Yardım... İşim acil, dhw'nin gelmesini bekleyemem :)
2 2

Bu konuda 66 mesaj var

Şu ana kadar çözüme yönelik bir gelişme yok. Amazondan verdiğim HDMI 2.0 kablo siparişim yurtiçi kargo şubesine ulaşmış. Eğer bugün elime geçerse bir de kablo değiştirip soruna bakacağım. 

Yeni evdeki salonda gizlenecek hoparlör kabloları dışında, pc konacak odadan salona AVR, TV vs cihazların oraya gelecek kabloları da bir bir hazırlıyorum.

3 adet Cat6 UTP ethernet kablosu (TV, AVR ve ekstra bir cihaz için internet amaçlı)

1 adet HDMI 2.0 kablo (pc'den salondaki avr'ye görüntü ve ses iletimi için)

1 adet Toslink optik kablo (pc'den veya o odadaki farklı bir cihazdan avr'ye ses iletimi için)

1 adet Coaxial Digital RCA kablo(pc'den veya o odadaki farklı bir cihazdan avr'ye ses iletimi için)

1 adet USB 2.0 uzatıcı kablo(muhtemelen pc'ye wireless bağlı cihazlar için salon uzak kalacak. Bu nedenle salonda klavye+mouse+gamepad vs. kullanımı için)

Yukarıdaki kablolardan bazıları hazır bazıları yolda. Yeni evde asma tavan ve boya işleri başlamadan bunları hazır edip, duvar içinden geçirilecek yerlerin hazırlığını yapmak istiyorum.

Ayrıca ileride projektör ve perde ekleme ihtimaline karşı avr'nin konacağı yerden asma tavana fazladan bir tane daha hdmi ve ac güç kablosu almayı düşünüyorum. Benim aklıma bunlar dışında geleceğe yönelik olarak şu kablo da hazır olsa iyi olur dediğiniz birşey var mı? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün yine bu görüntü gecikmesi olayını çözeceğim diye sabahladım. Yok olmuyor. Ama şu kesinleşti gibi sorun TV ya da kablodan kaynaklı değil. TV yerine monitöre görüntü aktarınca da aynısı oluyor. Farklı kablolarla da denendi. 

Bu sorun bence AVR ile GTX780Ti'deki High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) standartının bir uyumsuzluğundan kaynaklanıyor gibi. PC için hani format atmasam da dün çok büyük bir temizlik yaptım. Bütün fazlalık yazılımları attım, Nvidia'nın ve creative'in tüm driverlarını kaldırıp registry temizliklerini yaptım. Ama bir işe yaramadı. Evde deneyeceğim başka bir pc vs. de yok maalesef. AVR içinden de kurcalamadığım ayar kalmadı hiçbiri bir sonuç vermedi. 

Nvidia kartlı bir PC'yi avr'ye bağlayıp kullanan arkadaşlar varsa merak ettiğim birşey var. Sizde de nvidia control panelde HDCP kısmında tam hatırlamıyorum ama "TV ile pc arasında bir repeater cihazı var ve bu bazı sorunlara yol açabilir" gibi bir uyarı ya da bazı özellikler kullanılamayabilir gibisinden birşey var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kablolarda cok ilginc seyler basima geldi. Ilk basta 3-4 kablo ile dene. Ilkerde boyle 1 ay ugrasmisti ps3 u calistiramamisti 50 tll lik hdmi kablolarla, sonra benim tavsiye ettigim 6 tllik philips kabloyu aldi calisti. Bende iki cesit kablo var su anda, 2 tane sonorous bir tane philips, sonorouslarda hic sorun yok ama philips de tv sadece oyun modunda duzgun calisiyor, diger modlarda (dinamik, film vs) goruntu tam orantilanmiyor bozuk oluyor mesela.. Kablo dijital ya calisir ya calismaz olayi palavraymis bunu ogrendik bu olay sayesinde.

Bana nvidia karttan dolayi gibi geliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hafta sonu epey film izledik hanımla. Sadece bu hafta sonu için 2 hop. daha ekleyip 7.1 kurulumu yaptım. Oldukça keyifli oldu.

Sorunumla ilgili bir durum var. Dün bir ara kendi kendine düzeldi. Tamamen olması gerektiği gibi çalıştı. Sonra tv seyredelim dedik. Tv.'den tekrar pcye döndüğümde yine yapmaya başladı.

Aynı şekilde şuan video dosyasına tıkladığımda player açılıyor ve görüntü anında geliyor. Hep böyle olması lazım ama yine yapacak eminim. Çünkü dün de bugün de kurcalamadım cihazı.

Yalnız gecikmeyi hangi durumda yapmadığını anladım galiba. İki gündür pc ile işim bitse bile seed için pcyi kapatmıyorum. Avryi standby'a alıp tv. Seyrediyorum. Ama Pc ve görüntü aktarımı açık oluyor. Sonra avryi açtığımda düzelmiş oluyor. Ta ki kendi kafasına göre hareket eden kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konuyu açmama neden olan görüntü gecikmesi sorunu ile ilgili olarak herhangi bir gelişme yok. Muhtemelen haftasonu kardeşimin dizüstü bilgisayarıyla bir deneme yapacağım. Yine olursa uğraşmaya devam edeceğiz. 

Ancak bu sefer mesaj atmamın amacı başka konuda fikir danışmak için. Sistemi kuracağım salon büyük bir salon değil. Salon eşyalarım da kanepeler, yemek masası ve orta sehpa standartların epey üzerinde büyükler maalesef. O orta sehpa 120x120cm ve 3'lü iki adet kanepe olunca da biraz sıkıntılı oluyor tabi ama idare edeceğiz artık. Alan yaklaşık 30m2. Yerleşimi aşağıdaki şekilde düşünüp çizmiştim. Tabi bunun dışında bir çok yerleşim denedim ama en mantıklı ve düzenli bu oluyor. Aşağıdaki çizimde Mavi çizgi asma tavan havuzunu, magenta front ve surround hop.ları, sarı da tavan hop.lerin yerini belirtiyor. Center büfenin üzerinde, TV'de büfe üzerinde duvara asılı olacak. Sub'ı da kalan en uygun yere koyacağım. Sizce bu diziliş nasıl?

Salon_Model_1.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıda yazdığın uyarı bende de var hocam. AVR firmware update'i aklıma geliyor. Bir de PC AVR bağlı iken,AVR'den önce TV açılırsa PC gıcıklık yapıyor. O yüzden hep şu sırayla gidiyorum ben sorun olmasın diye. Önce AVR açılır,PC seçilir,TV açılır (kumandadan yani,düğmeden power-off yapmıyorum haliyle). İş bitince de önce AVR standby'a alınır,sonra TV kapatılır.

Arada Nvidia yeni sürücüye geçince kafayı yer. O zaman HDMI'yi söküyorum PC'den. Kurulum vs bittikten sonra tekrar takıp 1 kere TV'ye görüntü aktarıyorum,normal şekline dönüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd kartlar bu konularda cok iyi demekki. Benim 7970 ile tek bir sorun yasamadim simdiye kadar.

Hatta denemek icin bir hmdi dan sadece ses, diger hdmi danda sadece goruntu aktardim o bile sorunsuz oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün amazon.co.uk'den aldığım 20m'lik olan kablo geldi. Onu taktım sorun aynen devam ediyor. Bir tek player'da ileri geri sararken yapmadı. Gerçi öbür kablo ile de onu bazen yapmadığı oluyordu. Bakalım haftasonu birader dizüstünü getirsin de bir de öyle deneyim. Sadece bir tane film seyretmek için oturduğunda ilk 7-8 saniye görüntü gelmemesi çok da önemli değil de, ard arda şu neymiş, bu neymiş diye video dosyası açtığında her seferinde bekletmesi sinir bozucu. Yoksa görüntü gelince sonuna kadar bir sıkıntı yok.

Bir de Bloody senin dediğin gibi nvidia sürücüleri sıkıntı yaratıyor olabilir. Ben şu sürücüleri biraz daha kurcalayım en iyisi. Çünkü AVR'nin son firmware'i zaten yüklü. Bunca sene sonra TV'ye bile firmware güncellemesi yaptım bu sorun nedeniyle. Eski sürücüyü silip temiz temiz yeni sürücü kurmuş olsam da sorun bence ekran kartı veya nvidia ile alakalı. 

Bir de aklıma geçici çözüm olarak şu geldi; PC'den hem avr'ye hem de TV'ye direk hdmi bağlantısı yapayım. TV'ye direk bağlantıda görüntüde zaten hiçbir sıkıntı yok. PC-AVR bağlantısından da zaten ses sorunsuz geliyor. TV ile AVR'nin hiçbir alakası kalmayacak. Sadece ses çıkacak AVR'den. Sanırım bu mümkün. Bu durumda iki tane 10m üstü HDMI kablosuna ihtiyacım olacak olması tek sıkıntı.

İlginiz için teşekkürler gençler. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yılların autocad'cisiyiz ne öyle çok uğraşacağım. Sonuçta mesleğimizi icra etmesek de mühendis adamız. :)

Zaten zaman harcadıysam  neyi, nereye koyayım diye harcadım. Haftaya asma tavan yapılıyor. Yanlış yeri deldirirsek mıçarız.

Onur beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanımhaber'den bir kullanıcıdan LX-57'nin türkçe kullanma kılavuzunu aldım. LX-58 kullanımı ile pratikte çok fazla farkları yok. O kullanma kılavuzunda bir iki detay farkettim. Eve gidince bir iki ayarla oynayacağım. Belkide sorunu çözerim.  :icon_w00t:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eve yorgun gelince bahsettiğim ayarlarla yine oynayamadım. Ama ekran kartından iki çıkış alarak DVI çıkışını direk TV'ye, HDMI çıkışına da yine av receiver'a bağlayarak sorunu şimdilik bertaraf ettim. Şimdilik diyorum çünkü normalde tek kablo ile olacak şeyi dolambaçlı şekilde iki kablo ile yapmış oluyorum.

Böylece DVI çıkışına HDMI adaptörü takıp görüntüyü direk TV'ye, diğer HDMI çıkışını da avr'ye bağlayınca hem ses hem de görüntüyü avr'ye iletmiş oluyorum. Ama TV'de pc'den gelen portu aktive ettiğim için avr'ye gelen görüntü gösterilmemiş oluyor. AVR'yi sadece sesi duymak için kullanmış oluyorum. Tabi ekran kartının hem dvi hem de hdmi çıkışını aynı anda kullanmak durumunda kalındığından pc'nin ekran ayarlarında sanki çift monitor kullanıyormuş gibi ayarlanması gerekiyor. Yoksa TV'ye görüntü gelirken receiver'dan ses alamıyorum. İki ekranı da masaüstünü gösterecek şekilde(clone) ayarlayınca da sorun kalmıyor. :bigstar: 

Bu arada hoparlör arayışım sürüyor. İkinci ellere falan da bakıyorum. DH'de 5.0 set olarak ilanlar var.

İlgimi çekenlerden biri POLK AUDİO TSİ400-CS20 CENTER-TSI200 SURROUND'dan oluşan 5.0'lık set. İlan sahibi 1850TL fiyat belirlemiş. Ancak İstanbul ilanı, kargo falan ürkütüyor.

Diğer bir ilanda da BP-10 Front, CLR 2002 Center, BP2X Surround, SuperCube II'den oluşan 5.1 Definitive set satışı var. 3500Tl isteniyor. O da İstanbul'da.

Sıfır ürünler olarak aklımın bir ucunda LX-58'i almaya gittiğimde GSA'dan Orhan bey'in önerdiği HECO Music Style serisi de var. 

_vyrd11_16732.jpg

Music Style 900 Kuleler, Music Style Center 2, Music Style 200 Bookself'ten oluşan set için kendisi 4500TL fiyat vermişti. Yine daha ekonomik olan Heco Victa Prime 702 kulelerden oluşan bir sette düşündüklerim arasında. O da 3000TL'ye mâloluyor. Ankarada'da GSA dışında farklı hoparlörleri test edebileceğim başka bir yer de bilmiyorum.

Aslında ilk başlangıç olarak en ekonomik çözüm işime gelecek. Çünkü 65" bir tv de almam lazım. Hatta LG 65UB980V takibimde. Uygun bir kampanya yakalarsam alabilirim. Şuan ki fiyatı 8999TL. Haliyle benim av receiver+hoparlörler+tv için belirlediğim ilk bütçe 10bin'İn biraz üstüydü. Ekonomik olarak 3000TL'ye hop. setini halletsem ödediğim rakam 18bin'i bulacak. :cry:  Ama kendim kaşındım, biliyorum.  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

avr'nin optik ses girişi yok mu? ben evde bu şekilde (TV'nin optik çıkışını HT sisteme bağlayarak) kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yok...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

avr'nin optik ses girişi yok mu? ben evde bu şekilde (TV'nin optik çıkışını HT sisteme bağlayarak) kullanıyorum, herhangi bir sıkıntı yok...

Tabiki var hocam da yeni hd ses formatları optik kablo ile taşınamıyor. O yüzden HDMI ile uğraşıyorum haftalardır. Yoksa zaten ben de öncesinde ses için optik kablo kullanıyordum.

Bu arada 2015 Tv modelleri gelene kadar tv almamaya karar verdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben megaworks'ün bası ve DH'den aldığım S700 uyduları ile  gayet mutluyum. Tanesini 35TL'den almıştım. Über bir set alana kadar gayet idare ediyor. Tavsiye ederim. S700 uyduları fiyatına göre gayet kaliteli. 

Yoksa şu anda bence 1000-2000'e alacağınız setten memnun olmama imkanınız da var. Bence şimdilik Stereo için 2 tane baba hoparlör alın. Diğerlerine sonradan yavaş yavaş donatın içinizde kalmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası şuan pioneer uydularından memnunum. Tavan için aldığım Magnat hoparlörlerden ikisini de surround olacak şekilde odaya konumlandırıp 7.1 yapınca oldukça tatmin edici 360 derece ses alıyorum. Z5500'in sub'ı da gayet idare ediyor. Üstelik hoparlörler için neredeyse tel diyeceğim o kadar dandik bir kablo kullanıyorum ki değiştirince o bile farkedecektir. Ancak pioneer uyduları babamların evinden getirdim. Dolayısıyla yeni eve geçene kadar idare etmelik kullanıyorum ki onların bile seslerini açamıyorum alt komşu yüzünden. Oda da küçük. Salonda çok daha güzel olacaktır. O uyduları evlenmeden önce babamların yaklaşık 50m2 salonunda kullanıyorduk, duvarı kırdırıp içine gömdürmüştük. Uzaktan gelen sesler çok iyiydi. Nasıl diyeyim; ses hoparlörlerden değil de yakınınızdan bir yerden doğal olarak geliyordu. Haliyle salon büyük olunca sesin hareketi daha güzel oluyor. Evlendikten sonra kendi evimde bir türlü o etkiyi yaşayamadım. O yüzden yeni evde bu sesi elde etmek için elimden gelen en iyisini yapmak istiyorum. Ha bu uyduları hacılarsam epey bir süre bu şekilde idare edebilirim. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gençler, sizce;

Aria 926 floorstand

Aria CC900 center ve

Aria 906 bookshelf 'ten oluşan, temiz birkaç aylık 5.0 sete 8000TL verilir mi? TV'yi epeyce erteleyip başından beri gönlümde olan Focal hoparlörlere kayma gibi bir arzum var. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gençler, sizce;

Aria 926 floorstand

Aria CC900 center ve

Aria 906 bookshelf 'ten oluşan, temiz birkaç aylık 5.0 sete 8000TL verilir mi? TV'yi epeyce erteleyip başından beri gönlümde olan Focal hoparlörlere kayma gibi bir arzum var. :icon_think:

Korhan abi şu ev işini halledin de size film izlemeye gelelim. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün sonunda salondaki kurduğum sistemde kullanmak üzere subwoofer siparişini verdim. Aslında başından beri hep aklımda olan ve almak istediğim 5.1 set Focal'in Aria serisiydi. Hem hoparlörlerin işçilik kalitesi çok iyi, hem de ses karakteristiği anladığım kadarıyla bana hitap eden karakterde. Walnut rengine ayrıca bayılıyorum. Sahnesi falan iyi. Focal zaten bir anlamda kalite demek. Yani aslında sete çoktan karar verdim. Focal Aria 926 Kule tipi, Focal Aria 905 ya da 906 raf tipi, ve Aria CC900 center.

Focal-Aria-926-System-Noyer_P_600.jpg

Bizim salona da yakışacağını düşünüyorum. Fakat yaklaşık 9-10 bin lirayı bulacak set şuan bütçemi çok zorluyor. Dolayısıyla bu seti kurmam daha zaman alacak o kesin. Ama bekleyemeyeceğim bir durum oluştu subwoofer konusunda. Genelde insanlar subwoofer alımını sona bırakıyorlar ama ben de durum farklı oldu.

Daha önce de dediğim gibi küçük pioneer uydular ve Z5500 sub'ı ile idare ediyordum ama artık kendi odamı da yerleştirdim sayılır ve z5500'ü asıl yerinde kullanmaya başladım. Bu nedenle subwoofer alımını öne almam gerekti. Yukarıda da dediğim gibi sete zaten karar verdiğimden subwoofer'da takım olsun diye yine Focal'in SUB-300P modelinin siparişini verdim. Hiçbir incelemeye falan bakmadım, dolayısıyla performans nasıl bilemiyorum ama beni memnun eder diye tahmin ediyorum.

sub-300-p.jpg

Yarın elimde olacak bakalım. İnşallah memnun kalırım. Böylece aklımdaki sete uygun bütçe ayırana kadar en azından film zevkimizden mahrum kalmamış olacağız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok