Ücretsiz Databaseler
0

Bu konuda 9 mesaj var

Selamlar, 

Yazılım geliştirme için ücretsiz database ne tavsiye edersiniz arkadaşlar ve nedenleri ne olur? Oldukça bol miktarda mevcut anladığım ücretsiz veritabanları. Bu aralar MySQL 'i karıştırıyorum ama şuan genelde elimin aşina olduğu Access2003 'ı kullanıyorum aslında 12 sene önceki versiyon olmasına rağmen şişip kalması tek sorunum o da aslında çok iyi organize olmuş veri tabanı tasarımı ile çözülebilecek bir problem. 

Bu arada visula studio içinde de veritabanları var ikincil bir soru olarak bu veritabanları nı hiç kullandınız mı ? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende eskiden kullandığımız gibi msaccess koyabileceğimiz internet hostları anlamıştım başlığa bakınca. Çok farklıymış.

MySQL var en başta. Bedava biliyorsunuz zaten. Ayrıca mongoDB, postgresql de mevcut. Piyasada zaten bunlar kullanılıyor bu klasmanda. 

Visual Studio'ya yabancıyım ama sanırım onun içinde SQL Express Edition var ki kısıtlamaları nedir ne değildir bilmiyorum ancak bazı geliştiriciler bunları kullanıyordu işlemleri için.

Umarım doğru anladım sorunuzu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biz projelerde ücretsiz veritabanı gereksinimi olduğunda PostgreSQL'i tercih ediyoruz. MySQL'den daha başarılı olduğunu düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, cevaplar için teşekkürler arkadaşlar PostgreSQL ve mongoDB bunları hiç duymamışım onları da bir araştırayım Birde SQLite 'ı inceleyeceğim oda popüler oldukça.. Dediğim gibi Oracle desteği ile geldiği ve popülerliği nedeniyle MySQL ile başladım biraz. Kurulumda portlar kullanıcı adı ve şifreler biraz gözümü korkutmadı değil senelerdir Access kullandığım için. 

Diyelimki bir firmadaki bütün cihazları listeleyecek ve yönetecek bir ERP yazılımı yaptık, bu programı müşteriye kurarken MySQL kurmamız mı gerekecek ? Access'de böyle bir sorun ihtiyaç yoktu Debug klasörüne koy veritabanını gitsin.... Ayrıca Visual Stuio içindeki database içinde de böyle server kurma vs. ihtiyaçları olmuyor bildiğim kadarıyla.

Visual studio içindeki veritabanını da kurcaladım birazcık basit işlede access veya diğer veritabanları yerine tercih edilebilecek kadar temiz ve hızlı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ERP' i dediniz mi trigger, procedure gibi özellikler giriyor devreye.

Bu yüzden MSSQL ya da MySQL benim tercihim, access ile işkence çekersiniz diye düşünüyorum.

mongoDB' yi ben noSQL yapısı olarak biliyordum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Firebird .net :P. Bunu dedim ama...

Nasıl projeye uygun dil seçmek gerekiyorsa, aynı şekilde projeye uygun veritabanı seçmek gerekiyor. O yüzden kim ne derse boş aslında. SQLite için popüler demişsiniz mesela, ben olsam  mobil veya fazla kompleks olmayan işler dışında tercih etmem. Hangi platformlarda çalışacak, veri tipi ve boyutu ne olacak, ne kadar genişleyecek, istemci sunucu ilişkisi olacak mı vs.. bir sürü soru var cevaplanması gereken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Microsoft çözümlerine MS DBler ile gitmek lazım. Yoksa çok saç baş yolduruyor. MySQL Entity Framework ve migration ile uydurmak anamı ağlatmıştı. Kendime söz verdim SQL Serverdan başka bişi kullanmayacam diye ASP.NET ile.

php ile mysql kardeş gibiler. hatta CGI perl ve python dilleri ile de iyi gidiyor mysql. SQLite C ve C++ ile 10 numara gidiyor. Java ile Oracle tercihim olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MySQL'de oracle destegi var demek ne kadar dogru olur bilmem. MySQL'i birkac sene once oracle satin aldigi icin bir baglantisi var. Daha sonra MariaDB diye fork ettiler MySQL'i, ozgur yazilimcilar.

Sizin tarif ettiginiz sekilde portable bir db cozumune en yakini sanirim SQLite.

Fonksiyonel olarak oracle'a en yakini PosgreSQL bildigim kadariyla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok