Linux İşletim Sistemleri Hakkında Herşey
0

Bu konuda 85 mesaj var

flareget i illa satın mı almamız gerekiyor yoksa başka bir çözüm var mı dosya yüklemek için?

Dosya yuklemek derken? 

Linux uzerinde o tur bir yazilima neden ihtiyaciniz olacagini anlamadim?

HDMI konusunda da google'a danisin, cok spesifik birsey soruyorsunuz cunku.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elementary OS Freya sürümünü deneyecem bu aralar bir boşluk bulursam. Gayet rafine göründü gözüme ama tabi 3 gün sonra 15.04 ün gelmesi bunun denenmesini geciktirebilir. Ubuntu daha ilgimi çekiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok acemice sorular sorabilirim kusura bakmayın  

linux mint 17.2 yi indirip bir belleğe yazdırdım ayarlarımın kalıcı olması içinde 4 gb yer ayırdım bellekte herşey düzgün çalışıyor gibi

tek sorun uykudan çıkınca masa üstü çözünürlüğü düşüyor ve 2. bir masa üstü geliyordu düzeltirkende bazen defalarca yeniden başlatmak gerikiyordu sorun nvidia optimus intel+ nvidia sürücülerinin düzgün yüklenmemesiydi bir site buldum az biraz yüklendi şimdi uykudan çıkınca düzgün çözünürlükte geliyor ekran ama sanırım intel yüklendi ama nvidia yüklenmedi nvidia sürücülerini nasıl yükleyebilirim birde bu usb ye kurulum yapıyormu yoksa bu bir kurulum değilmi bunu açıklayabilen  varsa sevinirim yani şu an kullandığım  usb belleğe kurduğum  tam bir kurulummu yoksa usb den çalışması için ayarlanmış yarım yamalak bi olaymı çözemedim usb ye kurmak için tonla araç var ben hemen hemen hepsi ile denedim en son Universal-USB-Installer-1.9.6.1 ile kurulum yaptım dediğim gibi şimdi bu kurduğum tam bir kurulummu ayrıca nvidia sürücüsünü nasıl yüklerim

sürücüleri bu aşağıdaki adresteki gibi kurmayı denedim

http://community.linuxmint.com/tutorial/view/1961

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teoride USB bellege kurulum yapmak ile hdd'ye kurulum yapmak arasinda bi fark olmamasi lazim. Pratikte bazi beklenmedik sorunlara yol acabilir belki ama, dusuk bir ihtimal bence.

Optimus konusunda birsey diyemiyorum, hic denk gelmedim cunku bu tur hibrit bi sisteme. Neden bu kadar cok var oratada anlayamiyorum o yuzden.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elementary Freya'yi neredeyse 1 senedir ana bilgisayarimda kullaniyorum, guzel bence, memnunum.

Gorsel arayuzu ile populer olmaya baslayan diger bir dagitim da Solus OS son zamanlarda.

Bunu pek kurcalamadim henuz ama ilginc taraflarindan biri de pardus projesi dahilinde tubitak'ta uretilen pisi paket altyapisini kullaniyor olmasi.

https://solus-project.com/

Baslamisken 1 oneri daha vereyim.

Terminal kullanimini biraz kolaylastirmak ve renlendirmek icin de fish shell'i deneyebilirsiniz.

http://fishshell.com/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teoride USB bellege kurulum yapmak ile hdd'ye kurulum yapmak arasinda bi fark olmamasi lazim. Pratikte bazi beklenmedik sorunlara yol acabilir belki ama, dusuk bir ihtimal bence.

Optimus konusunda birsey diyemiyorum, hic denk gelmedim cunku bu tur hibrit bi sisteme. Neden bu kadar cok var oratada anlayamiyorum o yuzden.

valla geçen gün nvidia sürücüsünü yükleyeyim derken çökettim linux u masa üstü gelirken sürekli çöküyordu neyse yeniden kurmak fazla zaman almadı şimdilik bıraktım intel sürücü ile kullanıyorum veya her ne kurduysa :)   

linux u kullandığım sistem notebook ve  2011 de almıştım o zamanlar intel + nvidia ekran kartı beraber geliyordu laptoplarda şimdi nasıl bilmiyorum doğrusu hani sözde faydası şu  intel ekran kartı işlemci içinde olduğu için  böylece nvidia yı kapatıp daha az güç harcamasını sağlıyor vs vs 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nvidia sürücüsürü xedgers ppa üzerinden yükleyip yanında da bumblebee yi yüklemeniz gerekecek hocam. Switch ederken bumblebee üzerinden çalıştırabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben hala eski ubuntu 10.10 maverick kullanıyorum. Üzerinde bir sürü program var ve yeni versiyonlarla çalışıp çalışmadığını riske atamayacağımdan bir sıkıntım var.

güncelleştirme paketlerinin olduğu kısmı old-releases.ubuntu.com/ubuntu ile değiştirdim ancak hala update yapmıyor. Sizce sorun ne olabilir?

Bu dediğim kısım /etc/apt/sources.list'in içindeki kısım işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam en kritik yazılımların bir listesi var mı? Bence güncelleme zamanı gelmiş gibi. 2.6 küsür kernelde çok açık var ve artık desteklenmemesi çok normal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok acemice sorular sorabilirim kusura bakmayın  

linux mint 17.2 yi indirip bir belleğe yazdırdım ayarlarımın kalıcı olması içinde 4 gb yer ayırdım bellekte herşey düzgün çalışıyor gibi

tek sorun uykudan çıkınca masa üstü çözünürlüğü düşüyor ve 2. bir masa üstü geliyordu düzeltirkende bazen defalarca yeniden başlatmak gerikiyordu sorun nvidia optimus intel+ nvidia sürücülerinin düzgün yüklenmemesiydi bir site buldum az biraz yüklendi şimdi uykudan çıkınca düzgün çözünürlükte geliyor ekran ama sanırım intel yüklendi ama nvidia yüklenmedi nvidia sürücülerini nasıl yükleyebilirim birde bu usb ye kurulum yapıyormu yoksa bu bir kurulum değilmi bunu açıklayabilen  varsa sevinirim yani şu an kullandığım  usb belleğe kurduğum  tam bir kurulummu yoksa usb den çalışması için ayarlanmış yarım yamalak bi olaymı çözemedim usb ye kurmak için tonla araç var ben hemen hemen hepsi ile denedim en son Universal-USB-Installer-1.9.6.1 ile kurulum yaptım dediğim gibi şimdi bu kurduğum tam bir kurulummu ayrıca nvidia sürücüsünü nasıl yüklerim

sürücüleri bu aşağıdaki adresteki gibi kurmayı denedim

http://community.linuxmint.com/tutorial/view/1961

optirun komutunu kullanmaktan yorulmam diyorsanız bumblebee.bir kere seçerim olur biter diyorsanız prime kurmanızı öneririm.yalnız bumblebee de hdmi biraz sıkıntı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

merhabalar,

can sıkıntısından bir linux denesem mi diyorum. bende asus x550lb notebook var. asusun sitesinde sürücü kısmında win8/8.1 ve win10 için sürücüler var. linux mint 17.2 kurduğumda tüm sürücüleri tek tek elle mi yükleyeceğim ? nasıl oluyo sürücü kurulumu ? performans açısından win10'dan çok bi farkı olur mu linux'un? ms ofis uygulamaları, film ve internette gezinmek için kullanıyorum bilgisayarı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar

windows gibi otomatik kuruyor sürücüleri.bazen sorun çıkartabiliyor ama çözülebiliyor genelde sorunlar.ekran parlaklığını ayarlamama sorunu çift ekran kartı ayarlama gibi sorunları zamanınız varsa ben uğraşırım diyorsanız tavsiye ederim. hem hızlı hem stabil hemde daha güvenlidir.kullanışlı bir ofis programıyla geliyor hemde.bence linux a geçmek için bir dk durmayın.arada oyun oynayabilirim derseniz virtualbox la sanal windows kurabilirsiniz...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son 1 aydır debian kullanmak zorunda olan biri olarak, aklınızdan bile geçirmeyin. Windowsta en kolay yapılan işlemler için saatlerce uğraşıyorum, zorunda olmasam elimi sürmezdim. Herkesin şunu rahatlıkla yaparsın dediği şeyi yapmak için her seferinde en az 15 dakika forum okumak gerekiyor, oda şanslıysam. ;Zamanınız çok bol herşeyi eziyet çekerek yapmak istiyorsanız kurun gitsin, zamanınız değerli linux kullanmayı öğrenmek size birşey katmayacaksa kesinlikle uzak durun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eldeki donanım kompleks olmadıktan sonra linux genelde üzmez ancak uygulamaların muadili veya eş işlevlisini bulmak zor olabilir bazı açılardan örneğin word excel ve powerpoint için libreoffice ve benzerleri var. Libre office 5.0 için çok iyi konuşuyorlar ancak yine de bir word excel powerpoint olması zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son 1 aydır debian kullanmak zorunda olan biri olarak, aklınızdan bile geçirmeyin. Windowsta en kolay yapılan işlemler için saatlerce uğraşıyorum, zorunda olmasam elimi sürmezdim. Herkesin şunu rahatlıkla yaparsın dediği şeyi yapmak için her seferinde en az 15 dakika forum okumak gerekiyor, oda şanslıysam. ;Zamanınız çok bol herşeyi eziyet çekerek yapmak istiyorsanız kurun gitsin, zamanınız değerli linux kullanmayı öğrenmek size birşey katmayacaksa kesinlikle uzak durun.

E bu cok normal degil mi? Tum hayatiniz boyunca windows kullanip birden baska bir sisteme gecince oradaki deneyiminiz ayni olmayacak. Tam tersi durumda da windows icin ayni seyleri soyleyebilirdiniz.

Genelde windows kullanicilarinin ilk deneyimi windows'ta yaptigim seyleri ayni sekilde burada nasil yaparim, ayni programlari nasil kullanirim seklinde oluyor. Bu biraz akintiya karsi yuzmek gibi oluyor ama dogal bir beklenti.

Takildiginiz noktalardan ornek verirseniz buradan da katkida bulunmaya calisiriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

E bu cok normal degil mi? Tum hayatiniz boyunca windows kullanip birden baska bir sisteme gecince oradaki deneyiminiz ayni olmayacak. Tam tersi durumda da windows icin ayni seyleri soyleyebilirdiniz.

Genelde windows kullanicilarinin ilk deneyimi windows'ta yaptigim seyleri ayni sekilde burada nasil yaparim, ayni programlari nasil kullanirim seklinde oluyor. Bu biraz akintiya karsi yuzmek gibi oluyor ama dogal bir beklenti.

Takildiginiz noktalardan ornek verirseniz buradan da katkida bulunmaya calisiriz.

Yardım teklifi için çok teşekkür ederim hocam. Benim anlatmaya çalıştığımı sende linux tarafından anlatmışsın. Aslında olay tamamen diyet değiştirmekten kaynaklanıyor. Hayatı boyunca hiç tatlı yememiş, sürekli acı/tuzlu karışımı ile beslenmiş birine tatlı yedirmek gibi. Olayın kimyası tamamen farklı, tetiklediği reseptörler farklı.

Kendi iç dünyasında iki işletim sistemide yaptıklarını mantıklı yapıyorlar ama işleyişleri tamamen ters. Eziyet çekmek istiyorsanız linux'a geçin dememin başlıca sebebide bu zaten. Eğer 10 yıldır windows kullandıysa birisi sonrasında linux çok büyük eziyet, aynı şeyin ters senaryoda da geçerli olduğuna eminim.

Windowstan linux'a geçince neredeyse tüm görselliği ve tıklama ile halledibilen işleri kaybediyorsun, linuxtan windowsa geçince ise bütün debug yeteneğini :) Bu benim görüşüm tabiki, sistem yöneticisiyim ve benim için önemli olan şey hızlı çözümler üretebilmek. Kolay bir sorunu yakalamak , basit işleri juniorlara hızlı delege edebilmek için windows inanılmaz bir rahatlık. Büyük problemlerde sorunun logları okuyup sorunun kaynağını bulmak, çalışan bir sistemin durup dururken arızaya geçmemesi bakımından ise linux bulunmaz bir nimet.

Benim yegane görüşüm son kullanıcının osx veya windows kullanması yönünde. Hele hele uzun süredir bunlardan birini kullanıyor ve istediği herşeyi yapabiliyorsa boşuna maceraya atılmamalı. En az sahip olduğumuz şeyi, yani vakti bu tür maceralara harcamanın anlamı olmadığını düşünüyorum. Tamamı kendi hayat tecrübem olup hiç bir şeye referans gösterilemez :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim yegane görüşüm son kullanıcının osx veya windows kullanması yönünde. Hele hele uzun süredir bunlardan birini kullanıyor ve istediği herşeyi yapabiliyorsa boşuna maceraya atılmamalı. En az sahip olduğumuz şeyi, yani vakti bu tür maceralara harcamanın anlamı olmadığını düşünüyorum.

Soylediklerinize katiliyorum, ozellikle yukaridaki paragraf onemli.

Windows, MacOSX ve Linux bunlarin her birini ben de her gun kullaniyorum, hepsi de cok iyi isletim sistemleri, hepsinin digerlerinden daha iyi bir tarafi var.

Ama bir sure Linux kullandiktan sonra, Windows ve OSX'i onceden tasarlanmis kullanim senaryolari, neyi nasil yaptiginin acik/anlasilir olmamasi ve "o is oyle olmaz" seklinde adeta benimle inatlasmasi can sikici gelmeye basliyor.

Bilgisyarla ilgili bir sikinti yasadiginizda destek hattini arayan degil, daha cok "do it yourself" kafasinda biri iseniz Linux'a yaptiginiz yatirim sizi kesinlikle odullendiriyor sonunda. Ancak sizin de dediginiz gibi herkesin atilmasi gereken bir macera degil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün UEFI kurulum  yaparak esas sistemime tek işletim sistemi olarak kurdum. Gayet başarılı. Kernel 4.2 nin hafifliği kendini hemen hissettiriyor. Zevk alarak kullanılacak bir işletim sistemi olmuş resmen. Steam ve ilgi duyduğum linux oyunlarını yükledikten sonra tadından yenmez oldu resmen :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok