FreeNAS yorumlarım.
0

Bu konuda 38 mesaj var

FreeNAS ile virtualbox üzerinden headless VMler de kurmak mümkün. Eski sürümlerde sorun oluyormuş sanırım ama sorunlar çözülmüş durumda deniyor. php arayüzü ile de kontrol edilebiliyor tüm VMler istenirse veya VBRDC ile. Bu arada BSD kökenli olması nedeniyle OS X de çok güzel bir server işletim sistemi olabiliyormuş bunu da bizzat görmüş oldum. 2012 mac mini ile yeteri kadar ram harika işler çıkartıyor resmen. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

nas yüklü makine web interface'den shutdown oluyordu ama açmak için wol lazımdı, onu da şunla basitçe halletim:

http://magicpacket.free.fr/

freenas'la alakasız olarak da iş yapan güzel bir mini-tool, wake on lan çözümü arayan varsa tavsiye ederim.

storagelara erişim gerekmediğinde "server"ı shutdown ediyorum evet  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

storagelara erişim gerekmediğinde "server"ı shutdown ediyorum evet  :lol:

Iste bu tur davranislar zamanla yok oluyor :)

Bu arada bedava dns eslestirici servise de ihtiyac olacak, uzun yillar dnydns'in ucretsiz servisini kullandim ama 1.5-2 sene kadar once artik yeter dedirtiler. O kadar basit bir servis icin de 20-25 dolar odemem acikcasi.

Neyse duckdns'i kesfettim o sayede. Bedava, agrisiz sancisiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Iste bu tur davranislar zamanla yok oluyor :)

Bu arada bedava dns eslestirici servise de ihtiyac olacak, uzun yillar dnydns'in ucretsiz servisini kullandim ama 1.5-2 sene kadar once artik yeter dedirtiler. O kadar basit bir servis icin de 20-25 dolar odemem acikcasi.

Neyse duckdns'i kesfettim o sayede. Bedava, agrisiz sancisiz.

Dinamik DNS işleri ve fazlası için Cloudflare 'in ücretsiz hizmeti son derece kaliteli, uzun süredir kullanıyorum, tavsiye ederim. Web sunucu vs. de host edecekseniz avantajları iyice ortaya çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

FreeNAS ile virtualbox üzerinden headless VMler de kurmak mümkün. Eski sürümlerde sorun oluyormuş sanırım ama sorunlar çözülmüş durumda deniyor. php arayüzü ile de kontrol edilebiliyor tüm VMler istenirse veya VBRDC ile. Bu arada BSD kökenli olması nedeniyle OS X de çok güzel bir server işletim sistemi olabiliyormuş bunu da bizzat görmüş oldum. 2012 mac mini ile yeteri kadar ram harika işler çıkartıyor resmen. 

Dogru, FreeNAS ile headless VBox VM'ler de calisiyormus. Ev kullanimi icin donanim konusunda biraz daha secici olan VMWare ESXi'a gore daha iyi bir alternatif olabilir. Gerci benim izlenimim Virtual Box'in  surekli acik olmasi gereken server VM'leri icin yeterince stabil olmadigi yonunde.

Turkiye is piyasasinda nasildir bilemiyorum ama VMware becerisi piyasada aranan, istenen bir sey. Kendi server'iniza ESxi kurup Udemy vs. gibi bir yerden uygun fiyatli bir VMware sertifikasyon kursu almak genc arkadaslar icin is konusunda yeni imkanlar getirebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Turkiye is piyasasinda nasildir bilemiyorum ama VMware becerisi piyasada aranan, istenen bir sey. Kendi server'iniza ESxi kurup Udemy vs. gibi bir yerden uygun fiyatli bir VMware sertifikasyon kursu almak genc arkadaslar icin is konusunda yeni imkanlar getirebilir.

Katiliyorum.

Ben direk bu sektorde degilim ancak yakin calisiyorum. Marketing departmanlarinin sunumlarina her katildigimda son iki senedir cloud lafini agizlarindan dusurmuyorlar. simdi de devops cikti ki onlarin sozlugunde sanal makina, uzaktan erisim gibi seylere tekabul ediyor.

Neyse ozetle mesele su, buyuk firmalar icin enterprise seviyesinde yazilim kurmak, yuzlerce binlerce kullanicin sorunsuz kullanacagi bir sisteme oturtmak masrafli bir is, Bunlarin guncellemeleri yeni surumleri derken, buyuk IT departmanlarina ihtiyac oluyor.

Simdi bu yeni teknolojiler saas. paas, iaas, hem yazilimi ureten hem de kullanan icin isleri kolaylastirip masraflari dusuruyor. Iste amzonun AWS'si var mesela cok farkli bir cok sektore hizmet verip iyi para kazanmaya basladilar saniyorum.

Temelinde sanal makinalar var bu isin. Oyle bir sistem var ki, siz herhangi bir yazilima ihtiyaciniz oldugunda bu kiralik makinalardan birini baslatiyorsunuz, ve isletim sistemi kurulumu, gerekli programlarin kurulumu ayarlarin yapilmasi, vs hepsi bir script ile birkac dakika icinde sifirdan bir sanal makina halinde olusturuluyor. Isiniz bittiginde de sanal makinayi siliyorsunuz (mesela).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dogru, FreeNAS ile headless VBox VM'ler de calisiyormus. Ev kullanimi icin donanim konusunda biraz daha secici olan VMWare ESXi'a gore daha iyi bir alternatif olabilir. Gerci benim izlenimim Virtual Box'in surekli acik olmasi gereken server VM'leri icin yeterince stabil olmadigi yonunde.

Hocam bizim mini ve vb vm aralıksız çalışıyor şirkette herhangi bir sorunla karşılaşmadık

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Temelinde sanal makinalar var bu isin. Oyle bir sistem var ki, siz herhangi bir yazilima ihtiyaciniz oldugunda bu kiralik makinalardan birini baslatiyorsunuz, ve isletim sistemi kurulumu, gerekli programlarin kurulumu ayarlarin yapilmasi, vs hepsi bir script ile birkac dakika icinde sifirdan bir sanal makina halinde olusturuluyor. Isiniz bittiginde de sanal makinayi siliyorsunuz (mesela).

Ben AWS'i 2009'dan beri kullaniyorum ve calistirdigim iki SaaS sisteminin temeli oldugu gibi sattigim butun app'lerimin backend'leri de AWS uzerinde calisiyor. Ben ya da gelistiricilerim gereken server ortamini kurup calistirdiktan sonra AWS'e uygun sekilde bir VM imaji hazirlayip dakikalar icinde AWS'da gerekirse yuzlerce makinede calistirabiliyoruz, inanilmaz bir sey. Zaten en azindan burada hemen hemen butun kucuk ve orta boy ticari SaaS'larin ve app backend'lerini Amazon sagliyor, uzun yillardir pazarin lideri. Belirttiginiz temel ozellikleri disinda AWS'in yuzlerce degisik ozelligi var, uygulama uygun yazildiysa talebin yogun oldugu periyodlarda otomatik olarak yeni VM'ler baslatip servis kalitesini dusurmeden hizmet verebilmenizi sagliyor, sonra kapatiyor vs. Simdi AWS konusmaya baslarsak sayfalara sigmaz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VM olayının güzelliğini görünce zaten anladım server denen nane bile aslında virtualized olmalı. Aksi takdirde on-metal çalışan herşey bozulmaya ve yok olmaya mahkum. Mini bir startup şirketiz ama şirket içindeki kurulan sunucuyu daha ilk dk da virtualized olarak kurmayı başardım ve dahası yakın zamanda bir dikkatsizlik sonucu bulaşan cryptolockerdan resmen bu sayede kurtulduk. Başka türlü zaten önlemenin çok da bir yolu yok gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Virtualization'ın gittiği nokta son 2 sene içinde docker'ın yaptığı atakla biraz daha yön değiştirdi sanırım. VM'lerin kullandığı sistem kaynaklarından çok daha azıyla onlarca yüzlerce container çalıştırmak, denemek istediğiniz bir şey için yeni bir container oluşturmak, yazdığınız yazılımın sistem bağımsız olarak çalışabilmesi gibi bir dünya avantajı var. Son 1 aydır vakit buldukça kurcalıyorum, biraz daha hakim olduğum anda evdeki openmediavault kurulu sunucudaki bütün servisleri ve VM'leri docker'a geçirmeyi düşünüyorum ben de.

Geçen haftasonu sunucuyu C2D E4500'den gittigidiyordan uygun fiyata bulduğum Xeon X3430'a update ettim. Elim değmişken de RAM'i 16GB yaptım. Dediğim gibi sırada docker entegrasyonu var ama işler çok yoğun bu ara pek vakit bulamıyorum kurcalayacak :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok