Fotoğrafçılık hakkında paylaşımlar, Öneriler, Çekimler, Sergi
17 17

Bu konuda 46 mesaj var

Merhaba

bu alanla ilgili bir kısım göremedim o yüzden buraya açıyorum. Eğer uygun bir alan varsa oraya taşınabilir. 

Fotoğrafçılıkla ilgili soru ve öneriler,

kavramsal sorular,

Çekim teknikleri ve donanımları en efektik kullanma yöntemleri,

basit el yapımı ekipmanlar

tekniksel çalışmalar ve sorular

başlangıç rehberi vs

gibi sorularınız varsa burada paylaşalım, soralım. 

ayrıca çekimlerinizi de paylaşırsanız eski darkhardware'de ki başlığın benzeri bir alanda burada oluşturabiliriz.

ilk örnekleri ben paylaşıyım.

Fujifilm X-T1
Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/10.0 
50.0 mm 
1/105
iso: 200
Flash (on, fired)
Fujifilm EF-42
Softbox Diffuser

22574340543_9ec0870e3b_b.jpgDSCF5118 by evren unal, on Flickr

Fujifilm X-T1
Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/2.8 
50.0 mm 
1/1900

22516140403_d6d7d8376c_b.jpgDSCF7347 by evren unal, on Flickr

Fujifilm X-T1

Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/2.8 
50.0 mm 
1/2900

22496308483_35db2ccb51_b.jpgDSCF6841 by evren unal, on Flickr

Öncelikle kendimden bahsediyim. Yaklaşık 7 yıldır dijital fotoğrafçılıkla uğraşıyorum ama eğer analog dönemini katarsak yıllardır bu olayın içindeyim. 

Çekimlerim genelde kurgusal macro fotoğrafçılığı alanı olarak değerlendirebiliriz.

salt macro yerine kurgusal çalışmaları daha çok seviyorum.

ışığı en efektik şekilde kullanmak için çekim saatlerini ona göre ayarlıyor hatta güneşin konumuna göre mevki seçiyorum.

çünkü bizim dünyamızda en önemli efekt güneşin kendisi.

her kare de ayrı bir white balance seçeneği taşıyorum.

bunu genelde ışığın geliş açısı ve sıcaklığına göre değiştiriyorum.

illa doğru beyazı bulmaktan ziyade kuralın dışına taşmak her zaman daha keyif verici sonuçlar doğurmuştur kendi açımdan.

ama renklerin tercihi tamamen kişinin kendisidedir. 

biraz zor oluyor tabi her çekim öncesi beyaz ayarını manuel değiştirmek ama sonrasında ki ortaya çıkan görüntü hoşuma gidiyor :)

kafalarınızda ki sorular, çekim esnasında dikkat edilmesi gereken konular,

doğa ve macro fotoğrafçılığın püf noktaları gibi soruları sorabilirsiniz.

bu sayfaya kimse yazmasa bile ben sıklıkla örnek çekimlerimle canlı tutmaya çalışacağım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de yazarım arada sırada :)

NEX-6 ile sokak fotoğrafçılığı yapmaya çalışıyorum fakat biraz çekingen olduğum için istediğim kadar yakınlaşamıyorum genelde konulara. Bunun dışında şehir hayatını ve çalışma ortamını yansıtan fotoğrafları seviyorum.

Tabletten yazıyorum, evde birkaç foto eklemeye çalışayım. Jackjoker, valla ben hayatta tahammül edemezdim her fotoda WB ayarlamaya :) RAW çekerek AWB'de bırakıp işlerken düzeltiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Griffon genelde çalışacağınız konularla iletişime geçmeyi deneyin. önce kısa bir sohbet ve güler yüz istediğin çalışma ortamını sağlar.

eğer bunları yapamıyorsan o zaman göb foto dediğimiz yönteme geçiyoruz. göbeğimizi bir tripod gibi kullanıp makinayı sabitleyip çekimlere başlıyoruz; eve geçip güzel kareleri croplayıp istediğimiz kadrajı sağlıyoruz. :) 

@@Deathknight teşekkür ederim umarım açılır :) 

bu vesile ile paylaşımlara devam edeyim.

Fujifilm X-T1
Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/2.8 
50.0 mm 
1/1800

22465162613_432fbd657a_b.jpgDSCF5386 by evren unal, on Flickr

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunroofa yapıştırıp arabanin uzerinden video cekebilecek birseyler ariyorum. 720p ve 2 saat gibi sureler, gunduz cekimi, kar yagmur olacak. Bu tarz bir cihaz kaca patlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elinize sağlık, güzel bir konu ve çok başarılı fotoğraflar. Sanırım oynama var?

Ben fotoğraf makinelerini ve fotoğrafçılığa meraklıyım ama zaman ayıramadığım ve biraz da yetenek eksikliği gördüğüm için şimdilik otomatiğe yakın basit ayarlarla bina ve sokak fotoğrafları çekerek kendimi avutuyorum. Bunun için kullandığım 2 tane giriş seviyesi aynasız var, biri Sony Nex F3; diğeri Samsung NX2000. Her ikisi de 18-55 mm lens. Şöyle bir sorunum var; Samsung'un RAW kalitesi Sony'den daha iyi ama JPEG işlemesi noise reduction öncelikli olduğu için bana göre Sony'den daha kötü. Ancak ben Samsung'u kullanmayı daha çok seviyorum zira dokunmatik ekranı çok kullanışlı ve büyük. (3.7") Fakat JPEG işlemesi Sony'den daha kötü olduğu için RAW çekip, kendim işlemek istiyorum. Samsung'un kutusundan çıkan lisanslı Lightroom 4.4 var. Develop modunu biraz kurcaladım ancak istediğim sonucu pek elde edemedim, makinenin kendi işlediğinden daha kötü işledim. Lightroom için hazır profil tarzı ayarlar bulabilir miyim, renk, doygunluk vs ile bir beklentim yok; sadece lens correction ve noise reduction yapsın, detayları Samsung'un in-camera Jpeg işlemesinden biraz daha iyi korusun istiyorum. Böyle bir kaynak bulabilir miyim? Ya da ortalama bir öneri var mıdır? (x ayarını 50'ye getir, y ayarını 30'a getir gibi...)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

teşekkür ederim.

hayır fotoğraflar RAW olarak çekilmişdir ve beyaz ayarı dışında bir oynama yapmıyorum. Genelde çekimlerimi daha çekerken değerleri manuel olarak ( poz / beyaz ayarı / renk evreni / ) gibi ayarları değiştirerek çektiğim için oynamaya pek gerek kalmıyor. Genel olarak white balans da bu olmamış böyle olsa daha iyi olur dediklerimde farklı beyaz ayarı yapıyorum. 

Lightroom kullanmadığım için pek o yüzden detaylı bir cevap veremem. Ancak merak ettiğim bir konu var. RAW işlenmemiş fotoğraf demektir. Yani bildiğiniz üzere negatifi. 

Samsung'un RAW kalitesi Sony'den nasıl daha iyi olabiliyor? O zaman müdahale var demek RAW fotoğraflara ama  o zaman da işin mantığına ters. RAW çünkü ham fotoğraftır ve istediğiniz ayarları sonradan yapabilmenize olanak taşıması için vardır. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fujifilm X-T1
Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/2.8 
50.0 mm 
1/640,

çekimlerimi Adobe RGB modunda çekiyorum. Makine üzerinde ayarlar kısmında bu çekim modunu görebilirsiniz. SRGB modu default değer olarak geliyor. Muhtemelen bir çok kişide SRGB modunda çekiyordur. 

Ben Adobe RGB evrenini beğeniyorum. Çünkü ekranımda gördüğüm ile baskı da gördüğümün aynı olmasını istiyorum. Unutulmaması gereken bir konu da eğer profesyonel olarak sergi çalışmalarınız olacaksa Adobe RGB renk evrenini seçmelisiniz. Bu sizi ekran da gördüğünüz değer ile baskıda gördüğünüz değeri en doğru şekilde sunar. Tabi bunun için monitörünüzün de Adobe RGB renklerini doğru şekilde vermeli. Eğer veremiyorsa SRGB de devam etmelisiniz.

22871484479_d56de63a0f_b.jpg_DSF7502 by evren unal, on Flickr

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fujifilm X-T1
Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/2.8 
50.0 mm 
1/500

23044295752_a0148e2c21_b.jpg_DSF7470 by evren unal, on Flickr

bu fotoğraf benim çok soru alan fotoğraflarımdan biri. geçtiğimiz hafta çekmiştim. 

biz fotoğrafçılar güneş severiz ama sert güneş ışığından da kaçınırız. özellikle öğle saatleri bu konuda sabıkalı saatler olduğundan siesta saatleri deriz.

ancak güneş aralık ayına yaklaşırken en yatay durumunda bu kasım ayında. bu da daha yumuşak ve sıcak renk tonları sağlıyor özellikle güneş batmaya yakın saatlerde. doğru beyaz ayarı ve renk sıcaklığını çekim esnasında yakalarsanız çok sıcak ve güzel bir renk evreni elde edersiniz. çoğu kişi bunu Photoshop ile yapmak ister ama aslında sadece beyaz ayarının ve doğru saatte çekim yapmanın sonucu yeterlidir. 

bir konudan daha bahsediyim. özellikle kapalı veya puslu havalarda doğa fotoğrafçıları çıkmaz araziye. havanın açmasını beklerler. ben ise özellikle kapalı olmasını bazı durumlarda tercih ederim. çünkü bulutlar doğal bir diffuser görevi görür. bu da her noktaya dağılmış eşit oranda renk sıcaklığı ve ışığı demek.

kompozisyonlarımı ve kurgumu buna göre ayarlarım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sunroofa yapıştırıp arabanin uzerinden video cekebilecek birseyler ariyorum. 720p ve 2 saat gibi sureler, gunduz cekimi, kar yagmur olacak. Bu tarz bir cihaz kaca patlar.

bu konuda Emre belki daha iyi cevap verebilir onlar arabada çekim yapıyordu ama tahminim GoPro ya da Sony Action Cam ile doğru aparatı ile sorunsuzca kullanabilirsiniz gibime geliyor.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

teşekkür ederim.

hayır fotoğraflar RAW olarak çekilmişdir ve beyaz ayarı dışında bir oynama yapmıyorum. Genelde çekimlerimi daha çekerken değerleri manuel olarak ( poz / beyaz ayarı / renk evreni / ) gibi ayarları değiştirerek çektiğim için oynamaya pek gerek kalmıyor. Genel olarak white balans da bu olmamış böyle olsa daha iyi olur dediklerimde farklı beyaz ayarı yapıyorum. 

Lightroom kullanmadığım için pek o yüzden detaylı bir cevap veremem. Ancak merak ettiğim bir konu var. RAW işlenmemiş fotoğraf demektir. Yani bildiğiniz üzere negatifi. 

Samsung'un RAW kalitesi Sony'den nasıl daha iyi olabiliyor? O zaman müdahale var demek RAW fotoğraflara ama  o zaman da işin mantığına ters. RAW çünkü ham fotoğraftır ve istediğiniz ayarları sonradan yapabilmenize olanak taşıması için vardır. 

Samsung'un RAW'ları Sony'den daha iyi veya eşdeğer hocam. Yanlış biliyorsam düzeltin; RAW fotoğrafın kalitesi sadece ve sadece lens ve sensör kalitesi ile belirlenmiyor mu? Samsung'un son dönemde ürettiği lens ve sensörler oldukça başarılı, hatta DxoMark sensör puanlarında NX2000'in sensörü 75 puan alırken, Nex F3 sensörü 73 puan almış.

http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-NEX-F3-versus-Olympus-PEN-E-PL5-versus-Samsung-NX2000___808_839_882

Ben yine de "daha iyi" iddiamı geri alıyorum ama daha kötü değil. Fakat JPEG işlemede Samsung'un Sony'den en azından benim zevkime göre daha kötü olduğu kesin.

Siz RAW'ları işlemede hangi programı kullanıyorsunuz?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

samsung daha iyi sensore sahiptir veya sony daha iyi lenslere sahiptir olayı farklı. elbette fotoğrafın kalitesine etki eden en önemli iki unsurdur bunlar.

ancak RAW işlenmemiş fotoğraftır. yani samsung raw fotoğrafları sony den daha iyi diyorsanız bunu raw olarak indirgememek gerekli. Samsung daha iyi çekiyordur dersek daha doğru bir tanımlama olur.

Keza RAW da işleme olmadığından ham halleri yansıtılır.

ben Fujifilm RAW ları için üretilmiş SILKYPIX Developer Studio kullanıyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben Lightroom kullanıyorum, hem kataloglama açısından da faydalı. Keyword ve beğeni seviyesi kullanımını etkin yaparsanız çok rahat ulaşabiliyorsunuz fotolara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

samsung daha iyi sensore sahiptir veya sony daha iyi lenslere sahiptir olayı farklı. elbette fotoğrafın kalitesine etki eden en önemli iki unsurdur bunlar.

ancak RAW işlenmemiş fotoğraftır. yani samsung raw fotoğrafları sony den daha iyi diyorsanız bunu raw olarak indirgememek gerekli. Samsung daha iyi çekiyordur dersek daha doğru bir tanımlama olur.

Keza RAW da işleme olmadığından ham halleri yansıtılır.

ben Fujifilm RAW ları için üretilmiş SILKYPIX Developer Studio kullanıyorum. 

SILKYPIX'i indiriyorum, deneyeceğim.

Hocam ben itirazınızı anlayamadım. Benim söylediklerimin daha açık hali şöyle, yanlış olduğum nokta neresi:

1. Işık lensten geçer ve sensöre düşer, fotoğraf oluşur. Oluşan fotoğraf makine tarafından işlenmeden, ham haliyle RAW formatında kaydedilir. RAW fotoğrafta lensten kaynaklı bozulmalar ve noise maksimum seviyededir. 2 farklı fotoğraf makinesinden alınan RAW dosyaları kıyaslandığında, direk olarak sensör + lens kombinasyonu iyi olan makine öne çıkacaktır.

2. Ardından makinedeki bir yazılım, RAW fotoğrafı işler ve JPEG oluşturur. JPEG oluşturma algoritmaları farklı olduğundan, RAW dosyaları 1-1 aynı bile olsa 2 farklı makineden alınan JPEG'ler farklı kalitede olur. JPEG kalitesini sensör + lens + jpeg işleme algoritması belirler.

3. Samsung ve Sony'den çıkan RAW'larda neredeyse hiç fark yok, bu da lens + sensör kalitelerinin birbirine yakın olduğunu ve RAW dosyaları aynı uygulama ile işlendiğinde, final ürünün (Jpeg) yaklaşık aynı kalitede olacağını gösterir.

4. Makineden alınan Jpeg'lerde ise özellikle yüksek ISO'larda Sony detayları korurken, Samsung gürültüyü azaltıp, detayları daha fazla kaybetmiş. Bu nedenle de Jpeg çıktısı olarak özellikle yüksek ISO'larda bence Sony daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Silkypix Samsung'un RAW dosyasını "desteklenmeyen kamera" diyerek açmadı, ilginç.

Elimde lisanslı DXO Optics Pro var, onu deniyorum şimdi.

Ben Lightroom kullanıyorum, hem kataloglama açısından da faydalı. Keyword ve beğeni seviyesi kullanımını etkin yaparsanız çok rahat ulaşabiliyorsunuz fotolara.

Ben kataloglama özelliğini sevmedim/sevemedim. Bana sadece RAW'ları kolayca işleyebilecek bir uygulama lazım. Ben zaten fotoğraflarımı konu başlığına ve çekildiği yere göre klasörlere ayırıyorum ve bu şekilde sınıflandırıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

yok aynı şeyi söylüyoruz. siz RAW kalitesi samsung sony den daha iyi dediğiniz için yorumda bulundum. RAW aynıdır ama makine işlemesi farklıdır. 

bir düzeltme yapayım müsade ederseniz. RAW da lens den kaynaklı bozulmalar ve noise demişsiniz ancak noise sensör ile ilgili alakalı bir durumdur lens değil.

onun dışında hemfikiriz zaten. size tavsiyem RAW dan devam edip PS gibi bir editör ile edit yapmanız. Ben makinenin jpg işlemelerini çok sevmiyorum ki Fujifilm X-T1 in jpeg işlemesi efsane olmasına rağmen.

bahsettiğim program markaya özel bir editordür samsung'un dosyasını açmaması normal.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung'da nasıldır bilemyorum ama Sony'de lens kaynaklı bozulmalar hakkında veri raw dosyasının içine ayrı olarak ekleniyor. Sony'nin kendi yazılımı ile RAW(ARW) dosyasının içine gömülmüş lens kaynaklı bozulmalar bilgisini kullaranarak fotoğrafı düzeltebilirsiniz. 

Windows'un raw codeci de bu lens düzeltme verisini kullanıyor. Windows fotoğraf görüntüleyici ile ARW dosyasını açtığınızda otomatik olarak lens hatalarını düzelterek görüntülüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"Lensden kaynaklı bozulmalar" ve "noise" dedim hocam, noise elbette lens kaynaklı değil. Çok ileri düzey bilgim yok ama temel kavramları biliyorum, ISO yani ışık hassasiyeti sensöre verilen voltaj ile ayarlanıyor ve voltaj yükseldikçe kumlanma (noise) artıyor. (terimlerde hatalarım olabilir ama kabaca böyle)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fujifilm X-T1
Carl Zeiss Touit 2.8/50M
ƒ/2.8 
50.0 mm 
1/600

22981260065_7a738b16d8_b.jpgDSCF7329 by evren unal, on Flickr

dalından taze taze. olgunlaşmamış domatesden kurgu yapılırmı ? yapılır. altın oran ve biraz hayal gücünü çekim esnasında kullanırsanız kadraja yansıtacağınız kurgu basit bir konudan güzel bir kompozisyona dönüşebilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çekimlerimi Adobe RGB modunda çekiyorum. Makine üzerinde ayarlar kısmında bu çekim modunu görebilirsiniz. SRGB modu default değer olarak geliyor. Muhtemelen bir çok kişide SRGB modunda çekiyordur. 

Ben Adobe RGB evrenini beğeniyorum. Çünkü ekranımda gördüğüm ile baskı da gördüğümün aynı olmasını istiyorum. Unutulmaması gereken bir konu da eğer profesyonel olarak sergi çalışmalarınız olacaksa Adobe RGB renk evrenini seçmelisiniz. Bu sizi ekran da gördüğünüz değer ile baskıda gördüğünüz değeri en doğru şekilde sunar. Tabi bunun için monitörünüzün de Adobe RGB renklerini doğru şekilde vermeli. Eğer veremiyorsa SRGB de devam etmelisiniz.

bunda bir yanlışlık olmasın? tam tersine çoğu printer adobe rgb basamadığı için srgb'de foto çekilmesi tavsiye edilir, baskı yaparken sonuçların değişmemesi için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bunda bir yanlışlık olmasın? tam tersine çoğu printer adobe rgb basamadığı için srgb'de foto çekilmesi tavsiye edilir, baskı yaparken sonuçların değişmemesi için.

merhaba

yanlışlık yok. SRGB basın gazeteciliği ve internet media fotoğrafçılığını kapsıyor.Adobe RGB profosyonel baskı, sergi gibi vs baskı alırken ki renk evrenini kapsıyor. bu yüzden eğer böyle baskı alacaksanız adobe rgb evreninde çalışmanızı tavsiye ederim. Adobe RGB'nin bir avantajı da SGRB renk evreni kapsamasıdır. O yüzden burada çalışmanız avantajınıza. Ayrıca RAW çekiyorsanız yine RAW üzerinden renk evrenini değiştirebilirsiniz. Zaten RAW bu yüzden çekilmesi tavsiye edilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beyler ürün fotoğrafı çeken var mı aranızda? Bilgi almak için kitap, web sayfası vb önerilere açığım.

p.s. 1m3 altı hacme haiz :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
17 17

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok