumunda çalışır. FreeNAS ZFS kullandığı için HDD ekleme işini iyi planlamak gerekiyor, kafanıza göre istediğiniz boyutta disk ekleyemiyorsunuz hazırda var olan pool'lara..
 11. Bluetooth verici alıp kulaklık çıkışına bağladıktan sonra istediğiniz herhangi bir bluetooth kulaklık ile kullanabilirsiniz. Bir örneğine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. https://www.amazon.com/iTeknic-Bluetooth-Receiver-Transmitter-Latency/dp/B07XRL9JL2?ref_=s9_apbd_otopr_hd_bw_bApkUol&pf_rd_r=KSNJWZ2C06D851MHG1D5&pf_rd_p=7fe75b39-3f02-5941-a5bc-4f2f16361f10&pf_rd_s=merchandised-search-10&pf_rd_t=BROWSE&pf_rd_i=9926003011
 12. Öneriler için teşekkürler, uygulama şansımız olanları deneyeceğim.
 13. Konu ile çok alakası olmadığı için o kısım ile ilgili detay vermemiştim, sensör olarak her lokasyonda birkaç tane ivmeölçerimiz ve ısı ölçerimiz mevcut, bunlar National Insturments firmasının USB DAQ kartına bağlı, o da Labview ile yazdığımız program aracılığı ile sürekli olarak verileri topluyor. Temel olarak verilerin toplanması ve veri toplama sistemi ile ilgili bir sıkıntımız yok, sorunumuz elektrik kesilip geri geldiğinde Windows'un yeniden başlaması sırasında hata verip açılmaması. Evet tam olarak bu sorunlar.
 14. Birkaç farklı lokasyonda doktora projem kapsamında deneysel bir çalışma yürütüyoruz buralarda ve 24 saat farklı sensörlerden veri kaydı yapan birkaç tane Intel NUC bilgisayarımız var. İşletim sistemi olarak Win 10 Pro kullanıyoruz ve üzerinde kendi hazırladığımız veri kayıt programları çalışıyor. Bu aralar sık sık elektrik kesintileri ile karşılaşıyoruz. Tüm bilgisayarlar elektrik geldiğinde açılıp kayda devam edecek şekilde ayarlı, fakat son zamanlarda işletim sistemi normal yollarla kapatılmadığı için açılış sırasında sorun yaşamaya başladık. Kaydedilen veriler farklı harddisklerde tutulup sürekli yedeklendiği için onlar ile ilgili bir sorunumuz bulunmuyor. Tek sıkıntımız işletim sisteminin zarar görmesi. Bilgisayarların kullanıldığı yerde patlayıcı gaz algılandığında otomatik olarak elektrik kesen sistemler bulunuyor, bu nedenle UPS kullanma imkanımız yok. Bu durumdan bizi koruyacak bir yöntem önerisi olan var mı? USB bellekten çalışan Linux işletim sistemi üzerinde çalışan Windows, Deep Freeze gibi yazılımlar kullanarak bilgisayar her başladığında işletim sisteminin ilk halini geri yüklemek gibi öneriler okudum birkaç yerde fakat buradakilerin de fikrini sormak istedim.