ObiWan

CHW
 • Content count

  932
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  16

ObiWan last won the day on April 17

ObiWan had the most liked content!

About ObiWan

 • Rank
  satış1
 • Birthday 07/30/1983

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Kadıköy, İstanbul
 • İlgilendikleri
  Science, Materials Science, PC Gaming & Hardware, Astronomy, Travelling, Scientific Method

Recent Profile Visitors

6,126 profile views
 1. Ne güzel birbirinizi gazlıyorsunuz saçma sapan şeylerle Hiç olmaması gereken bir trilogy'di diyelim ve konuyu kapatalım
 2. oooo Advanced Graphics Port varmış bunda. Grafik için özelleşmiş hem de advanced. kesin işimi görür bu. thx buddy
 3. Son zamanlarda bol bol Warzone oynuyorum arkadaş grubumla. Böyle de gidecek gibi gözüküyor. Şu an elimde 980 var ve 1080p, 120Hz monitor kullanıyorum. Bir süre daha yeni sistem almamaya karar verdim. Bu nedenle forumdan veya tanıdıktan bir kaç tık üstü ekran kartı düşünüyorum, Warzone'u daha smooth hale getirecek, görüntü kalitesi / FPS arasında denge kurabilecek bir şey. Kafamda GeForce 1080, 1080 Ti, 2060, 2060 Super, 2070, 2070 Super, Radeon 5700 ve 5700XT var. Kendisi veya tanıdığı bu tarz kartlar satmayı düşünen varsa haber etsin.
 4. Arabadan çok anlamayan birisi olarak, A3'ün sedanı devşirme bi araçtır. A3 HB'dir. sedan isteniyorsa A4 alınır.
 5. Evet geçen bir başlık açmıştım. HDD uçmuştu, arşiv diskimdi. O konuda bir gelişme olmadı. Fakat ben hala fiziksel olarak datayı elde edebileceğimi düşünüyorum. Neyse o öyle. Onun dışında artık NAS planımı devreye sokma zamanı geldi hatta geçmiş Şimdi kafamı kurcalayan şeyler var. Özellikle kullanan arkadaşlardan feedback lazım. İlk önce RAID 1 yapacağım. Artık data loss'a tahammülüm yok. 2 slot'lu bir şey mi yoksa 4 slotlu bir şey alıp ilk başta 2 slot kullanıp daha sonra genişletir miyim diye düşünüyorum. Zira evladiyelik bir şey alacağım NAS olarak almışken. Synology ve QNAP çok duyuyorum. WD gibilerin ise çok iyi değil diye bir kaç yerden okudum. Synology bu işin Apple'ı sanırım. Bir de FreeNAS gibi bir OS üzerinden snaırım eski bir PC'yi NAS'a dönüştürme olayı da var. Bunu yapabişlirim zira elimde donanım var. Fakat kontrolcülerden vs kaynaklanan durumları minimize etmek istiyorum. Hazır bir NAS'a daha çok yatkınım. Bir de, bu aletler az enerji harcıyor ve devamlı online olacaklar. Bir özellik olarak evdeki diğer bilgisayaları Wake-on-LAN ile kaldırma özleliği olmasını istiyorum. Evde 2 PC'im var ve simulation verebiliyorum her an. o nedenle hep açık tutuyorum. NAS olursa en azından on demand kaldırırım işteyken falan diye düşündüm. Böyle bir şeyi varsa built-in süper olur.
 6. Cihaz güzeldir de, kendi fiziksel gücünle temizleme işi biraz oldschool değil mi sizce? Robotlar baya başarılı, ben kullanıyorum.
 7. Herkese selam, Maalesef 3 TB'lik arşiv diskim uçtu. Windows'ta initialize olamıyor. Disk elektriksel olarak var ama büyük ihtimal kontrol kartı uçtuğu için tanımlayamıyor diski. Windows geç açılıyor hatta o diski tanımaya çalıştığından. Bu bir süredir vardı ama diskten dolayı olduğunu anlayamadım zira o disk ve partition gözüküyordu. Bir sürü şey vardı ama en önemlisi 20 yıla yakın foto arşivi duruyordu ve yedeği yoktu maalesef. Tam da geçen hafta foto arşivini düzenleyeyim, bi NAS alayım gibi fikirler kafamda dönerken olması da ilginç oldu Neyse, kontrol kartı gittiğini düşündüğümden, fiziksel olarak verilerin hala okunabilir olduğunu düşünüyorum. O nedenle aynı kontrol kartından bulabilirim ama revizyonu bile aynı olup üstüne bios çipini de değiştirmem gerekiyormuş kart üzerindeki. Bunun dışında veri kurtarma hizmeti alabilirim. Tam olarak da bunu soracağım. Daha önce bu gibi hizmetlerden yararlanan oldu mu? Nereden nasıl ve kaça? Memnun kaldınız mı?
 8. B450 ve X470 Zen3 destekleyeceğini açıkladı AMD. Yani ilk karardan geri döndüler. https://www.youtube.com/watch?v=mhVGrLJpoy8
 9. ya bişey olmaz, ağır da değil çok rahat taşınıyor. uygun bişeyler ayarlarız sana
 10. O analizler sallama genelde ama şöyle bir şey söyleyebilirim. Geçen sene bir ara diyetisyene gitmiştim. Onlarda bi alet var hem ayakta hem elden elektriksel ölçüm yapan. Onun sonuçları ile Fakir tartının (modeli başka olabilir) tutmuyordu yağ oranında. Şimdi Xaoimi'nin tartısı var, onun ki çok daha yakın ve mantıklı sonuç veriyor yağ oranında.
 11. Mavic Pro istiyorsan ben satabilirim. Kullanmıyorum ve bu ara nakit sıkışıklığım var.
 12. Yeri gelmişken ben de bir tavsiye alayım. Daha önce bir Dell workstation ile gelmiş bir klavye vardı. Yine dell marka tabi. Aşırı sessiz ve rahat bir klavye idi. Tam ofiste uzun yazı yazmalık bir klavyeydi. Etrafı rahatsız etmeyen cinsten ve basımı rahat. Tuşlar plastikti tabi, mekanik falan değildi olamaz. Buna benzer tecrübeniz ve tavsiyeniz var mı? yeni ofiste almayı düşünüyorum. Kablolu olabilir hatta kablolu olsun. Tuş aralıkları biraz olsun zira eller ve parmaklar büyük. Böyle kargacık burcacık sıkışık tuş takımı olmasın yani.
 13. işlemciye araba parası veren o monitörü de alır, varsa tabi öyle bi monitör
 14. Dünya'nın en iyi sporcusu olmanız için zaten öyle bir karakteriniz olması gerekiyor. Efendi adamsanız, iyi adamdı diyip geçiliyor. Bunun en iyi örneklerinden biri Khareem Abduljabbar'dır. GOAT o'dur şudur tartışmalarına adamı almıyorlar bile ki bence mutlaka olması gereken bir isim ama neden çünkü efendi ve bilge bir adamdı. Şovu sevmezdi, pek sosyal değildi, konuşmazdı. Şimdilerde biraz konuşuyor ama baya geç kaldı.