salak sorular volume2 ssd nasil kullanir
0

Bu konuda 20 mesaj var

su an wow folderini 65 gb kopyaliyorum onun haricinde disc bombostu 240model(220 tabiki rekade) 197 falan gibi bos yer vardi

agir

ne etmeylim ne biliyim torent downloadlarini daha baska diskere mi seviyim baska neler var

uygulama kurmam gerekirmi sandiskin falan gibi

nasil daha saglikli duzgun tutarim

ssd kus gibi hafif 10 senelik kasada yer yok zati zor zar i sata kablo ve 1 sata guc girisi kalmisti oyle kvada gibi duruyo guc kablolarini birinin ustunde dvd writerin aldinda dusmez ama mechanic disk olmadigi icin oyle garip grup durmasinda sakinca yok hem minnacik hem tuy gibi zati sabitleme imkanimda yok sata girisi anda yetisti guc dvdden gelen ikinci zati daha duzgun yere denesemde olmaz

windows wista acilisi ile ayni gibi win 10 acilisi ki niye boyle bilmişyorum

ici de bosken niye hic etkisi yokka yakin

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD' nin çalışmasına etken eden bir çok faktör vardır. Şimdi senin almış olduğun ssd hızları 500mb vs yazsa bile sen anakartından sata2 portundan bağlantı kuruyorsan zaten o hızlarda kullanmayı bi kere unut. 285/275mb hızlarına ulaşmana izin verir oda zaten çipsetininde kalitesiyle alakalı varyasyonları değişir. Bunun dışında normal bir diske göre illa ki farkını her zaman görürsün, bi ihtimal ilk kurulumun getirdiği yeni sürücülerin yüklenmesi vs bi kaç restarda kadar tam durumu görememiş olabilirsin ?

Ssd mekanik hddlerin aksine amuda kalkık koymak ters koymak vsden etkilenmez. Benim kasada nispeten yoğun malzeme var oyun ssdsi misal kasanın altında duruyor boşta yuvaya takmam için çok uğraşmam gerekiyordu üşendim. Her elektronik aksam gibi hasar almadıktan sonra disklerin dönmesiyle oluşacak durum vb gibi sıkıntıları yoktur usb disk gibi nand mantığında çalışır.

Herhangi bir uygulama kurmana gerek yok, teorik olarak normal hddlere göre daha hızlı yaşlanırlar. Torrent vb gibi ıvır zıvırlı işlere hiç bulaştırmana gerek yok zaten torrentin o kadar yüksek hızda yazma okuma ihtiyacıda yok, boşuna ssdni yorarsın.

Genel ssd kullanım tabiri kapasite az ise misal 64gb temel işletim sistemi kurulumu yapılır; 120gb iken temel işletim sistemi yanında belli başlı aktif uygulamalar falanda kurulur. Daha üst varsa oyununu vsnide kurarsın zaten boşluk durumuna göre kullanımı yatkındır. Eski hddlerini torrent download, depolama mantığında kullanmaya devam et.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

abi bu inatla niye anakartima takiliyorsun daha gecen dedim ki sata 3 .970a-g43  am3

anakartim yandi 2 sene once komik asilnda mal gibi 2x2gb ddr2 ramimi satmadim onu eldencikartiyim bari anakart ile cpu cop oldu ozaman 100 lira verelim demislerdi ama umudum vardi belki anakarti bulurum diye sonra

4x2 8gb ram amd fx 6100 ve bu anakart ile sistemi guncelmedim ide girisi olmadigi icin bide sata dvd writer kilitledim calistirmadim cunku driversiz vistada

900 liraya malolmustu icimi cok yakmisti.

neyse yani ende sata 3 de usb de 3 de var(3.1 yok ama eski model )

240 sansdisk plus model 220gb gibi

de hic baska diskere kurmadim programlari

ben simdi tum programlar c e ssd kuruyorum normal

ssd coklu okuma cokkucuk dosalatla yazma etme zirt olunca epey sekteye ugrasiyo b modelin boyle oldugunu niliyordum bu kadar rezillik olur diye dusunmemistim

torent falan programlari c kurup sanirim asirlardir yapmistim en son oyunu sistemi yavaslatiyo diye 2004 de mi ne yapmistim esek i incoming ve temp folderini baska diske vermistim oyle bisi yapmak gerekecek sanrim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk etapta anakartının detaylarına bakmadım haliyle ama bunu yazarken şunu düşünerek yazdım acaba anakartında sata 2 portta varda yanlışlıkla oraya takılmış olabilir mi diye düşündüm. Misal benim anakartımda 2 adet sata3 4x sata 2 mevcut. Herneyse hepsi sata 3 olmuş olsa dahi çipsetin bi kapasitesi olabilir ya da biosundan ayar çekilme gerekebilir ya da windows üstüne sata sürücüsü kurman gerekebilir gibi durumlar ceyeran eder.

Sen üstün körü bir disk testi yap hdd ve ssd arasında ki farkı çok rahat bir şekilde oradan göreceksin zaten. Bunun dışında evet torrenti uygulama olarak ssdye kurup download uzantı yolunu depo diskine göstereceksin doğrudur.

Diskin açıkcası çoklu okuma potansiyelini nerde neye göre kullanacaksın, şimdi evde ne iş yapıyorsun bilemem ama kalkıp normal webte gezip multimedya kullanım bazlı bakıpta çoklu okuma potansiyeliyle ilgili yorum yapıyorsan baştan bakış açın yanlış zaten. Ha evde ne biliyim misal bir local sunuculu web site işi çalışmaları olsun vs kodlardır şunlardır diyip zilyon dosyaya erişmen gerekiyordur tamam orada bir samsung evo disk falan gerekecektir ama bu durumda zaten senin parasal bir derdinde olmucaktı haliyle. Hedefe doğru şekilde bakmak önemli. Senin kullanımına göre orta karar işini görür bir disk aldın bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o aksam cevap beklemeyip ayni fiytara ultra 2 almak lazimdi ki onda konstrolcu var bu coklu dosya mesleleri icin sadece %10-15 tekli okuma yazmada farki yoktu

generasyion farklari var

neyse ben hala bi fark gormuyorum.oyun ayni sekilde tintin yukluyo

misal e 8400 4gb ram 6 senedir format yememis sistemden 6 ay once formatlamis fx 6100 8 gb rama gecince cok ciddi acilis farki yasadim

simdi pek bi fark yok

sanirim laptoplarda cok ciddi fark ediyo cpu gpu bi halta benzeyemip disleride 5400 dandiri olunca 2 dk da acilan sistem 20sn de acilir oluyorduda

daha duzgun bi sistemde ben yasamadim cok fark

vista da zart diye aciliyordu da onda acildiktan sonra bi kac dk programlari yukuylurdu ama simdi bunu acilisi bos

dolu olmayan sisteme laf edilmez

ben sadece restart ettikten sonra onumde mousu ekrani tiklabilcegin neseleri ne zaman gorduguma bakarak

arada nerdey hic fark olmadi olarak hiisediyorum

bu msi anakart am3 sistem vistadan bagimsiz olarakta hizli aciyordu

eski sata 2 li cok baba kartim p35.ds3r e 8400 cor 2 duo da olsaydi orda fark yasatabilirdi

ama fx6100 de 2 sn gozumu kirpistirsam bios ekranini boot ekranini kaciriyordum cok hizli aciyordu

fast bootlarini simdikayatim bi kac kere sacmaladi win 10 ile nette 1-2 yerde kapatin diyor

anakartin optimazyonlu daha cok win 8 icinmis zati

herhangi bisi tikaldigimda ettifimde  bi fark yok

soyle diyim su an yasadigim tek fark nasil oldugunu anlamdigim sekilde sesler degisti :D

enson real surucusu vardi vistadada programla bundada indirdim

ama farkli geliyo

sonucta anakart ayni chip ayni vistadan win 10 gectin diye niye ses degisik gelsin

task bar cok kalin

win98 gorunumu diye bisi bulamadim

herseyi perefomansa gore yap gorunusu full bosver dedim

alisamadim hala

hersey icin gidip starta bakmak oraya da brokser boomark etmesi gibi civik civik dolup bi halt yapamamak da sinir etti

su anki puanim kotu

vistanin eksikleri sorunlari vardi ama hem 10 sene alismisim bu fullden garip

ustelik bide milyon yane zibidi ayari var yok datalar sunlar bunlar

tamam bu win 10 mobil de tablet zirta pirtada calisiyo ben cep telefonu kullanman akilli telefon nedir bilmeyen bir adamim gicigimda bu kadar co ksecenek ayar sacmalik sinir etti.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görev çubuğunda görev çubuğu ayarlarına girersen oradan küçük görev çubuğu düğmelerini açarsan o bar daralır.

Ses konusu sürücüyle değişmiştir, sonuçta vista eski bir işletim sistemi ve bildiğim kadarıyla destek almayan bir işletim sistemi. Şu an hali hazırda son sürüme geçtin ve destek aldığı için geliştirilmiş durumlar olması söz konusu.

Laptoplarda tabi fark daha belirgin ama desktopta da farkı görememek mümkün değil, sende muhtemelen eksik birşeyler olabilir. Çipset sürücülerini sata sürücülerini falan bir yüklemeni tavsiye ederim, tam tekmil verim alamıyor olabilirsin. Açılış hızı faktörü çok önemli değildir; önemli olan açıldıktan sonra sistemi aktif kullanma sürecin swap diskte süper seri okuma yazma oluştuğu için normalde windows açıldığında atıyorum tarayıcıyı açtığında 1 dk bekliyorsan ssd ile 10snde giriyorsun gibi farklar oluşuyor ciddi olarak. Oyun için konuşursak yine loadingler fark eder ya da ingame disk yüklemeleri olacağı zaman daha seri dönüşler alabilirsin. Haliyle herşey tek disk bazlı kalmıyor sistemin çok fena olmasada artık güncel sistemlerde 16gb bellek ve bellek hızı olsun cpu hızı veri yolu hızları gibi çok etkende faktör sayılabiliyor.

Senin şu an kendini tatmin edebilmen için en iyi şartlarda hdd tune gibi programlar ile mekanik hdd ve ssd üstünden benchmark koşup farkı görmen olabilir.

Win 10 konusunda kendine problem gibi gördüğün durumları öncelikle webde ve yine bizim forum altında windows 10 başlığı altında kapsamlı bi okuman sana faydalı olacaktır. Her os arası geçişte illa ki bi alışma süreci oluşuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ingilizcesi ne ola o dedigin task bar ayarinin

vistanin destegi resmi olrak simdi bitti bu bahar 2017 de eski meski yani resmi desteginin bitmesine ragmen hala cikiyo bizimler zati win 7 falann driverlari gfenelde ayni oluyo

seyde cok garip gelityo ne denir buna tum pencerelerin ustunde olan bar

media player clasic bile kocaman duruyo ustu kismi :D

edit nvm buldum settings ten rgihtr clickten bisi gormeye calisiyordum ben setting personalization taskbar tabindan buldum. smaller icon dugme hey allahim kutuukta degil sey boyle on of siwich

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hey allahim du bi restart ediyim bu aksam bi kere az evel bi film izleiyim dedim eski cok eski 7 senelik mi 1500 gb diskte cat dondu disc kayboldu 1-2 isim var onlari duzeliytim allahimucmus olmasim cogu ivir zivirda olsa 1.5 tb az buz degil canima okur bozulursa neler var yok u be bilmiyorum.

cooook coook uzun senelerdir basima gelmemisti.son basima geldigi gecenyaz bi olmustu hddler cok isiniyordu da o isi cozmustum hem cpu downlcok edip hemde bi fani hddlere ceviritip(her ne kadar 1 kanati kirildi bende cok titreemesin diye bi kanat daha kirdim komedi oldu hala titiyor ama

halim yok oyunda yapacaklarim odlugundan simdi direk restart etmiyorum isallah kurtulur disc

bu arada boyle ne zaman olsa disk oldu

disk kayboldugunda dandiri sebeplerden oldugunda vistada ggenelde devide manager yada disc managmenttan tarama yaptigimda bulurdu

bu bulmadigina gore korkuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

neyse duzeltim hala  normal acilmiyor ama ilk kez hem win 10 hem ssdnin farkini gordum biostan direk bi tikladim.sak 0.1 sn de cikti windows 10.biiosta uefi disc bilmne diyordu bi tikladim boot override gibi bisi diyordu laan pc bu kadar kadar sleepten cikmaz yuh

sistem resto defrag .rcyle bin falan kapadim baska ne yapabilirim diye dusunuyorum simdi

220 in 130 u doldu bile

ha indexi kapadim

ulan 30 dk surdu indexi kapatinca tek tek dosyalari unmark etmesi falan yuh

ek ha bide 8gb ram cok olmasda paging virtual memoryde kapadim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yaptigim bi hata buldum hdd kurtugumda sata yi ideden ahci ye cevirmistim ama restart ederken boottan bi halr olmus resetlenmis ide kurmusum win 10 ssd e

cok ciddi bir etkisi varmi yine yarim gun ugrasip yeniden kurasim yok

windows kurmadan degistirmenin guvenli bi yolu var mi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Registryden değişiklik yapılabiliyordu ahci yerine ide olarak kurduysan baştan fatal error olmuş, hddye göre fark yok demenin anlamı şimdi ortaya çıktı. Ahciye aldığında uçurum fark olması lazım ama şu halde ahciye geçirdiğinde muhtemelen mavi ekran hatası alırsın. Registryden bi değeri 1 mi 0 mı ne yapıp ondan sonra biostan ayar değişip olabiliyordu OS format atmadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben restore pointleri falan kapatmistim paso diske yazip ek omur tuketmesin diyede nasil 1 kerelik sunun icin bi restore point olusturmak lazim tregistirydi suydu buydu

hic bir fikrim yok son sanirim 6-10 sene once rstore point olusturmustum:D

sistemde sorun olunca bile yuklemezdim sonra hep kaldirmisimdir.

nette okiyim dedim 1-2 sey

ama bi suru insan biostan sonra safe modda acinca local admin sifresi sordu patladi yuzume maf oldum fdalan filan demis

bu vista gibi f8 nas boot benisunu ciksin safe moddan normale bin tane secenek sec durumu yokmudur nedir win 10 da

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bi halt anlamadim misal bi bvok oldu windowsu

bidaha restart edicek halim yok oldu sanirim

safe mod falan ile olmadi registeri degistirdim

senden baska kimse benim hic bir basligima nerdeyse yazmiyo isi chata cevirdim

restoreyi bidaha kapayacam

win 10 u kurarken bir 400-500mb ayiriyo kenara ordan bu islemleri hallediyo heralde

ama paso sytstem rstore olusturmasi disc icin iyi degil

vistayi bile gocertmedikten sonra bunu gocermek cok daha zor olucaktir.

varsa baska onerilerini aliyim

oldu heralde demem devide managerda bi suru ata kontroler gosteriirken simdi generic ahci falan bisi yaziyo ondan oldu sanirim dedim

ama su an bi fark hissetmedimde zati bu diskleri tak cikar daha verimli okusun calissin diye opitumumda %10-20 farketederde

bi yerde okudugum misal adam ide iken ssd ile belli verilerde ulasmakta coklu anamede fark yasamis onun harcinde %5-10 bile farketmemis.

ee bu da farkemezsin demektir

3sn suren islem 2.5 sn surse ne anlarsin misal :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu naz baştan basit bir tavsiye vermiştim, hdd tune çekeceksin altı üstü o programdan zaten arayüzünü falanda nasıl çalıştığını görebilirsin. Birde üstüne test attığında zaten 450+ mbları falan görüyorsa sıkıntı yok demektir. Boşuna o mu bu mu diye kıvrantı yaşıyorsun :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

neyle benchmark ediyim manasina degil o kac senelik programdan winrardan beter beles surumu bisiye yaramaz parali surumunu bulmakla ugrasmama degmez:D

ne ediyim neler yukiyim baksa ne servieleri kapatiyim neleri aktif ediyim gibi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

enteresan  , aynı anakartta samsung 750evo yu yine kullanıyordum hızı gayet yerindeydi aynı ssd şimdi yeni anakartta ama daha hızlı şimdi bench yapmasamda aletin tepkileri ciddi hızlandı. anakartta değil bence sorun.

bios ta SATA mode AHCI değil mi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hd tune h tune dedi diye indirip sadece okuma testi yap dedim yazma testi icin sacma sapan seyler sordu

335-350 falan okudu

sonucta sistem disk

cok umurumda da degil

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klasik naz'ın yardım isteyip, öneride bulunanları sallamayıp yine kendi bildiğini okuması ve başından geçenleri anlatması başlığı olmuş :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok