Haswell Xeon'lar ve Overclock
1 1

Bu konuda 13 mesaj var

Xeon işlemciler normalde çarpan kilidi ile birlikte geliyorlar ve overclock yapılamıyorlar. Sadece microcode'larına işlenmiş turbo çarpanları ile duruma göre hızlanarak çalışıyorlar.

Xeon E5-2622 v3'ü örnek alırsak, 2.4ghz'lik taban hızına sahip işlemcinin çarpan tablosu 2/3/4/5/6/7/10/10 şeklinde, bu ne demek?

Eğer işlemcinin sadece bir çekirdeği yük altındaysa +10 çarpan ile 2400+1000= 3400mhz hızında çalışıyor. Eğer 4 çekirdeği yük altında ise 24+6=30= 3000mhz

Her 8 çekirdeği de yük altında ise +2 çarpan turbo yaptığını görüyoruz, bu da 24+2=26=2600mhz.

Gelelim overclock mevzusuna.

Aslında yapılan overclock değil, çünkü fabrika hızının üstüne yine çıkılamıyor ama kaç çekirdeğin yük altında olduğuna bakmaksınız en yüksek turbo çarpanına kadar işlemci hızlanabiliyor.

Bu nasıl oluyor derseniz, Haswell Xeon'larda (V3) bir açık varmış. Eğer anakartın bios'undan Haswell microcode'larını siler ve sadece Broadwell microcodlarını bırakırsanız işlemci normal şekilde çalışmaya devam ediyor fakat bir fark ile artık işlemci kaç çekirdeğin yük altında olduğuna bakmaksınız en yüksek turbo çarpanına kadar işlemci hızlanabiliyor.

Bu tamamen sınırsız değil yine de, çarpan limitini kaldırsanız dahi işlemci paketinin akım limiti en yüksek hıza çıkılmasını engelleyebiliyor ama yine de işlemci normalin çok daha üstü hızlarda çalışıyor.

Tabi bu işlemcinin ne kadar güç çeken bir işlemci olmasıyla alakalı, düşük çekirdek sayısına sahip işlemciler genelde en yüksek turbo frekansına rahatlıkla çıkabiliyorlar ama 14-16-18 çekirdekli işlemciler biraz daha alt hızlarda takılıyorlar.

Burada başka bir olay ortaya çıkıyor. Normalde microcode'ları sildikten sonra atıyorum 2600mhz'den 3000mhz'e çıkan işlemcinin çalışma voltajını biraz stabilitesini bozmayacak kadar düşürdüğünüzde(undervolting) 3200-3300 hatta daha üstüne çıkabiliyor. Çünkü voltajı düşürdüğümüzde çekilen akım da düşüyor, dolayısıyla akım limitine takılmadan biraz daha üst frekanslara çıkmış oluyor. Yada çekirdek sayısını biostan düşürdüğünüzde yada kullandığınız yazılım bütün çekirdekleri değil de bir kısmını kullanıyorsa işlemci en yüksek turbo hızında çalışıyor.

Bu olay şimdilik sadece Haswell V3 işlemciler ve bazı marka anakartlar için geçerli.

Yakında kendim de deneyip nasıl yapıldığı ve ne sonuç alındığı ile ilgili bilgiler de paylaşacağım.

01R5LV.png

18 çekidekli 2696v3 3400mhz çalışırken (normalde 2800mhz'de çalışıyor)

0_15d659_1d7418c8_orig.png

Bir başka 2696v3 (3600mhz)

2696v3_all_cores_3.6.png

GJaM98f.jpg

18 çekirdekli 2686V3 3600mhz hızında çalışırken (normalde 2300mhz'de çalışıyor)

2683v3 @3000 (Normalde 2500mhz)

E5-2683v3_Summary.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Xeon_microprocessors#Xeon_E5-26xx_v3_.28dual-processor.29

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bu işlemcide ne değişecek ben anlamadım ? Bana faydası olur mu ?

vpGp1A.jpg

yarimpower tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 çekirdekli Xeon ile bu işe girmenin pek bir manası yok. Onu K olmayan 3770 ile de yaparsın ama 10+ çekirdekli Xeon'larda ciddi potansiyel var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Whooosh Dediğin gibiyse şuan eski (xeon 2670) xeon'ların kelepir bulunup dual kullanılması gibi önümüzdeki yılda eskiyen değişime gidilen server'lardan çıkan kelepir 2696v3 'larla ucuz yollu sunucu muadili sistem kurulabilir. yalnız AMD'lerin piyasayı ne kadar domine bozacağıda önemli bir ayrıntı olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ebay'den aldığım 2696v3 ES elime geçti ve bana 600$'a mal oldu.

Normalde 18 çekirdek yük altındayken 2800mhz'de çalışan işlemci mod ile 3300mhz'e çıktı. Herhangi bir stabilite sorunu falan görünmüyor yalnız 6 fazlı VRM'e sahip Asrock EP2C612d16 server anakartım bu durumdan pek memnun değil gibi görünüyor.

Modsuz halde 55c'yi gören VRM'lerin overclocklu işlemciyle zorlanacağını düşünüp VRM soğutucusuna dönük bir fan ekledim. Bu haliyle ağır yük altında bile 65c'yi geçmiyor. 65c VRM'ler için gayet normal bir değer, 125c'ye kadar yolu var çünkü.

Belki de ben fazla kuruntu yapıyorum.

Yine de bu işe girişmeyi düşünenlerin bu olayı dikkate alıp buna göre anakart seçmesinde fayda var. Çift işlemcili kurulum yapacaklar için EP2C612 D16 yerine biraz daha pahalı olan EP2C612 WS'yi tercih etmek daha mantıklı görünüyor. 6+6 yerine 8+8 faz (işlemci başına 8) ile en azından kafam biraz daha rahat olurdu. WS(Work Station) versiyonu hem biraz daha son kullanıcıya yönelik duruyor.

Karşılaştırma için Blender ve Cinebench

Modsuz halde 2500, mod ile 2900 puan

Screenshot (52).pngScreenshot (67).png

Modsuz 3 dakika 4 saniye'de bitirdiği Blender Bmw sahnesini modlu halde 2 dakika 33 saniyede tamamladı.

Screenshot (60).pngScreenshot (68).png

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanki benim işlemci daha iyi bir anakart ile 3.4-3.5ghz'i görecek gibi duruyor. Aslında şuan kullandığım anakart ile de olur da TDP limitini aşmanın yolunu bulamadım. Tek işlemcili X99 anakartlarda bunu yapıyorlar ama bendeki sunucu anakartı bu işe hiç sıcak bakmıyor.

Bu arada şöyle bir tablo daha ekleyeyim.

Ryzen-Threadripper-1950X-Blender-CPU-Benchmark2.png

2696v3@3300

02:33:45

Screenshot (68).jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hakkaten iyi bir yatırım olmuş şimdiden 44core'a yaklaşmak harika birşey olsa gerek. Haswell sunucularda 12core sonrası ve dual cpu kullanılıyorsa sistemi yoramıyorsun. son kullanıcı bazında sizinki extreme seviyesi olmuş, bu sistemi SSD RAID5'le filan beslemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu mod olayı çıktığından bu yana Haswell Xeon'ların ikinci el fiyatları uçtu gitti. Birkaç ay önce ebay'de aliexpress'de 300-400$ satılan işlemciler bugün 1000-1100$ seviyesine çıkmış durumda. Dolayısıyla bu fiyatlarla olayın bir cazibesi kalmadı. 18 çekirdek Xeon işlemciye ikinci elde 1100$ vereceğime gider 7900x yada 1950x alırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haswell Xeon'lar yavaş yavaş inmeye başladı, 2696 v3 direkt satışta dün kargo dahil 700 USD'ye satıldı. Bugün de 500 usd civarında açık arttırma mevcuttu ve yine 750 USD kargo dahil satışta. Muhtemelen 2 hafta sonra eski seviyelerine inmiş olacak fiyatlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok