Fayansa dökülen mazot nasıl temizlenmeli
1 1

6 posts in this topic

Merhaba, 20 yıllık bir kalorifer vardı. Sökülürken fayans üzerine mazot döküldü.

Bunu ince talaş ile emdirip, süpürüp, toparlamaya çalışıp sonra Arap sabunu ile yıkamayı düşünüyorum.

Herhangi bir başka önerisi olan var mı acaba ?

Migros'larda Turmepa'nın ağır yağ sökücüleri satılıyor. Portakal özütünden imal edilmiş ve doğada %100 çözülebilen, çevre dostu bir ürün. 5-10 lt. kadar alıp son temizlik için kullanabilirsin.

Hamso likes this

İlk aşama olarak, cekpas-kürek ve kova yardımı ile kabasını toparladım. Yerde tutuşabilecek bir sıvı birikimi kalmadı.
Şimdi arındırma yapacağım ama haftaya falan ilgilenirim muhtemelen. Yer bodrumda, giren çıkan yok şimdilik, sakin bir noktada.

Abi, ben de kucukken mazota kibrit atan abinin anilarina binayen oyle dedim, cos diye sonuyordu.
Asetilen gazini yiyen tank oyle bi tutustu ki :D

Sari basit alev cikardi mazot yanarken, kolay sonduruldu ama :D. O kadar harş bir ortam yok tabi, dokuldugu yerde tekrar tutusamaz.

Yerlere akti iste sonra da , o eski sac tank ikiye bolununce, 20 yildir ucmamis kurumamis, 2-3 litre dibinde kalmis. Dip vanasini da tabana sifir kaynatmamislar sanirim, sinirli miktarda akitabilmisiz islemden once.