Kasayı nasıl sessizleştiririm?
0

Bu konuda 8 mesaj var

Bozuk olan ön taraftaki fanı değiştirince kasanın ne kadar gürültülü çalıştığı yine çıktı ortaya. Üst tarafa bir raf ayarladım, yoksa daha da gürültülüydü.

Kasa Corsair 600T , bunu sessizleştirmek mümkün mü, yoksa hiç uğraşmayıp sistem değiştirirken kasayı da mı değiştireyğim?

http://www.corsair.com/en-us/graphite-series-600t

Corsair-Corsair-600T-update-6.jpg

Önde ve üstte 200mm lik fan var. Bunlar standart değil sanırım , kalınlıkları farklı her fan olmuor. Noctua 'nın 200mm lik fanı yok. Arkada 140mm var, o değiştirilebilir. 

Ekran kartı sapphire Trix . İşlemci 4770k , stok fan var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stok cpu fanıyla başlasak değişime..   :cici:

Halen gürültü varsa kasa fanlarını 600-1200rpm arası fanlarla değiştirmek gerekir.. 

PSU nun durumu muallak olduğu için, gpu ya atlıyorum ki onun daha onceden 290 oldugu bilgisini hatırlıorum.. idleda çok ses yapmaması lazım.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kasada hız ayarlayan bir knob var ama en düşük ayarda bile çok sesli.

PSU Seasonic 750W gold. Belli seviyenin altında fan tamamen kapanacak biçimde ayarlanabiliyor.

CPU soğutucu nasıl birşey olabilr? Su soğutma olursa yukardaki fan yerine takılır belki daha sessiz olur. Ama sorun çıkaracak hareketli parça sonuçta. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

600T'de su soğutma işi tam verimli olmuyor. Tavanda boşluk yok çünkü ona göre ve o yüzden de sesi de artıyor radyatör fanlarının. Kendi fanları da o kadar sesli değildir ayrıca, değişti mi fanlar ?

Anlam veremedim şikayete ben de uzun süre kullandığımdan.

Ayrıca stok CPU fanı tabii sıkıntı yapar. Yine R9 290 var bir de.

PC'yi aşırı güç isteyen şekilde kullanmıyorsanız, kendi kullanımınıza göre çok fazla güç tüketmeyen, dolayısıyla soğutması kolay parçalar seçerseniz elbette daha az masrafla sessizlik sağlanmış olur.

Güçlü parçalar kullandıkça bunları hele ki harcadıkları tavan güçte soğutmak gittikçe daha da zorlaşır masraf da ona göre artar. Ancak yine de tabii modern Nvidia ekran kartları R9 290 ile kıyaslanamaz bile alınan performans, harcadığı güç dolayısıyla soğutmanın daha kolay olması ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Senin ilacın undervolting hocam :)

Aynı işlemciyi barındıran bir mini-ITX kasayı ana sistemim olarak kullanmaya başladım. Anakartın BIOS'undaki voltaj bölümünde Vcore çekirdek voltajı olarak Auto seçili olursa, işlemciye tam yükte 1.2v veriliyor. Bu haliyle işlemci tam yükte 85 Watt kadar güç tüketiyor ve 80 derece civarında ısınıyor. Kasa mini-ITX olduğu için düşük profilli bir soğutucu kullanmak zorundayım ve Haswell serisi de sıcak çalışmasıyla meşhur olduğu için, hızaşırtma olmamasına rağmen sıcaklıklar bu seviyelerde geziniyor.

Vcore voltajını deneye-sınaya 1.025v'a kadar düşürebildim. Bu çekirdek voltajı ile işlemci tam yükte 67-70 Watt güç tüketmeye başladı; sıcaklıklarsa dramatik bir şekilde düştü. 15 dereceye varan iyileşme oldu işlemci sıcaklığında. 65-68 derece civarında değişiyor bu haliyle.

Yani diyeceğim şu ki, eğer hızaşırtma yapılmayacaksa ve soğutucuyu değiştirmek düşünülmüyorsa, işlemci voltajını düşürebildiğin kadar düşürmek masrafsız bir sessizleştirme yolu. Sıcaklıklar düştükçe işlemci fanı da daha düşük devirde ve daha sessiz çalışmaya başlayacak.

Grafik kartı konusu Tolga abinin yazdığı gibi. mini-ITX kasaya geçtiğimde mecburen grafik kartını da değiştirmem gerekti. Yeni gelen GTX 1060 6 GB sadece 120 Watt güç tüketiyor ve GTX 980'e eşdeğer, eski kartım R9 290'ınsa çok daha üzerinde bir performans sunuyor. R9 290'ın güç tüketimi 250 Watt, yani 1060'ın iki mislinden fazla. Sessizleştirmede ikinci adım olarak grafik kartı güncellemesi de düşünülebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

600T'de su soğutma işi tam verimli olmuyor. Tavanda boşluk yok çünkü ona göre ve o yüzden de sesi de artıyor radyatör fanlarının. Kendi fanları da o kadar sesli değildir ayrıca, değişti mi fanlar ?

Anlam veremedim şikayete ben de uzun süre kullandığımdan.

Ayrıca stok CPU fanı tabii sıkıntı yapar. Yine R9 290 var bir de.

PC'yi aşırı güç isteyen şekilde kullanmıyorsanız, kendi kullanımınıza göre çok fazla güç tüketmeyen, dolayısıyla soğutması kolay parçalar seçerseniz elbette daha az masrafla sessizlik sağlanmış olur.

Güçlü parçalar kullandıkça bunları hele ki harcadıkları tavan güçte soğutmak gittikçe daha da zorlaşır masraf da ona göre artar. Ancak yine de tabii modern Nvidia ekran kartları R9 290 ile kıyaslanamaz bile alınan performans, harcadığı güç dolayısıyla soğutmanın daha kolay olması ile.

Kendi fanlarını değiştirmedim, yine Corsair 'in fanları. En çok ses üstteki ve öndeki 200mm den geliyor. Kasanın 7-8 cm üzerine gelecek biçimde raf monte ettim, o üsttekinin sesini biraz kesti. 

Her iş için masaüstü bilgisayarı kullanıyorum, Tablet,cep tel, laptop vs i ben bir türlü sevemedim. Zorunda olduğumda kullanıyorum onları ancak. 

Ekran kartını değiştireceğim ama AMD'nin yeni GPU su olacak, onun yine üzerinde 2-3 fan olur. 

Belki hem performanslı hem sessiz pc yapmaya çalışmak boşuna çaba. Ancak su soğutma planlanırsa olur, onu da ben yapamam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla dilimde tüy bitti ama söylemekten. Alırken fanların RPM(airflow)/dB olayına dikkat edin. Su soğutma için static pressure kullanın doğrudur ama bunlar yüksek desibelli ramler. Kasa fanları için bunlara gerek yok. 

Bulabilirseniz Enermax'ın Silence serisi iyidir. Hem f/p, hem de sessizdir. ABD'den ziyatete gelen bir tanıdığa aldırmıştım ben. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok