Raspberry Pi home server projesi
1 1

Bu konuda 40 mesaj var

Yeni akn uygulaması ile benzer bir araç yapmak isteyen başkaları da vardır. Burda paylaşalım, ne kadarı yapılabilir görelim. 

Sürekli açık bırakacağım RP3'ten beklediğim şunlar.

-Torrent uygulaması

-Jdownloader veya benzeri ile debrid sitelerden download yapabilmesi.

-Adblock DNS server

-Google Cloud printer desteği.

-Steam oyunlarını indirmesi. 

-Windows , ios, android üzerinden remote desktop ile ulaşılabilmesi.

-indirdiği dosyalara virus taraması yapabilmesi.

-dosyaları başka bilgisayarlar ile paylaşabilmek için SAMBA server.

-TOR desteği?

Steam oyunları indirilebilir mi bilmiyorum , antivirus içinde yavaş kalabilir veya gerek olmayabilir. Donanım yeterli mi geri kalan için?

Nerden başlayalım? 

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bunların her biri için ayrı bir rpi lazım.

steam oyunlarını ayrı bir yerden rpi ile indirebiliyormuyuz ki.

biraz inceledim steamcmd sizin umduğunuz şeyi yapmıyor malesef. Sadece dedicated serverlar için.

Duzeltme redditdeki başlığı gordum. Oluyor gibi. Akşam evde repurpose ettiğim torrent server ile deneyeyim.

SkyWarrior tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mac OS üzerinde denedim gayet güzel çalıştı. Windows oyunu da indirdi direk. Bu işi sevdim. Evdeki sistemi ona göre ayarlayıp download olayını oraya taşıyacam demektir.

Hadi bakalım.

Bunun için aslında ayrı bir başlık açmak lazım

rpi için yeniden derlenmesi lazım ki henüz destek yok. Bu iç için x86 bir sistem kullanmak gerekecek malesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Steam'den indirmesi daha az önemli tabii , zaten rp nin arabirimi 100mbit,benim internet bağlantım da o kadar.  Uygun bir saatte internetten de indirilebilir.

Torrent için en iyisi hangisi? Jdownloader benzeri var mı? Remote desktop için VNC mi en iyisi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Torrent için tranmission bence en iyisi, remote desktop için vnc dışında çok bir seçenek yok zaten. Ama RP kullanacaksanız ufaktan görsel arayüzü unutup komut satırına yönelmelisiniz. RP'nin gücü görsellik olmadığı zaman daha fazla. Zaten kapanıp açılabilecek bir sistem dizaynı yapacağınız için daemonlar ve servisler kullacaksınız,ayarlarını yapacaksınız. Bunların tamamı linux tarafında komut satırı üzerinden ayarlanıyor neredeyse. Gui olmamasına hazırlayın kendinizi :)

SkyWarrior beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

olaya hakim olana kadar GUI e ihtiyacım var, sonra farklı kurulum denerim.

Bunların her birinin işlemci ihtiyacı fazla ama hepsi aynı anda kullanılmayacak sonuçta . TOR desteği de eklenebilir. Duruma göre aktifleştirip, evdeki diğer cihazların TOR üzerinden internete çıkması sağlanabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öteki mesajlarda da söylenmiş zaten torrent için Transmission, remote desktop için VNC. Dosya transferinde çok yüksek hızlar beklemeyin Pi 2 veya 3 kullanırsanız 10MB/s civarına çıkabilir, Pi 1 de 6-7MB/s civarında oluyor. Diğer başlıkta da söylemiştim torrent ta dosyayı recheck yapmanız gerekirse çok uzun sürecektir buna hazırlıklı olun. Dosya transferinde yavaşlığın ana nedeni 1 tane usb veriyolunun 4 usb, ethernet ve wifi arasında paylaşılıyor oluşu. Bu işlemleri ne kadar bir arada yaparsanız performans o kadar düşüyor.

JDownloader eskiden Java kullanıyordu hala öyleyse zorlayacaktır.

Ek: HDD yi NTFS yerine EXT4 dosya sistemiyle kullanmak performansı arttıracaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Raspberry Pi'lar yoğun dosya transferi için uygun değil, sCoRPion_tr'nin dediği gibi. Ama diğer işler için en dandiği bile kullanılabilir.

Ben rasperry pi zero üzerinde pi-hole ve homebridge çalıştırıyorum. Sorunsuz çalışıyor. Bir sonraki projem, DNS server üzerinden sadece yasaklı sitelere proxy/vpn üzerinden bağlanmaya yarayacak birşeyler yapmaktı, ama vakit bulamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam olaya hakim olmak için bence bash on ubuntu on windows ile bazı şeyleri deneyebilirsiniz. rpi üzerinde gui bişileri öğrenirken bile saç baş yolduracaktır. 

bash on ubuntu on windowsta en azından apt sudo gibi komutlara aşinalık kazanabilir temel dosya kopyalama açma silme editleme gibi işleri öğrenebilirsiniz. Çekingen olmayın. Komut satırı cidden "Liberating Experience" denilen türden bişi. Bir kere alıştınız mı herşeyi oradan yapasınız gelir. 

Komut satırı üzerinde işlem yaparken bişiler ters gidiyorsa şu sebeplerdendir

1- komut eksik ya da yanlış yazılmıştır - basit bir text editör ile düzeltip yeniden deneyebilirsiniz. 

2- hedef klasör veya dosyaya erişiminiz yoktur - root olarak kullanın appliance ı veyahut chmod ile verin 777 ve +x i gitsin. o da olmadı chown kesin çözüm

3- bir dependency eksiktir. - Paket yöneticisi ile bunu eklemek artık çocuk oyuncağı %99.9 durumlarda

4- kaynaktan derlemeniz gerekebilir - bu noktada yazın panoya bakalım inceleyelim zor değil çok zaman. 

wget ile dosya indiriyorum linux windows içinde de günlük hayatımın parçası olduğundan beri. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz komut satırı biliyorum tabii, bilgisayar kullanmaya başladığmız zamanlarda zaten mecbur komut satırı öğreniyorduk . Hatta amiga'nın o zamanın unix bash benzeri bir altyapısı vardı. 

Bir kere çaılşır duruma gelip işe yarayacağına emin olunca , Rp3 yerine Asus Tinker board 'a geçilebilir. Gigabyte ethernet var onda. Ama usb3 desteği yok, dosya işleri gene yavaş ilerler. 

En büyük sorun aslında .rar lı torrent dosyaları , rp3 'ün 15gb lık rarı açması mümkün değil. Yeniden indirmekten fazla sürer. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amiga veya DOS shell uygulamaları ile bash çok karşılaştırılabilir değil. Syntaxlar farklı anlayış farklı vs. Ondan siz baştan başlayın bash ile.

Olay sadece komuta bişiler yazmak değil bash başlı başına bir programlama dili aslında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hepsinde ayrı komut satırı bölümleri ile birlikte genel Linux'a giriş rehberleri:

Linux Foundation Linux'a giriş:

https://www.edx.org/course/introduction-linux-linuxfoundationx-lfs101x-1

Başka bir Linux'a giriş rehberi:

https://linuxjourney.com/

Başka bir Linux'a giriş rehberi:

http://tille.garrels.be/training/tldp/

Kitap, Brian Ward - How Linux Works:

https://www.amazon.com/How-Linux-Works-Superuser-Should/dp/1593275676/ref=dp_ob_title_bk

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yukarda link verdiğim codeacademy yüzeysel. Biraz ilerledikten sonra üyelik istiyor, üyeliğe değecek birşey yok gibi. Beğenmedim.

Edx dekininde biraz ilerledim. Fena değil gibi, bu da yüzeysel ama.  Deneme yapmak için Windows 'a yüklenen bash desteği ne kadar işe yarar? Ya da Digital ocean 'dan bir hesap açacağım . 

RP 'e external harddisk bağlayacağım. Bunları 24 saat kullanınca iki günde perte çıkar mı? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 saat önce, ResetButton said:

RP 'e external harddisk bağlayacağım. Bunları 24 saat kullanınca iki günde perte çıkar mı? 

Sorun olmaz.

Yapmak istedikleriniz için çok derin komut satırı bilgisine gerek yok. Zaten hepsi için nasıl yapılacağını ve kodları söyleyen klavuzlar mevcut internette.

sCoRPion_tr tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/13/2017 at 10:55 AM, sCoRPion_tr said:

Sorun olmaz.

Yapmak istedikleriniz için çok derin komut satırı bilgisine gerek yok. Zaten hepsi için nasıl yapılacağını ve kodları söyleyen klavuzlar mevcut internette.

çok gerek yok da , bu vesile ilen öğrenelim biraz , Sky 'ın söylediği gibi daha esnek kullanım kazandırıyor. Windows ta da kullanırım. Ben benzer işleri python script ile yapıyordum ama bash daha pratik olacak. 

Linux temel bilgilerini de öğrenmekte fayda var, android telefonun bile dosya yapısı linux. ilk baktığında kafa karışıyor bilmezsen.

Büyük dosyaları aktarmanın en kolay yolu sanırım USB diski söküp bilgisayara bağlamak :) . network çok yavaş kalıyor.

Google Assistant RP'e de kullanılır durumda şimdi. IFTTT ile de çalışıyor. ilerde onunla da birşeyler yapılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Xiaomi player gelince , raspberryPi 'i de  hazırlamaya başladım. 

Yalnız bir harddiski router a bağladım. Router gigabit ethernet ile bağlı bilgisayara, usb 3.0 destekli . Harddisk e kopyalama 15mb/sn hızlarında . HD 'i doğrudan bilgisayara bağlayınca 70mb/sn hız görüyorum. Sorun nerde olabilir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

rasperien kurdum RP3 'e. 

VNC,putty  ile bağlanabiliyroum , GUI ile yeterince hızlı. 

RP'den dosya download edebiliyroum ama gönderemiyorum. Permission da sorun var. Nasıl bir ayar yapmak lazım, dosya işlemi yapabilmem için. Yine VNC ile bağlıyken usb memory üzerindeki dosyaları silemiyorum, aynı permission sorunu çıkıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NTFS desteği veren uygulamayı install edince çözüldü sorun.

Torrent box olarak kullanmak zor, ethernet bağlantısının yavaşlığı anlamsız hale getiriyor. Seedbox olur. 

Torrent eklemek için şu chrome eklenti işi kolaylaştırıyor.

https://chrome.google.com/webstore/detail/remote-torrent-adder/oabphaconndgibllomdcjbfdghcmenci

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Torrent istemciisi sorunsuz çalışıyor. hatta eklenti ile bilgisayardaki torrent e eklemekten daha kkolay. Yalnız Transmission fazla anemik bir uygulama pek çok özellik yok. 

Deluge denenebilir belki. 

Pi-Hole 'da sorunsuz çalışıyor. Google print server kolay ,şimdilik eklemedim. 

Bunlar işlem gücünün ve hafızanın çok azını harcıyor. Başka ne ekleyebilirizi bu cihaza?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şurdaki yöntem ile google cloud printer i çalıştırdım. Windows sürücüsü olmadığından uğraştıran eski Xerox laser yazıcım kablosuz kullanılablir hale geldi. Sorunsuz çalışıyor. 

Sürücüleri kendim yüklemeye çalıştığımdan uğtraştırdı , Add/remove software de zaten varmış sürücüleri.

komut satıdından veya vnc viewer ile kullanıyorum. VNC de oldukça hızlı ve sorunsuz . Aslıdna sadece komut satırı için bile yüklenmiş olsa VNC diğer tarafta masaüstü görüntüsü oluşturabiliyor ama gerek var mı bilmiyorum. 

Firewall default olarak yok mu raspberian da?

https://www.howtogeek.com/169679/how-to-add-a-printer-to-your-raspberry-pi-or-other-linux-computer/

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok