Depolama Çözümü Önerisi
0

Bu konuda 8 mesaj var

Merhaba arkadaşlar,

Modem ve routerımı bir başka başlıkta önerileriniz doğrultusunda yenilemiş bulunmaktayım. Şimdi birde depolama çözümü gerekli. Hali hazırda bilgisayarımda eski 1TB kapasiteli WD Black sata bulunmakta. Kullanalı uzun bir zaman geçti içerisinde önemli bir takım bilgiler bulunmakta ve bilgisayar sleep modundan uyanınca mavi ekran tarzı hatalarla karşılaşmaktayım sanırım ömrü doluyor. Elimde bir adette ''WD My Book Studio Edition II 2 TB'' bulunmakta bu diğer depolama birimime göre güncel lakin ilk çıktığı yıllarda almıştım şimdi baya eskidi sanırım. İçerisinde fotoğraf arşivim bulunuyor ve RAID 1 özellikli. Genellikle aktarım yaptıktan sonra fişten çekerek kullanıldı. Sürekli aktif değil, bunun sebebide apartmanımızda elektrik kesintileri yaşanıyordu, şimdi bu problemde giderilmiş durumda.

Şuan bana aslında lazım olan 5 bölümlük Synology DS1517Plus lakin şuan param ürüne yetmiyor, biraz biriktirmek gerek. Seagate Backup Plus Hub 4TB ürününe baktım lakin kordonlu bir model olsun istemiyorum. Ekonomik açıdan çözümünüz nedir? 4-5 TB'lık bir ihtiyaç var. Bendeki WD'in içindeki depolama birimlerini güncelleyerekmi kullanayım yoksa, taşınabilir güç kablosuz  modellere mi yönelmeli? HDD yönünden sıkıntım eskidiğine dair bir netlik yakalayamıyorum. SSD tarzı ürünlerde uygulamalardan sağlık kontrolü ediliyor o bir avantaj.

Saygılar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Western Digital' in "Data Lifeguard Diagnostic" adında bir uygulaması var, sitesinden indirebilirsiniz, smart değerlerinde bir sorun yoksa kısa ve uzun testleri yapabilirsiniz, uzun olan daha kapsamlı ve tabi ki daha uzun sürüyor, uygulama diğer markaların diskleriyle de sıkıntısız çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam olarak kullanım amacınız nedir, sadece ara sıra yedek almak mı ve verileri tutmak mı? Yazdığınız DS1517Plus modeli üst düzey sayılabilecek bir NAS, eğer amacınız sadece depolama ise çok daha uygun NAS çözümleri mevcut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, sgi said:

Western Digital' in "Data Lifeguard Diagnostic" adında bir uygulaması var, sitesinden indirebilirsiniz, smart değerlerinde bir sorun yoksa kısa ve uzun testleri yapabilirsiniz, uzun olan daha kapsamlı ve tabi ki daha uzun sürüyor, uygulama diğer markaların diskleriyle de sıkıntısız çalışıyor.

Bunu bir deneyeyim, teşekkürler.

1 saat önce, sCoRPion_tr said:

Tam olarak kullanım amacınız nedir, sadece ara sıra yedek almak mı ve verileri tutmak mı? Yazdığınız DS1517Plus modeli üst düzey sayılabilecek bir NAS, eğer amacınız sadece depolama ise çok daha uygun NAS çözümleri mevcut.

Hocam şuan pcde aktif kullandığım ve çok kullanmadığım verileri bir ''yeni bölgeye'' aktarmam lazım ne olur ne olmaz, tabi geçici kullanacağım için çok para vermek istemiyorum. Asıl istediğim cihaz bahsettiğim synology, yurtdışında falan foroğraf çekince evdeki sisteme yollamak istiyorum. Türkiye'de ise aktif cep telefonu ve tablettir, laptopdur ortak alan yaratıp aynı yerde paylaşıma sokmak medyayı. Lakin şuan için param yok biriktiriyorum azar azar. Bulut çözümlerine girmek istemiyorum kişisel olaylarda. Çözüm önerilerinizi bekliyorum ( :

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DS1517+ üst düzey bir model yapacaklarınız sadece yukarıda yazdıklarınızsa boşu boşua fazla para vermiş olursunuz, onun yerine DS418 modelini tavsiye ederim. Ki 4 yerine 2 diskli modellerden bakarsanız DS218+ oldukça yeterli bir model.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
21 saat önce, sCoRPion_tr said:

DS1517+ üst düzey bir model yapacaklarınız sadece yukarıda yazdıklarınızsa boşu boşua fazla para vermiş olursunuz, onun yerine DS418 modelini tavsiye ederim. Ki 4 yerine 2 diskli modellerden bakarsanız DS218+ oldukça yeterli bir model.

Beğendim sanırım bu daha güzel bir hedef olacak, lakin Türkiye içerisinde satış adresini göremedim paylaşırsanız sevinirim. Bu arada bendeki disklerin sağlığına baktım ''PASS'' onayı aldım lakin mekanik disklerin zamanı 8 yılı devirdi gibi, tabi emin olamıyorum, şuan sadece programın çıktısına göre konuşuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amac statik yani durağan arsiv ise NAS benim açımdan cok yatırım yapilmasi gerekliligi soru isareti olan bir cihaz. Ben genelde belirli bir sayida diski alip yillara gore arsivliyorum. Nas yerine disk sayisini arttirmak daha makul geliyor bana. Her arsiv diskinin ikiser kopyasi bar bende. Ama arsiv devamli kullanilacaksa bu cozum mantikli degil. Tak cikar bir sure sonra sıkar insani. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son 2 senedir kullandigim sistem UnRaid (yazilim/Isletim sistemi) ve sanirim kalici/son cozum bu olacak benim icin.

https://lime-technology.com/

Tam hazir bir cozum degil yalniz bu, uzerine ihtiyaciniz olan yazilimlari indirip (docker app seklinde) ayarlamaniz gerekiyor.

Ancak data guvenligi (disk hatasina karsi) cozumu standart ve son kullanici icin en makul yontem bu bence (parity drive).

https://lime-technology.com/wiki/Parity

Dinamik arsiv icin bu, online yedekleme (mesela cep teleonunda cekilen fotograflari aninda buraya sync etme, btsync ya da syncthing gibi bir app ile)

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok