ObiWan

CHW
 • Mesaj sayısı

  751
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

 • Days Won

  11

ObiWan last won the day on Kasım 17 2018

ObiWan had the most liked content!

ObiWan hakkında

 • Rank
  satış1
 • Doğum tarihi 30-07-1983

Profil Bilgisi

 • Cinsiyet
  Erkek
 • Yaşadığı yer
  Izmir
 • İlgilendikleri
  Science, Materials Science, PC Gaming & Hardware, Astronomy, Travelling, Scientific Method

Son profil ziyaretçileri

665 kez ziyaret edildi
 1. Bu bir süredir en iyi image host sitesi bence. https://postimages.org/ Uzun süredir kullanıyorum değişik yerlerde, "abi ben bunu göremiyorum, çıkmadı vs." gibi bir şey diyen hiç duymadım. Bizim forumda da kullananlar var sanırım.
 2. Sanırım aynısı bende vardı. Bir süre sonra sattım kullanmadığım için. Slick lastik tavsiyemdir. Ayrıca ne yaparsanız yapın etrafa lastik parçaları saçılıyor. O nedenle köşe bir yere muşamba vs. geçirerek kullanmak mantıklı olabilir.
 3. Aydınlatabilirsem aydınlatayım tabi Ben çok fazla kullanmıyorum aleti, hem daha yeni. Tankların dolumu vs. pratikti. Baskıda bir sıkıntı yok. Sadece benim aldığım firma bir çakallık yapıp paketten çıkan orjinal mürekkepleri almış muadili şeyler koymuş ama çok kötü değiller. Soruna gelince, kafa var mı yok değişiyor mu bakmam lazım fakat kullanmadığım zaman kabında falan tutuyorum tozlanmasın diye. Haftasonu bakayım, foto falan koyarım.
 4. Sanırım hayallerim suya düştü. Workstation app optimization'lar olmayacakmış. Olsaydı zaten bu sefer Radeon Pro'lar anlamsız kalabilirdi. Neyse bakalım, gelişmeleri göreceğiz.
 5. UEFI BIOS olayı amatörce olmuş gerçekten fakat şu haber beni benden aldı. Tam anlamıyla bir gaming/workstation için optimum bir sistem kafamda tasarladığım şu günlerde, çok çok iyi haber. Eğer ANSYS gibi FEA yazılımlarında işe yarayacaksa bu Radeon Pro özellikleri (ki gerçek Radeon Pro'lar yarıyor gözüküyor), muhteşem olur. Zira nvidia'da aynı şeyi yapmanın ihtimali kalmadı, dandik quadrolara dünya paralar ödemekten başka.
 6. Bu arada benim de aklıma, "ulan şuan hangi lastik takılı acaba? belki ilk sahibi değiştirirken 2015'te runflat takmamıştır, kontrol etmelisin" geldi. Kontrol ettim, gerçekten runflat çıktı. Michelin Primacy 3 ZP, 25. hafta 2015 üretimi. ZP runflat yakısıymış (Zero Pressure). Genel kodu ise 205/55/R16 91H şeklinde. Primacy 4'ler çıkmış Michelin'de. Bu sefer runflat takmayacağım. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda. Bu sefer yeni sorular oluşuyor tabi. 1. Lastik patlarsa acil müdahale için jellerden bahsediyorlar, gerçekten işe yarıyor mu? Arabada nolur ne olmaz diye bulundurmayı düşünüyorum. 2. 4 mevsim lastik ile yaz lastiğinin çok bir farklılığı var mı? Sanki "hikaye"miş deniyordu. Tek farklı lastik kış lastiği şeklinde bir bilgi kafamda kalmış. 3. Bende garanti olarak o özellik olmadığı için, benim sanırım bir ustaya gidip lastiğe göre bir ayar çekilmesi gerekecek gibi gözüküyor. Yanlış mıyım? Zaten tanıdığım ustayla da lastik konusunu konuşacam ama önceden bilgilenmek "öpülmemek için" önemli. 4. [EN ÖNEMLİSİ] Bana bu durumda fiyat/performans lastiği önerin. 1-2 sene üzmeyecek, yol tutuşu iyi, İzmir'de 4 mevsim durumu kurtaracak bir şey tavsiye edin o zaman
 7. Herkese merhaba, Bir lastik sorunsalı ile karşı karşıyayım. BMW 116i F20 2012 araç var. En son lastikleri 2015'te değiştirildiği söylenmişti. Ben aracı 2016 Eylül'den beri kullanıyorum. 54-55binde aldım aracı, şu an 94bin'de. Bir bakım sırasında bana lastiklerin tavsiye edilen kullanım süresi 2018 Mart gibi bişey dediklerini hatırlıyorum. Her neyse, lastikler her halükarda değişecek. Buradaki sorun yeni lastikleri hangi marka model almalıyım? Runflat mi olsun yoksa normal bişey mi olsun? İnternetten biraz baktım, runflat'e gerek yok, gereksiz sert bir lastik diyorlar ki katılıyorum. Hele son 1 sene ve özellikle hava 7-8 derecenin altına indiğinde yoldaki en ufak girinti çıkıntıyı içimde hissetmeye başladım. Bunun sorumlusu şu an benim için lastikler. Fakat runflat'in hayat kurtardığını ve aracın süspansiyon tasarımının runflat'in sertliğine göre yapıldığını söyleyenler de var. Yani BMW boşu boşuna bunu dayatmıyor diyorlar. Şöyle bir yorum da vardı, runflat alınmayacaksa bile BMW F kasalar için yanakları sert bir lastik tercih edilmeli gibi bir şey. Açıkçası arabalar konusundaki bilgim PC'ler konusundakinin 10'da 1'i kadar olduğundan buraya sormayı uygun gördüm. Marka olarak açıkçası top tier markalardan uzak duracağım gibi, ama mid tier markaları da pek bilmiyorum. Nedeni ise araca çok fazla para harcamak istemiyorum. Sene sonu yurtdışına gitme ihtimali var, o durumda araç satılacak burada kullanacak kimse kalmayacağı için. Evet, siz bu durumda ne diyorsunuz?
 8. Elektronik tamirinin masrafı bir yana, elektroniğinden anlayan usta bulunması da ayrı bir dert olsa. Kendi F20'imde dandik bir far led lamba, direnç muhabbetine en az 6-7 yer dolaştım, zar zor buldum doğru yeri.
 9. Çok temiz araçmış gerçekten. Ben de aynısı var ama insan acaba diyor...
 10. Ya ben niye wazzap'ın dediklerini es geçiyorum ki? blokladım mı acaba
 11. Geçen reddit'te gördüm sanırım. Elemanın elinde 5-6 tane Ryzen 5 varmış. hepsine ayrı voltajlarda OC'ler yapmış. 6 ay sonraki durumda, 1.375v üzerindekilerde degredation başlamış, frekans düşürmek zorunda kalmış. Uzun süreli ve stabil OC'ler için 1.375V'u geçmeyin diyordu. Belki burada da yayınlanmıştır. Sen 1.57 vermişsin hocam gördüğüm kadarıyla. Baya fazla gözüküyor.
 12. RAM'ler dual kit olarak gelipte mi farklı firma chipleri ile geldi yoksa ayrı ayrı mı satın alında da mı öyle denk geldi?
 13. Bence siyah renk bu gibi araçları çok öldürüyor. Ya makam aracına dönüşüyor krom şeritler varsa ya da sönük bir araç oluyor. Beyaz bile bu tarz M veya spor araçlar için daha iyi. Yani M5'in var ama standart bir 5 gibi gözüküyor hem renkten hem de hiçbir modifiye yapılmamış gibi.