şarjlı aa pil ve şarj cihazı tavsiyesi
0

Bu konuda 21 mesaj var

selamlar

forumda daha önce konusu açılmamış. xbox gamepad inde kullanmak için şarjlı aa pil ve şarj cihazı alacağım. tavsiye edeceğiniz bir şeyler varmı yoksa hepsi hemen hemen aynı ürünlermi? 

teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsi aynı değil tabii , en basitinden şarj süreleri farklı. 

Çoğu ikili gruplar halinde şarj ediyor, bence çok kötü. Çünkü mesela mouse pilinin şarj edeceğim zaman 3 tane tutmam kullanam gerekiyor. Tek pil şarj edebilen kaliteli bir model bulursanız ona bakın. Ben bulamamıştım , şimdi Amazon.de de vardır belki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Türkiye'de GP'nin   "ReCyko+" pilleri oldukça iyi; yaklaşık 7-8 yıl önce aldıklarım yeni problem vermeye başladı; bu pillerin en güzel özelliği şarj ettikten uzun süre bile yeter miktarda enerjiyi üzerinde barındırabilmesi; Şarj cihazı olarak Ataba AT-998 kullanıyorum; pil şarj, pil deşarj, bazı durumlarda hatalı pilleri tamir edebilme ve tek pil şarj edebilme özelliği mevcut; şarj akım şiddeti 4 adet AAA pil için 1,4 volt 500 mA; 4 adet AA pil için 1,4 volt 1000 mA verilmiş; ölçmedim ama pilleri öyle çok çabuk şarj etmiyor ve bu iyi bir durum; normalde şarjlı herhangibir pili amper değerinin onda biri gibi bir akım şiddeti ile doldurmak ve bu sınırı aşmamak gerekiyor pil ömrü ve sağlığı açısından ama tabii acil durumlarda bu kuralı es geçip Duracel'in 1 saatlik hızlı şarj cihazını kullanıyorum ki bu pillerin dolum esnasında oldukça fazla ısınmasına ve ömürlerinden kaybetmesine sebep oluyor; Duracel'in yarım saatlik modeli de mevcut ve fanlı; ancak fanın pil sağlığı açısından olumlu bir yanı olduğunu pek zannettiyorum; olsa olsa pillerin aşırı ısınıp patlamasına; yangın falan çıkarmasına engel oluyordur...

https://www.google.com.tr/search?q=GP+ReCyko+pil&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=dRyJWMGaIsj3aMO5o-AK#q=GP+ReCyko+pil&tbm=shop

https://www.google.com.tr/search?q=GP+ReCyko+pil&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=dRyJWMGaIsj3aMO5o-AK#tbm=shop&q=Ataba+AT+998

Yalnız baktım da fiyatlar linklerde epey uçuk görünüyor; Eğer Istanbul'da olsa idiniz Tahtakale'de pil satan dükkanlarda şarj cihazı tahminen 50-70 lira civarı; pillerde adet olarak 7-8 lira gibi bir rakkamlara gelebilir; ben AA pilin 6 adetlik ambalajı ile birlikte 2 adetlik ambalajını toplamda pazarlık da ederek 70 TL.ye aldım...(Üzerinde 2700 rakkamı irice görülürken küçük yazı ile pillerin 2600 mA olduğu belirtilmiş; tüm pillerde böyle şaşırtmalara sapıyorlar aldığınız pile dikkat edin; daha çok küçük punto ile ve diğer bazı özelliklerle birlikte yazıyorlar  pilin gerçek değerini ...)

Sonuçta kullandığım pil ve cihazlardan memnunum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bunun uyarısı bana gelmemiş nedense, şans eseri gördüm konuyu...

neyse konuya gelecek olursak;

dünyadaki en iyi LSD(low self discharge) şarjlı pil Eneloop'tur. gamepad gibi çok enerji harcamayan ama sık sık şarj edilmesi gereken durumlar için linkte verdiğim pil en iyi seçenektir;

https://www.amazon.com/Panasonic-BK-3MCCA8BA-Pre-Charged-Rechargeable-Batteries/dp/B00JHKSN5I/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1485409022&sr=8-1&keywords=eneloop

2100 cycle ile dünyada eşi benzeri yok, bir kere al ölene kadar kullan modeli resmen.

daha yüksek enerji tüketimi olan cihazlar için yüksek kapasiteli olan şu modeli de var, ki bizzat kendim kullanıyorum 3 set var elimde;

https://www.amazon.com/Panasonic-BK-3HCCA4BA-Eneloop-Pre-Charged-Rechargeable/dp/B00JHKSL28/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1485409022&sr=8-3&keywords=eneloop

ama diğer piller gibi standart 500 cycle ömrü var. ben şahsen 1 seti ayda 1 kere ancak bitirebildiğim için ömrüne pek takılmayıp yüksek kapasiteli aldım daha uzun gitsin diye.

şarj cihazı olarak vaktinde çok araştırıp şunu almıştım, pilleri olması gerektiği gibi mükemmel şarj ediyor, akıllı bir cihaz;

https://www.amazon.com/Crosse-Technology-BC1000-Battery-Charger/dp/B004J6DLD4/ref=sr_1_16?ie=UTF8&qid=1485409258&sr=8-16&keywords=la+crosse

aynısının BC700 olan modeli de var daha ucuz ama daha yavaş (700ma) şarj eder. hoş zaten genelde nimh aa pil ömrü için 700ma'yı geçmemek lazım şarj için ama bazen acil durumlar olabiliyor ve 1A, hatta sadece 2 pil takılırsa 1.8A akımı dayayabilmek güzel oluyor. (sadece tek pil de şarj edilebiliyor, bazı şarj cihazları gibi 2nin katları şeklinde takmak gerekmiyor)tabi bunu yaparken(1a+ şarj ederken) balkonda falan yapmak lazım ki ısınmasın, yanıyor piller bu yapılmazsa. ömründen yiyor.

bir de LSD olmayan normal şarjlı pil türleri vardır ki hiç tavsiye etmem, evet kapasiteleri lsd'lere göre biraz daha yüksek (2700mah) ancak şarj edip çekmeceye koyduktan sonra mesela 1 ay sonra işiniz düşüyor ve bir bakıyorsunuz pil kapasitesi %50 deşarj olmuş... bir anlamı kalmıyor tabi. lsd'lerde böyle bir sorun yok. sadece anlık olarak şarj edip sürekli aktif bir pil kullanımı trafiğiniz varsa avantajlı olabilir bu piller.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eneloop candır, lakin gamepad titreşim filan yüzünden çok pil yer, yani ortalama haftada bir şarj edilmesi gerekir gibime geliyor (kablosuz gamepad kullanmadım hiç, sevmiyorum). O yüzden Eneloop veya Recyko tipi nispeten düşük kapasiteli ama şarj tutan piller yerine normal tip ama daha yüksek kapasiteli piller tercih edilirse mutluluk oranı artabilir.

Genelde standart (2700mAh civarı kapasiteli) pillerin arasında çok fark yok ama Varta'nın profesyonel serisi çok iyiydi diye kalmış aklımda. Alternatif olarak güven veren markalardan en uygun fiyatlı olan seçilebilir, Varta kadar iyi olmasa da ucuza halletmiş olursunuz. Konvansiyonel teknoloji mağazaları maalesef pil konusunda biraz zayıf. Bunların yerine Tahtakale - Karaköy tarafındakiler gibi pil ağırlıklı çalışan elektronikçiler tercih edilirse seçenek artar, maliyet düşer. İnternetten alışveriş de iyi bir seçenek olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cevaplar için çok teşekkürler. bu bilgilere göre alayim.

edit: amazon.com dan gönderilen piller türkiye ye geliyormu? amazon.de den alınan pil amazon iparcel e teslim etsede iparcel getirmedi diye mesaj vardı dün forumda. (şimdi aramadım bulamadım nedense)

.com un gönderdiği geliyormu yoksa şans işi mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cevaplar için çok teşekkürler. bu bilgilere göre alayim.

edit: amazon.com dan gönderilen piller türkiye ye geliyormu? amazon.de den alınan pil amazon iparcel e teslim etsede iparcel getirmedi diye mesaj vardı dün forumda. (şimdi aramadım bulamadım nedense)

.com un gönderdiği geliyormu yoksa şans işi mi?

Ben söyledim .de'den geçen hafta 4'lü Eneloop Pro, i-parcel'den geri döndü, evet.

Bugün .com'dan 4'lü Eneloop ve Eneloop Pro siparişi geçtim, gelişmeleri bildiririm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

iyi olur. ben gittigidiyordan aldım amazon ile çok fiyat farkı olmayınca pro olmayan modelinde.

gerçektende eneloop reckyo pillerin dışındaki şarjlı piller ''çöpmüş'' verilen paraya yazık. iyiki konu açmışım buraya. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gp Recyko+ ların 2700 Mah olanları var ben logitech g700s için aldım içinden çıkan enloop 2100 Mah ve bir günü görmezken gp günü rahat bitiriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon.de'de i-parcel'den geri dönen Eneloop piller .com'dan verdiğim siparişte şu an Türkiye'e doğru uçuşta.

Amazon.de'den eski sipariş pillerden ötürü geri dönünce aşağıdaki şarj makinası ve pil kutusunu tekrar söyledim ama gel gör ki o da i-parcel'den geri döndü. :lol: Faturada "Battery" ibaresi olunca direkt ne olduğuna bakmadan geri gönderiyorlar sanırım.

https://www.amazon.de/gp/product/B000WILI42/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8

https://www.amazon.de/gp/product/B01MD2PGGM/ref=oh_aui_detailpage_o00_s00?ie=UTF8

İşin özeti; Amazon.de'den ürün adı veya kutusunda pil ibaresi olan herhangi bir şey satın alırken iki defa düşünün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bisiklet hırsızlığı burda büyük boyutta olduğu için markete, kafeye vb girişte kilitle uğraşmamak için bisikletimde dokunmaya duyarlı alarm var ve 9V pil ile çalılıyor ancak pili resmen içiyor. Aliexpress'te şarjlı 9V pillere baktım. 650 - 400 mAh kapasiteli piller var ve bazıları usb üzerinden kendi kendine şarj oluyor. 9V pili şarj edecek alet yokl bende, mecbur usb olanlara yönelicem. Şöyle bir şey alsam diyorum acaba evi yakar mıyız?

400 mAh kapasiteli: https://www.aliexpress.com/item/Activity-1PCS-ZNTER-S19-9V-400mAh-USB-Rechargeable-9V-Lipo-Battery-For-RC-Camera-Drone-Accessories/32805846626.html

650 mAh kapasteli: https://www.aliexpress.com/item/Doublepow-High-Capacity-Li-Ion-USB-Rechargeable-9V-Batteries-650mAh-battery-1-pcs-Lots-add-a/32797534651.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben fotoğraf makinemin flaşlarında 2 marka kullanıyorum.

4 lü set olarak Eneloop

4 lü set olarak Philips

her ikisini de dönüşümlü test ediyorum.

Eneloop olanlar 1900maAh

Philips olanlar 2300mAh

ancak Eneloop fena şekilde eziyor flash ömrü olarak çok iyi.

hatta şimdiye kadar kullandığım en iyi şarjlı pil diyebilirim.

kesinlikle yazdığı değeri veriyor.

Eneloop dışında markalara bakmayın bile. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
23 minutes ago, Tesla said:

Bisiklet hırsızlığı burda büyük boyutta olduğu için markete, kafeye vb girişte kilitle uğraşmamak için bisikletimde dokunmaya duyarlı alarm var ve 9V pil ile çalılıyor ancak pili resmen içiyor. Aliexpress'te şarjlı 9V pillere baktım. 650 - 400 mAh kapasiteli piller var ve bazıları usb üzerinden kendi kendine şarj oluyor. 9V pili şarj edecek alet yokl bende, mecbur usb olanlara yönelicem. Şöyle bir şey alsam diyorum acaba evi yakar mıyız?

400 mAh kapasiteli: https://www.aliexpress.com/item/Activity-1PCS-ZNTER-S19-9V-400mAh-USB-Rechargeable-9V-Lipo-Battery-For-RC-Camera-Drone-Accessories/32805846626.html

650 mAh kapasteli: https://www.aliexpress.com/item/Doublepow-High-Capacity-Li-Ion-USB-Rechargeable-9V-Batteries-650mAh-battery-1-pcs-Lots-add-a/32797534651.html

nimh pilden bir şey olmaz, li-ion larda var o evi yakma riski.

ancak nimh pilde de kaliteli marka almak gerek ki vaadettiği değeri verebilsin & kısa sürede perte çıkmasın... verdiğin linklerdeki piller ne idüğü belirsiz çöp markalar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bunlar hep li-ion piller. Uygun fiyatlı Ni-Mh şarjlı 9V pil bulmak problem. 25$ şarjlı pile fazla. Ucuzların hepsi li-ion. Bazıları USB ile şarj oluyor bazılarının yanında beleş şarj aleti oluyor.

Tesla tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

aboo... uzak dur derim.

9v li-ion diye bişey zaten olmaz. hücre başına 3.7V'dan hesaplarsan 7.6V eder, tam şarjlı halini düşünürsen (4.2V) bu sefer de 8.4V eder. 9V etmiyor hiç bir şekilde. 3 hücre kullanırsan da 12V eder zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalniz bu 9v dedigimiz pillerin sarjli olanlari 7.2v oluyor zaten, genelde icine 6 tane aaaa pil koymus oluyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok