Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.900 mesaj var

Otomobili aldıktan sonra taktırılan dokunmatik ekranlar / navigasyonlar bir tek bana mı itici geliyor?

Kalitesiz tuşlar, dandik menüler, garip yazı karakterleri.. Çin malı MP4 çalarlar gibi.

Ya aracı alırken orijinali neyse para verip almalı, ya da orijinal donanım ne varsa onu güzel güzel kullanmalı bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Otomobili aldıktan sonra taktırılan dokunmatik ekranlar / navigasyonlar bir tek bana mı itici geliyor?

Kalitesiz tuşlar, dandik menüler, garip yazı karakterleri.. Çin malı MP4 çalarlar gibi.

Ya aracı alırken orijinali neyse para verip almalı, ya da orijinal donanım ne varsa onu güzel güzel kullanmalı bence.

O işin iki yönü var :) Birincisi senin dediğin gibi neredeyse "olabilecek eeeeeenn dandik ürünler" bir de neredeyse alınamayacak derecede pahalı olanlar. İkincisi zaten çok nadir araçlarda olduğu için sadece dandik olanlar varmış gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arac alindiktan sonra orjinali neyse diye bir durum pek yok. Hepsi oem, cin mallari ve avrupa,amerika mallari.

:)

Mazda ma aldigim cihaz buydu mesela. Markasiz noname. Multi touch kapacitif ekran, 1gb ram 1.8GHz cift cekirdek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neden itici olsun ki; sonuçta araca göre orjinali ile aynı görüntüde üretiliyor. Kalite olarak da öyle çok kötü değiller, tabii bir E sınıfına falan takarsanız sırıtabilir ama Insignia ve Megane için olanları inceledim, konsolla yakın kalitedeler. Menüler falan çok şık değil elbette ama araca geri görüş kamerası, bluetooth ve navigasyon özellikleri eklemenin en ucuz ve kolay yolu bu maalesef. Üstelik ses kaliteleri de orjinal teyplerden çok daha iyi. Tabii sorun çıkarma olasılıkları da bir o kadar yüksek... Orjinal üniteler hem çok daha pahalı, hem de ücretli navigasyon güncelleme, video oynatamama gibi pek çok sıkıntıları var. Alpine falan alalım derseniz onlar da 5.000 liradan kapı açıyor ki navigasyon sorunları onlarda da mevcut.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kibitzer, bana daha hiç o ikinci sınıf denk gelmedi. :)

Hamso, demek ki "aldıktan sonra"yı beklemeyip alırken orijinalini almak gerekiyor :) Videodaki cihazın akıcılığı ve dokunmatik kapasitesi güzel, genelde bundan çok kötülerini gördüm, ama yine de menüleri, grafikleri vs. itici geliyor. En azından aracın geri kalanındaki ikonlardan, düğme tasarımından vs. bariz farklı oluyor.

vega, tamam konsolda yerine oturuyor, navigasyon geri görüş vs. iş görüyor ama ben kalite olarak da ekran olarak da iyisine denk gelmedim şimdiye kadar. İşte o menüler, düğmeler, fontlar vs. bir "çakmalık" katıyor tasarıma.

Neyse, galiba benim gibi düşünen kişiler az, ben de biraz daha ılımlı baksam iyi olacak galiba..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben orjinal takıntılı biri olduğum halde bana bile itici gelmiyor. Dediğim gibi "alırken orjinalini almak" fikri güzel ama teoride... Pratikte orjinal ekranlar hem aşırı pahalı, hem de bazı fonksiyonları o çakma ürünlerden bile kötü. Hani bir dönem Sony, Philips gibi markalı DVD oynatıcı alanlar cd/dvd seçme sorunları ile boğuşurken Voxline, Goldmaster gibi Çin markaları alanlar çizik cd/dvd'leri bile takılmadan izleyebiliyordu ya; biraz o hesap.

Bir de bazı markalar hala opsiyonel olarak o ekranları her model ve donanım seviyesinde sunmuyor. Ekranı almak için en üst donanım almanız gerekiyor; ya da ekran standart geliyor ama navigasyon fonksiyonu olmuyor; sadece teyp işlevlerini ekrandan dokunmatik olarak yapıyorsunuz. Kayın pederin Tiguan'ı böyle mesela; 6-7" bir ekran var ama aslında hiç bir fonksiyonu yok... Sadece "ekran var mı" sorusuna "var" diyebilmek için yapılmış.

Benim tek endişem sorun çıkarması, bu konuda da net bir bilgi bulamıyorum. Nevcvox Platinum serisi için sorun çıkarmaz deniyor ama onlar da 2.200 lira falan...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonucta hangi araca alirsaniz alin, menüleri ayni olacak, bu tabii ki araçla bir kopukluga sebep olabilir, kadran tonlamasiyla ekran tonlamasi birbirini tutmaz, tuş renkleri parlaklığı uyuşmaz vs. Bunlar benim gözüme batmayan şeyler, ama sizin gibi dikkatini ceken kisiler de olacaktır.

Bu arada civic gibi modeller ülkemizde donanım adı bile verilerek çarşıdan alinabilecek mecvox markasiyla satilan wince cihaz takiliyor. İnsanlar buna da fabrika cikisi diyebiliyor. Buna da dikkat etmek lazim.

Fabrika cikisi cihazlarda da konsola tutkallanmis tablet seklinde oluyor cogunlukla :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pariste araç kiraladim, 5 gün seat leon 1.2tsi kullanmis oldum. 265Km yol yaptim

7.8litre/100km ortalama tüketim yakaladim.

donanim seviyesini bilemiyorum.

Otomatik far, xenon, led gündüzleri vardi. Otomatik klimali, Manuel vitesliydi. Yagmur sensoru yoktu. Otomatik kararan dikiz aynali, elektrikli katlanir dis aynalari vardi.

Arac cok konforlu ve sessizdi diyecegim ama hic cukur çatlak yoktu yollarinda. Ara hizlanmalari cok iyiydi ama yollarin yuzde 80i 70Km hiz sinirina sahip oldugu icin guzergahimda, 40 70km arasi hizlanmalardan bahsedebiliyorum. Cok az olsa da motor sesi iceri alabiliyordu, guzeldi gazlarken azda olsa sesi alabilmek. Start stop basariliydi, bazen yarim rölanti gibi birsey de yapiyordu, motoru kapatmak yerine 400 devire dusurmek gibi. Ayrica hill holder 1.5sn calisiyordu, kaldirmaya yetecek kadar. El freni klasik sekilde idi ama tek dis cekebiliyorsunuz, belki kollu ama dijitaldir.

Yanlislikla araci kaldirirken motoru durdurusaniz kendisi debriyaja basinca calistiriyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ekran için aftermarket en güzeli 2 din alpine. o alınamıyorsa gerisiyle uğraşmak boş bana göre. gerçi araç av sistemlerinin her çeşidinde alpine rocks  :8 benim eski düldülde kasetçalar vardı onun yerine mp3-cd çalar olarak orta karar bir sony almıştım, ses o kadar tatmin edicilikten uzaktı ki hep orjinal hoparlörlerin yetersizliğinden kuşkulanıyordum. bir gün gaza gelip bir açık artırmadan 2.el bb dac'li alpine ida x-001 aldım ve onu takınca orjinal hoparlörlerde ne distorsiyon kaldı ne bir şey. aslında beklentim ve merak ettiğim şey ipod uyumu ve desteği idi ama sonuçta iş bambaşka bir boyut aldı. aynı orjinal hoparlörlerle arabanın içini sesin doldurduğu ve tonların tertemiz bir biçimde hissedilir hale geldiği gibi tarif edebileceğim bir iyileşme var ki volume olarak sesi ne kadar açarsan aç, eq ayarlarıyla ne kadar uğraşırsan uğraş diğer sıradan teyplerde bunu hissetmişliğim yok. araçta hifi bu olsa gerek. bir de "tesisat" olsa ne olacak kimbilir ama tesisatçı bir bünye değilim şahsen. neyse, arabayı sattım teybi vermedim o derece seviyorum ses karakteristiğini, tank gibi, ferrari f40 gibi safkan bir alet :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Android model takıldı. Eşimin aracı olduğu için çok fazla kullanıcı deneyimim olmadı ama ilk izlenimlerim oldukça olumlu. Ekran geçişleri ve uygulama açılma hızları gayet iyi, hantal değil. Ayrıca ilk açılış süresi 10-15 sn gibi kısa sayılabilecek bir süre ve geri görüş kamerası anında aktif oluyor. Ekranı oldukça büyük, sanırım 8". Bu da hoşuma gitti çünkü bazı oem navigasyonlarda ekran küçük oluyor; hem kullanımı zor hem de görüntü olarak kötü duruyor.

Cihaz şu :

2iqg3eo.png

Bagaja da benim kullandığım Alpine subwoofer'ın aktif versiyonu diyebileceğim Alpine SWE 815 kondu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@:

Marka model nedir hocam? Ne kadar tuttu double din?

Play store'dan direkt bir şey yüklenebiliyor mu içine?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Marka Navimex. Model "android"  :lol:  Piyasada böyle geçiyor ama sanırım model adı "Navimex 9903 veya 9904 Android".

Play store'dan direk uygulama yüklenebiliyor. Bildiğiniz android tablet.Araç ayarları için de bir uygulama yüklemişler, araca özel ayarları (kilitleri açtığımda ışıklar yansın, kapılar otomatik kilitlensin, kilidi açtığımda sadece sürücü kapısı açılsın vb) bu uygulamadan yapabiliyorsunuz. 

Uygulama yükleme, çalıştırma hızı hiç fena değil.

Ben cihaza 1350 lira verdim, Insignia için 50-100 lira fazladan alıyorlar, Astra-Focus vb araçlara uygun cihazlar 1250 lira. Normalde montaja da 100-150 lira arasında bir ücret alıyorlar ama Ankara'da bir kampanya kapsamında ücretsiz montajla aldık. Sub montajı için de 50 lira ödedik. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullanın hocam. Sonradan takılmış gibi de gözükmüyor, güzel olmuş.

Ben çin malı ucuz bir double din sistem kullandım bir süre. Markası bile yoktu. Asıl taktırma amacım navigasyon ve geri görüş kamerasıydı.

Navigasyonda iki sıkıntım oldu, iGo'nun eski bir sürümüydü ve dokunmatiği falan kötü olduğu için ayarlamak ızdıraba dönüşüyordu. Bir de çok aşağıda kalıyordu ekran, oraya bakmak için döndüğünüzde yoldan kopuyordunuz. Ben de eski sistem cama vantuzlu telefon tutucu ile telefondaki navigasyonu kullanmaya devam ettim.

Geri görüş kamerasını da menüden "Aux In" opsiyonuna gelerek manuel açıyordunuz. :D Haliyle bir ızdıraba dönüşüyordu.

Sonra çıkartıp sattım birine. Kullanıcıyı yormayan bir şey olması önemli böyle şeylerin. Sizin ekran yukarda olduğundan navigasyonu kullanması da rahat olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet görüntüsü çok iyi, sadece sol alt kısımda "GPS Card" yazan bölüm biraz eğreti duruyor. SD kart girişi gizlenseymiş daha iyi olurmuş.

Bu cihazın en güzel yanı Android olması, mesela ben Here Maps kullanıyordum ve bir sürü favorim kayıtlı idi. Hemen Play Store'dan yükledim ve Türkiye haritasını indirdim. Şu anda tüm favorilerim araçta mevcut. Ayrıca varsayılan navigasyon uygulamasını da Here Maps olarak değiştirebiliyorsunuz, böylece teyp üzerinden info tuşuna basıldığında direk navigasyon açılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Servise giderken maillerinizin kurcalanma riski var. Ben format atiyordum, sonra tekrar kururyordum. İzdirap ama ekran kitleyen uygulama bulamamistim, mevcutlar çöküyordu cok kurcalayinca be sifresis devam edebiliyordun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Maillerimi falan yüklemedim hocam, o kadarına gerek yok. Servise giderken google hesabını da silerim olur biter.Android diye fazla da yüklenmemek lazım.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birisi su alttaki araclarin fiyat farkini aciklayabilir mi?.. Cam tavan midir 18.000TL fark yaratan?..

http://dod.com.tr/arac-detay/Audi/A3/153408044

http://dod.com.tr/arac-detay/Audi/A3/153408820

Renk farkı olabilir. Kırmızı rengi herkes tercih etmiyor, bu yüzden ikinci el değeri düşüyor biraz. Saçma birşey ama memleket böyle. Benim arabam sedefli meteor grisi, yani standart siyahtan beyazdan filan daha güzel, üstelik alırken fark ödenerek alınan bir renk. Benim yanımda çalışan eleman "Senin araban güzel ama renginde iş yok. Bu araba şöyle siyah, beyaz veya gümüş gri filan olacaktı, o zaman şahane olurdu. Bu ne böyle, gri desen değil, siyah desen değil, zaten bir acaip parlıyor" diyor. Kafa bu yani.

Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir arkadaş 2015 Ford Focus aldı kırmızı. sıfır km bayiiden. Alırken farketmemiş ama sonradan araba yıkandıkça sol arka kapıda renk tonunda bir fark olduğunu sezdi. Ford'a ekspere götürdü. Sol arka kapı boyası 1mm daha kalın çıktı genel ortalamadan. Ford aracın kusursuz olduğunu iddia etti eleman arabayı geri vermek istedi. Kabul edilmedi. Kırmızıda sanırım böyle alengirli işler de dönüyor bir yandan. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onun kırmızıyla alakası yok. Yolda gelirken veya stokta beklerken birşey olmuştur, kapı çizilmiştir. Ford da kapıyı boyatmıştır. Her renkte olabilir. Bildiğiniz dolandırıcılık, Ford'un arabayı geri alması lazım. O adam o arabayı satarken de kimseye inandıramaz arabanın kapısının boyanmadığına. Kazalı araba statüsüne girer kafadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O kirmizi zaten 3-4 aydir satilmiyor da diger fiyatlari gorunce sasirdim bu arac bu fiyata satilmazken asagi yukari ayni arac 18-20bin TL daha pahali...

Bir de su var mesela; http://www.dod.com.tr/arac-detay/Audi/A3/153410342 ... Tamam dolu arac belli de A3 sonucta...

Yalniz bunun LEDler farkli ben ilk defa gordum, bayildim;

130 bin TL ne yahu? Dolu dedikleri ne olabilir ki?

Kardeşime sıfır dizel aldık, HB, 94bin TL oldu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok