Twitch Yayını
0

Bu konuda 66 mesaj var

Dün yaşanan sıkıntının sebebi belli oldu. Twitch üzerinden yayınlanan GamesDoneQuick etkinliği nedeniyle sunuculara epey bir yük bindiği söyleniyor. Bir de yayın yapmayan yayıncıların da etkinliği host etmesi ile epey bir yoğunlıuk var. Şu an sadece 120k+ insan bu etkinliği izliyor. Yine de takvime uyup yayına devam edeceğim. :)

http://www.twitch.tv/gamesdonequick

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün yayın öncesi müzik dinledikten sonra, speaker açık unutmuşum, bu yüzden yayının ilk iki saatinde epey bir statik varmış. Neyse izleyicilerden biri uyardı. Ancak ben speakerdan kaynaklı olduğunu anlayana kadar epey bir vakit geçti. Daha optimum yayın kalitesine ulaşana kadar epey bir uğraşmam gerekecek. Kullanılabilecek bir ton ayar, plugin ve bunların kombinasyonu var. Bunun için izleyici yorumu şart. Gerçi bu aralar Twitch sunucularına epey yük binmiş durumda. Twitch tarafında kaynaklanan epey bir sorun var. Yayıncılar pek memnun değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yayın içeriğini güncelleyeceğim için forumu haberdar edelim. Bugünden itibaren 20 Ocak gününe kadar, yayının ilk yarısında Crusader Kings 2 diğer yarısında (gece 12:00 sonrası) yeni çıkan oyunlardan Tharsis ve Sol 0: Mars Colonization oynayacğım. 20 Ocak gününden itibaren tam zamanlı Homeworld: Deserts of Kharak oynacağım. Bilginiz olsun. 

http://store.steampowered.com/app/323060/

http://store.steampowered.com/app/387370/

http://store.steampowered.com/app/281610/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hmm forumda Tharsis i aratınca burası çıktı..

Heryerde çok zor oyun ühühüh diye ağlıyolardı hatta notunun düşük olması da bu yüzden bütün reviewlarda.. İzlemesi zevkli olabilir twitchden ama oynayan sürekli hata yaparsa izlerken kafayı da yiyebilirsiniz .. :D 

Herneyse, yalnızca 4. denemede bütün takım üyelerimle marsa vardım hem de yami yami yapmadan  : :)

http://steamcommunity.com/id/Narcissus/screenshot/609476836152149388

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler, şanssızlık çok fazla olduğu için sinir ediyor insanı  :D

Hocam o verdiğin elemanın games played 16 

games won 16 görünüyor ama 55 saat oynamış.. Alt+f4 lemiş bence o kaybettiklerini çok iyi oynamak yeterli değil, inanılmaz şans faktörü var.. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

CK2 ile EUIV  tür olarak  benzer,  grand strategy kategorisi altındalar. Ama içerik olarak epey farklılar. Kısaca anlatmak gerekirse;

Crusader Kings 2, tarihsel olarak 769-1453 yılları arasında geçen, kısaca feodal bir dünyada hanedan yönetimi oyunudur. Amaç küçük olsun büyük olsun bir hanedanı kontrol edip, uygun veraset yasaları altında hayatta kalıp, saygınlığını artırmak temel hedeftir.  Kont olarak başlayıp, saygın bir İmparator seviyesine gelmek gibi mesela. Bunu gerçekleştirmenin birçok yolu vardır.

Europa Universalis IV ise tarihsel olarak 1444-1815 yılları arasında Erken Modern dönemde devlet yönetimi oyunudur. Amaç en uygun yönetimi tercih edip, diplomasi, ticaret ve savaş yoluyla yine hayatta kalmaktır. 

İkisinin ortak yanı ise, anlatması sayfalar sürecek onlarca farklı oyun mekaniğinin olması, uğraşılması gereken bir ton detayı barındırması ve karmaşık strarejiler geliştirmedikçe  hayatta kalmanın çok ama çok zor olmasıdır. Ha bir de tabii ikisi de tekrar tekrar oynanabilirlikleri çok yüksek oyunlardır. Mesela ben CK2 için 500 saatin üzerinde vakit harcamışım. Bir o kadar daha harcarım.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez

Link için teşekkür ederim. Duet yazılımı işimi kısa vadede görecek gibi görünüyor.

Güncelleme: Yazılımın kendisi ne yazık ki benim işime yaramadı. Yazılım sayesinde OBS yazılımını tablet ekranına taşıdım. Ancak, OBS ile yayın yapmayı denediğimde ne yazık ki hep mavi ekran aldım. Çok uğraştım, araştırdım ve işime yarayacak bir sonuç alamayacağıma ikna oldum. Benim ihitiyaçlarımı karşılayamasa da, fikir çok iyi, hatta 'gerçek olamayacak kadar iyi' diyeyim. :P

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chandos hocam PC'de chat takibi için 2. monitör dışında bir seçenek var mı,konsolda çok rahat chat takibi yapmak ama pc yayını yaparken mutlaka ekstra bir yerde chat takibi için birşey açmak lazım. Siz nasıl çözüm buldunuz buna?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Bloody

Etkili bir çözüm bulamadım. Chat, dashboard ve mod (twitchalert ve nightdev) takibi  için şu an  bir tane notebook bir tane de tablet kullanıyorum. OBS'i de takip etmek gerekiyor.   İdeali ikinci bir monitor kullanmak.  Şu an kullandığım Dell monitörün aynısından bir tane daha alıp, portrait modda 4-5 pencere açıp takip etmeyi düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Chandos Ck2'de yeni expansion'ı almışsındır diye tahmin ediyorum :) Ben de kayıtlı oyunlarda ki herkes bana düşman olmuş, tek bir dostum bile kalmamış :) Sanırım savegame uyarlılığını becerememişler.

Bir de sorum olacaktı sana. Vassalarımla iyi geçinmek için ne yapmam gerekiyor, muhtemelen birşeyleri kaçırıyorum çünkü durup dururken ilişkilerimiz kötüye gidiyor 15-20 vassalın hepsiyle yeşil olduğumuz hiçbir an hatırlamıyorum, hatta yarısıyla bile :D Biraz genel bir soru oldu farkındayım ama basit birşey varmışta kaçırıyormuşum gibi geliyor. En son olarak traitlerden carousing seçip milleti davet etmeyi düşünüyorum sürekli, işe yararmı diye deneyeceğim yeni oyunumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MaverocK

Evet Conclave eklentisini çıkar çıkmaz aldım ve 10 saat falan oynadım. Oyununun epey zorlaştığını söyleyebilirim. 

Vassallarla arayı iyi tutmak için epey bir micromanagement gerekyor. Herbirinin ne sorunu olduğunu anlamak için relationship kısmına bakmak gerekir. Temel olarak, prestige puanı belirleyicidir. Her 100 puan için +1 general opinion bonusu alırsın. 2000 prestige puanın varsa, +20 general opinion alırsın. Yani girdiğin bir savaşı kazanmak ya da prestige puanı getiren eventlere neden olacak aksiyonlara girmek lazım. Kral isen kızını kral oğluyla evlendirmek, oğlunu kral kızı ile evlendirmek, kazanamayacağın savaşa girmemek ve focus olarak stewardship/war seçmek genel çözümlerdir.  Tahta çıkan her soylunun Grand Tournament düzenleme imkanı vardır. 200 altın ile düzenleyebileceğin bu etkinlik sayesinde prestige puanı ile birlikte relationship bonusu alırsın. Keza senelik olarak Hold a Feast etkinliğini düzenlemek lazım. Bu da relationship bonusu verir.  Ayrıca, bir kral olarak gereğinden fazla düklük ünvanın varsa, bu durum genel bir sorun yaratır ve paylaştırmak gerekir. Ben genelde 1-2 düklük ve bu düklüklere bağlı de jure kontlukları elimde tutuyorum. Gerisini dağıtıyorum. Mesela Anjou kontu ile ilgili relationship sekmesinde '... desires Duchy of Anjou' yazıyor ise o konta düklük ünvanını vermek gerekir. Aksi durumda sorun yaratır ilerde. Ya da benzer bir şekilde de jure (hukuki diyelim bu teknik tabire) olarak Anjou dükünün olması gereken, ancak fiili olarak Fransa kralının kontrolünde olan her kontluk için kral ilişki açısından penaltı puanı yer. İlişkileri düzeltmenin başka bir yolu, eğitim yaşı gelmiş çoluk çocuğu, eğitimlerini tamamlaması için ilişkilerin kötü olduğu vassallara göndermek. Bu da güzel relationship bonusu verir. Bütün bunlara ek olarak prestij ve piety bonusu veren karakter özelliklerini seçmek ve tersinden kaçınmak gerekir. Ayrıca teknolojik olarak cultural advances kısmında legalism ve majesty kısmına yatırım yapılmalı uzun vadede cok ama cok işe yarar. Bir de tabii yeni tahta çıkan hükümdar, short reign penaltısı yer, bu dönemde iyi ilişkiler kurmaya başlamak önemli. Daha çok yazarım aslında da şimdilik bu noktalara dikkat etmek yeterli. Çok karışık gelmiş olabilir.zamanla elin alışır. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok teşekkürler @@Chandos . Her zamanki gibi müthiş açıklayıcı bilgileri sıralamışsın. İnternette özellikle bu oyun ile ilgili bilgi sıkıntısı var resmen. Oyunla ilgili birşey yazanlarda menüleri açıklamaktan ileri gitmiyorlar.

Akşamda belirttiğim gibi şuan için senin yayını malesef takip edemiyorum. Senin yayın yaptığın çözünürlüğe benim internetim yetişmediğinden sürekli bufferda kalıyorum. Çözünürlükte seçemediğimden izlemek mümkün olmuyor. Yaptığın yayını sonradan youtube'da paylaşabilirsen aslında faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rica ederim.  Belki bakmışsındır, ama ben yine de oyunun wiki sayfasını buraya ekleyeyim.    http://www.ckiiwiki.com/Crusader_Kings_II_Wiki

Yayın konusunda ise şunu denemek istiyorum; Çözünürlüğü 960x540 seviyesine bitrate değerini de 1500 kb/sn. seviyesine çekebilirim. Belki faydası olur. En azından grafik olarak çok yoğun oyun olmayan oyunlarda bu seçeneği kullanabilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chandos yazılım olarak ne kullanıyordun? Open source olanını mı? Xsplit diye bişey de varmış.

Ben de XCOM 2 yayını yapmayı düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton

Açıkçası, bu işe başlarken yaptığım araştırmada, birçok kişi OBS tavsiye ettiği için, bu programı kullanmaya başladım.  Öğrenmesi ve uygulaması biraz zaman alan ve pratiklik gerektiriyor.  Açık kaynak desteği nedeniyle, twitch yayınını istediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Programa doğrudan ve ücretsiz destek veren sağlam bir topluluk var. Sadece Twitch için kullanabileceğiniz, bir sürü plugin ve overlay desteği var. Böyle olunca başka program aramadım. Ücretli olmasına rağmen, Xsplit de tavsiye edilen bir yazılım bu iş için. ( https://www.xsplit.com/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Twitch yayını için gerekli olan ikinci monitor ihtiyacımı, dün bir adet Dell U2414H alarak karşıladım. Kendisini ana monitör olarak kullanıp, Dell P2314H 'yi ikinci monitör olarak kullanacağım. Çift monitör kullanımının yayın işini epey kolaylaştırdığını söyleyebilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok