ASUS MG279Q Freesync 27" 2560x1440 144Hz AHVA
1 1

Bu konuda 32 mesaj var

Rica ederim, sağolun.

Maalesef monitör boyutu 24" den 27" e gelince, üstüne çözünürlük 2K olup, bir de Gsync, Freesync eklenince hatta yıllar yıllıdır hayali kurulan IPS 120Hz özelliği de gelince fiyatlar bu merkezde oluştu. Ancak artık sanıyorum bu fiyatları normal kabul etmek gerekecek, geri gelme durumu falan yok.

Burada ama arz da yok talep de yok, bizde fiyat oluşumu daha kötü bu yönde, mesela iki adet MG279Q'yu Amazon warehouse deal ile 650 USD'ye alan gördüm, zaman zaman olsa bile bu tarz imkanlara denk gelmek bizde hayal hatta hayal bile değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mevcut ve TFT Central'ın incelemesindeki kalibrasyon ayarlarını kullanıyorum, genellikle de böyle yapıyorum ama o ayarlara da bir bakayım, link için teşekkür.

90Hz mevcut, olmasa zaten büyük zorluk olur.

Freesync ve Gsync değerlendirmesi de yapmak isterim bir ara ama R9 290 Crossfire sistemimde i5 olduğundan arada bir spike oluyor, tam objektif değerlendirme için i7 gerekli, bu haliyle Gsync'e göre tuttuğum oyunlar var, tutmadığım oyunlar var, hangisi falan şeklinde tam ayrıntıya girmek için hem daha yeterli inceleyemedim, hem de dediğim gibi bir CPU etkeni var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörü daha tam kurcalayamamakla birlikte düşük FPS değerlerinde sanki Gsync'den daha iyi gibi geldi ama Freesync tam stabil değil gibi, Witcher 3'de falan mesela ince ayarlar falan yapmak gerekiyor, bir de anlamadığım bir şekilde bazen FPS aşırı düşüyor, bir dalgalanma oluyor mesela Battlefront ve Witcher 3'de bir iki ayar kurcalamazsan bariz, sadece Battlefront'ta denedim bunu ilginç bir şekilde alt-tab yapınca durum düzeliyor, ama bir müddet sonra tekrar olabiliyor, bu arada monitörün Freesync aralığını da kendim 45-120 olarak ayarladım CRU ile tam güzel oldu Battlefield 4 falan gayet iyi. Ancak bu bazen FPS neden düşüyor onu çözemedim, overclock denemelerinde Windows da baya bir zarar gördü reset falan yemekten, temiz bir kurulumla da deneyeceğim, RAM overclockunu kaldırınca da bir miktar toparladı, bakalım PC, Windows, ayarlar falan biraz daha kurcalamak lazım.

90Hz limiti ve burada ortaya çıkan bir miktar input lag yüzünden ile PG278Q bariz öndeydi benim için multiplayer oyunlarda MG278Q'nun daha iyi görüntülü olmasına rağmen ama 45-120Hz yapınca aralığı ağırlık direkt bu tarafa kaydı.

Tam randımanlı çalıştırabilirsem fiyatı ile Nvidia Gsync'den daha iyi kalacak ama yukarıda bahsettiğim bir iki sorun ki bana göre önemli bunlar, tabii yanlış anlaşılmasın her oyun böyleymiş gibi benim sevdiğim BF4 ve Battlefront'da yaşadım ben bu negatifliği daha çok, bir miktar Gsync'e meyletmemek de elde değil. Ama ki fiyat farkı da muazzam.

Bakalım kurcalayalım daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitör, Freesync ve AMD R9 290 crossfire ile biraz daha vakit geçirdiğimden devam edeyim, öncelikle şunu belirtmek lazım her oyunla çok çok kötü hissedilmese de Freesync ile beraber crossfire aşırı bir GPU Usage dalgalanmasına yol açıyor, Witcher 3 çok bariz mesela bu konuda ama Battlefield 4'te falan da var o kadar can sıkıcı olmasa da. Tek kart ile yaşanmadığından bahsedenler olmuş ama denemedim ben, bu maalesef gayet can sıkıcı bir konu ve halledilmesi gerekli.

Freesync düzgün çalıştığında Gsync ile benzer bir deneyim sunuyor, ancak Gsync'de benim hissettiğim FPS eğer 50 alttlarına gelirse bir ağırlık hissiyatı oluşuyor, Freesync ile bu hissiyatı yaşamadım pek, deneyim daha iyiydi, Arkham Knight'da crossfire da çalışmadığından deneyimleme fırsatım oldu, 40 FPS civarlarında beni rahatsız etmedi kesinlikle, Gsync'de bu noktalarda ben bir miktar artık ağırlık hissediyorum, belki SLI ile de alakalıdır bir miktar.

Kısacası AMD ekran kartı kullananlar, eğer ki tek kart kullanıyorlarsa bahsettiğim GPU Usage meselesini de araştırmak kaydıyla konuyu değerlendirebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitörün kendisinden biraz daha bahsetmek gerekirse görüntü kalitesini beğendim baya, yıllardır TN panele alışmışız bana bu da neymiş dedirttirdi, Nvidia sistemdeki PG278Q'ya geçince ki TN de olsa iyisinden en azından bir attan indim hissiyatı oldu.

Bu noktada şuna karar vermek gerekli, AMD ekran kartı kullanan ve devam da ederim diyen için sorun yok ancak çoğunlukta Nvidia kart olduğunu düşünecek olursak ki belki bu monitörü alıp ileride AMD'ye de geçilebilir, normal bir 144Hz 2K IPS monitör olarak bunu mu kullanayım yoksa üzerine bir 1000 TL daha bayılıp Gsync IPS mi alayım ?

Eğer ki TN panel Gsync bir monitör ile bunu yan yana görürseniz gayet zor yanıt verilecek bir soru onu da belirtmek gerekli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok