Linux İşletim Sistemleri Hakkında Herşey
0

Bu konuda 85 mesaj var

Kullanan, merak eden, kurmayı planlayan arkadaşlar var mı? Böyle bir konu olursa özellikle benim gibi yeni başlayacak olanlara yardımcı olacağını düşünüyorum. 

Bildiğiniz gibi TS 'de iki inceleme yapıldı nedir bu yahu diyenlerin bakabileceği cinsten. Bunlardan Mint gerçekten hoşuma gitti. 

http://teknoseyir.com/linuxe-adim-atmak-ubuntu-ile-bir-hafta

http://teknoseyir.com/linux-mint-incelemesi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun amaçlı da kullanacağım bunun için daha önce Denşa-Sky üstad NV kart tavsiye etmişti. Bu hala geçerli değilmi yani hd 6850 7850 gibi bir kart yerine gtx 560 570 daha avantajlı olur Linux 'da

Diğer bir soru ise babamın kullanacağı sisteme de Linux kuracağım bu bilgisayara 

- uzaktan bağlantı yapabilir miyim telefonumdan  ? 

- .mkv  H264 medya dosyaları oynatmakta bir sorun var mı Linux sisteminde ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VNC ile uzaktan bağlantı mümkün. mkv vs için vlc yeterli ve düzgün. nvidia ve intel linuxta her zaman tavsiyem. İntel HD ler de çok iyi iş çıkarıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

- AMD 1090t işlemci var oyun amaçlı makinede

- Diğerinde modelini unuttuğum bir AM2 sempron bir CPU var  

ikisinede kuracağım sorun olur mu Linux ile acaba ...  :icon_think:  sadece 144hz sistemde intel var İhtiyacım olmadıkça asla Intel kullanmam  :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Diğer bir soru ise babamın kullanacağı sisteme de Linux kuracağım bu bilgisayara 

- uzaktan bağlantı yapabilir miyim telefonumdan  ? 

- .mkv  H264 medya dosyaları oynatmakta bir sorun var mı Linux sisteminde ?

- uzaktan baglanti derken telefondan imleci hareket ettirmek, video oynatmak, dosya paylasmak vs. gibi seyler ise KDEConnect tavsiye ederim (tabii KDE kullaniyorsaniz)

- valla VLC ve mpv ile bende bir sorun yok, yillardir da yasamadim,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia kullanıcıları için ppa:xedgers süper. bugün nvidia sürücü güncelledi. Sistemi açtığımda güncelleme direk geldi mint için.

PTFS3V9.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd ekran kartlarının windows desteği iyimi ki :) Bende R9- 290 varken yeni driver için işletim sistemini upgrade etmek zorunda kalmıştım ozaman ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Linux ta en gıcık olduğum şey dosya paylaşımı. Yok Samba, yok terminal komutları :shot:

Arkadaş, bir klasöre sağ tıklayıp, paylaş-herkesle paylaş demek bu kadar zor olmamalı...

Var mı böyle adamı hasta etmeyen, Samba ile, terminal ile oynamadan, sistemi kurar kurmaz kolayca dosya paylaşımı sağlayan, sistemi kasmayan distro?

Ben bulamadım, illaki bir yerlerden su koyveriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında ben derdimi anlatamadım.

Mint te de var o tarz ancak uygulamada sorun çıkıyor hep.

Mesela Workgroup u Sky yapıp, klasörlerden birini herkese, birini belli bir ağ kullanıcısına açmayı denedin mi Sky? Samba ya, smb.conf a bulaşmadan yapabiliyormusun bunları?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Unix vb işletim sistemlerindeki temel yapılanma u şekil olduğu için share için bir kullanıcı açma zorunluluğu var illaki. O bağlamda bu işi otomatik hale getiren uygulamalar mevcut. Çok fazla komut satırı ile uğraşmaya gerek kalmıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece gorsel arayuzle o detayda ayarlari her zaman yapamayabilirsiniz. Ancak samba konfigurasyonu oldukca basit aslinda, yarim saatte cozersiniz.

[paylasim adi]

path = /paylasilmak/istenen/klasor

public = no

valid users = kullaniciadi

seklinde 

Bunun disinda dosya izinleri ile de erisimi kontrol edebilirsiniz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Artık pek böyle uğraşmak zorunda değil kullanıcılar. 2010 dan beri klasör paylaşımı çok kolay

http://www.7tutorials.com/how-access-ubuntu-shared-folders-windows-7

Yukarıda benim gösterdiğim yöntem çalışıyor sorunsuz. SMB olsun cifs olsun tüm ayarları yapılmış olarak geliyor zaten modern masaüstü distrolarda. Ben evde bu şekilde klasör paylaşabiliyorum. İlk başta yapılması gereken tek şey linux makina ile windows makinaların aynı workgroup içinde olmasını sağlamak o kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gtx560ti buldum bir tane kelepir sistemde bir tek o eksikti

şimdi hangi Linux dağıtımını tavsiye ediyorsunuz başlangıç için ? Bir giriş yapalım bizde  :)

TnpyakE.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

mint 17.1 cinnamon.

Bu versiyondan bir giriş yapalım bakalım, olası sorular için bir forum varmı bu işlerin detaylı olarak tartışıldığı orda bulamazsam burda sorarım sorularımı :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu versiyondan bir giriş yapalım bakalım, olası sorular için bir forum varmı bu işlerin detaylı olarak tartışıldığı orda bulamazsam burda sorarım sorularımı :)

valla zamaninda ubuntu kullanirken onlarin forumlari cok yardimciydilar. mint de oyledir diye dusunuyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ubuntu 14.04 yükledim ntfs dosya sistemini tanır mı bu harici hdd yi bağlasam bir şey olur mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok