C# ve VB.NET ?
0

Bu konuda 23 mesaj var

Selamlar, 

Sizce C# mı ? VB.NET mi ?  ve neden ? 

Yakın zamanda fark ettim ki örnek aradığım zaman VB yerine C# kodu çıkıyor. C# gazlanıyor sanki oysaki farklı gibi görünse de bu iki dili birbirine çok benzettiğimi söylemem lazım.

Sanırım döküman muhabbeti yüzünden yakın bir zamanda bütün kodlarımı C# 'a geçirmeye başlayacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence kesinlikle C#. Aslına bakarsanız neredeyse tamamen aynı altyapıyı kullanıyorlar, aynı nesneler, kütüphanelerle çalışıyorsunuz temelde sadece syntax farklı. VB geçmişinden gelenler için VB.Net'e geçiş kolay olacağından bu dili tercih edenler var ama ben C/Javascript/Java syntax'ına alışkın olduğumdan C# ile başladım devam ettim. 

Kesinlikle C# ile örnek kod, uygulama vs. çok daha fazladır. VB.Net daha ne kadar devam eder bilmiyorum, zira herkes yavaş yavaş C#'a dönmeye başladı. Gün gelecek VB.NET artık kullanım dışı kalacaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden C#'a alışmanızda fayda var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence kesinlikle C#. Aslına bakarsanız neredeyse tamamen aynı altyapıyı kullanıyorlar, aynı nesneler, kütüphanelerle çalışıyorsunuz temelde sadece syntax farklı. VB geçmişinden gelenler için VB.Net'e geçiş kolay olacağından bu dili tercih edenler var ama ben C/Javascript/Java syntax'ına alışkın olduğumdan C# ile başladım devam ettim. 

Kesinlikle C# ile örnek kod, uygulama vs. çok daha fazladır. VB.Net daha ne kadar devam eder bilmiyorum, zira herkes yavaş yavaş C#'a dönmeye başladı. Gün gelecek VB.NET artık kullanım dışı kalacaktır diye düşünüyorum. Bu yüzden C#'a alışmanızda fayda var. 

Aynen katılıyorum, biz de vb.NET' de C#' a geçiyoruz. Hem örnek kod ve uygulama tarafında çok daha zengin hem de bana göre syntax' ı daha düzgün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

C# sözdizimi bana biraz ters geldi, satır sonunda ; kullanmayı da hep unutuyorum. :) Biraz alışmam gerekecek anlaşılan. Öte yandan VB nin ortadan kalkması çok uzun zaman alır diye düşünüyorum Fortran gibi diller bile destekleniyor hala yeni sürümlerde ki benim çalıştığım yerde ana programlar Fortran ile yazılmış 20 sene önce. Hala arka planda onlar çalışıp duruyor orayı yama burayı düzelt bir şekilde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

C# mühendislik ve bilimsel hesaplamalarda hantal kalıyor galiba örneğin bir ^ operatörü yok iki sayının üssünü almak için bu kadar çok prosedür olmaması lazım.

Karmaşık formüller daha da okunamaz hale geliyor:

float Result, Number1, Number2;

Number1 = 2;
Number2 = 2;

Result = Math.Pow(Number1, Number2);

Kalansız bölme yapmak ayrı ikence : 

float div = (float)a / b

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

özellikle şöyle formulleri iterasyona sokmak çıkarmak  :) formul uzadıkça daha zorlaşıyor benim için VB çok rahat o açıdan.

post-10-0-78567000-1437713958_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin hantal dediğiniz C# ile VB aslında aynı altyapıyı kullanıyor, dolayısıyla bir hantallık yok. Sadece eliniz VB'ye daha alışık olduğundan size öyle geliyor olabilir. Bu geçiş sürecinden bunları yaşamanız doğal ama C#'ın VB'den geri kalan pek bir yanı yoktur geniş açıdan baktığınızda.

C#'da üs alma operatörü yok, evet ama bu da Math.Pow ile kolayca çözülüyor.

Kalansız bölme istiyorsanız da sonucu int'a çevirirsiniz veya hesaplamanız neyi öngörüyorsa ona göre Round edersiniz olur biter. Burada C#'ın bir eksikliği yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Matematiksel bir ifade VB'de nasıl yazılıyor da daha bir matematik formülüne benziyor ki? Bunlar tamamen göz aşinalığı meseleleri. yoksa zaten ne C# ne de VB yoğun mühendislik/matematik hesaplamalarda kullanılsın diye tasarlanmış diller değiller, bu yüzden de syntax'ı birincil olarak o yönde kolaylık sağlama amacı gütmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hantal ile ifade etmek istediğim şey denklemlerin çok uzun olması. Bunun çözümü kendi kısa lojik kütüphanenizi hazırlamak olabilir. Atıyorum mat.pow(a,b) yerine M.E(a,b) gibi. 

Öte yandan fark ettimki VB'de çok fazla gereksiz diyebileceğim (laf salatası de diyebiliriz.) kod var. Ayrıca az kodla çok iş yapabiliyorsunuz bunlar artılar.

polymorphism, class inheritance vb.nette de varmı bilmiyorum ama acayip özellikler var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

F# sanırım o amaçla geliştirilen bir dildi yanlış hatırlamıyorsam.

VB' de de polymorphism, class inheritance var ama kullanımı daha farklı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

F# ve Matlab pür hesaplama yapmak için en güzel diller ama onları da tek başına günümüzde kullanamıyorsunuz çeşitli nedenlerden ötürü...

Ayrı ayrı programlar kullanmak gerekebiliyor bir programın outputu diğerinin inputu oluyor bu durum bir yerden sonra değiştirmesi ve yönetmesi

çok zor bir sisteme dönüşüyor yoksa bu gün arka planda çalışan 20 yıllık kodlarımız var bu kodları bilen insan çok az birde bozulur diye elleyememe

gibi bir korku da yok değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de .NET' te çarpraz referanslama gibi şeyler vardı da C# ve F# böyle kullanılabiliniyor muydu bilemiyorum. Gerekli hesaplamalar ayrı bir kütüphanede istediğinizde dilde yazıp C# da arayüz faliyetlerini yürütebilirsiniz. Çok pratik değil tabii ama yapılıyor bu tip şeyler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Solution'a C#, F# , VB.NET ekleniyor birlikte aynı anda çalıştırmak dll olarak mümkün ancak code olarak mümkün olmayabilir tam bilemiyorum ama işte benim yukarda anlatmak isteğim sıkıntıyı Microsoft düşünmüş gerçekten. Tabi herşeyi sıfırdan yapmanız gerekecek :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selam arkadaşlar, 

Konu VB ile C# için açıldı ama geçmişken C++ 'a mı geçirsem herşeyi diye bir fikir geldi aklıma, bununla ilgili güzel bir döküman elime geçti ama 

bu dökümanda IDE olarak Coding Blocks kullanılmış ben Visual C++ kullanacağım acaba çalışmak için bu dökümanı kullanabilir miyin sizce ? 

C++ 'ın temel konuları anlatılıyor elime geçen dökümanda kodlarda yöntemlerde fark olabilir mi Coding Blocks ile Visual C++ arasında ? 

Coding Blocks : 

http://www.codeblocks.org/downloads/26

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sakın haaa. Visual C++ ile iş yaparım ben uçarım kaçarım olaylarına girmeyin. Başınız çok ağrır.

Codeblocks c++ ile yazılan kodları visual C++ ya taşımak bile ayrı bir baş ağrısı.

Visual C++ .NET üzerine fazlaca bağımlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tam anlayamadım ne demek istediğinizi hocam :) Benim amacım eğer code blocks ta kullanılan söz dizimi Visual C++ ile aynıysa bu güzel dökümanı çalışarak işin temellerini öğrenmek. Ağırlıklı olarak konsol anlatılıyor zaten.

Coding blocks ile kod yazıp kullanabileceğimi pek sanmıyorum zira başka programlara bağlantı var sürekli AutoCAD,Inventor,Access, Excel, diğer veritabanları herşey birbirine bağlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok