FreeNAS yorumlarım.
0

Bu konuda 38 mesaj var

epeydir ilgimi çeken bir projeydi freenas ve geçenlerde indirip e8500 8gig ramli sıradan masaüstü makineye kurdum. evde ağ altyapısı dandik olduğu halde bsd /unix temelli sistem o kadar iyi ve bu iş için optimize edilmiş ki 100mbit lan ile 1080p filmler dahi sorunsuz stream edilebiliyor. bunun haricinde web arayüzünden kontrol ortamı epey profesyonel, disk ve volume ekleme, stripe (raid0-5) set etme, disk ve volumleri birleştirme, cifs, smb ve apple için paylaşım, varsa ad/ldap entegrasyonu, detaylı user grup ve security mantığı, ufs, zfs, ntfs bir sürü filesystem ve compression desteği, backup seçenekleri filan kısacası sistemde yok yok. tek kötü yanı pool'a eklenecek disklerin silinmesinin gerekmesi oldu, halbuki desteklenen dosya sistemlerindeki diskler direkt import edilebilir sanıyordum, bu mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@analog dur seni biraz kizdirayim :)

import etmek yerine hariçten eklemek

direkt yerine doğrudan

pool yerine havuz

backup yerine yedekleme

compression yerine sıkıştırma

security yerine güvenlik

filesystem yerine dosya sistemi

user yerine kullanici

set etme yerine oluşturma...

...gibi Türkçe karşılıklarını kullansak, daha iyi olmaz mıydı? :)

https://m.youtube.com/watch?v=YsaUNPBnQZI

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evde ağ altyapısı dandik olduğu halde bsd /unix temelli sistem o kadar iyi ve bu iş için optimize edilmiş ki 100mbit lan ile 1080p filmler dahi sorunsuz stream edilebiliyor. 

Epey bir sure once aldigim powerline adaptor sanirim 5-15mbit arasi baglanti kurabiliyor, bu bile appleTV yada amazon fireTV'nin HD stream ihtiyacini karsilabiliyorken, sizin 100mbit ve yerel ag uzerinden 1080p kalitede goruntu izlemeniz oldukca normal bir durum degil mi? 

Atladigim bir nokta mi var?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epey bir sure once aldigim powerline adaptor sanirim 5-15mbit arasi baglanti kurabiliyor, bu bile appleTV yada amazon fireTV'nin HD stream ihtiyacini karsilabiliyorken, sizin 100mbit ve yerel ag uzerinden 1080p kalitede goruntu izlemeniz oldukca normal bir durum degil mi? 

Atladigim bir nokta mi var?

normal olabilir tabii. teoride 100mbit'in hemen her şeyi oynatması lazım zaten en kral bd.iso'nun bitrate'i 100mbps deil ama ben daha evvelki denemelerimde hep fiyaskoyla karşılaşınca darboğazın kaynağını net bir şekilde tespit edemeyerek tahminen ağ hızından bildiğim için yine 100mbitten umutsuzdum ve bu sefer gigabit altyapıya geçmeyi düşünüyordum, 100 mbps'i öylesine denedim ve tıkır tıkır çalışınca şaşırdım. gerçi hep dlna yazılımları veya client windows işletim sisteminden normal bir şekilde dosya paylaşımlarıyla deneyerek takılmalardan bıkmıştım. hal böyle olunca da ağdan stream sevdasından vazgeçip optik medya ve external hdd ile filan devam etme kararı almıştım. evde hw nas cihazı da kullanmadım hiç. o yüzden freenas'ta aldığım sonuç çok hoşuma gitti. demek ki darboğaz ağda değil işletim sistemindeymiş. ayrıca evde birden fazla pc de barındırmazdım, media player olarak ps3, tv'nin dlna playerları, pioneer bdp-150, hatta xbox-1'le xbmc ilk çıktığında filan deneyerek hiç istediğim gibi sonuç alamamıştım. bu sefer iki makineden biri freenas öteki de pc olunca sonuç çok iyi oldu. dlna'da on the fly re-encode saçmalıkları vardı hadi ama aynı altyapıdan win7 niye aynı dosyayı aynı şekilde share edemez onu bilmiyorum çünkü freenastan önce win-win arası denedim aynı altyapı stream'i yine kaldırmadı. bu arada 1080p'yi bd.iso ile güncelleyeyim, 100mbit elimdeki bd'lere de yetti. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

pool'da olmayan disklere cli'den dosya transfer edilebiliyor. diskler NTFS'ti bu arada. makineye takılan disk automount oluyor sonrası malum. cp yada mv mnt/disk mnt/disk2. sistem target partitionın pool'da olması dolayısıyla dosya operasyonuna itiraz etmiyor.

bu sorun da böylece çözüldü. ayrıca strem'i yine denedim, client windows 7 freenas'ın sorunsuz akıttığı (@@Najaz bu sana) büyük dosyaları kesinlikle düzgün stream edemiyor. her şey bu kadar mükemmel ve sancısız olmamalıydı yaw bir yerde patlamasını bekliyorum  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dandini atom ile olmaz da. 8 çekirdek ATOM SOC lar var. Onlar ile güzel olur. ZFS için zaten 16gb ram optimal çalışma için lazım. 8 Çekirdek atom SOC ile gayet performanslı VM ve NAS bile olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bilemiyorum atom camiasından anlamıyorum açıkçası, daha önceden kullanmışlığım yok. elimde de yok ki deneyeyim ancak atomla c2d karşılaştırabilecek olan varsa yorum yapabilir. kendi dökümantasyonundaki hw req. kısmında işlemciden ziyade rame odaklanmış herifler;

http://doc.freenas.org/9.3/freenas.html

çok öyle işlem gücü gerektirmiyor, zaten çok optimize bir sistem, ui arayüz bile yok. basit bir cli arayüzü var, ayrıca ağdaki herhangi bir makineden yönetim için nginx web server temelli bir yönetim arayüzü var o kadar. bence olur gibi. edit: sky olmaz diyorsa olmaz, atomcu o.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eski bir atom netbook u alayım çevireyim derseniz epey sıkıntıya sokar gibi bir kere gbit ethernet throughput için bile CPU gücü şart. 

http://www.anandtech.com/show/9519/advatronix-nimbus-400-file-server-review

Avoton bazlı sistem. Zaten avoton un çıkışı bu iş içindi. Bunun üzerine bir de XEON-D çıktı SOC formatında broadwell. Bu sistemlerle Freenas uçar ama standart baytrail bir sistem anca altından kalkar gereken ethernet throughput için. 

İş yerinde şu anda server olarak core i7 (quad) 16gb ram bir mac mini kullanıyoruz. Üzerinde windows VM ve bir de nginx temelli bir webservice çalışıyor. 7/24 açık timecapsule e bağlı biçimde backuplama da çalışıyor.  Açıkçası bize yetiyor ama daha ufak bişi olsa muhtemelen kaldırmayacaktı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

doğrudur. zfs'in olayları da epey cpu işlem gücü gerektirebilir. alengirli bir sistem. 100mbit bu arada gbit hub yok evde, şu halde bd.iso ve en yüksek bitrate'li mkv'lerde içerden izlerken chapter bile atlanabiliyor, ben böyle şey görmedim. zfs'e yoruyorum şahsen. ayrıca 8gig ddr2 ram evde yetti bana. bir de daha az elektrik yaksın da 7/24 açık tutup ssd'li esas i5 sistemimde rahat edeyim diye e2200'le denemek istiyorum. hem de o cpu yetecek mi merak ediyorum açıkçası. eldeki boardun ekran kartı da onboard değil o da öyle olsa tam süper olacaktı. bu iş için kala kala elimdeki en hayvani 775 bord olan msi p35 platinum kaldı. dandini bi ati taktım pasif çalışan ama içime sinmiyor tüketimi. accelero olmadan yanacak gibi oldu, kendi heatsinki dandik fanını durdurunca ısınıyordu bayağı.

sistemin kendisi usb'den koşuyor bu arada. diske filan kurmadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yok yaw o kadar eski kart. en eski agp nvidialar var, pci kart kalmamış elde. sistem kalıcı olursa dummy bir şeyler bakacaz artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullandığım Synology DS213 NAS'ta 2 GHz'de çalışan, tek çekirdekli ARM tabanlı bir işlemci (Marvell Kirkwood mv6282) ve 512 MB DDR3 bellek var. Gigabit ethernet üzerinden 65-70 MB/saniye okuma/yazma yapabiliyorum disklere.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam bahsedilen atom n270 netbook atom. Bununla olmaz.

Gigabit kullanımı için 65 70 iyi değil. 100 leri gormek gerek o da ancak iyi bir işlemci ve kontrolcu ile olur

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu dosya sunucusu cok basit bir servis, tek kullaniciya riplenmis film servis edecekce hersey olur (raspberry pi, cep telefonu, vs..)

FreeNas ve ZFS de sart degil boyle basit seyler icin.

Ben ext3/4'den baska bir dosya sistemi kullanmadim kendi ev sunucumda acikcasi ve ZFS'ye neden ihtiyacim olacagini pek kestiremiyorum.

Ama tabi amac hobi olarak sunucu kurmaksa o zaman, server rack, xeon islemci, paranin yettigi kadar ram vs diye gider

AranelSurion beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MonkeyBusiness, doğru söylüyorsun tabii, ben freenas veya zfs şart diye yazmadım. freenası ne zamandır merak ediyordum, elimde de fazladan 775 sistemler vardı ve win7 client-client homegroup her zaman çuvallıyordu film işinde (tek kullanıcıda bile) o yüzden bunu denedim ve buraya yazdım. :) hayır bir de herkes ilgili topiklerde synology vs. cihazları tavsiye ediyor ve bunlar yaygın olarak kullanılıyor ev için de. benim freenasa gelince niye xeon işlemcilere filan geldi söz, hobi için ben param olsa hp proliant'dan başlar integrity bile alır apartmanın sığınağına datacenter, ağı da fddi yaparım  o ayrı tabii  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaw, yok ben de kimseyi herhangi bir seyle itham etmiyorum:)

Herkes kendi ilgilendigi, zaman buldugu kadariyla kendi deneyimlerini paylasiyor. NAS konusu da dallanip budaklanmaya cok meyilli cunku basit bir dosya sunucum olsun diye baslayan macera sonunda iste en sonda yazidigim server rack'lere varabiliyor :)

Daha server rack noktasina gelmedim ama, 8 senedir kendi el emegi goz nuru kurdugum network storage sistemlerini kullaniyorum ve hic hazir cihazlardan (synology vs.) kullanmadim.

Ozetle 100mbit baglanti ya da adam gibi ilseyen n300 seviyesinde kablosuz baglanti. 1080p ripleri stream etmek icin yeterli benim deneyimime gore (~2 saatlik bir film, 10GB dosya boyutu)

Bunun bir alternatifi plex, eger ki yeterli bant genisligi yok ama islemci gucu varsa.

Mantik su siralamada isliyor ev kullanicisi icin:

1- Basit dosya sunucum olsun.

2- Bu dosya sunucusunun kullanisli olmasi icin 7/24 acik olmasi lazim

3- 7/24 acik ve 1-2 kisiye hizmet edecekse az enerji harcasin

4- Madem 7/24 acik bir bilgisayar olacak, dosya sunucusundan baska isler de yapsin. Web sunucusu, medya sunucusu (plex vs), uzaktan desktop erisimi, cloud servisler vs vs.

5- Turlu servisleri, self hosted yazilimlari vs denemek icin, isleyen sistemi bozmadan kolayca denemeler yapabilecegim bir sistem kurmam lazim. Virtualization, docker, vagrant, vs. (Ben bu asamadayim)

6- Uzerinde her servis icin farkli farkli sanal makinalar kosan bir alete ihtiyacim var, Xeon islemci server rack, 32GB+ ram (Bu da gittigimiz yon)

7- Bu is asenkron internet baglantisi ile olmayacak. Nasil cift yonlu gigabit baglanti elde ederim. (Burada da artik ne oldugunu anlamadan hosting servisi haline geldigimiz nokta :)

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aynen yemin ederim düşünce algoritması bu  :lol: plugin bakıyorum ben şimdi torrent filan var da print server yok mesela.. hobi maksatlı web işleri için xampp tipi şeyler de olsa süper olur.  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linux ortaminda basit web isleri icin kullanilacak (php, mysql) bir LAMP stack kurmak, coook kolay, tek satir komutla oluyor.

Bu mesela bir owncloud kurmak icin yeterli altyapiyi sagliyor, ki tavsiye ederim.

Ancak web sistemlerinin isleyisi son 5 yilda cok karmasiklasti, artik ben takip etmekte zorlaniyorum. Iste ne bileyim node.js ve bunun uzerine kurulan web, content management turu sistemler var.

Bazen bir seyi merak edip test etmek istiyorum isime yarar mi diye bakmak icin, ama eldeki sistemi de bozmamak lazim, iste bu durumda sanal makinalar devreye giriyor. Zaten su anda bu  patlama haline IT sektorunde, DevOps en yeni buzz word.

reddit'ten bakiyorum arada kendime ne tur cloud servisleri kurabilirim diye

suraya sik sik bakiyorum

https://www.reddit.com/r/selfhosted

arada da suraya bakiyorum ama pek de anlamiyorum donen muhabbeti henuz, beni asiyor

https://www.reddit.com/r/homelab

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

apt-get bıdıbıdı installdır :) js fwleri yaygınlaştı yaygınlaşalı ben de soğudum o işlerden açıkçası ama yine de ruby'ye filan göz atasım geliyor arada sırada. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haha, cok guzel bir siralama olmus. Ben 6. evredeyim ;-). Garajimdaki bir server rack'de butun VM'lerimi calistiran bir VMware ESxi hizmet birimi ve sadece ona dosya/backup servisleri sunmak icin calistirdigim bir NAS4Free  (bana gore mevcut FreeNAS'dan daha iyi olan orijinal acik kaynak FreeNAS kokenli baska bir NAS) var. Evin muhtelif baska yerlerinde ise resim, dosya vs. yedeklemek icin kullanilan, hazir alinmis baska 2 NAS var (Synology ve Western Digital). Butun bunlardaki kritik veriler iki katmanli bir cloud storage (Dropbox ve Amazon Glacier) backup stratejisi ile yedekleniyor. Synology ve NAS4Free sistemi  dual-redundant (Synology'de RAID1, NAS4Free'de ise ZFS mirroring).

32GB RAM'li giris seviyesi Xeon islemcili Dell server  ayni anda 10-12 tane VM'imi hic zorlanmadan,  %20-25 CPU yuku ile rahatlikla calistiriyor. Bunlarin onemli kismi sadece zaman zaman kullanilan TWiki, Git server vs. gibi seyler ama yogun olarak kullandigim bir Ruby-on-Rails  gelistirme VM'im ve yine gelistirme amacli bir iki Linux VM'im de var. Zaten 1994'den beri evde Linux kullandigim ve kariyerimin tamaminda bir sekilde gecimimi Linux kullanan sirketlerde  calisarak sagladigim icin evde esimin kullandigi bir Windows  sistem ve iOS gelistirmek icin kullanilan Macler disinda pek fazla Windows makinesi de yok.  NAS4Free sisteminde ise 16GB RAM var ve Pentium G3220 islemcisi yine hic zorlanmadan ZFS mirroring, bir suru NFS ve Samba share'ini rahatlikla calistiriyor.

Bu G3220'li sistemi almadan once ise bir AMD Sempron vardi ve ayni konfigurasyonu 8GB ile yine rahatlikla calistiriyordu. O kadar memnundum ki evden AMD urunu tum islemcileri silme girisimimi sag atlatan tek sistemdi ;-). Anakart en son SATA standardini destekleseydi hala calistiriyor olacaktim. Kisacasi diyecegim o ki ZFS atla deve degil, kendiniz toplayacaginiz bir ev NAS'i icin mevcut Atom gami bile isinizi gorur. Avoton'a gerek yok yani ;-)

Gerci benimki hobi sayilmaz, ek is olarak yaptigim ve bana para kazandiran iki SaaS'im ve 50'den fazla iOS app'imin backend'lerini bu sistemler uzerinde gelistiriyor ve test ediyorum. 

Not: Bu arada cok deginilmemis ama FreeNAS, NAS4Free gibi NAS cozumlerinin ayrica BSD jail mekanizmasi ile VM benzeri container'ler calistirma opsiyonu da var. Bu ise ayrilmis bir ESxi (ya da Windows esidinin adi her ne ise) server ile ugrasmak istemeyenler icin o ozellikleri ile de dusunulebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok