Excel'le ilgili iki soru
0

Bu konuda 7 mesaj var

Selamlar,

Excel'le ilgili 2 konuda yardım istiyorum.

1. si elimde excelde email adresleri var 2 kolon şeklinde. 1. kolon isim/soyisi, 2. kolon ise email adreslerinden oluşuyor.

Yapılacak işlem, isim kolonundaki harfleri ALL CAPS yapacak ve Türkçe karakterlerden arındıracak, muadili karakterler ile replace edecek (Ş to S gibi)

2. Ana listeyi (atıyorum sheet'in adı, tum_liste olsun) her 50 mailde ayrı sheetlere1( 2 3 4 5 diye isimlendirebilir) ayıracak.

VB Script ile olacak şeyler bunlar sanırım, bana yardımcı olabilecek var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşin yazılım tarafına uzak olduğu için ben olsam şöyle çözerdim:

1) Türkçe karakterlerin tamamını Replace ile tek tek Ş --> S gibi değiştirerek düzeltirdim, sonrasında BÜYÜKHARF formülü ile listeyi büyük harfe çevirirdim.

2) Liste çok uzun değilse başına sıra numarası ekleyip elle tek tek sayfalara ayırırdım), eğer çok uzunsa da yine sıra numarası ekleyip arkaya yetecek kadar sayfa ve her sayfada 50'şer tane sıra numarası olacak şekilde basit bir +1 formülü ile böler isim ve mail adreslerini DÜŞEYARA (VLOOKUP) ile sayfalara çekerdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@CoRd_eLL hocam, zaten öyle yapıyordum fakat ara ara yeni dosyalar ve eklentiler oluyor. Her seferinde aynı şeyi yapmak gereksiz zamanımı alıyor, o nedenle bir makro script vasıtası ile nasıl hallederiz diye sordum.

@Onur sağol hocam, bugün yarın deneyeceğim.

Sanki @SkyWarrior da bu işe el atabilir gibi, programı falan vardı onun :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar selam,

Konuyla bir türlü ilglenemedim, hatta post ettiğimden beri ilk defa foruma girebiliyorum. Deneyince haber edicem.

Şu an bu konu 1-2 hafta ötelenince diğer şeylere odaklandım, o nedenle bakamadım. Teşekkürler herkese..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok