AHCI mode da HDDleri windows göremiyor
1 1

Bu konuda 12 mesaj var

Bir güncelleme yaptım ve HDD üzerine kurulu sistemi SSD'ye geçirdim ve eldeki HDDleri depo olarak kullanmayı planladım, arada da win10'a yükselttim.

Bios ayarlarında sata mode'u AHCI olarak seçtim ve USB'den SSD üzerine temiz windows kurulumu yaptım (OK) Sonra ikinci SSD'yi taktım ve onu disk manager'da tanıttım (OK). Sonra iki HDD'yi üzerlerindeki dosyalarla beraber format vs atmadan taktım, BIOS her ikisini de gördü fakat windows kesinlike bunları görmedi. BIOS ayarlarından sata mode'u IDE'ye getirdim ve ancak ondan sonra windows her iki diski gördü. Problemi halletmiş oldum ama okuduklarım AHCI mode'da kullanın diyor. Bir püf noktası falan var mı ACHI mode olarak tüm diskleri görmenin/kullanabilmenin?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı anakart var bende de. bu anakart revizyon 3.0 dan önceki mi sonraki sürüm mü. P67lerin bir sürüsünde vardı böyle bir sorun ve SATA 2.0 olan portlar bir süre sonra çalışmaz hale geliyorlardı. Bendeki Rev 3.0. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir şey buldum

http://event.asus.com/2011/mb/Identify_unaffected_SATA_port/

Bu utility'yi kullanarak eve gidince bir test edeyim bakalım var mı etkilenen port. Ayrıca bu kartta şu resimden

pic03.jpg

gördüğüm kadarıyla 2 farklı sata controller ile toplam 4 tane SATA 3.0 port var. Benim SSD'ler sarıyla işaretli intel portlara bağlı, HDD'ler ise onun solundaki SATA 2.0 portlara bağlı (kablolar en uygun böyle oldu, kasa sıkışık). Aklıma HDDleri marvel controller'a takarak denemek geliyor, dün gece hem intel hem marveli IDE mode'a almıştım. En kötü ihtimal SSDleri intel üzerinde AHCI olarak, HDDleri marvel üzerinde IDE olarak çalıştırabilirim herhalde?

Edit: Biraz daha okudumda, bu SATA hataları B2 stepping versiyonlarda oluyormuş, bendeki B3 stepping, bu sıkıntıların giderildiği versiyon yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ide ile sata ahci arasındaki farkı hele depo diskinde görmezsin bence. xp zamanında sata sürücüleri cdye entegre ettiğimiz dönemlerden böyle bi bilgi aklımda kalmış. yanlışsam düzeltin. yinede merak ettim ssdleri öbür portlara takarak, hddleri sağlam olduğunu bildiğiniz portlara takarak deneyin bakalım noluyo

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eve gidince ilk önce marvel kontrolcüyü bios'tan kapatıp tüm intel portları AHCI'ya alacağım, sökme takma gerektirmeyen en basiti bu. Böyle yapınca tüm diskler çalışırsa ne ala. Olmazsa HDDleri marvel üzerinde AHCI olarak deneyeceğim, SSDler AHCI olarak intel üzerinde kalacak. Bu da olmazsa marveli IDE yaparak hiç olmazsa SSDleri AHCI çalıştırabilirim diye düşünüyorum. Ha bunların hiç biri işe yaramazsa ben böyle teknolojinin  :icon_crash:  :new_cussing:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows'un diskleri ide modda görüp, ahci modda görememesi direk ahci driver sorunuymuş gibi gelse de sonuçta ssd'lerde ahci modunda sıkıntı olmaması, sıkıntının intel ahci driver'dan kaynaklı olmadığını gösteriyor. Ama yine de intel ahci driver'ını tekrar kurmakta fayda var. 

Bir de Bios'da sata modunun olduğu kısımda diskleri görmüş olabilirsiniz, lakin ahci moda aldıktan sonra "Boot" menüsünün içinde "Hard Drive BBS Priorities" altında tüm disklerin seçili olduğunu da kontrol edin. Benim hatırladığım burada seçmediğiniz diskler windows'da görünmeyebiliyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows'un diskleri ide modda görüp, ahci modda görememesi direk ahci driver sorunuymuş gibi gelse de sonuçta ssd'lerde ahci modunda sıkıntı olmaması, sıkıntının intel ahci driver'dan kaynaklı olmadığını gösteriyor. Ama yine de intel ahci driver'ını tekrar kurmakta fayda var. 

Bir de Bios'da sata modunun olduğu kısımda diskleri görmüş olabilirsiniz, lakin ahci moda aldıktan sonra "Boot" menüsünün içinde "Hard Drive BBS Priorities" altında tüm disklerin seçili olduğunu da kontrol edin. Benim hatırladığım burada seçmediğiniz diskler windows'da görünmeyebiliyordu.

Şu ikinciye bir bakayım, oralara hiç bakmadım dün. AHCI driver güncellemsi de yaparım ama dün tüm sistemi sıfırdan kurup güncelledim zaten, güncel değil midir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Halletim ama biraz ilginç oldu:

Bu arada windows'un yüklü olduğu sandisk ultra II'yi ilk önce IDE mode da, sonra da AHCI mode da test ettim. Samsung 850 evo'yu sadece ACHI test ettim. Aşağıda sonuçlar bu sırayla:

nygq51.png

21979x.png

11ajt45.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok