• Announcements

  • Mr.Crunch

   Hosting değişikliği ve YouTube linki içeren postlar   06/09/2019

   Sitenin sunucusu değişti. Değişiklik sonrası preview linki olan postlar'da hata mesajı olmadan kaydedilmemeye başladı. Bilgimiz dahilinde, inceleyeceğim. O zamana kadar bu postları preview olmadan, doğrudan link şeklinde yapıştırabilirsiniz.   Hosting ile ilgili soru, sorun başlığı    

ObiWan

CHW
 • Content count

  840
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  11

ObiWan last won the day on November 17 2018

ObiWan had the most liked content!

About ObiWan

 • Rank
  satış1
 • Birthday 07/30/1983

Profile Information

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Izmir
 • İlgilendikleri
  Science, Materials Science, PC Gaming & Hardware, Astronomy, Travelling, Scientific Method

Recent Profile Visitors

945 profile views
 1. Geçmiş olsun, senin gibi titiz birinin hiç başına gelmek istemediği ve bu nedenle bu konuda da çok dikkatli olduğu bir durumdan muzdarip olmuşsun. Muhtemelen kargo şirketi, inventus, gigabyte üçgeninde bir yerde birisi hayvan gibi karta abandı ve darbe yedi orası düştü.
 2. ucundan kıyısından content creation veya streaming falan yapılıyorsa bence ihtiyaç durumuna giriyor artık 6+ çekirdekli işlemci. (bence)
 3. AMD Ryzen 3000 serisi bir işlemc, X570 mobo, 32 GB ram
 4. Bunun tek dezavantajı PCI slotu olması yoksa çok sağlam ses kartıydı bu. Yani burada bahsi geçen jenerasyona uyuyorda, gidip bi lab PC'sine bu ses kartını koymak da çok mantıklı olmaz. Alıcısı vardır bunun bir yerlerde, satılsa sanki daha iyi. Uğraşmayacağım diyorsan ben uğraşırım tabi. Tamam ben denerim, çalışırsa direk sistemlere monte ederim, öyle düşük ekran kartları çok işe yarıyor, özellikle nvidia.
 5. Beyler adamın iphone'u var...
 6. Ahahaha öyle organizeyizki "combined" kargolar falan dönmeye başladı. Teşekkür ederim çok. Kendime güzel iş çıkarmış oldum
 7. Tamam hocam, sen alıcı ödemeli gönder o zaman bana hepsini. Ben uğraşırım şu ara onlarla. KM atıyorum.
 8. @SEP bunlar labtaki PC'leri 'revive' etmek adına iyi olabilir zira aynı dönemden kalmalar. Nedir bunların külfeti?
 9. Evet arkadaşlar, Forumda arada sırada bu tarz başlıklar açılıyordu. Bu sefer ben satan veya hibe eden değil, otomatik alıcı olarak bir başlık açayım dedim. Bu ara doktorayı bitirdiğimden ve akabinde bağlantılı olarak Arş. Gör.'lüğümün süresi dolduğundan dolayı işsiz kaldım ve pozisyon arıyorum. Bu boşluğu çeşitli şeylerle dolduruyorum ve hala yapılacak bir sürü iş var ama şöyle bir şey düşündüm. Akademik olarak çalıştığım konu harici en çok anladığım konulardan biri bu PC işleri. Küçüklükten beri hobim ve bir şekilde hep günceli takip edebildim. Kıyıda köşede kalan ve yer kaplayan cihazlarınız varsa alabilirim. Hibelik veya cüzi ücretle olabilir. Ben onları bir şekilde yararlı hale getirip kullanıma tekrar sokma akabinde de satma peşindeyim samimi bir şekilde söylemek gerekirse. Bir de çalıştığım üniversitedeki bölümdeki tüm bilgisayarlardan ben sorumluydum, 10+ senelik cihazlar vardı, Core 2 Duo olanları bir şekilde toparlayıp 2 tane çalışan idare edebilen PC yapmıştım. Geri kalanlarda parçalar eksik kaldı. En azından çalışabilir halde bırakıp bilgi işleme teslim etmek istiyorum. Onlar zaten geri dönüşüme gönderecektir. O nedenle DDR2 ram gibi şeyler kaldıysa elinizde, veya eski ekran kartları, işime baya yarayabilir öncelikli olarak. Onun dışında herhangi bir şey de olabilir. Zaten bir kısmınızla bu tarz alışverişlerimiz olmuştur. boşu boşuna 'satış1' yazmıyor nikin altında, hakkını verelim. Bir de tamir işlerine çok yatkınım bu ara. Özellikle laptop upgrade/temizleme/diriltme konularında çok talep var. Ondan sonra da cep telefonu pili veya bozuk parçası değiştirme/tamiri gibi şeyler de revaçta. Gerçi bu forumdakiler bunları hayli hayli yapabilecek kapasitede fakat zaman darlığı / üşenme giib sorunlar varsa ben de yardımcı olabilirim. Buraya da yazmak istedim. Şimdilik bu kadar. Arada ben de kendi envanterimi çıkartacağım, yazarım buraya. Belki birisine yarayan bir şey bende vardır.
 10. @Najaz demeden ben diyeyim. Çok pahalı...
 11. Ben de aynı fikirdeyim, ilk iki sezona veya daha doğrusu ilk maceraya göre daha saçma ilerliyor. akıcı değil ve mantık hataları çok daha fazla. lazy writing olmuş bence biraz.
 12. 8 GB RAM tek slot mu 2x4 GB mi? Bazı oyunlar bandwith ihtiyacı olabiliyor ve dual channel olması ciddi farkettirebiliyor. Ayrıca günümüzde windowsun arka planda yediği ram + güncel yeni bir oyunun harcadığı ram'i de eklersek 8'e çok yakın seyrediyor. Bence 2 x 8 GB mutlaka olmalı diyorum. Ryzen'lere özel bir durum olarak RAM hızı ve timingleri özellikle min FPS durumunu etkileyebiliyor. Onunla ilgili bilgi yazmadığın için bir şey diyemiyorum ama böyle bir olay var. Şu başlıkta Ryzen 3000 ile RAM hız ve timing denemeleri ile ilgili bilgi ve bazı linkler mevcut. Nedensle forum içi link verince saçmaladı sistem. bir şekilde mesajım gözükmüyor. REsmen bug tespit ettim.
 13. Ryzen'ler ilk serisinden beri özellikle streaming yapanlar için resmen bir ilaç gibi geldi. Hayırlı olsun güle güle kullan. XMP profilini direk kullanmaktansa manual timing ve hız ayarlamak daha iyiymiş diyorlar. Bu abiler baya uğraşmış, uğraşıyor, ben de takip ediyorum Ryzen işlemcim olmamasına rağmen. https://www.techpowerup.com/review/amd-zen-2-memory-performance-scaling-benchmark/5.html https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/ OC guide'ı Ryzen 3000 için daha güncellenmedi sanırım ama bir fikir verebilir. Ana farklılık Ryzen 3000'de Infinity Fabric için 1:2 gibi bir çarpan koyabiliyoruz, daha önceki serilerde 1:1 mem hızı ile senkrondu ve yüksek mem hızlarında stabilite sorunları yaratabiliyordu.
 14. Sadece bu foruma değil, herhangi bir yere bir şey yazarken ilk önce google docs'a yazıyorum, sonra oradan copy/paste yapıyorum. Mutlaka bir aksilik vs. oluyor çünkü.