KIA Ceed
0

Bu konuda 12 mesaj var

Benim düldülü satıp 2010 sonrası tam otomatik dizel Kia Ceed alayım diyorum. Otomobilden çok anlamadığım için her türlü görüş kabulümdür. Özellikle KIA tecrübesi olanlar lütfen biraz bahsetsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende Kia Rio 2 kasa HB 2011 var. Daha önce Kia tecrübem firmada ki ceratodan vardı. Hatta araba alcakken ford focus, seat leon falan diyordum kendi kendime ama eli ayağı tutulur olan ki onların bile acaip acaip kusurları vardı 35000liralardan başlıyordu. 3 ay falan kafayı yicektim artık ilanlarda geze geze derken benim araba rast geldi nasipmiş gittik anlaştık aldık. :D

Crdi motora hasta oldum bi kere, kia ceed manuelleride düşünüyordum onda motor 1.6 rioda 1.5; benim aldığım çocuk yıpratmamış aracı 56000 km de almıştım. Hani şöle söleyeyim aldığımda bir tek adettendir misali sanayide babamın ustalara götürdük bi yağı falan değişti filtreler falan temizlendi. 200lira gibi bi masraf yaptım. Lastikleri yarı durumdaydı gittim bi lastik aldım, birde öyle hevesim vardı jant egzoz ucu falan. Aldığımızda birde biliyordum arka süspansiyonlar gidikti babam idare et bi ara bakarız demişti. O şekilde kullandım 2 ay evvel artık içime sinmedi zaten araba hızlı giderken atlama falan yaptığında arkadan toparlaması biraz sallantılıydı. Amortisörlerde değişince hiç birşeysi kalmadı. Hani maşallah diyeyim yani birazda agresif kullanmayı seven birisiyimdir. Tıkı olmadı.

Hyundaila epey bir parçaları zaten ortak oluyor kianın yedek parça sıkıntısı kolay kolay olmaz ve fiyatlar uygun oluyor zaten. Şimdi arabadan arabada değişir tabi dediğim gibi servisten çıkmayan arabada olabilir ama güzeline ras geldinmi benim ki gibi başın ağrımaz. Ben pek şehirdışı kullanım imkanım olmuyor genelde hep şehiriçi işe git gel sağa sola git gel. Bi işte şimdi yaz geldi biraz haftasonları yazlığa git gel macerası olur. Araç 110bg olunca haliyle şehiriçi tüketim biraz yüksek oluyor. Telefonda arabam uygulaması vardı hoş oda geçen bi update birşeyler oldu program sapıttı şu an açılmıyor :P Neyse orda biraz depo dolumları falan takip aldım. Şimdiye gözlemlediğim en düşük 5,6 en çok 7,1 yapmışım. Bu ölçümler biraz fantezilere de dayalı tabi :D Yani bi depoyu fulleyip misal 200 300 km ya sakin kullanarak ya da sürekli 3000-4000 devirlere dayana dayana kullanarak tespitler.

Araca alışmakta kullanıma bağlı tabi, gerçi otomatik demişsin onda devri araç kendisi ayarlıyacak zaten sabit değerler çıkar bi kaç depoda belli eder kendini.

Birde piyasada bir laf dönüyor, Kia' yı tercihin eğer alıp kullanma süren uzunsa eğer araç alıp bir süre sonra satacaksan tercihin olmasın diyorlar. Pazarı haliyle pek yok ülkemizde türk zihneti klasik marka meraklısı olduğundan :P Ama alırsanda bir şekilde arabana aşık olursun onuda söyleyeyim. Babam yılların şoförü çok sevdi benim arabayı, ilerde sana başka bişeyler alırız sen bunu bana verirsin diyip duruyor lafı gelince. :)

Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 2011 yılında araç almaya karar verdiğimde, son aşamada aklımdaki 2 araçtan birisi Kia Ceed SW idi.

Test sürüşü yaptım ve frenlerini hiç beğenmedim. Satış temsilcisi de genelde frenlerin beğenilmediğini söyleyerek, gözlemimi doğruladı.

Bunun dışında kötü bir araç değil diyebilirim, ancak eski nesil otomatik şanzuman nedeniyle yakıt tüketimi yüksek. Herkesin dizel araçlarla 5.5-6 litre yaktığı güzergahta siz 7.5-8 yakarsınız; bu durum da sizi üzebilir.

Çok büyük bir şanssızlık yaşamazsanız sorun çıkarmaz, uzun süre sorunsuz kullanırsınız. Arkadaşın da söylediği gibi yedek parça ve servis konusunda da sıkıntı olmaz; 2. eli için de sıkıntılı denemez ama çok da iyi değil.

Özetle bence yakık tüketimi dışında oldukça alınabilir bir araç.

Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni kasa Ceed kullandık bir süre. Aslında çok memnun kaldık. Şahane araçtı. Hatta o dönem benim tavsiyemle bir arkadaş da aldı, hala acaip memnun. Biz yakıt tüketimi yüksek diye sattık. Daha doğrusu babamın ara sıra gelen araba değiştirme döneminde yakıt tüketimi mazeret oldu. Tüketim muadil araçlara göre biraz yüksektir. Bunun da sebepleri var, yani firmanın beceriksizliği yüzünden yüksek değil.

İlk olarak; Hyundai / Kia motorları zengin karışıma ayarlı. Yani hava / yakıt karışımını diğer markalara göre yakıtı daha bol şekilde ayarlıyor. Bunu da kalitesiz yakıtlarla da sorunsuz çalışabilmek adına yapıyorlar. Yeni nesil dizel motorlar yakıt konusunda çok hassas, Kia ve Hyundai bu konuda biraz daha dayanıklı. Belki biraz fazla yakıyor ama depoya rezil birşey koymadığınız sürece motor bir şekilde çalışmaya devam ediyor, arıza yapmıyor.

İkinci sebep herkesin söylediği şanzıman. Eski teknoloji, piyasada bu şanzımanı bu segmentte kullanan sadece Honda, Hyundai ve Kia kaldı. Taş gibi şanzımandır, arıza yapmaz, acaip konforludur. Arabada vites diye birşey olduğunu unutursunuz. Lakin tüketimi yükseltir, gaz tepkilerini hafiften geciktirir. Robotize şanzımanların sert çalışma karakterinden rahatsız olana, veya arıza yapma ihtimalinden huylanana bu şanzıman ilaç gibi gelir.Tüketime dikkat edeni üzer.

Üçüncü sebep de Hyundai / Kia motorlarının geç ısınması. Tüm motorlar sıcakken daha iyi performans verirler ve daha az tüketirler. Dizel motorlarda bu fark daha fazladır. Hyundai / Kia motorlarında daha da fazla. Motor bloğu çok kalın sanırım, belki başka bir sebep de vardır, ama bu motorlar geç ısınıyorlar. Arabayı yoğunlukla kullanacağınız mesafe kısaysa tüketim yüksek olur. Uzun mesafelerde motor ısındıktan sonra tüketim biraz daha düşüyor. Bizim arabayı satma sebeplerimizden biri de buydu zaten, babamın işiyle ev arası 15 dakika filan. Yani motor henüz ısınmadan babam gideceği yere varmış oluyor, haliyle tüketim yüksek görünüyor.

Tüm bunlar haricinde Kia Ceed çok güzel arabadır. Ben yol tutuşunu, gidişini, malzeme kalitesini, aksesuarlarını (bizimkisi premium paketti) çok beğenmiştim. Tüketimi fazla takmayan kişi için o segmentte ilk tercih olması gereken arabadır.

Chronos and infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili lawnmower, bahsi geçen araç eski kasa. Yeni kasa bence sınıfı içinde daha iyi bir yerde; eski kasasına göre daha başarılı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar sağolun sağlam yorumlar gelmiş. Yakıt tüketimi benim için önemli, neredeyse tamamı şehir içinde yılda ortalama 24-25K yol yapıyorum. Anlattığınız kadarıyla aylık yakıt masrafı biraz farkedecek. Oturup biraz hesap yapmam gerek. 

İstanbul ise malum, trafikte çok vakit geçirdiğim için sürekli vites değiştir bir yere kadar. Gereksiz yorucu, o nedenle otomatik viteste kararlıyım.

Niyetim alıp uzun süre kullanmak ama bu işler belli olmuyor. Arabanı çok beğenen oluyor piyasanın üstünde veriyorsun, denk geliyor piyasanın altında temiz araba bulup alıyorsun vs. Bilirsiniz işte.

Hepsi bir yana, fotoğrafları güzel ama benim bir yerde bu araca denk gelip 5-10dk da olsa sürmem gerekiyor. Yoksa için ısınmadıktan sonra farketmiyor.

Not: sıralama, motion < concept < cool < premium şeklinde galiba değil mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam hatırlamıyorum ama donanım sıralaması sanırım yanlış, 2011 modellerde en düşük donanım cool, en yüksek donanım Concept diye aklımda kalmış.

Yine yanlış hatırlamıyorsam 2011 modellerde otomatik+dizel istediğinizde sadece en üst donanım alınabiliyordu. Yani orta veya alt donanımla birlikte otomatik vites alamıyorsunuz. Yine 90ps'lik dizel de yoktu, sadece 126ps'lik motorla otomatik vites sunuluyordu.

Yanlış hatırladıklarım varsa kusura bakmayın, aklımda kaldığınca yardımcı olmaya çalışıyorum.

Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul trafiği için beygir gücü en düşük arabayı almak lazım :P Fuar zamanı gelmiştik, cehennem çilesi gibi gelmişti 60km yolu 2,5 saat civarı sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam.

Kia ceed gayet başarılı bir araç ama ağırlıklı şehir içi kullanılacaksa cezasını çekmeye hazır olmak lazım. 6.5+ ltlerde yakar tahminimce en az...

Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2011 de  aynen 2011 model motion paket almıştım beyaz sıfır km.  Vallahi çok oturaklı keyifli güçlü bir araçtı. 7 ay kullanıp ev almak için satmak durumunda kaldım tanıdığım bir arkadaşıma.  Bu süre içinde hiç üzmedi , uzun yolda yaptım , hiç yorulmadım. 6 vites olması uzun yolda çok rahatlatıyor motoru. Ama o araca CC ve ESP şart. Sadece EBD destekli ABS var.  Ve sanırım frenleri daha iyi olabilirdi. 

Ancak genel anlamda benden 8/10 puan alır.

edit.  bu arada 2011 modeller için sıralama  :    cool <  motion < concept    .. zaten başka paket yoktu

Chronos beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok