PSU Fan Sesi
1 1

Bu konuda 15 mesaj var

Selamlar, 

Yaklaşık 6-7 aydır PSU Fan sesinden rahatsızlık duyuyorum, masa üstünde iken sistem bileşenlerinin hiçbirinde fan sesi yokken (PSU'da sessiz)

yük altında PSU'dan gelen sesten rahatsız oluyorum diğer bileşenlerden rahatsız edici bir ses gelmiyor veya PSU dan gelen ses diğerlerini bastırıyor da olabilir...

Ses olayını OC'li ve OC 'siz olarak denedim ikisinde de hemen hemen aynı sesi duyuyorum.

Şimdi aklımda iki soru var :

1) PSU yaklaşık 6 senelik... çok ısındığı için fan artık daha hızlı mı dönmek zorunda kalıyor  ?

2) 6 senelik PSU fanını değiştirirsem ses olayından kurtulabilir miyim ?

yoksa yeni sessiz bir PSU'mu almak lazım.

Teşekkürler.

Şu aşağıdaki videodan birazcık daha sesli diyebilirim : 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynı sistem değil tabi de, ben de 5,5 yıldır imzanızdakinin 750W versiyonunu kullanıyorum. Aşağı yukarı aynı tüketimi yapıyorumdur ve benim böyle bir sorunum yok. Power'ı kompresörle bi temizlemeyi deneyin, belki o da ses yapıyor olabilir. Ben ne kadar sürekli kasa içini temizlesem de kompresörle tuttuğumda çok yüksek miktarda toz çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynisinin 775w olanini ben kullaniyorum. Sessiz oldugunu soyleyemem ama gurultulu de degil. Belki icinde biriken tozdan oturu hava akisi azalmis olabilir. Büyük ihtimal hava akisi azaldigi icin daha fazla isiniyor ve daha fazla isindigindan fani daha hizli calisiyordur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende de aynı PSU'nın 750W olan modeli vardı. Fanı sesli çalışmaya başlayınca Xigmatek'in 140 mm fanıyla değiştirmiştim. Sen de fanı değiştirmeyi deneyebilirsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet fanı değiştirmeyi de düşünüyorum Najaz, yanlız dün başla bir pc de sesleri dinledim çok benzer PSU'daki sesler sanırım artık fan sesinden rahatsız olmaya başladım.

Belkide gereksiz büyük bir PSU alıp onu kullanmak lazım 1000W gibi daha çok bakır olduğu için daha az ısınacak fan daha düşük bir devirle dönecektir diye

düşünüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corsair PSU'lar hakkinda bilgim yok pek. Yalniz okudugum kadariyla cok fazla coil whine sorunu cikiyormus, tabii bu belli bir seriye veya belli bir parti urune has olabilir. Tolga abi de ayni PSU'dan kullaniyordu galiba, ona bir fikir danisilabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RM 1000 idare eder klasmanda bir PSU. Nvidia ile yaşamadım ancak AMD Crossfire üzeri AMD CPU ile ciddi ısınma problemi vardı, yaz günü hele hiç çekilir değildi.

PSU al unut türünde bir ürün aslında, bu nedenle kaliteden şaşmamak lazım.

Corsair HX serisi dışında Corsair pek düşünmemek lazım, hatta gördüğüm kadarıyla daha iyisi EVGA Platinum serileri.

Bunların dışına bence çıkmamak lazım çok kalite aranılıyor ise.

Corsair AX serisi bazı ürünlerde coil whine problemi olduğunu okumuştum, HX ile görmedim böyle birşey ama yine de basit bir Google araması ile kullanıcı deneyimlerine ulaşılabilir.

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PSU al 10 sene kullan öyle bir şey dediğin gibi Tolga abi, benim PSU biraz verimden kaybediyor ısınıyor 6 sene önceki tekniğe göre sanırım.

Ne kadar çok bakır kullanırsan o kadar az ısınan bir sistemin olmuş oluyor.

PSU içini temizliyeceğim, fanı değiştireceğim olmadı şu EVga platiniumlardan almak lazım. 

Diğer bir gözlemim ise prime95 çalıştırdığım zaman işlemci OC'li iken PSU'dan o beni rahatsız eden ses gelmiyor. Ne zaman oyun açıyorum

işlemci OC'li veya OC'siz olsa bile o ses gelmeye başlıyor. Ekran kartı + işlemci beraber güç çekmeye başladığı zaman ses geliyor yani...

CF SLI kullananların işi daha zor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

psuyu aciyorum simdi ici sasilacak derecede tozsuzmus psunun ancak fan gidik , parmagimla cevirdigim zaman bile hafif surtunme sesi cikartiyor buna WD 40 siksam ise yararmi acaba ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

WD-40'in amaci yaglamaktan ziyade temizlemek. Uzun vadede sikinti yaratacaktir.

Fan motorlarinin yatagini yaglamak icin Würth HHS kullaniyorum ben. Sprey seklinde, sivi gres yapisinda bir yaglayici. Bununla yagladiktan sonra kuzu gibi oluyor fanlar :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PSU'daki fanı yenisi ile değiştirmeyi düşünüyorum, fan 2 uçlu, piyasada bulunabilen fanlar ise 3 uçlu. Kabloları kesip biçmekten başka bir çözüm yok sanırım.

Diğer bir alternatif fana molexten güç vermek ama hoşuma gitmedi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok