sCoRPion_tr

CHW
 • Content count

  742
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Everything posted by sCoRPion_tr

 1. Viewsonici 2 hafta önce 2800 civarında almıştım, 2 haftada 3500 olmuş fiyatı...
 2. Viewsonic VX2758-2KP-MHD modeline bakabilirsiniz. https://www.viewsonic.com/eu/products/lcd/VX2758-2KP-MHD.php
 3. Babam için Netflix, Ssport vb. tvden izlemesi amacıyla TiVo Stream 4K aldım yakın zamanda. Bir süredir kullanıyor şimdilik şikayet yok. Mi Box ile bunun arasında kalmıştım fakat Mi Box ın çıkış tarihinin çok eski olması nedeniyle bunu tercih ettim. Ek olarak konulacağı yerde wifi çekim gücü konusunda sıkıntı olduğundan USB-Ethernet dönüştürücü de aldım.
 4. Fiber bağlantı yapılmış, routerın altındaki beyaz kutu fiber to ethernet converter.
 5. Tam fırsat olmasa da Amazon Prime Türkiyeye gelmiş, aylık fiyatı 7.90. Prime Video ve bazı iller için aynı gün teslimat ve ücretsiz kargo var. https://www.amazon.com.tr/prime
 6. EA Play, Xbox Game Pass e dahil edilecekmiş, henüz tam tarih belirtilmemiş fakat 10 Kasım'dan sonra deniliyor. Bu arada yurt dışında Game Pass üyeliklerine zam gelmiş, muhtemelen burada da gelir yakında.
 7. %5 faiz işletme için olan yasa ile beraber 2 kat sınırı gelmiş, o kısmı gözümden kaçırmışım ben...
 8. Ödemediğiniz sürece artmaya devam ediyor, üst limiti yok. Edit: Faiz 2 katını aşmıyormuş. Toplamda 3 katlanıyor yani.
 9. Almak isteyen varsa Epic'de 79TL.
 10. Synology alıp geçin işinizi görecektir. İşetim Sistemi/Yazılım olarak Qnap'a göre daha iyi durumda. WD'nin modelleri biraz daha basit kalıyor onların yanında (üst düzey birkaç ürün harici). Benim tavsiyem RAID 1 yerine cloud servislerden birini kullanmanız. Evdeki bilgisayarınız Synology'e yedekler o da istediğiniz bir cloud servisine yedekler (aynı özellik Qnap'ta da var). Eğer sadece yedekleme vb amaçlar ile kullanacaksanız düşük modeller bile işinizi görecektir, yok ben üzerinde VM çalıştıracağım filan diyorsanız işlemci ve ram miktarına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca 4HDD olan bir model alırsanız RAID 1 yerine RAID 5 kullanabilirsiniz. 3 diskin kapasitesini kullanırken 1 disk parity drive durumunda çalışır. FreeNAS ZFS kullandığı için HDD ekleme işini iyi planlamak gerekiyor, kafanıza göre istediğiniz boyutta disk ekleyemiyorsunuz hazırda var olan pool'lara..
 11. Bluetooth verici alıp kulaklık çıkışına bağladıktan sonra istediğiniz herhangi bir bluetooth kulaklık ile kullanabilirsiniz. Bir örneğine aşağıdaki linkten erişebilirsiniz. https://www.amazon.com/iTeknic-Bluetooth-Receiver-Transmitter-Latency/dp/B07XRL9JL2?ref_=s9_apbd_otopr_hd_bw_bApkUol&pf_rd_r=KSNJWZ2C06D851MHG1D5&pf_rd_p=7fe75b39-3f02-5941-a5bc-4f2f16361f10&pf_rd_s=merchandised-search-10&pf_rd_t=BROWSE&pf_rd_i=9926003011
 12. Birkaç farklı lokasyonda doktora projem kapsamında deneysel bir çalışma yürütüyoruz buralarda ve 24 saat farklı sensörlerden veri kaydı yapan birkaç tane Intel NUC bilgisayarımız var. İşletim sistemi olarak Win 10 Pro kullanıyoruz ve üzerinde kendi hazırladığımız veri kayıt programları çalışıyor. Bu aralar sık sık elektrik kesintileri ile karşılaşıyoruz. Tüm bilgisayarlar elektrik geldiğinde açılıp kayda devam edecek şekilde ayarlı, fakat son zamanlarda işletim sistemi normal yollarla kapatılmadığı için açılış sırasında sorun yaşamaya başladık. Kaydedilen veriler farklı harddisklerde tutulup sürekli yedeklendiği için onlar ile ilgili bir sorunumuz bulunmuyor. Tek sıkıntımız işletim sisteminin zarar görmesi. Bilgisayarların kullanıldığı yerde patlayıcı gaz algılandığında otomatik olarak elektrik kesen sistemler bulunuyor, bu nedenle UPS kullanma imkanımız yok. Bu durumdan bizi koruyacak bir yöntem önerisi olan var mı? USB bellekten çalışan Linux işletim sistemi üzerinde çalışan Windows, Deep Freeze gibi yazılımlar kullanarak bilgisayar her başladığında işletim sisteminin ilk halini geri yüklemek gibi öneriler okudum birkaç yerde fakat buradakilerin de fikrini sormak istedim.
 13. Öneriler için teşekkürler, uygulama şansımız olanları deneyeceğim.
 14. Konu ile çok alakası olmadığı için o kısım ile ilgili detay vermemiştim, sensör olarak her lokasyonda birkaç tane ivmeölçerimiz ve ısı ölçerimiz mevcut, bunlar National Insturments firmasının USB DAQ kartına bağlı, o da Labview ile yazdığımız program aracılığı ile sürekli olarak verileri topluyor. Temel olarak verilerin toplanması ve veri toplama sistemi ile ilgili bir sıkıntımız yok, sorunumuz elektrik kesilip geri geldiğinde Windows'un yeniden başlaması sırasında hata verip açılmaması. Evet tam olarak bu sorunlar.
 15. Teamviewer ya da VNC işinizi görecektir.
 16. Oyun konusunda evdeki diğer güçlü bir PC'den (eğer varsa) Steam Streaming tarzı bir çözüm ile görüntü alınarak tüm oyunlar oynanabilir.
 17. Ekşide yazan olay doğru, zaten kampanya detaylarını okursanız görüyorsunuz, fiyat için bir taahhüt vermedikleri yazıyor bir yerlerde.. Sitelerinden şikayet olarak yazdığınızda iptal ediyorlar ekstra parayı genelde. Şu ana kadar 2 hat için geri aldım.. Belki de şu anda üçkağıt çok yeni olduğu için iptal ediyorlardır, bir süre sonra işinize gelirse diyerek iptal etmemeye başlayabilirler..
 18. LiNiCoAlO2 piller kg başına daha yüksek kapasite sunuyorlar. Muhtemelen o nedenle tercih edilmişlerdir. Telefon, laptop vs. kullanılan lityum piller 150–200Wh/kg iken dyson'ın kullandıkları 200-260Wh/kg düzeyinde.
 19. Izdırapla ilgili son güncelleme 4. denemede bataryayı ülkeye sokacak bir satıcı bulmayı başardım. Adam bataryayı acil çıkış levhasının içine koyup onun bataryasıymış gibi gönderdi, 3 hafta içerisinde elime ulaştı. 20TL vergisini ödeyerek teslim aldım.
 20. Hala oynamamış olan varsa Faster Than Light Epic'de ücretsiz. https://www.epicgames.com/store/en-US/product/faster-than-light/home
 21. @wazzap öneri için teşekkürler ama tam olarak yukarıdaki gibi düşünüp girmemiştim o işe
 22. Ben de bir sistem tavsiyesi isteyeyim, @Peregrine in sistemine oldukça yakın benimki de. Aşağıdaki listeye ek olarak elimde olan bir ekran kartı, M2 SSD ve hddlerden de ekleme olacak. Sisteme Unraid kurulacak ve server olarak kullanılacak. Birkaç tane çok fazla sistem kaynağı tüketmeyecek VM, dosya sunucusu, torrent vb. şeyler...
 23. Into the Breach Epic de ücretsiz. https://www.epicgames.com/store/tr/product/into-the-breach Bedava oyuna ek olarak Epic de indirimler başlamış, ayrıca 12 gün boyunca çeşitli oyunlar bedava olacakmış. Yukarıdaki bedava oyunu aldığınızda 60TLlik kupon da veriyor ve daha sonra bu kuponu 80TL üzeri oyunlarda kullanabiliyorsunuz.
 24. Prius'da pil bitmiş olsa bile keyfobu start stop düğmesinin üzerinde tutup düğmeye basarsanız araba çalışıyor, daha sonra da anahtar yok uyarısı vermemesi için bardaklığın içine koymanız gerekiyor. Muhtemelen NFC tarzında arabanın anahtarı algılayabileceği bölgeler var.