Xiaomi Mi 4 - Kullanıcı izlenimlerim ve yorumlar
1 1

Bu konuda 59 mesaj var

Hocam şu telefonuda bi inceleyin derim ben. Şahsen kendim bu telefonuda alırım diye kafam bi ara çok gitti geldi.

http://shop.lenovo.com/tr/tr/smartphones/vibe/vibe-p1/

Ekran 5.5" ama üzmez sanırım azcık farkı, 5000mah, 32gb dahili, sd kart genişletebilme gibi hemen ilgi çeken özellikleri ön plana çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bu mantığı anlamadı gitti hocam zaten. :)

Xiaomi ve Lenovo arasında çok gittim almaya yakın hatta sony xperia m5 ' de listemdeydi diğer konudan hatırlarsan.

Sony hepsinin içinde muazzam donanım özellikleriyle ön plandayken sorunlarından ötürü elendi.

Xiaomi işlemci gücü, ram,4k çekim falan iyi hoş sd kart genişleme yok.

Lenovo işlemci gücü 8x desede hızları düşük, ram düşük, dahili hafıza büyük + genişleme mevcut pilde efsane tabi.

Merak ediyorum çok mu maliyet değişiyorda böle acaip çözümlere başvuruyolar.

Ben tercihimi kullandım, gözlemlediğim kadarıyla memnunum şükür. Telefon yağ gibi akıyor, çok lazım olduğunda da depolama için küçük otg diskimle çözücem artık işimi 64gb her türlü işimi görür zaten. O da zaten en çok belli bi süre gittiğim yerde pc ortamına veri aktarımı yapamayacağım acil durumlar için gerekli olur. Yine pcye bağlayıp izleyebileceğim klipler ve filmler için hemde telde de izlenebilirliği açısından ortak bi kullanım havuzum olmuş oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üst modelinde de tam tersine batarya yarısı ama hocam ölede bi saçmalık ön planda. :D Asıl güçlü makinede uzun ömürlü pil olması lazım bana göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Android düzgün kullanılırsa şişmiyor. Çok fazla uygulama kur - kaldır yapmıyorsanız performansını koruyor. Bende Reeder tablet var bir tane, böyle ıvır zıvır şeyleri önce ona kuruyorum. Beğenirsem telefona kuruyorum. Telefonda oyun yok, fuzuli uygulama yok. Sadece sık kullandığım uygulamalar var. Haliyle şişme de yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tavsiye edebileceğiniz düzgün bi pil izleme uygulaması var mı ? Battery monitor widget diye bişi kurdum ama çoğu abidik kubidik gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:)

Ne kadar pil var onu gormek icinse: PowerLine

Pili tuketenin ne oldugunu gormek icinse: Gsam battery monitor pro

Diger pil isleri icinse: Greenify (experimental features automated hibernation)

Cihaz samsung olsaydi onun icin bir de package disabler pro var

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok benim aradığım gayet basit analiz raporu tutan bi program. Pilin ne kadar tüketildiğini ne kadar kaldığını zaten miui nin kendi içerisinde görebiliyorum. Benim istediğim atıyorum şarja taktım bi sora ki şarja kadar boşalma hızı grafiği falan çizip istatistik tutan bir arayüz. Muhtemelen kullanmıycam ama günlük kullanımlarda bi kaç kullanımı hem kendim görüp hemde burada da paylaşmak istedim.

Yanlış anlaşılmasın ama google play wp mağazaya göre daha çok çer çöple dolup taşan bir ortam gibi geldi bana. Önüne gelen uygulama mı geliştirmiş napmışsa artık. WP' de az ama öz nitelikli direk hedefe yönelik çözüm bulabiliyordum. Misal fotoğraf düzenleme ile ilgili bişiler bakayım diyede yola çıktım yok yok arkadan; adamlar arkaya sırf bi efek atan iş için bile uygulama yapmış. Böle klon uygulamaları kim napıyorsa artık. Onun dışında evet çeşitlilik mükemmel, insanları heralde gel gir mağazaya bütün gez takıl dolaş moduna sokmak istemişler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Google Play Store'un tam bir çöplük olduğuna katılıyorum. Ama WP mağazası da farklı bir anlamda çöp, aradığın çoğu iş için -temel işler dışında- doğru düzgün uygulama yok, olanların çoğu da web sayfasını parse edip kendi arayüzünde gösteren çözümler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu miui 7' yi çok sevdim. Şimdi android 6 tabanda miui 7 güncellemesi geliyormuş. Zaten öyle olduğunda yağ gibi çalışır bu alet. Şu anda da çalışıyor zatende bazı gelecek yeni merak ettiğim özellikleride var.

Misal miui 7' de hoş bir özellik olan "showtime" eklentisi mevcut.

155556s561n5pxcmtfadcx.gif204358wc8csd8068d83uou.gif

Telefon çalarken bu şekilde ekranda arayanı kısa görüntülü video şeklinde gösterebilme özelliği ekliyor. Tabi bu planlandığı gibi stable rom için tam oturmamış galiba, developer romda çalıştıranlar var ama ben şimdilik beklemedeyim.

Bu arada tam 10 saatlik kullanım sonrası pil şu anda %87' de bugün çok efektif kullanmasamda. 5-6 arama whatsapp yazışma. 1 2 web browser kullanımı falan yaptım. İyice bi istatistik toplansın grafiksel paylaşım dökücem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu modelin çok önemli bir avantajı var. Xiaomi'nin daha doğrusu , düzenli güncelleme alıyor. Android 6 hazırmış bile. 

Oysa alternatifleri , birkaç tane güncelleme alıp,bırakıyor. üretici yeni modellere odaklanıyor.

Fiyat olarak Lenovo Vibe p1 avantajlı görünüyor ama ne güncelleme alacak belli değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güne %76 ile bi start aldık bakalım. Yine sabah telefon alarmı çaldı kalktım baktım tam 24 saatte elime alıp baktığımda durum böyleydi. Şu kadarlık kullanımla demekki 4. güne falan dayanır mı bilemem tabi de pil her %' sinde eşit gidiyorsa bu mantık çıkıyor. Pil korumayla ilgili Miui' nin kendi bi kaç modu var. Gelişmiş diye bi opsiyonu var misal standart gibi ama mümkün olduğu müddetçe arkaplanda pil sömüren durumları engeller diyor. Dünden beri öyle kullanıyorum baya faydası oldu gibi. Öle ekranı karartayım falan gibi birşeyde değil ya da interneti kesik tutayım olayıda yok. Atıyorum arkaplanda uzun süre kullanılmayan bir servis varsa kendi kapatıyor. Aynı ortamda hem mobil hem wifi internet mevcutsa mobil veriyi kapatıyor; bu tarz düzenlemeler.

Anroid tele geçme düşücesiyle çok tedirginliklerim vardı aslında ama hem böyle bir arayüz vasıtasıyla geçiş hemde bu tarz bir donanım gücüyle geçiş sayesinde gözlemlediğim kadarıyla hiç bir derdim kalmadı. 2gb bellekten fazla dolmadı pek telefon hani 2.3gb falan olmuştur arada sırada oda telefon daha yeniyken arkaplanda her bişi açık kaldığı durumda falan oluyordu. Şimdi alışkanlık yaptım hemen bi menüden bellek temizlemeni çekiyorsun hop rahat takılmaya devam ediyor telefon. Bunun dışında telefonu daha hiç performans modunda kullanma gereksinimi duymadım. Dengeli diye bir modda çalışıyor sürekli cpunun max hızı için performans modu diye bi ayar daha var, tabi muhtemelen pili emen bi moddur ama güç gerektirecek durumlarda elimin altında bi canavar yatıyor olması her zaman iyidir. L735 ve WP8,1 kombinasyonundan sonra uygulamalar nispeten daha hızlı çalışıyor. Atıyorum kamerayı açacaksam bastığım anda kamera geliyor ve ya bi uygulamaya gireceksem direk onun penceresi geliyor. Lumiada kamera açarken azda olsa belli bi yükleme bekliyordu; yine aynı şekilde bu durum uygulamalarda da mevcuttu.

Xiaomiler bildiğim kadarıyla aynı zamanda ilk android 6 destek sunan telefonlar evet. Zaten forumlarında bakıyorum, şu anda varda resmş olarak android tabanlı miui 7 hazırlanmaktaymış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir zahmet çalışsın. quad krait (custom A15) 3 gb ram ve 2 kusur ghz vs quad A7 1.2 ghz ve 1gb ram. WP sonraki donanıma rağmen uzun vadede daha akıcı orası kesin. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beni üzen bir durum olmazsa olmam hocam. Henüz deneme fırsatı bulmadım gerçi ama misal wpdeykende işime yarayacak olan bir özellik olan odb 2 auto doctor yazılımı düzgün çalışmıyordu. Belki benim odb 2 cihaz dandik ondan da olabilirde normalde androidde torque uygulamasıyla aynı cihazdan tomarla kişi kullanıyor. Misal bu uygulamanın bile çalışması beni şimdi android arayüze daha çok bağlayabilir.

İlk 2 gün biraz zorlanmıştım ama epey bi alıştım telefonuma. Zaten zorlanma arayüz farklılığından oluşan bir durum. Muhtemelen pratikte bulmak istediğim bazı şeyleri hala azcık bakınarak bulabilirim şu an tel içinde ama zamanla iyice oturur o.

Web tarayıcı olarak firefoxuma kavuştum tekrar. WP IE güzeldi fena değildi ama çoğu site içinde uyumsuzluklarıda yok değildi, atıyorum google içinde görsellere giriyorsun resim ilk etapta alakasız bi yerlerde çıkıyor küçült büyült hareketi yapıyorsun düzeltmek için. Şimdi opera desteğimde var biliyorum ama alışık olduğum düzende kullanma şansım var.

İlk etapta bide klavyeyi yadırgamıştım, meğer custom klavye eklenebiliyormuş. Swiftkey en çok kullanılan heralde ki türkçe tüm karakterlerin ekranda gözükmesi ayrı bi güzellik oldu. Bunun dışında wpde yazışma kısmında sık kullanmak istediğim "+" simgesi gibi bazı şeyler yoktu. Onlarda artık mevcut olmuş oldu.

Belki ufak detaylar ama hoşuma giden detaylar. Gerçekten özlediğim detay ise canlı kutucuklar. Tabi androidde arkaplan animasyon falanda varmış, tema olayı epey geniş ve kapsamlı zaten. Zaman bulabilirsem kendi custom arayüzümüde oluşturabiliyormuşum zaten, bi boşlukta muhakkak incelerim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klasik bir android hastalığı olan, telefonun kazandırdığı vakitten fazlasını arayüz özelleştirmelere harcama durumu belirmeye başlamış; önce arayüz özelleştirmeleri ve launcher'lar, sonra custom rom'lar, root'lar vs vs... Virüs bulaşmış artık, geçmiş olsun...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok hocam custom rom deneyeyimle falan uğraşmam ben, resmi stable sürüm neyse onla yoluma bakarım. Özelleştirmede kendime has olan neyse o şu an geçici uygun bi tane buldum tabi ama bunda ikonların renkli olmaması ruhaf kaçıyor biraz. Black tema bulmuştum gayet soft ama onda da bazı yerleri yapan eksik yapmış dolayısıyla kilit ekranında beyaz kalıyordu mesela hiç bişi göremiyorsun :) Ondan dedim kendi yapma imkanım varmış bi ara oturur istediğim gibisini yapar dahada elimi sürmem özelleştirmeyle hatta şu an ki hali zaten güzel alışırsam belki hiç ellemem. Mümkün olduğunca az kaynak tüketimi sağlayan ve pilin ömrünü uzatçak birşeyler ayarlamaya çalışıyorum. Beyaz ekran olunca daha çok pil gidiyor misal bilinen bir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi telefon yeni birkaç senede elinden çıkmassa custom rom kaçınılmaz, çünkü çoğu firma eski modellere sürüm yayınlamıyor android tarafında, diğerlerini bilmem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Getireceği yeniliklerle bağlantılı olarak değişir heralde hocam oda. Zaten telefon 2 sene kadar idare etse sonrasında bi değişiklik gereksinimleri gelebiliyor.

L520 2-2,5 sene kadar L735' i 10 aydır kullanıyordum sanırım.

Benim aldığım telefon bandı zaten 1000lirayı geçmeyen modeller oluyor genelde, bu telefon içinde çok cazip bir kampanyayla denk gelmiş oldu. Bundan sonra önümüzde ki maçlara bakarız. :icon_king:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Pil olayıyla ilgili 2. gün verilerimi aktarayım, dün telefonu biraz daha fazla kullanmam gerekti ona rağmen yine belli bir standartı yakalamışım. Sabah kalktım yine 24 saatlik süreç sonrası ilk açtığımda baktım %49' du pil elime alıp bi iki bişi bakarken %48' e indi ondan sonra. 3 aşağı 5 yukarı demek ki %' lik dilimi doğru şekilde ilerliyor. Sırf şu şekilde kullanımla belki 4. günü zorlayabilir konumda demek ki bu alet.

Lumia 735' i benzer kullanımla ilk günün sonu %50-55 gibi bırakıyordum ertesi gün akşamına zorluyordum artık saat 19,00 civarı eve döndüğümde %30 civarlarında kalıyordu pil ömrü. Tabi pilin eskime payı var bir miktar.

Şu an Mi 4' le 3. günü bile rahat devirebilirim artık o konuda içim rahat oldu. Ortalama yoğun kullanımla demek ki 2 gün çıkartır, iyice bi zorlamaylada 1 gün rahatlıkla devirecek seviyede.

2 günlük grafiği aşağıda görebilirsiniz:

Screenshot_2015-12-31-09-09-18_ccc71.bmw.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok