Basit Elektrik/elektronik işim için yardım
0

Bu konuda 7 mesaj var

Merhabalar

Elimdeki reflektörlerde LED bulunuyor.

10ead3e17d04b84d23d003633ceb4085.jpg

Normalde sadece parklara bağlıyorlar veya sadece frene bağlıyorlar.

Benim amacım ikisine de bağlayıp, Frende normal/çok, park da ise dimmed/az yanması.

Şöyle bir devre kurdum kağıt üzerinde.

Ne tur bir diyot ve direnç almam gerekir sorusuna cevap arıyorum. Bu arada yanlış devre de çizmiş olabilirim. Bilenler düzeltirseniz sevinirim.

911774c3ab031d659f19a30f6e85523b.jpg

A Diyot:?

B Diyot:?

X Direnç:?

Y Direnç:?

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Böyle basit bir devre kurabilmek için
led'in kaç watt olduğunu bilmek lazım, fazla gelirse direnci yakar. 

https://electronics.stackexchange.com/questions/169509/question-on-resistors-for-use-with-5050-led-strips
Yine benden önce dünyada birileri aynı şeyi keşfetmiş
okuyorum linki teşekkürler13b0ef1fc9aa5af41fc77c855658360c.jpg

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Doğrultma diyotları kullanılabilir ama akımı ve voltajı kaldıracak güçte olmalı. Örneğin 1N4001 için 1A ileri doğru akım limiti vardır. LED' in gücüne göre bu hesaplamaların yapılması gerekir. Dirençler için de geçerli bu durum...Yani ilk resimde x ve y için direnç değeri değil diyotlar için ileri yönde akım kapasitesi ve dirençler için yük hesaplaması yapılması gerekiyor. Led rengi ve sayısına göre kaba bir hesap yapılabilir ama bilemiyorum...

Ek: Dirençler, diyotlara seri olacak, 2. resimdeki gibi...

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dazzling Tumelo-Fulffy.pngDazzling Tumelo-Fulffy(1).png

Şöyle bir devre örneklendirmesi yaptım. Bu misal parktayken olabilir, ilk örnekte 1kohm direnç ledin + ayağına girmeden veriyorum; - ayakta zener diyot 10V. 2. örneğimde aynı ayarda sadece direnci 1 ohm olarak değiştirdiğimde akımın 1,55 mA' ya yükseldiğini görülüyor ve görsel simülasyonda da bir miktar daha led parlak yanmakta.

Dazzling Tumelo-Fulffy(2).png

Burda yine zener diyot kullanarak bu sefer daha çok yanmasını sağladım. Aslında çok yanmasını sağlamak için sadece direnç kullanmak yeterli yinede kademe oynamak için fikir verebilir.

Dazzling Tumelo-Fulffy(3).png

Misal yukarda ki örneğime burada zener diyot kullanmadan, sadece dirençle yakın bir değer aldım. 500ohm bir direnç ledin hemen hemen max potansiyelde yanmasını sağlamış oldu.

Son bir bonus; 10kohm bir direnç kullanarak oldukça düşük bir akımla ledi besleyerek kısık yanmasını sağladım. Ancak prensipte diyot kullanılması ömür açısından daha sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır.

Dazzling Tumelo-Fulffy(4).png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Diyotsuz olmaz çünkü aksi taktirde aynı hatta bağlı diğer park ve fren lambalarını da bu hattan beslemiş olursunuz ki hem direnç dayanmaz hem de fren lambalarını parklarla birlikte kısık yakmış olursunuz. (ki tek bir fren lambasının 55w olduğunu varsayarsak o direnç anında cortlar)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yatar ayak çok fazla birşey yazamadım aslında ama zaten verdiğim örneklerden düz mantık bağlamak olmaz. Online simülasyonda 2. tamamlayıcıya tam destek vermediği için yansıtamadım, değerlerin örnek teşkili için verdim. Normalde yaptığım simülasyonda o uygulamayı yapmak kolay ama ardunio içi yapılıyor; bir programlama devresi yapmak lazım :)

Burda akım üstünden frene basınca akım tamamlayıcı gibi yapmak gerekli, zener diyot örneğini aslında o yüzden verdim. Her 2 bağlantınında birleşme sonrasında tek bir direnç kullanmak lazım, tabi burda çok değişkenler var misal ledin gücü, evet. 55w örnek verdiğini biliyorum ama gerçekte onu kullanmak sanırım absürt olur teoride belki de, gerçekte sanırım kör eder direk kazaya sebebiyet :P Reflektör ledi daha düşük değerlere sahiptir diye tahmin ediyorum 5/10w gibi belki. Far ledi gibi düşünmemek lazım bunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok