ObiWan

CHW
 • Content count

  940
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

ObiWan last won the day on April 17

ObiWan had the most liked content!

About ObiWan

 • Rank
  satış1
 • Birthday 07/30/1983

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Kadıköy, İstanbul
 • İlgilendikleri
  Science, Materials Science, PC Gaming & Hardware, Astronomy, Travelling, Scientific Method

Recent Profile Visitors

6,468 profile views
 1. Aynen öyle, AMD'nin oyunda yer alması, hem şu durumda piyasada bulunabilirliği ve fiyat/performansı arttıracak. Kullanıcı için gerçekten güzel zamanlar (tabi bizim ülkemizdeki dövize karşı değer kaybını es geçiyorum). Hem işlemci hem ekran kartında inanılmaz bir rekabet oluyor ve sanırım bu bayadır olmuyordu. Bunu sağlayan AMD'ye teşekkürler. Yoksa devlerin elinde, saçma sapan ürünlere inanılmaz paralar sayıyor olurduk.
 2. AMD ateş etmiş. Burada nvidia'nın paper launch yapmasını ve çıkartacağı bazı modelleri iptal etmesini "nasıl olsa rakip yok" diye yorumlayanlar olmuştu. Sanırım cevaplarını aldılar. Bu hareketler rakip yok diye değil tam tersi rakip var diye olur ve evet şimdiye kadar rakibi yoktu. İlk defa bu kadar competetive ürünler çıkartıyor AMD. Tabi bunlar AMD'nin kendi rakamları ama çok farklı çıkacağını zannetmiyorum. Şu durumda mesela ben yeni sistemi Ryzen 5000 + Radeon 6000 şeklinde olacağı kesinleşti. AMD'nin yazılım sorunu olması konusunda, evet hala nvidia'ya göre sıkıntı çıkarttığı yerler oluyor ama yazılım kalitesi vs. çok arttı, Kısa süreliğine AMD kart kullandım hem Radeon 380 hem de 5700XT. Güncel driverlarla pek bir sorun göremedim hatta genel olarak nvidia'nın yazılımından başarılı geldi bana. Fakat evet arada anlamsız black screenler olabiliyormuş bazı title'larda. Bana denk gelmedi diye de hiç denk gelinmeyeceği anlamına gelmiyor.
 3. Kaptan Ryzen 4000'i bir bekleseydin yahu ama fiyatı da merak etmedim değil
 4. Yeni bi oyun ne kadar voiddastçığım haberin var mı? Hele hele ayarsız EA oyunları.
 5. Bence rakamlar abartı değil. Beklediğimden düşük. 65 TL troll mü bilmiyorum ama 65'e yakalamışsanız çok çok iyimiş 5 yıl alınırdı
 6. Ne güzel birbirinizi gazlıyorsunuz saçma sapan şeylerle Hiç olmaması gereken bir trilogy'di diyelim ve konuyu kapatalım
 7. oooo Advanced Graphics Port varmış bunda. Grafik için özelleşmiş hem de advanced. kesin işimi görür bu. thx buddy
 8. Son zamanlarda bol bol Warzone oynuyorum arkadaş grubumla. Böyle de gidecek gibi gözüküyor. Şu an elimde 980 var ve 1080p, 120Hz monitor kullanıyorum. Bir süre daha yeni sistem almamaya karar verdim. Bu nedenle forumdan veya tanıdıktan bir kaç tık üstü ekran kartı düşünüyorum, Warzone'u daha smooth hale getirecek, görüntü kalitesi / FPS arasında denge kurabilecek bir şey. Kafamda GeForce 1080, 1080 Ti, 2060, 2060 Super, 2070, 2070 Super, Radeon 5700 ve 5700XT var. Kendisi veya tanıdığı bu tarz kartlar satmayı düşünen varsa haber etsin.
 9. Arabadan çok anlamayan birisi olarak, A3'ün sedanı devşirme bi araçtır. A3 HB'dir. sedan isteniyorsa A4 alınır.
 10. Evet geçen bir başlık açmıştım. HDD uçmuştu, arşiv diskimdi. O konuda bir gelişme olmadı. Fakat ben hala fiziksel olarak datayı elde edebileceğimi düşünüyorum. Neyse o öyle. Onun dışında artık NAS planımı devreye sokma zamanı geldi hatta geçmiş Şimdi kafamı kurcalayan şeyler var. Özellikle kullanan arkadaşlardan feedback lazım. İlk önce RAID 1 yapacağım. Artık data loss'a tahammülüm yok. 2 slot'lu bir şey mi yoksa 4 slotlu bir şey alıp ilk başta 2 slot kullanıp daha sonra genişletir miyim diye düşünüyorum. Zira evladiyelik bir şey alacağım NAS olarak almışken. Synology ve QNAP çok duyuyorum. WD gibilerin ise çok iyi değil diye bir kaç yerden okudum. Synology bu işin Apple'ı sanırım. Bir de FreeNAS gibi bir OS üzerinden snaırım eski bir PC'yi NAS'a dönüştürme olayı da var. Bunu yapabişlirim zira elimde donanım var. Fakat kontrolcülerden vs kaynaklanan durumları minimize etmek istiyorum. Hazır bir NAS'a daha çok yatkınım. Bir de, bu aletler az enerji harcıyor ve devamlı online olacaklar. Bir özellik olarak evdeki diğer bilgisayaları Wake-on-LAN ile kaldırma özleliği olmasını istiyorum. Evde 2 PC'im var ve simulation verebiliyorum her an. o nedenle hep açık tutuyorum. NAS olursa en azından on demand kaldırırım işteyken falan diye düşündüm. Böyle bir şeyi varsa built-in süper olur.
 11. Cihaz güzeldir de, kendi fiziksel gücünle temizleme işi biraz oldschool değil mi sizce? Robotlar baya başarılı, ben kullanıyorum.
 12. Herkese selam, Maalesef 3 TB'lik arşiv diskim uçtu. Windows'ta initialize olamıyor. Disk elektriksel olarak var ama büyük ihtimal kontrol kartı uçtuğu için tanımlayamıyor diski. Windows geç açılıyor hatta o diski tanımaya çalıştığından. Bu bir süredir vardı ama diskten dolayı olduğunu anlayamadım zira o disk ve partition gözüküyordu. Bir sürü şey vardı ama en önemlisi 20 yıla yakın foto arşivi duruyordu ve yedeği yoktu maalesef. Tam da geçen hafta foto arşivini düzenleyeyim, bi NAS alayım gibi fikirler kafamda dönerken olması da ilginç oldu Neyse, kontrol kartı gittiğini düşündüğümden, fiziksel olarak verilerin hala okunabilir olduğunu düşünüyorum. O nedenle aynı kontrol kartından bulabilirim ama revizyonu bile aynı olup üstüne bios çipini de değiştirmem gerekiyormuş kart üzerindeki. Bunun dışında veri kurtarma hizmeti alabilirim. Tam olarak da bunu soracağım. Daha önce bu gibi hizmetlerden yararlanan oldu mu? Nereden nasıl ve kaça? Memnun kaldınız mı?
 13. B450 ve X470 Zen3 destekleyeceğini açıkladı AMD. Yani ilk karardan geri döndüler. https://www.youtube.com/watch?v=mhVGrLJpoy8
 14. ya bişey olmaz, ağır da değil çok rahat taşınıyor. uygun bişeyler ayarlarız sana