pentaman

CHW
 • Content count

  2,312
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  47

Everything posted by pentaman

 1. Uzunca bir süredir evde kullandığımız Delonghi ICM15240 BK kahve makinesinden memnunuz, ofise de bir tane lazım olduğu için evdekini ofise götürüp eve yeni almaya karar verdik. Yorumlarda genelde plastik tadından şikayet ediliyor bu model için, ben termosla içmediğim zamanlarda plastik tadını çok algılayamıyorum açıkçası ancak evdeki su ısıtıcılar hep çelik olduğu için plastik kullanmanın bir alternatifi var mı ? diye merak ediyor insan. Genel olarak baktım ama bulamadım su ısıtma haznesi plastik olmayan bir model. Bildiğiniz bir marka-model var mı sizlere danışmak istedim. Bu arada Delonghi ICM15240 BK'yı alırken belki bir geçici hevestir çok para vermeyelim diye almıştık, alet müthiş birşey, su doldurma haznesi önde ve mutfak dolaplarına değmeyi engelliyor, aleti çekiştirmeye gerek kalmıyor vs. pek çok avantajı var, şu plastik olayına güzel bir alternatif çıkmazsa yine bundan almayı planlıyorum.
 2. O nasıl bir fiyat artışı öyle, ben de 300 gibi bir fiyata almıştım diye hatırlıyorum.
 3. Reklam olarak güzel gibi dursa da hiç inandırıcı değil. Samsung muhtemelen bu seneki modelleri atlasa seneye adaptör koymaz artık kutuya. Bir de samsung aslında bir rakip değil, Apple'a şu anda rakip olabilecek bir firma varsa o da Huawei olur muhtemelen, kendi ekosistemini yaratıyor adamlar. Onlar da kutu içerisinden çıkması gereken type-c kablolu hub'ı kaldırıyorlar mesela @Najaz'ın başına geldiği gibi. Biraz ısrarcı olanlara gönderiyorlar sadece, oradan bile kar etmeyi hesaplıyorlar.
 4. Attığım ürünü 3 yıldır kullanıyoruz, eski yani, elimizde de 6-8 tane açılmamış kablo var. Bunlarla 6-7 sene gider zaten bizdeki senaryoda.
 5. Dediğim gibi benim ihtiyacım yok ama şarj adaptörünün de olması taraftarıyım. Ama tüm firmalar benzer yolu izleyecek, Apple yaptı bakın biz aksini yapıyoruz demeyecekler yani.
 6. Benim tanıdıklarımın hepsi ayrı şarj adaptörleri kullanıyorlar, tekli şarj adaptörü kullanışlı olmuyor maalesef. Özellikle ipad şarj ederken ciddi problem oluyor tekli adaptör. İstasyon denilecek boyutlarda değiller bu ürünler, eskiden 40 TL'ydi, şimdi 80-90 TL olmuşlar, işyerinde ve evde 2'şer tane var şundan : https://www.hepsiburada.com/spigen-essential-30w-hizli-sarj-cihazi-2-port-usb-qualcomm-3-0-18w-ip-intelligent-power-technology-12w-duvar-sarji-f207-000ad21390-p-HBV0000057F5Q Zaten evde 8-10 tane kablo var, bunların daha yıpranıp tedavülden kalkması 6-7 sene sürer, o arada da tüm ürünler usb-c olur diye tahmin ediyorum.
 7. Yazıcıların içinden usb kablo çıkıyordu, 1999-2000 gibi aldığım canon usb yazıcı var örneğin, usb kablosu halen duruyor kablo kutumda. Bunu ilk başlatan firmanın HP olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Dediğim gibi bu tür olaylar firmaların karlılıklarını arttırma stratejisi, küfretmek serbest, ancak apple kullanıcıları bunu savunuyor demek yanlış. Öyle bir savunulacak durum değil. Beni etkilememesine rağmen adaptörün kutuda olması taraftarıyım. Muhtemelen 1-2 yıla kalmaz tüm telefon üreticilerinde de benzer durum olur, zaten Samsung direkt bunu uygulayacak diye haberler dolaşıyor internette.
 8. @wazzap, benim 2002'de aldığım hp yazıcıdan ve xerox yazıcıdan usb kablo çıkmamıştı ve o dönem usb dışında bağlantı seçenekleri yoktu bu aletlerin. Wi-fi bağlantı seçeneği olmayan Oki ağ yazıcımızdan ethernet kablosu çıkmadı (2019'da). Kobo e-reader'ların içinden senelerdir herhangi bir adaptör çıkmıyor. Daha buna benzer çok örnek var, Apple bu konuda ilk değil. Firmalar karlılıklarını arttırmak için bu yola başvuruyorlar, ancak sadece apple değil, bir çok firma bunu yapıyor. Karbon ayak izi kısmı bunun kılıfı tabi ki, ancak 2 gün sonra tüm telefon üreticileri bunu yaptığı zaman da aynı eleştiriyi yapmanız gerekecek. Ben 2002 yılında HP'nin yediği o ilk halttan beridir bunun böyle olmaması gerektiğini savunuyorum. Dediğim gibi bir şarj adaptörü olsaydı iyi olurdu, ancak bunun beni etkileyebilme ihtimali yok, çünkü o adaptörü kullanmıyorum. Farkındaysanız şarj ediyorum demedim, bilgisayara bağlıyorum dedim. Şarj için zaten Spigen çok çıkışlı adaptörlerini kullanıyoruz senelerdir, tavsiye ederim. iPhone 12'de kullanılan işlemci muhtemelen çekirdek sayısı arttırılarak bir sonraki nesil ipad pro ve mac'lerde kullanılacak. Esas onların performansı nasıl olacak onu görmek lazım, 10 bit HDR video işleyebileceklerse aktif olarak muhtemelen intel işlemcileri senelerce görmeyeceğiz demek oluyor.
 9. Apple’ın ürettiği telefonla ilgili bir yorumu olan yok gördüğüm kadarıyla. Zaten Apple telefon da kullanmıyorsunuz ama maşallah herkeste bir Apple’a laf sokayım da içim rahatlasın hastalığı mevcut Malum kimse yorum yapmadığı için ben yeni telefonlarla ilgili yorum yapayım. Yeni çıkan telefon serisi oldukça güzel, özellikle iPhone mini 12 inanılmaz güzel bir alet, iPhone 5s sonrasında boyutları itibarı ile bu segmentte olası en hızlı telefon artık. Zaten Apple işlemcileri ve donanım uyumu konusunda bir problem de olmadığı için 10 bit dolby hdr video işleme gibi özellikleriyle özellikle iPhone 12 Pro max müthiş performanslı bir telefon olmuş. Benim artık normal fotoğraf makinesiyle fotoğraf-video çekmememi de düşünecek olursam çok çok başarılı açıkçası. Ayrıca bu özellikler bazı amiral gemisi kabul edilen telefonlardaki gibi çalışmamazlık yapmıyorlar. Mesela samsung’un patlayan telefonu vardı, en son 20 diye bir versiyonunu çıkardılar sanırım, videoda karanlık ortam çekimlerindeki yırtılmalar inanılmazdı. Ben iPhone 11 Pro max’ten de memnunum ama muhtemelen bir telefon değişikliği yapabilirim mini versiyonu için. Şarj adaptörünün olup olmaması beni pek ilgilendiren bir durum değil ama olsaydı iyi olurdu sanırım. Tam bir yorum yapamıyorum çünkü normalde de orjinal adaptörü değil Spigen adaptörleri kullanıyoruz hem evde hem işyerinde, genelde akşamları telefonlar ve ipad’leri tek prizden şarj etmek zorunda kalıyoruz. Yalnız kablonun USB-C girişli olması benim için çok önemliydi, malum Apple bilgisayarlarda artık USB-A giriş bulunmuyor. Telefonu bağladığımda ara adaptör gerekiyordu eski kablolarda. O yüzden type-C olması çok iyi oldu benim açımdan. Evde ve işyerinde zaten type-a kablo çok fazla.
 10. Kendin de çok kolay yapabilirsin. Taş verniği diye renksiz olan çeşitten al, üstüne bir kat at. Ben merdiven duvarını taş duvar yaptırmıştım, çok güzel olmuştu.
 11. @Najaz hayaldi gerçek oldu, 3 kat daha kaliteli ürün aldım @stardust koltukları neremizde hissettiğimize göre değişir maaş mevzusu @allreadydead, üzüldüm başınıza gelene, yalnız tekerler bildiğim kadarıyla aynı bizimkilerle, bizim koltuklarda en ufak bir sorun yok açıkçası. Tasarım konusunda ise hatalısın, o açının daha dik olması gerekiyor, kifozu arttırmaması lazım, L5-S1 bileşkesi aşırı miktarda sıkışıyor senin anlattığın senaryoda. Belki koltuktayken rahat hisseder gibi olursun ama belli bir zaman sonunda sıkışan sinirlerin ağrısıyla ayrı problemler başlar. Oturma pozisyonu normal anatomik pozisyonun ayakta olmayan hali şeklinde olmalı kısacası. Bizim kullandığımız me too'da da minder benzer. Edit : Şimdi baktım bu core denen koltukta minder ince gerçekten. Kadınlara veya 60-70 kg aralığındaki erkeklere uygun gibi duruyor. Neden bunu aldınız ? Özel bir nedeni var mıydı ?
 12. @emre666, bu taşlara vernik atılınca daha güzel oluyor. Rengi daha canlanıyor, vernik atmışlar mıydı ?
 13. Evde hem e-kitap okuyucu, hem 2 tane tablet, hem de 3 tane kitaplığım var, birbirlerinin alternatifleri olduğunu düşünmüyorum. E-kitap okuyucuyu daha çok bir yere tatile giderken veya yolculuk yapacaksam alıyorum. Evdeyken de kitap okuyorum. Kitabı okuduktan sonra saklamak yerine değiş-tokuş yapabilirsiniz birileriyle, güzel bir yöntem o da.
 14. Hocam istediğinizi yapın o koltukta geçirdiğiniz vakitte vücut şekliniz ona uyum sağlıyor. Bir de tek problem koltuk şekli değil, kullanılan malzemedeki abuk sabuk kalitede ürünler de problem. Bizim hastane daha 1,5 yıl oldu açılalı (bu esnada tam 3 defa açılışı yapıldı gerçi), alınan tüm koltukların her yanından gacır gucur ses geliyor. Teker mekanizmalarının çoğu bozuldu, oturulan tabure kısmında süngerler çoktan çöktü ve tahtanın tüm sertliğini hissediyorsunuz. Bu tür bir üründen yapılan tasarruf tüm personelde gereksiz sağlık sorunlarına yol açacak bir süre, üzerine zaten stresli bir ortamda rahatsız olarak oturacak, iş gücü ve performans kaybı demek bu. O koltuk başına 1000 TL daha ucuz fiyat almanın sonu = 23 sene okumuş ve sana nitelikli hizmet üreten kişilerden verim alamamak oluyor. Az önce ofise bir tane daha nurus me too sipariş ettim, 3 yıl önce 1950 TL'ye aldığım koltuk için 5130 TL ödedim. Birkaç güne gelir sanırım, devalüasyonun tüm etkilerini hissettirdiği alanlardan biri de bu koltuklar maalesef.
 15. Ofisteki tadilat bitince kendi odama kavuşacağım, o arada hanımın ve sekreterin koltuklarına arada bir oturuyorum işim olduğunda. Nurus koltuklar aradan geçen 4-5 yıla rağmen en ufak bir rahatsızlık yaratmazken evde daha 2 yıllık ikea koltuk resmen kalçasına batıyor insanın. Nurus koltuklarda mekanizma vs. de bir yana kullanılan malzeme kalitesi sayesinde saatlerce o koltukta oturduğunda en ufak bir problem yaşamıyor insan.
 16. Ikea Hemnes kitaplıklar çok güzel oluyor. Ben hem evde hem de ofiste kullanıyorum. Kapaklı-kapaksız alabiliyorsunuz. Yine yarım kiler fonksiyonu gören modelleri de var, o da kapaklı ve kapaksız satılıyor. Senelerce evde kitaplık olarak kullandıklarımı şimdi ofiste ilaç ve malzeme dolabı olarak kullanıyorum. Masif çam olduğu için onarımı-boyaması çok kolay. Arada ufak lekelerde boyamanıza da gerek yok, 220 nit zımparayla birkaç defa üzerinden geçseniz hiç iz kalmıyor. Evde renksiz vernikli modelini, ofiste beyaz mat vernikli modelini kullanıyorum.
 17. Hocam su gibi filtre kahve = filtre kağıdı katlanmış ve demlenmemiş kahve demek. Biz senelerdir ofiste ve evde kullanıyoruz. Senelik döngüye bakacak olursak 50 kg civarında kahve gidiyor. Bu bahsettiğiniz durum hiç olmadı, demleme hatası var benim anladığım kadarıyla.
 18. Bosch psr 14.4 çift akülü vidalama önerecektim ama birkaç yıl önce 240 TL’ye aldığım alet şimdi 1750 TL olmuş. Bu fiyatı hak eder mi ? Bence ediyor ama ne iş yapmak istediğinizle de ilişkili. 2 batarya olması ciddi avantaj oluyor, ahşap işlerinde delme vs. için de kullanıldığı için 30-45 dakika sonra pili bitebiliyor, ikincisiyle devam edebiliyorsunuz. Bir de pilleri halen bulunabiliyor, devamlılığı da var. Son zamanlarda aldığım einhell ürünlerden de çok memnunum, pillerinin farklı aletlerde ortak kullanılabiliyor olması ciddi avantaj.
 19. Hocam ne aldınız çok özel değilse sorabilir miyim ?
 20. Direkt yansıtamıyorsunuz.
 21. Aynı ağ üzerinde bir Apple TV cihazı bağlayarak direkt ekrana yansıtma özelliğiyle bunu yapabiliyor olmanız lazım. Ben genelde telefondan yansıtma kullanıyorum ama ipad’le de mümkün. Apple TV 2. Nesil dahil hepsi yapabiliyor. İlla ki 4K almanıza gerek yok
 22. Kadıncağız öyle bilinçli şeyler yapacak biri değil, sağolsun çocukla ilgileniyor, bir dediğimizi iki etmiyor. Üzüldü zaten olayı tam gördükten sonra, şimdi dikkatli davranıyor bu tür eşyalara, o da yetiyor bize.
 23. Bizim ekranın tam ortasında ciddi çizikler var, yine buzdolabında da benzer çizikler var. Olayın hangi bezden kaynaklandığı kısmını bilmiyorum ama yardımcı teyzemiz metal içeren bir atlet vs. ile silmediğinden emin. Biz de teyzemizden memnun olduğumuz için hiç ses etmedik. Bir daha o bezle silmedi muhtemelen, çizikler artmadı. Akşam saatlerinde pek anlaşılmıyor ama tv kapalıyken kabak gibi görünüyor can sıkıyor. Katlanıyoruz mecburen.
 24. Atrin, tek ricam Caribbou Cafe gibi porno filmlerde kullanılmış müzikleri çalmayın. Çok rahatsız edici oluyor bilgisayarla falan uğraşırken. Bence @Najaz'ın dediğine takılma, aç gitsin, güzel olur umarım her şey
 25. Bu konuyla ilgili bir video izlemiştim ben, tanımıyordum o ana kadar ama Youtube listesinde önerildiği için gördüm. Hakkı Alkan diye birisi varmış shiftdelete.net'te videoları vardı hatta o dönem. İzlediğim videoda istanbul bilişimin bir yetkilisini telefonla arıyor, sonra bekliyor bağlanıyor vs. Açıkçası o videoda dinlediklerim hiç hoşuma gitmemişti, istanbul bilişim neredeyse 1 yıldır sürekli milleti dolandırırken suya sabuna dokunmadan sanki firmayı koruyucu bir tavır izledim diye aklımda kalmış. Şimdi konkordato haberlerini görünce bir baktım o video silinmiş, nedenini de biraz garip bir şekilde açıklamışlar. Açıkçası ne o ilk video ne de sonrasında olan video bana inandırıcı gelmedi. Sosyal medya üzerinde donanım siteleri-bireysel videolar gerçekten yanıltıcı ve belki de bilinçli yanlış aktarıcı içeriklerle dolu. Siteye girmediğim ve bütün videoları izlemediğim için deneyimim sınırlı tabi ama bana hiç güven vermemişlerdi o videoda. İstanbul Bilişim zaten milleti dolandırdı o arada biraz daha.