Raspberry Pi2 windows 10 desteği ile gelecek.
0

Bu konuda 33 mesaj var

Rasperi Pi 2 satışa çıkmış. donanım daha iyi. quadcore işlemci ve 1gb ram var. Ücretsiz windows 10 desteği gelecekmiş. Bu en ilginç yanı bence. 

Gerçi , baytrail gibi atom işlemcili minipc lerden sonra pek dikkatimi de çekmiyor. Var mı ilgilenen r pi 2 ile?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

windows 10 desteği nesiyle geliyormuş. Baytrail işlemci mi varmış üstünde ??

EDIT:  RT benzeri bir sürüm olacak belli ki. ARM Cortex A7 işlemci var bu sefer quad core.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

.NET ortamı ile universal binary olayına girebilirler aslında. O şekil yaparlarsa mini mini bilgisayarlar modunda çalışılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Window RT 'e desteği keseceği yazılmış MS 'nin. 

Bu daha çok WP ile aynı temelden geliyormuş. internet of things yaygınlaşırken MS dışarda kalmak istemiyormuş.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne amaçla kullanıyorsunuz Pi 2 'i? 

baytrail li birşey olsa, kullanacak çok yer olur ama özelleşmiş  yazılım olunca, kullanımı zorlaşıyor linux ile deneyimi az olanlar için. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Su anda media player olarak calisiyor ve cok da iyi is goruyor. OpenElec kurulu.

Evet aynen x86 bir islemci olmadigi icin uzerinde calisacak program bulamazsiniz windows ortaminda.

Linux ortaminda ise secenekleriniz nerdeyse hic azalmiyor, ayni linux programlarini kullanabilirsiniz.

Internette rpi ile yapilimis projeleri ve rehberlerini bulabilirsiniz.

Baytrail'li bisey olsa ne yapardiniz mesela?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Baytrail'li bisey olsa ne yapardiniz mesela?

Baytrail li bir minipc de yapabileceklerimin çoğu (tahminen hepsi) rpi 2 ile de yapılır . Ancak x86 lı bir cihazda alıştığım bildiğim yazılımları kullanma şansı var. Aldıktan kısa süre sonra çaışır hale getiririm. Rpi için epey how-to dosyası karıştırmam gerek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ne kadar ugrasticacagi ne yapmak istediginize bagli. Ornegin benim yukarida bahsettigim kullanim sekli, yani openelec kurulumu 5 dk bile surmuyor. Bilgisayari facebook disinda kullanabilen herhangi biri cok zorlanmadan yapabilir saniyorum.

Diger baska bir projede ornegin, wireless router olarak ayarlanip kullanilmis, ileride bu amacla kullanmak istiyorum mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Guc adaptoru $10

MicroSD --> degisken

Kutu/case ~$10

Ya router degil aslinda yapmak istedigim kisa olsun diye oyle yazdim. Bende de bir asus router var normal kullanim icin. 

Bana lazim olan su, asus router gelen wireless sinyali alacak ve ethernetten paylastiracak (oraya bir switch koyarak). Boylece bir kablosuz adaptorunden birkac cihaza kablolu baglanti verecek.

Ama once linux uzerinde adam gibi calisan bir USB wireless AC apadtoru bulmam lazim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kafamdaki şu. 

-Print server olacak , ancak ios , android ,pc 'den veri kabul edebilecek. Bazı router lar sadece windows tan dosya kabul ediyor.

-24/7 açık kalabilecek. torrent, ve jdownloader (ki bu önemli) dosya indirebilecek. 

-home server gibi çalışabilecek. 

-python da yazılmış uygulamalar çalışabilecek(bunda sorun olmaması gerek.)

-monitor ve klavye bağlı olmayacak. Ethernet üzerinden bağlı olarak routera , ben diğer bilgisayarlardan yöneteceğim. Bu nasıl oluyor? windows ta var çözümü ama bunda nasıl bir çözüm var?

olur mu bunlar rp2 ile, veya mantıklı olur mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O dedikerinizin hepsi olur. 

IOS ya da anroid herhangi bir ag yazicisina is gonderebiliyorsa olmasi lazim.

Jdownloader firefox eklentisi ile olur saniyorum, torrent kolay, transmission oneririm, web arayuzunden kontrol edebilirsiniz.

Home server cok kolay, sorun yok. Python da aynen.

ssh (terminal) uzerinden (windows icin putty var) yapmak istediklerinizin hepsini yapabilirisiniz aslinda. Degil klavye mouse, monitore bile ihtiyac yok.

Remote desktop lazimsa VNC ile halledilir, basit. Bazi ugulalamalarin kendi web arayuzleri olacaktir, oradan yonetilebilir.

Yalniz bu alette we browser gibi agir masaustu uygulamalari kullanmak pek keyifli olmaz, ona gore. Yavas calisir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aldıklarınıza (rp2 , kutu vs ) için link var mı? Ben de alayım en iyisi. 

Yalnız, jdownloader 15-20 gb lık rar dosyaları indirip, otomatik açıyor. 4770k ile bile epey sürüyor. O rp2 nin işlemcisi ile ne kadar sürer diye endişelenmiyorum da değil. 

usb girişi, 2.5lik hd i kaldırır mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O dediklerinizin hepsi olur, ben 6-7 ay kadar o şekilde kullanmıştım. Yalnız RPi v1 ağ üzerinde dosya transfer hızı 7-8 MB/s düzeyinde oluyordu, belki v2'de düzelmiş olabilir. Ayrıca USB girişi eğer verebildiği akım yükseltilmediyse 2.5" de olsa HDD'yi kaldırmıyordu.

Jdownloader yerine daha hafif ve web arayüzü bulunan pyload ı öneririm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben yurt disindayim. Alinacak yerler icin diger arkdaslarin verdigi linkleri takip edebilirsiniz. 

Kutu, en ucuzu neyse alin gitsin, onemli birsey degil. Yalniz guc adaptoru 2 Amper verebilen birsey olsun, ozellikle de oyle hdd falan baglamayi dusunuyorsaniz. Rpi2 onceki versiyondan biraz daha fazla guc tuketiyor.

Bildigim kadariyla guc dagilimi ile ilgili sorunlarin cogu rpi b+ revisyonunda cozulmustu. Kendim deneyimlemedim ama 2A veya daha fazla bir guc kaynagi ile USB HDD baglamada sorun cikacagini sanmiyorum.

Yine kendim test etmedim ama dosya transfer hizi 7-8 MB/s'nin cok ustunde olmasi lazim rpi2'de (tahminen 20-30 mb/s). Ancak yine onceki versiyondaki gibi USB ve ethernet ayni bus uzerinden yuruyor bunun bazi senaryolarda hizi kisitladigi durumlar olacaktir ve ethernet 100/mbit, yani 12mb/s teorik hizi.

Veri transferi konusunda hiz istiyorsaniz su cihaza bakin

http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows destegine ne oldu ya? Rpi3 geldi windows destegi yok daha.

Android cihazlara netflix HD stream etmiyor, dolayisiyla benim htpc olarak android kullanma planlarim tokezledi, windows cihaz lazim, bir nuc falan bakacam artik ucuz yollu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gerçi markayı sevmiyorum ama tplink'in 20-25 liralık usb wifi dongle'ı linuxta sorunsuz çalışıyor. hatta kimi laptopların broadcom wlan nic'i prop. driver yüzünden bazı distrolarda tanınmayınca kabloyla uğraşmak yerine bunu takıp driverları yüklüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness,

RPi ve benzeri cihazlarda W10 desteği, IoT' un bir parçası ve bildiğiniz manada kullanıcı arayüzüne sahip bir OS değil, daha çok mikrodenetleyicilerde kullanılan RTOS benzeri bir sistem (bildiğim kadarıyla). Yani bildiğiniz masaüstü sistemlerde çalıştığı gibi çalışmıyor, sadece bir takım komutlar girebildiğiniz çekirdek kısımlar çalışıyor, akıllı ev vs.. gibi projeler için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada RPi 3 çıktı yakın zamanda, sistem kendinden WiFi içeriyor. USB 3.0 yok hala, yakın zamanda da olacak gibi değil ama olursa tadından yenmez...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pi de windows 10 iot kurabiliyorsunuz. arm işlemcili özel bir windows var .ama ben henüz kuramadım :)

adamlar kali linux kurup hack işine giriyor bu makinalarda...

ubuntu mate kurdum gayet güzel çalışıyor 45mb/sn kart olduğu halde isterseniz ev için optik çıkışlı ses modül alıp ev sinema sistemi gayet güzel kurabilirsiniz.hızı falan hoşuma gitti benim.

internete girip,ofis programı çalıştırabiliyorsunuz.

programlama bile yapabiliyorsunuz.hızı kesmediyse 2-3 tane alıp paralel çalıştırabilirsiniz( özel portu var bunun için)

hotspot da yapılabiliyor aynı zamanda.

acayip güzel bir şey :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok