İçme Suyu Arıtma Cihazları
1 1

Bu konuda 12 mesaj var

Kullanan var mı? Iyi midir? Ise yarar mi?

Damacana suya verdigim para gereksiz geliyor. Ayrica tasimasi siselenmesi vs. derken cevreye zarari da aslinda buyuk.

Aritma cihazlarini hep duyuyorum, ama net bir bilgim yok. Istanbul sebeke suyunu rahat icilebilir hale getirebilecek, saglikli, lezzetli su aritabilen bir cihaz var mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ufff... çok pis bir konu...

Ters ozmos yapmadan suyu tam olarak arıtabilen cihazları makul fiyatlara bulmak zor. Yani sudaki her şeyi arıtsın isteniyorsa mecburen ters ozmos'lu bir cihaz alınacak. Fakat; dünyaca kabul görmüş pek çok yayın ters ozmos'un zararlı olduğunu iddia ederken, diğer bir grup ta aksini iddia ediyor. Ayrıca ters ozmos'lu cihazlar için satılan filtre paketlerinin kalitesi ve güvenilirliği de tartışma konusu.

Ariston, Amway gibi firmaların ters ozmos yapmadan sadece filtre ve UV ışınları ile suyu temizleyen cihazları var, hatta Ariston 400 lira gibi oldukça uygun bir fiyata satılıyor. Ancak bunlar sudaki ağır metalleri falan temizleyemiyor. Sadece bakterileri öldürüyor ve suyu bir takım filtrelerden geçirerek temizliyor ve yumuşatıyor. Bu cihazların suyun sağlığını bozmaması büyük avantaj ama ağır metal riski yüzünden ben alamadım.

Uzun zamandır 5 litrelik sulardan alıp kullanıyorum ama bazı uzmanlar bu plastik şişelerin çok zararlı olduğunu iddia ediyor.

Özetle işin içinden çıkmak zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul su ve kanalizasyon idaresinin belli başlı problemlerinden birisi (aslında tüm su ve kanalizasyon idarelerinde durum aynı) dönem dönem düşük debi veya su kesilmelerine bağlı şebekeye karışan bakteriyel aşırı gelişim ve bazı bölgelerde de paraziter hastalıklar. Bunların filtrelemeyle çözülmesi de zor, o yüzden evde şebeke suyu tüketmeyin, damacana su şebekeye oranla daha temiz olacaktır her koşulda.

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yaşadığım yerde herkes şebeke suyu tüketiyor. Ancak su aşırı kireçli. Biz eski büyükşehir alışkanlığımızdan dolayı cam damacana alıyoruz fakat suya ödediğim para canımı sıkmaya başladı. Ters ozmos ile arıtma yapan cihazların sudaki tüm faydalı mineralleri de filtrelediğini okudum ve bu cihazlardan almayı pek düşünmüyorum ancak sudaki kireci ve bakterileri ayıklayan bir cihaz var ise almayı düşünebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul su ve kanalizasyon idaresinin belli başlı problemlerinden birisi (aslında tüm su ve kanalizasyon idarelerinde durum aynı) dönem dönem düşük debi veya su kesilmelerine bağlı şebekeye karışan bakteriyel aşırı gelişim ve bazı bölgelerde de paraziter hastalıklar. Bunların filtrelemeyle çözülmesi de zor, o yüzden evde şebeke suyu tüketmeyin, damacana su şebekeye oranla daha temiz olacaktır her koşulda.

Hocam filtreleme ile bunlar çözülmüyor zaten, filtreleme katı partikülleri, kireç gibi maddeleri falan temizliyor. Suyun bakterilerden arındırılması işini UV ışını veya ters ozmos yapıyor ve bu yöntemler de neredeyse %100 başarılı.

Ariston'un cihazı oldukça makul, yanılmıyorsam cihaz 400, filtreler de 60-100 lira arasında. Amway çok daha pahalı ve kullandıkları teknik aynı diye biliyorum.  Yanılıyor olabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amway'leri bir arastirayim. Web sitesinde oldukca yuksek fiyatlari, ama degecekse verilir tabi. 

Kahve hastasi birisi oldugum icin, sik sik kahve yapiyorum. Aritilmis suda mineral cok dusuyormus, bu da kahveyi gereksiz acilastiriyormus. Bunu okuyunca kafamdaki soru isaretleri de artti =).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benimde kafamı kurcalıyor bu konu hatta geçen pastahanesi olan bir abinin sistemine baktım oda kurdurmuş tüp gibi bir şeydi lavabonun altına bağlanmış. Arıtılmış suyu içti hiç bir şeye benzetemedim açıkçası. Çok memnunun evede kurdurdum demişti.

Öyle bir sistem olacakki hem süzecek hem bakterileri öldürecek hemde kaybettiği mireralleri suya geri verecek mutlaka vardır böyle bir sistem. İştiğimiz damacana sular kaynak maynak olamaz o kadar kaynak kaldımı ?. Kuyu suyunu arıtıp ambajlayıp staıyorlardır heralde diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Erikli kaynak suyu hocam bildiğim kadarıyla onu alıyorum eve onun dışında duyda inanma derim. Yani demek istediğim şey içtiğimiz su zaten büyük ihtimalle iyi bir arıtma cihazından çıkmış göl, kuyu vs. suları bence. Yanlışşam düzeltin 

E o sistemi al evine kur kullan bana daha mantıklı geliyor. 1000TL ye kadar harcama yapabilirim zaten yıllık 600-700 civarı harcanıyor bu sulara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıkçası ben de vega gibi düşünüyorum yani adam akıllı ters ozmos yapan pahalı bir cihaz alınmadıkça ben İstanbul'un şebeke suyunu içme suyu olarak kullanmam. Çay-kahve için belki... O yüzden şu aşamada daha iyisi alınabilir fiyatta olana kadar damacanaya devam. Mümkünse kullan-at sulardan alın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok