Superonline 1000Mbps
3 3

Bu konuda 79 mesaj var

Bugün 1000Mbps hızına geçtim, değerler aşağıdaki gibi:

djr359k.jpg

Arada router da değişti, Huawei 255s geldi.

253s vardı öncesinde o 825 Mbps hızda kaldı. Ancak fiber ethernet çevirici ile router WAN portu ve en azından bir adet LAN portunun 2.5Gbps ethernet olması lazım düzgün 1000 Mbps olması için. Şimdilik böyle bakalım ancak WiFi 6 bir router almak gerekecek herhalde sonrasında. 

yarimpower, Omfs, wazzap and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyla ilgili Superonline Huawei router ile bir problem yok kablolu bağlantıda, ancak bu router da kablosuzda sıkıntılı bende, cihazların bağlantısı kopuyor falan, o bakımdan Xiaomi AC2350 kullanayım dedim ancak kabloluda maksimum 770 Mbps gibi bir değerde kalıyor bu. MTU ayarından mıdır dedim, birçok değer denedim onunla da ilgili değil, çözemedim konuyu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kadar yüksek hızlarda router ve switchler üzerinde bazı ıvır kıvır ayarlar olması lazım diye biliyorum. En güzeli routerdan gigabiti aldıktan sonra onu bir sağlam cisco managed switch e yönlendirmek. WIFI işini de bağımsız bir AP ye vermek yüksek kalite olanlarından. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

gigabit baglantilarda genelde ISPlerin verdigi routerlar cöp oluyor. benim ISP'nin bana verdigi icotera i4882 diye adi sani duyulmamis bir router. su anda durumum cok kotu degil ama bufferbloat olabiliyor. kasamam simdi yeni router almaya :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben düzgün fiyatlı Mercusys MR90X buldum, dört çekirdekli Cortex A53 işlemcili Wifi 6 güzel bir routera benizyor da bu da Xiaomi gibi ethernet bağlantıda maksimum 700-750 Mbps gösterir mi diye çekiniyorum. Huawei router direkt yukarıdaki değeri gösteriyor.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biliyorum, özelliklerine göre fiyatı uygun, ev kullanımında yeterli olur, ben bir de sanırım yeterince izah edemedim, benim tek derdim an itibari ile Xiaomi AC2350 router’ın gigabit WAN ve gigabit LAN portları olmasına rağmen 700-750 Mbps hızında kalması, yapmış olduğum MTU ayarı ile falan çözemedim bu problemi, Huawei routerda hiçbir problem yok kablolu bağlantıda hız açısından. 

Başka bir routera geçsem böyle bir problem olabilir mi acaba? Onun derdindeyim, yoksa düzelir mi ? Onu bilemiyorum, şimdi alırım baktım Xiaomi ile aynı sıkıntı yaşarım. Problem bu şekilde kısacası, bu şekilde tecrübesi olan yok ama sanıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sizin internetin hakkını verecek routerda 2.5Gbit port şart. En ucuz bu özelliği sağlayan asus tplink router alıp geçin derim. Ev büyükse deco gibi mesh sistemlere de bakabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bizim evde https://fiber.google.com/wifi/ Google wifi'ın 3lüsü var. Ben memnunum. Yeni "Nest Pro" diye bir versiyonu çıkmış. Biraz tuzlu ama gerçek anlamda sorunsuz bir mesh network için ideal. Forumdan @sCoRPion_tr önermişti bana. Aletleri evde ne zaman görsem hayır duası ediyorum ona :) Kurduğum günden beri hiç ellemedim aleti. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin

Google Wifi dediğin ürünler nerede satılıyor?

@Omfs

TP-Link Deco'dan memnun musun?

Yeni evde bir aksilik olmazsa Türk Telekom altyapısının fiberiyle 100 - 1000 Mbps arasında alabildiğim en üst hızda Internet bağlantısı alacağım. Wi-Fi sistemini de bu sefer mesh kurup rahat edeyim istiyorum. 

Omfs beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TpLink Deco uygun modelli kullandım gayet memnundum. Ama size üst model lazım gigabit ve üstü portlu. Alt marka Mercusys de kullandım ancak Tplink arayüz vs daha iyi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, Omfs said:

TpLink Deco uygun modelli kullandım gayet memnundum. Ama size üst model lazım gigabit ve üstü portlu. Alt marka Mercusys de kullandım ancak Tplink arayüz vs daha iyi. Kesinlikle tavsiye ediyorum. 

Google'ın cihazları epey pahalı gibi görünüyor. Eğer Atrin'den uygun fiyatlı bir kaynak önerisi gelmezse Deco'ları detaylı araştırıp bir set alacağım. Evde bir dekorasyon ve inşaat yapılacak , bu sırada düzgün bir wi-fi kurup sorunsuz çalışan yapı kurayım istiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Atrin sevindim işe yaramasına.

Google Wifi amazon.com da satılıyor 185$ olarak gösteriyor Türkiyeye gönderim için toplam ücreti. Yalnız donaım güncellemesi almadıysa oldukça eski bir ürün artık.

sCoRPion_tr tarafından düzenlendi
Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

150 EUR tutar sonrası gümrük sıkıntısı olur, 185 USD ne kadar ediyor pariteden bilemiyorum şimdi ancak bakmakta fayda var bu konulara sipariş geçmeden önce. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii kargo bedeli de dahildir 185 USD bedele herhalde ancak bu konulara yine de bir bakmak faydalı olur sipariş geçmeden.

Ben bu Mercusys MR90X router'ı düşünüyorum halen, 2.5Gbps WAN bağlantısı var, WiFi 6 6000Mbps(Xiaomi AC2350 WiFi 5, 2350Mbps, aynı odada 500-550Mbps sorunsuz veriyor kablosuz, bu da 800-900Mbps verir diye düşünüyorum). CPU'su da fena durmuyor dört çekirdekli Cortex A53, 1600MHz. WiFi 6 cihazlar ciddi pahalı işin içine 2.5Gbps WAN portu falan da girerse hele.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
22 hours ago, Definitive said:

@Atrin

Google Wifi dediğin ürünler nerede satılıyor?

Hocam Türkiye'de maalesef yok. Bazen sahibindende veya n11 de çıkıyor ama ne kadar güvenilir bilmiyorum. Ben amazon.com'dan almıştım zamanında. Pahalı evet ama parasını hak ediyor. Evim 180m2 civarı. Çok büyük değil fakat eşimin dedesi yapmış evi. Sağolsun koyabileceği her yere demir koymuş. Bu ev her zaman wifi açısından çok sorunluymuş (eşimin evlenmeden önce yaşadığı ev aynı zamanda evimiz). Google Wifi ile evlendiğimiz günden beri sıfır sorun. Bozulsun borca girip google wifi alırım :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mercusys MR90X için unofficial OpenWRT'de çıkmış, official da bir kaç sürüm güncellemesi çıkacak süre içinde çıkar diye tahmin ediyorum. O da mevcut yazılımının yeterli gelmediği durumlarda donanımın önünü açmak açısından faydalı olacaktır ama gigabit hızlarda OpenWRT'nin tüm nimetlerinden faydalanayım istenirse x86 cihazlara ek olarak bu wireless router'ları dumb AP olarak kullanmak biraz daha maliyetli ama tam sonuç verecektir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 minutes ago, Atrin said:

Hocam Türkiye'de maalesef yok. Bazen sahibindende veya n11 de çıkıyor ama ne kadar güvenilir bilmiyorum. Ben amazon.com'dan almıştım zamanında. Pahalı evet ama parasını hak ediyor. Evim 180m2 civarı. Çok büyük değil fakat eşimin dedesi yapmış evi. Sağolsun koyabileceği her yere demir koymuş. Bu ev her zaman wifi açısından çok sorunluymuş (eşimin evlenmeden önce yaşadığı ev aynı zamanda evimiz). Google Wifi ile evlendiğimiz günden beri sıfır sorun. Bozulsun borca girip google wifi alırım :D 

180 m2 evde tek cihazla mı erişim sağlıyorsun? Eğer öyleyse ben de paraya kıyıp alabilirim çünkü TP-Link ile muhtemelen 2 yada 3'lü bir sistemle mesh kurmam gerekecektir. Hepsiburada'da bir şeyler var gibi görünüyor :

https://www.hepsiburada.com/google/routerlar-c-60001272

Bunlardan birisi mi var sende?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle bir bakınca Mercusys H80X üçlü paket mesh var, 3670 TL. Bu Mercusys MR80X router muadili gördüğüm kadarıyla Wi-Fi 6 ve 3000 Mbps.

H90X diye bir üçlü mesh var yine o burada yok ancak bu MR90X muadili, 2.5gbps ethernet port mevcut, hız da 6000Mbps.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1000Mbps kullanımda 50MB/s üzeri download da pek yakalanmıyor, genelde tavan 45-50MB/s arası, bu bakımdan wireless üzerinden 500-600 Mbps verebilen bir router yeterli olur diye düşünüyorum. 

500Mbps internet bağlantı hızı şu an geçmek için mantıklı tavan olarak görülüyor, 1Gbps içinse kablolu 900-950Mbps, kablosuz 500-600Mbps verebilen ve sorunsuz bir router-mesh sistem yeterli olur diye düşündüm. Bu Halo H80X modelini inceleyeyim, kablosuz repeater da kullanıyorum ancak bir ona bir buna geç karışıklık olabiliyor, üst kata da düzgün ve hızdan çok fazla fazla kayıp olmadan yayarsa bu mesh paket gayet mantıklı olabilir. Araştırayım ben bunu.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kritik olduğunu düşündüğüm NAS, masa üstü bilgisayar ve TV ünitesi etrafını besleyen switch'i zaten kablolu bağlıyorum. Yeni evde de zaten duvar ve yerler değişeceği için kablolamayı yaptıracağım. Ancak Wi-Fi tarafında düzgün bir mesh olmayınca kesintisiz bir tecrübe mümkün olmuyor. O yüzden evde fiberi bağlayacağım yerden yine temel sistemlere Cat-6 çektirip tüm evi de mesh ile kapsayacak bir sistem araştırıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mercusys H80X aynı odadan kablosuz olarak bir inceleme testinde gördüğüm kadarıyla 85MB/s gibi bir hız vermiş ki gayet yeterli bence. 

İncelemesinde gördüğüm kadarıyla performans da fiyata göre iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 hours ago, T800 said:

Mercusys H80X aynı odadan kablosuz olarak bir inceleme testinde gördüğüm kadarıyla 85MB/s gibi bir hız vermiş ki gayet yeterli bence. 

İncelemesinde gördüğüm kadarıyla performans da fiyata göre iyi.

İncelemelere detaylı bakıyorum şimdi, bu cihazı araya router koymadan da kullanmak mümkün görünüyor,  Superonline doğrudan izin vermiyor ama alternatif yöntemlerle sen de kullanabilirsin diye düşünüyorum. Bu sete doğru kaydı benim de aklım, fiyatı da abartılı görünmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
3 3

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok