Çokça SSH kullanlara gelsin bu tüyo
0

Bu konuda 11 mesaj var

Bilenler varsa da ses etmesin ben yeni öğrendim buradan paylaşayım dedim.

Misal ssh ile bağlandığınız ve komut çalıştırdığınız bir sunucu var diyelim. Bu komut eğer aradaki bağlantı düşerse yamulacak illaki. Ama bunu engellemenin bir yolu var. screen adlı minik bir uygulama ve nix işletim sistemlerinde genelde hazır gelir değilse de yüklenebilir.

ssh ile bağlandığınız sisteme ilk girdiğinizde

screen 

komutu verin. size sanal bir session bağlayacak. Bu session içerisinde komutu verin ardından isterse putty patlasın sizin bilgisayarınız çatlasın. Geri döndüğünüzde yapacağınız tek şey

screen -r 

komutu verip kaldığınız yerden devam etmek.

man screen 

deyip manuali bir okuyun o kadar güzel ki eğer şimdiye kadar bilmiyorduysanız da kafanızı taşlara vurabilirsiniz neden daha önce bakmamışım diye.

Kolay gelsin.

OnLyTNT, Mr.Crunch and sCoRPion_tr beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Screen candır, gece bırakıp gittiğin işleri yapandır. O olmasaydı hiç bir 12 saatlik operasyon tamamlanamazdı :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Screen'de açmayıp, kırıp screenle başlattığım çok işlem olmuştur. Gözümü karartıp "eammaaaan gitsin nasılsa gece dönecek" deyip :D 

Geç olsun güç olmasın :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior ssh -L 5901:localhost:5901 192.168.0.1

Diye bir ssh trick'te ben vereyim o zaman. Yaptığı şey ise inanılmaza yakın adamın 5901 portunu kendi makinamızın 5901'ne bağlıyor. Kendi makinamızın 5901'ne gittiğimiz de aslında uzak makinaya gidiyoruz. İnternete açmak istemediğimiz düşük güvenlikli uygulamalar için muhteşem bir çözüm oluyor. Ben mesela bu örneği internet üzerindeki makinama vnc yapmak için kullanıyorum ve kesinlikle birisi vnc şifremi kıracak mı derdim yok :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oww kralmış bu. Bende güvenlik çok dert değil. Sadece yanımda duran headless makinada bazı biyoinformatik analizler için script çalıştırıyorum ama aklımda olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında bunun için ekstradan screen kullanmanıza gerek yok, şöyle yapabilirsiniz:

./uygulama & (sonuna & ekleyip background ediyorsunuz)

disown ./uygulama (ya da disown <process id>)

Bunun güzelliği çok muhtemelen sisteminizde disown komutu illa ki vardır, job yönetimi zaten en azından bashte mutlaka var.

Ek bir araç kullanılırsa, yine aynı işi yapan çok hafif bir çözüm daha var, adı "nohup", "nohup komut &" şeklinde çalıştırırsanız işinizi arkaplanda çalıştırır, outputu nohup.out dosyasına yazar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buradan aldığım tüyolarla çok kral bi workflow hazırladım. Sunucuda bir klasöre farklı numuneleri klasör klasör koyup ardından sadece nohup ile bir find komutu çalıştırıp tüm subklasörlerde analizleri tamamlıyorum :D güzel oldu. SSH a bile gerek olmadan webmin üzerinden çalıştırırım ben bu komutu ve giderim 3 gün sonra gelirim ve tamam olmuş olur hepsi.

AranelSurion and MaverocK beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında bunun için ekstradan screen kullanmanıza gerek yok, şöyle yapabilirsiniz:

./uygulama & (sonuna & ekleyip background ediyorsunuz)

disown ./uygulama (ya da disown <process id>)

Bunun güzelliği çok muhtemelen sisteminizde disown komutu illa ki vardır, job yönetimi zaten en azından bashte mutlaka var.

Ek bir araç kullanılırsa, yine aynı işi yapan çok hafif bir çözüm daha var, adı "nohup", "nohup komut &" şeklinde çalıştırırsanız işinizi arkaplanda çalıştırır, outputu nohup.out dosyasına yazar.

E sonra o process devam ederken görme şansı kalıyor mu disown deyince?

Komple gidiyor işte? 

Bide & (ya da Ctrl+Z) ile arkaya gönderince terminalden kopabiliyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam, fg/bg ile arkadaki işi getirebiliyorsunuz devam ettiği sürece.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhtiyaca bağlı durum tabi. Ben stdout ve stderr i komple pipe.log gibi bir dosyaya yönlendiriyorum bu şekilde arkaya atacaksam. tail -f edip okuyorum gerekirse sonradan. screen e de çok ihtiyacım kalmamış nohup varken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok