Server için donanım = Hafif işler biraz depolama
0

Bu konuda 7 mesaj var

Çalıştığım lab için bir mini sunucu kurmam lazım genel olarak dosya paylaşımı olacak kendi içindeki  dosyaları da düzenli olarak bir onedrive hesabına sync edecek bir de ufak bir iki cgi uygulama çalıştıracak web sunucu üzerinde lokal olarak.

Onedrive ile düzgün çalışması için illaki windows ortamı olacak sunucuda. Linux için bir çözüm var ama çok derme çatma. Henüz resmi de değil.

Celeron işlemcili 2gb ramlı bir sistem sizce işimi görür mü. Sunucuya bağlanacak dosya alacak client sayısı sadece 3.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işlerden çok anladığımı söyleyemem ama 2gb ram windows' un kendisini bile şöyle-böyle idare ediyorken böyle bir iş için az değil mi? en azından 4gb olsun, galiba elde böyle bir cihaz var hazırda ve onu kullanmak istiyorsunuz, eğer öyleyse 2gb' nin yanına 4gb daha eklemeniz iyi olur, bahsettiğiniz işler için celeron fazlasıyla yeter bence, nas cihazlarının bazılarında atom falan oluyor, gerçi onların işletim sistemleri de ona göre daha hafif oluyordur, sonuç olarak dosya sunucusunun çok da işlem gücü gerektirdiğini sanmıyorum, disk hızı ve giriş-çıkış yapılan bağlantı (ethernet) hızı daha önemlidir. İşin cgi kısmını bilemiycem. Bütün bilgisayarların ethernetleri gigabit hızındaysa switchinizi de gigabit hızında bir taneyle değiştirmeniz hızı 10'a katlar, bu da aklınızda olsun. Kolay gelsin şimdiden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nas + Hp Dl160 veya 180 benim önerim. Ne olursa olsun üzerinde data tutacağınız bir makinayı saçma sapan yapılandırmayın. Mutlaka raid yapınız olsun, biliyorum bunlar çok gereksiz ve fazla diyeceksiniz ama iş yerinde evde kuracağınız sistemler kurmayın. Yüzlerce senaryo yaşıyoruz, bunların birçoğu basit hatalardan ve üç kuruşluk yatırımlardan kaçıldığı için gerçekleşiyor. Yapabildiğiniz herşeyi redundant yapın mutlaka bir yerde bir şekilde faydasını görürsünüz.

Backup ve redundancy yoksa ben datanın güvende olduğuna inanmam. Hele hele cloudla hiç olacak bir iş değil bu daha bizim memleketimizde :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Backup için bir external sistem düşünüyorum aslında bunun yanına.

Bu arada rackmount için yerimiz yok muhtemelen bir tower kasa olarak bir yere koyulacak ve dokunulmayacak orada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok