Yazılımcının Çilesi Hakkında Herşey
0

Bu konuda 64 mesaj var

Buradan yazalım derim.

VS2013 MVC5 ile uygulama yazarken controller ve viewleri tek seferde oluştur derseniz model identityleri tamamen rezil rüsva oluyor. db deki primary keyleri direk atlıyor. Böyle mallık yok.

İllaki boş controller oluşturup viewleri de elle tek tek yazmak gerekiyor bu bug oluşmasın diye.

Pöfff

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SQL' de multi join' li bir view yapıp bir de aman kim uğraşcak alan adlarını yazmakla diyip select kısmında kolaylık olsun diye:

tabloAdi.* ya da tabloKisaAdi.*

kullanırsanız o tabloya bir kolon eklediğiniz anda view' da alanlar kayıyor.

View' ı açıp hiçbirşey değiştirmeden alter etmeniz gerekiyor.

:(

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Buradan yazalım derim.

VS2013 MVC5 ile uygulama yazarken controller ve viewleri tek seferde oluştur derseniz model identityleri tamamen rezil rüsva oluyor. db deki primary keyleri direk atlıyor. Böyle mallık yok.

İllaki boş controller oluşturup viewleri de elle tek tek yazmak gerekiyor bu bug oluşmasın diye.

Pöfff

Kendi ORM mi yazdığım için böyle sorunlarla karşılaşmıyorum.  :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de o tarafa kaydım zaten git gide. DBprovider olarak mysql kullandığım için standart metodlar işe yaramıyor mecburen manual tutorial sample code ne varsa bakarak ilerlemek zorunda kalmak üzücü. MySQL ve identity üzerine 2 tane tutorial var ikisi de yanlış. Eksik kod yazmışlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de o tarafa kaydım zaten git gide. DBprovider olarak mysql kullandığım için standart metodlar işe yaramıyor mecburen manual tutorial sample code ne varsa bakarak ilerlemek zorunda kalmak üzücü. MySQL ve identity üzerine 2 tane tutorial var ikisi de yanlış. Eksik kod yazmışlar.

Aynen dedğin gibi hocam, hazır orm ler gerçek hayat uygulamalarında çok da yaraya merhem olmuyor. Mesela Entity Framework Sql server ile socket üzerinden bağlanarak uygulama geliştirsen problemsiz ama işin içine web servisleri, azure veya oracle, postgres,mysql vb.. gibi rdbms ler girince saç baş yolmaya başlarsın... Örneğin bakım sözleşmesini aldığımız bir projede Oracle kullanılıyor ve adamlar sequence' lerle uğraşmamak için guid string' i ikiye bölüp PK değeri olarak vermişler  :lol: ... Bu durumu hangi Orm ye anlatacaksın?.. Ama kendi geliştirdiğin kütüphanede bu tip sıkıntıları aşmak oldukça kolay. Benimki SqlServer, Oracle, Postgre ve SQLite ile çalışabiliyor. Ufak bir uğraş ile (Gerekli interface ve abstract tiplerin düzgün implementasyonu) MySql destekli hale de getirilebilir. Zaten uygun bir zaman bulabilirsem Github a atıp kaynak kodlarını da yayınlamayı planlıyorum. Ek olarak Nuget ile paket olarakta Visual studio içine entegre edeceğim. Ama bunlardan önce bir göz atmak istersen kaynak kodlarını VS 2013 projesi olarak rarlayıp sana gönderebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam en altta linkini verdim indirebilirsin;

Biraz da açmam gerekirse kısaca;

AppX.Data : Micro ORM.

AppX.Portable : Xamarin ve WinRT için RESTful servis client ları.

AppX.Script : Single-Page Web app ler için Typescript Kütüphanesi (TypeScript 1.4 veya üzeri gerekli)

AppX.ServiceModel: Soap ve RESTful web servislerini içerir. Ek olarak [GenerateApi] attribute u ile etiketlenmiş entity ler için runtime da rest-api ler oluşturmak gibi bir takım özellikleri de var  :lol:

AppX.UI : Asp.Net WebForm, MVC ,WPF ve Silverlight gibi teknolojiler ile databinding, validation, scaffolding ve micro-orm ile uyumlu çalışması için gerekli kaynak kodları içerir.

Ek olarak daha tip, metod, parametre vb için için gerekli açıklama ve bilgilendirmeleri henüz eklemedim. Tüm bunları projeyi github' a taşırken yapacağım. Bir de AppX.UI.Web ile AppX.UI.WPF' i derleyemeyebilirsin çünkü bunlar Telerik kütüphaneleri ile çalışıyor. ww.telerik.com adresinden wpf ve webform ürünlerinin trial versiyonlarını indirerek bu sorunu çözebilirsin.

Sormak istediğin bir soru olursa her zaman cevaplamaya hazırım. Ek olarak MySql implementasyonu da hafta sonu ekleyebilirim. Unit test lerle birlikte muhtemelen 2 saat' lik bir işi var.

https://www.dropbox.com/s/auzdnjdwmxme1yd/AppX_13_05_2015.rar?dl=0

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Micro (veya Mini) ORM için bir lafım yok ama NHibernate uzunca süredir piyasada olan, canlı sistemlerde çalışan, kendini kanıtlamış, kanımca en iyi ORM, bence endişe etmeden kullanılabilir, biz çok kez kullandık, ORM kaynaklı tek bir sıkıntı yaşamadık.

EntityFramework de iyi yolda gidiyor ama NHibernate'in sunduğu bazı özellikler EF'de bulunmuyor. Tabi ORM diyince Business Logic'i kod tarafında tuutyorsun demek oluyor biraz da, eğer BL DB'de olsun, Stored Procedure'ler ile ilerleyim diyorsan zaten EF'nin, NH'nin fartk yaratacağı, avantaj sağlayacağı bir özelliği kalmıyor. Bu gibi durumlarda bir Micro ORM framework'u seçip geçip gideceksiniz, stackoverflow'un kullandığı "Dapper" gibi.

Bu arada VS'te MVC 5 scaffolding tarafında buglar var ama MVC genel olarak oldukça başarılı. Tabi ki amacına yönelik kullanmak istemeyen yine karman çorman kod yazıp projeyi içinden çıkılmaz bir hale sokabiliyor ama en azından unit testing yapmak isteyen, katmanlı çalışan adam gibi web tabanlı programlama yapanlara da imkan sağlanmış oluyor.

Ekleme : Ek olarak NHibernate hemen herşeyle çalışır : MSSQL, Oracle, postgreSQL, MySql, MS Access, Firebird, SQLite, DB2. Sadece konfigürasyon ayarını değiştirmeniz yeter, yazdığınız kod diğer DB provider ile de çalışır hale gelecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ YaRiLeTkEn

Hocam sağolasın, destek vermeni ben de çok isterim. Aslında bu sayede Github' ta 'Cursedsoftware' isminde bir organizasyon oluşturup kendi yazığımız kodları, kütüphaneleri buraya ekleyebiliriz, boş bir zamanda planlayalım derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fena fikir değil, hep hayalimdir ama şahsım adına konuşursam bu tip çalışmalara zaman bulabilmem çok zor. İnşallah planlayabiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, bende bir senelik çömez asp.net calısanı olarak elimden geldigince kücük büyük destek olmak isterim böyle bir girisim yapılırsa :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında zaman ciddi bir problem ama pazar günü öğleden sonra (ki witcher 3 oynamayı planlıyordum  :D ) Github da böyle bir organizasyon hesabı oluşturacağım. AppX ile birlikte 3- 4 proje ve örnek C++ kodları eklemeyi planlıyorum. AppX' in tip, method bilgilerini zamanla ekleyeceğim. Ek olarak bir dökümantasyon da hazırlayacağım. Aynı şeyler diğer projeler için de geçerli, sizlerin de katkılarını beklerim... Organizasyon hesabını oluşturunca konuyu sabit topic haline de getirebiliriz.

Bu arada 'Cursedsoftware' ismi nasıl olur? Yoksa sizlerin aklında daha orjinal bir isim var mı? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında zaman ciddi bir problem ama pazar günü öğleden sonra (ki witcher 3 oynamayı planlıyordum  :D ) Github da böyle bir organizasyon hesabı oluşturacağım. AppX ile birlikte 3- 4 proje ve örnek C++ kodları eklemeyi planlıyorum. AppX' in tip, method bilgilerini zamanla ekleyeceğim. Ek olarak bir dökümantasyon da hazırlayacağım. Aynı şeyler diğer projeler için de geçerli, sizlerin de katkılarını beklerim... Organizasyon hesabını oluşturunca konuyu sabit topic haline de getirebiliriz.

Bu arada 'Cursedsoftware' ismi nasıl olur? Yoksa sizlerin aklında daha orjinal bir isim var mı? 

Q3 announcer: Excellent!

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
'cursedsoftware' isimli bir organizasyon oluşturdum. Ek olarak bir de .Net Takımı ekledim. Sky' ın talebi doğrultusunda bir de Java takımı ekliyorum, pazar günü ilk repository leri oluşturmaya başlarım.

Bu arada Visual Studio 2015 RC sürümünü indiryorum, bakalım Github extension' ı TFS kadar iyi olmuş mu?

Github kullanıcı isimlerinizi yazarsanız cursedsoftware a eklemeye başlarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, 

Benim kullanıcı adımda volkancelik 

Söyledigim gibi suan kendimi çömez olarak görsemde olabildigince katkıda bulunmaya calısır, biseyler ögrenmekde isterim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok