Nostalji: Kaset Kültürü
1 1

Bu konuda 55 mesaj var

kasedin cd'yi geçmesi için nakamichi dragon lazım  :8

japonun japon olduğu günlerin ürünü, olsa da yanında yatsam...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kasedin cd'yi geçmesi için nakamichi dragon lazım  :8

japonun japon olduğu günlerin ürünü, olsa da yanında yatsam...

Günümüz teknolojisi ile bu cihazın alası çok daha ucuza yapılır. Gerek var mı? Bence yok ama o tartışmaya girmek istemiyorum açıkçası :).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gözünüzü seveyim, yapmayın, etmeyin, iki gün sonra karşımıza androidli kaset çalar falan çıkar, işin tadı kaçar :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen gün , Dost kitabevine doğru giderken fark ettim. Burda adı geçen Hayri ordaydı. Hemen bir resim çektim. İşte son hali.  Shade de Tunalı Hilmi 'de, Tadım pizzaya gittiğim bir gün ,belki oranında son haline bakarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Günümüz teknolojisi ile bu cihazın alası çok daha ucuza yapılır. Gerek var mı? Bence yok ama o tartışmaya girmek istemiyorum açıkçası :).

tabii oraya girmeyelim, amaç yol gitmekse 71 charger'dan çok daha "iyi" arabalar var ama onun da hastası bol :) bu da öyle bir şey işte..

http://wallpapercave.com/wp/FbO9vSE.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gunumuz teknolojisi ile bu cihazi yaparlarsa muhtemelen 10.000 dolar isterler. Uretim kaliteleri cok üst siniftir..

Zamaninda bende Dragon almak istiyordum. Bir arkadasimda CR7 ile karsilikli dinleyince CR7 yi daha cok sevmistim. Seneler sonra da sahip oldum. Ancak asil Tandberg kasetcalarlar var ki muhtemelen bu isteki en son noktadir

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elimde bilgisayara aktarmak istediğim epey kaset var. Eski müzik setimin kaset çaları bozulmasaydı AUX'dan PC'ye bağlayıp aktarır, nostalji yapardım. Şöyle hızlıca internette bakındım. Walkman tipi çevirici birşeyler satılıyor ama ne kadar iyidir bilinmez. Fiyatları da 100'den aşağı değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elimde bilgisayara aktarmak istediğim epey kaset var. Eski müzik setimin kaset çaları bozulmasaydı AUX'dan PC'ye bağlayıp aktarır, nostalji yapardım. Şöyle hızlıca internette bakındım. Walkman tipi çevirici birşeyler satılıyor ama ne kadar iyidir bilinmez. Fiyatları da 100'den aşağı değil.

ikinci el walkman bakın bence. temiz bir tane bulsanız işinizi görür, ben elimdeki walkmani temizleyip tamir ettikten sonra kayıtları digital ortama aktardım, çok da güzel oldu.

bir zamanlar hala sıfır walkmanler vardı piyasada ama sanırım artık kalmadı. sony'nin filan en ucuz modelleri 100 liradan da ucuzdu diye kalmış aklımda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epey zaman önce bütün kasetleri attım çöpe. bulamayacağımı düşündüğüm bir iki albüm vardı. Onları walkman ile bilgisayar aktarıp, mp3 yaptım. Sonra spotify a geldi ama o albümler. :)

Bu kasetlerden önce , daha büyük çaplı bantlar varmış. Eskiden evde şu cihazdan görüyordum. Çalışırkenhiç görmedim. Herhalde epey eski bir standart. 

https://0.s3.envato.com/files/360550.jpg

Kopya işi hep vardı diyorduk diğer başlıkta. Şunu gördüm şimdi :)

https://i.imgur.com/CSuHaLQ.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim ve yakınlarımın ses kayıtları vardı belki 30 senelik, hayatta olmayanlar dahil. onları ölümsüzleştirmek adına yapmıştım o işi. müzik için uğraşmaya değmez.

Bu kasetlerden önce , daha büyük çaplı bantlar varmış. Eskiden evde şu cihazdan görüyordum. Çalışırkenhiç görmedim. Herhalde epey eski bir standart. 

bizim yetiştiğimiz kaset olayı mikro bir format, sony'nin işi sanırım yine. ondan öncesi böyle büyük makaralarmış. reel to reel diye bir olay var stüdyo kaydı mıdır nedir, youtube'da çok ilginç vidyolar var r2r olarak.

misal: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kaset koleksiyonu halen duruyor, arada dinlemek istediğimde bir tane panasonic mini kasetçalar var takıyorum dinliyorum, halen çok hoşuma gidiyor. Bu arada Trail Blazer'ın kaset versiyonundan ayrı olarak sadece Avrupa'da basılmış cd versiyonu da var bildiğim kadarıyla, bende kaseti duruyor. İstiklal'de Ada Müzik (Kültür) kasetleri temizlemek için ucuza satmaya başlamıştı, Anthrax Among The Living, Slayer Undisputed Attitude almıştım neredeyse bedavaya, bir de Bakırköy D&R aynı temizliği yaparken bir sürü almıştım, hey gidi günler. Her birini ayrı ayrı ezberlemişimdir, şu anda Spotify'dan bir sefer dinleyip sıkıldığım şeylerin yanında komik geliyor gerçi :)

post-85-0-24840000-1452450991_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

benim ve yakınlarımın ses kayıtları vardı belki 30 senelik, hayatta olmayanlar dahil. onları ölümsüzleştirmek adına yapmıştım o işi. müzik için uğraşmaya değmez.

bizim yetiştiğimiz kaset olayı mikro bir format, sony'nin işi sanırım yine. ondan öncesi böyle büyük makaralarmış. reel to reel diye bir olay var stüdyo kaydı mıdır nedir, youtube'da çok ilginç vidyolar var r2r olarak.

misal: 

Bunlarla stüdyo ortamında da kayıt yapılabilir; ev ortamında da; sanırım stüdyolarda ilk kayıtlar bunlara alınıyordu; yani master olarak kullanılılıyorlardı; bant ve kafa geniş olduğundan ve 1 saniyede diğerlerinden daha fazla bant geçtiğinden analogların en kaliteli sesine sahiptirler; tabii bu bir genelleme; cihazın ve kullananın kabiliyetiyle kaynağın kalitesi elbet kaliteyi etkileyecektir; sonuçta zamanında "CD"ler dahi bunlardan kopyalanıyordu; şu an master olarak ne tip cihazlara kullanılıyor bilemeyeceğim ancak  ülkemizde "Makara teyp veya Makaralı" diye adlandırdığımız bu cihazlar herhalde kullanılmıyordur artık...

Tabii mesela TRT arşivleri veya sistemler yenilenmeden önce sahneyi bırakan veya vefat eden sanatçılarınki hariç; bunlardan en az ciddi bir kısmının masterları dijital ortama geçmemiştir henüz sanırım...

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakında , kasetle, walkman ile beraber , şu da tarihe karışabilir. (mi?)

92901d1414559408t-usb-male-3-5mm-stereo-

niye karışsın bütün dünya müzik çalar olarak iphone kullanmıyor ki...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de https://tr.wikipedia.org/wiki/DAT diye bişey vardı. 2000lerin ortalarında dahi ses stüdyolarında olurdu genelde. hala geçerli bişey mi acaba?

evet bu da ilginç bir teknolojiydi. manyetik banda digital kayıt. temelde c64'den bildiğimiz manyetik banda digital data kaydedilmesiyle aynı mantığı kullanan bir format olsa gerek. çok heves ettim ama ne md ne de bunu kullanmak nasip olmadı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu olay zaten müzik dinlemekten ziyade profesyonel stüdyo kullanımına yönelik bişeydi. vokal-enstrümanlar kanal kaydı olarak bunlara kaydedilir, buna da master kayıt denirdi. sonra kaset üreten şirkete bu dat kasetleri gönderilirdi. günümüzde yerini harddiskler yada dds denen yine band temelli bi sisteme bırakmış gözüküyor

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Tape#Professional_recording_industry

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Data_Storage

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@analog Bütün dünya iphone kullanılmıyor ama Aplle 'ın bu tip durumlarda dönüştürücü etkisi fazla. Gerçi lightning den bağlanan kulaklıkta, DAC vs olması gerekiyor herhalde. İş karmaşıklaşıyor. 

Aslında yanlış hatırlamıyorsam , Sony'nin minidisk gibi bir formatı vardı. Walkman 'in yerine geçmesi için çıkardıkları. 3.5mm jacki ,Sony orda değiştirmeye çalışmıştı. tutmadı tabii. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@analog Bütün dünya iphone kullanılmıyor ama Aplle 'ın bu tip durumlarda dönüştürücü etkisi fazla. Gerçi lightning den bağlanan kulaklıkta, DAC vs olması gerekiyor herhalde. İş karmaşıklaşıyor. 

Aslında yanlış hatırlamıyorsam , Sony'nin minidisk gibi bir formatı vardı. Walkman 'in yerine geçmesi için çıkardıkları. 3.5mm jacki ,Sony orda değiştirmeye çalışmıştı. tutmadı tabii. 

Bu tip girişimler kendi yan ürünlerini sattırmak amaçlı ortaya çıkartılan şeyler oldu hep. Apple' ın ki daha kötüsü, büyük konuşmayayım ama Apple alırsam kabrime gelmeyin istemem :P.

analog beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT 3.5mm jack te başka sorunda var. Kama gibi cihazın içine giriyor ve özellikle hareket eden cihazlarda ciddi kuvvet uygulayıp, bozulmasına neden oluyor. Benzer cihazlarım, cep telefonlarım hep ordan bozuldu bir süre sonra. 

Geriye uyumluluk dışında bir teknik avantajı var mı bilmiyorum ama değişmesinde sakınca olmayan bir standart. Hatta cep telefonunda iyi bir bt kulaklık bulursam onu kullanmayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de https://tr.wikipedia.org/wiki/DAT diye bişey vardı. 2000lerin ortalarında dahi ses stüdyolarında olurdu genelde. hala geçerli bişey mi acaba?

Çok pahalı bir teknoloji idi; veya bu teknoloji ürünleri çok pahalı satılıyordu; stüdyolar dışında öyle pek fazla yer edinemedi kendine fiyatlarından dolayı; aslında ara bir teknoloji sayılır ve bilmem ki doğmadan öldü gibi sanki; onun yerini de "MD" aldı sanırım ve çok daha fazla yaygınlaştı; ancak o da pek tutunamadı gibi; DAT dinleme imkanım olmadı ancak MD denedim; kaynağına bağlı olarak oldukça kaliteli ses verebildiğini söyleyebilirim; en azından bana göre...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hala stüdyolarda varmış sanırım ama pek kullanılmıyomuş..

mesele dijital olduğu sürece ad converter aynıysa dat, md, cd, blue-ray arasında fark yok aslında.

ürünler bir zamanlar fiyatına göre daha kaliteliydi, o yüzden dat daha kaliteli gibi geliyo olabilir. efsane rolündeydi kendisi müzik severler için

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@OnLyTNT 3.5mm jack te başka sorunda var. Kama gibi cihazın içine giriyor ve özellikle hareket eden cihazlarda ciddi kuvvet uygulayıp, bozulmasına neden oluyor. Benzer cihazlarım, cep telefonlarım hep ordan bozuldu bir süre sonra. 

Geriye uyumluluk dışında bir teknik avantajı var mı bilmiyorum ama değişmesinde sakınca olmayan bir standart. Hatta cep telefonunda iyi bir bt kulaklık bulursam onu kullanmayı düşünüyorum.

Kablolu baglantilar icin, Apple'in macbooklarin guc baglantisi icin kullandiklari manyetik/miknatisli sistem iyi bir dizayn bence, kulaklik baglantisi icin de ayni sistem kullanilabilir. Herhangi bir zorlanmada ne cihazi, ne baglanti ucunu, ne de kabloyu zorlamadan ayriliyor cihazdan.

Ancak yere dusmekte olan cihazi kulaklik kablosundan tutup yakalayamama gibi bir negatif yonu olabilir:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet malesef, eskiden endüstri standardı denen bir şey vardı, şimdi vendor spesifik standarda boyun eğiyor bütün üreticiler, apple ne derse ona göre üretim yapmaya yelteniyorlar.  :icon_mad: 

lightning'de analog ses için çıkış yoksa bile bir şeyler uydururlar sanki. external dac olmadan ses almanın yolu açılmıştır önceden, esnektir o port. detay bilmeden atıyorum, çünkü 3.5mm kalktığında kulaklıklar lightning olacaksa eğer kulaklığa entegre dac koyamazlar, herkese external dac alacaksın da diyemezler, kutuya ayrıca dac da koyamazlar? sanki kablosuz bt bir şeyler olacak gibi geliyor bana 3.5mm'siz iphone kulaklıkları, şu jabralar gibi normal kulaklıktan biraz büyükçene bir şey olursa gerektiğinde ona dac da sığabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok