sCoRPion_tr

CHW
 • Content count

  759
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

sCoRPion_tr last won the day on November 7 2018

sCoRPion_tr had the most liked content!

About sCoRPion_tr

 • Rank
  Cursed Soul

Profile Information

 • Cinsiyet

Recent Profile Visitors

1,230 profile views
 1. Önümüzdeki hafta türknete abone olacağım, referans kodu paylaşmak isteyen olursa o kodla üye olup 1 aylık ücretsiz internet kazandırabilirim.
 2. Tam konusu olmasa da yazayım dedim, hepsiburadada kahvelerde "%30'a varan" indirim var. https://www.hepsiburada.com/kampanyalar/kahve-duskunlerine-ozel-indirimler
 3. Yenileme hızını düşürüp denediniz mi?
 4. Genelde sürekli çalışan fanları oluyor o nedenle ev ortamında rahatsız edebiliyor, ama sizin orada sıkıntı olmayacaktır.
 5. Hangi marka/model olduğunu belirtmemişsiniz fakat çoğu NAS cihazı yeni disk taktığınızda formatlıyor. Yani eski diskleri yeni cihaza takarsanız formatlamak isteyecektir büyük ihtimalle.
 6. Dışarıdan evdeki bilgisayara erişiyorsanız sıkıntı oluyor, böyle bir ihtiyaç yoksa genellikle fark edilmeyebilir bile. Dışarıdan erişimde port yönlendirme vb. şeyleri kullanamıyorsunuz.
 7. Kabloda CGN den çıkmak istiyorsanız müşteri hizmetlerine yazmak yeterli oluyor genelde. Ben o şekilde çıkmıştım, illa statik IP alın demiyorlardı. turk.net'e bakabilirsiniz genelde TT Fiber olan yerlerde onlar da hizmet veriyor, statik IP 12TL'ydi en son.
 8. MDZ-16-AB model numarası eski modele ait değil mi?
 9. İkisini de uzun süre kullanmış biri olarak görüşüm tamamen ihtiyaçlarla bağlantılı hangisi ile mutlu olacağınız. UnRaid (uzun bir süredir tercihim) biraz daha home user/geek tabir edebileceğimiz kişilere yönelik, istediğim zaman uğraşayım ama vaktim yoksa da bırakayım yıllarca çalışsın modunda sistem kurmak isteyenlere yönelik. Docker/Plugin desteği birçok şeyi neredeyse tek tık ile kurmanıza olanak sağlıyor, tabi VM desteği de mevcut. En büyük avandajlarından biri array düzeni. Parity diskinizden küçük olduğu sürece istediğiniz boyutta harddiski ekleyebiliyorsunuz. Zayıf yönleri de var tabi, bir kere NAS'a erişirken hızlı okuma/yazma gereksiniminiz varsa her dosya tek parça halinde harddisklerde durduğu için ZFS kullanan sistemlere göre daha yavaş kalıyor. Ek olarak sistem en baştan direkt olarak internete açılmak için tasarlanmamış, local olarak kullanmak için tasarlanmış. Sitelerinde de bununla ilgili birçok uyarı mevcut. Server'a sadece bir username (ki root olabiliyor sadece) ve şifre kullanıyorsunuz 2FA gibi ek güvenlik önlemleri kullanılmıyor. Eğer ihtiyacınız bunların dışında ise, daha çok VM üzerinden işlerinizi halletmeyi tercih ediyorsanız, HA cluster vb. ihtiyaçlarınız varsa Proxmox sizi daha mutlu edecektir. Son olarak tek ihtiyacınız bir NAS'a sahip olmak ise tercih FreeNAS olmalı (daha sonradan disk eklemek için planlama en baştan yapılmalı, maliyeti çok yüksek olabiliyor). Hazır NAS'ların avantajı hazır bir sistem alıyor olmak, size ihtiyaç duyacağınız birçok şeyin hazır olarak sunuluyor olması ve daha düşük elektrik tüketimi. Tabi ne aradığınıza bağlı olarak fazla kurcalayamama dezavantaj da olabilir
 10. 2k 144Hz için çıkışın HDMI 2.0 veya üzeri olması gerekiyor o nedenle sorun olmuş olabilir.
 11. Viewsonici 2 hafta önce 2800 civarında almıştım, 2 haftada 3500 olmuş fiyatı...
 12. Viewsonic VX2758-2KP-MHD modeline bakabilirsiniz. https://www.viewsonic.com/eu/products/lcd/VX2758-2KP-MHD.php
 13. Babam için Netflix, Ssport vb. tvden izlemesi amacıyla TiVo Stream 4K aldım yakın zamanda. Bir süredir kullanıyor şimdilik şikayet yok. Mi Box ile bunun arasında kalmıştım fakat Mi Box ın çıkış tarihinin çok eski olması nedeniyle bunu tercih ettim. Ek olarak konulacağı yerde wifi çekim gücü konusunda sıkıntı olduğundan USB-Ethernet dönüştürücü de aldım.
 14. Fiber bağlantı yapılmış, routerın altındaki beyaz kutu fiber to ethernet converter.