4.5G Hakkında
0

Bu konuda 43 mesaj var

Herkese selamlar;

Bildiğiniz gibi 4.5G'ye geçiş gerçekleşmek üzere, 15 günden az bir zaman kaldı. Şirket üzerine kayıtlı ses ve data hatlarım var, 4.5G uyumlu SIM kartlar geldi ve 4.5G'ye geçişleri sağlandı. 

Data hattım 15GB kotalı olduğu için evde ayrı bir internet hattı kullanmıyorum, Vodafone Wi-Fi Modem ile evde internet ihtiyacımızı karşılıyoruz. Ancak bu cihaz 4.5G uyumlu değil; bu yüzden 4.5G uyumlu bir Wi-Fi modem almam gerekiyor.

Türkiye'de uygulamaya geçecek 4.5G hakkında pek bilgim yok; pratikte ciddi bir hızlanma olacak mı merak ediyorum. Bu konuda biraz aydınlatırsanız sevinirim, buna göre cihaz yatırımı yapacağım. Eğer hız farkı pratikte %10-20 arasında kalacaksa hiç acele etmeyeceğim... Teorik hız farkları illa ki pratiğe de yansıyacak ve mobil internet kat kat hızlı bir hale gelecekse ilk fırsatta 4.5G uyumlu Wi-Fi modem siparişi vermeyi düşünüyorum.

Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Direk sorunuza yanıt olmayacaktır ama 3G geçişini düşünün ne kadar sürmüştü. İlk başta neredeyse 6 ay 1 sene 3G uyumlu baz istasyonu sadece belli yerlerde vardı ve yaygınlaşması seneler sürdü. Getireceği hızın yanında bence etrafınızda uyumlu baz istasyonu olacak mı sorusu da önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam sürekli Ankara Merkez'deyim. Böyle bir sıkıntı olmayacağını umuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzer problemi ben de yaşıyorum, bu aralar hastane inşaatı devam ettiği için benim odamın bulunduğu yerde Avea ve Vodafone rezalet durumda, normalde Avea kullandığım için sinir oluyordum ancak Vodafone'un da yerlerde süründüğünü görünce Avea'ya kızgınlığım geçti. Elimde Vınn wifi 3G modem var bir tane, daha önce eve hat çekilmeden kullanmak için almıştım. Tekrar Turkcell hat alıp kullansam diyorum, Turkcell biraz daha iyi hastane çevresinde, yolun hemen karşısı Turkcell santrali zaten. 

Bugün biraz kurcaladım 4G uyumlu modem kampanyası yapmamış henüz Turkcell, diğerlerini araştırmadım ancak biraz geç gelecek gibi duruyor. 21.6 mbps olarak çalışıyor normalde vınn wifi ve bu hıza yakın hızlarda çalıştı hep kullandığım dönemde, bana bunun yarısına ulaşması bile yeterli, sayfa geçişleri hızlı olsa yeter, ancak hazır kontrat yapacakken 4G uyumlu modem verirlerse onu da kullanmak isterim. Vodafone 4G uyumlu modem kampanyasına başlamış mı ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim de şirkette ADSL'e mahkumuz ve hat kalitesi çok iyi değil. 

Eğer güzel bir data planı olur ve hızdan da memnun kalırsak açıkçası almayı düşünürüm. Tabi, 80 GB gibi bir kotaya iyi fiyat vermeleri lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sim kartım 4.5G uyumlu çıkmadı, değiştirmek lazımmış, uğraşmak istemiyorum şimdi :)

Herhangi bir mağazadan 5 dakika içerisinde değiştiriliyor. Uğraştıracak bir süreci yok. Bence ücretsiz ve hatta promosyonlarla desteklenirken simkartları değiştirmek mantıklı olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Değiştirmek kolay zaten, bankalara tek tek gidip sim kart blokesini kaldırmak uğraştırıcı :)

Garanti Bankası, Akbank ve enpara için bankaya gitmeden telefon bankacılığı kullanarak çözmüştüm. Diğer bankalarda durum nedir bilmiyorum. Bireysel bankacılık dışında da kurumsal bankacılık ile ilgili telefona bağlı hizmetleriniz varsa o zaman mutlaka şubeye gitmek gerekiyor sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Garanti Bankası, Akbank ve enpara için bankaya gitmeden telefon bankacılığı kullanarak çözmüştüm. Diğer bankalarda durum nedir bilmiyorum. Bireysel bankacılık dışında da kurumsal bankacılık ile ilgili telefona bağlı hizmetleriniz varsa o zaman mutlaka şubeye gitmek gerekiyor sanırım.

Halkbank ve HSBC şubeye yönlendiriyor. YKB ATM'den onaya izin veriyor. En sık kullandığım Enpara'nın telefonla halletmesine sevindim. Fırsatı bulunca değiştirmeye karar verdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@pentaman

Eğer yanlış hatırlamıyorsam enpara.com'dan da Internet şubesine girerken halletmek mümkündü. Çağrı merkezini bile aramadan web üzerinden işlemi yapmıştım diye hatırlıyorum. Zaten şubesi olmadığına göre telefon yada Internet üzerinden yapmak zorundalar. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4G destekleyen telefonlarda bir kaç tane standart mı var? Mesela 6cat gibi birşeylerden bahsediliyor. Ne farkı var?

Durum şuymuş . 

HEADLINE DATA RATES FOR LTE CATEGORIES   LTE UE CATEGORY LINK 1 2 3 4 5 6 7 8 Downlink 10 50 100 150 300 300 300 1200 Uplink 5 25 50 50 75 50 150 600

Tablo düzgün çıkmıyor , şurda var.

Benim telefon Cat4. Ancak kullanımda pek fark etmiyor herhalde. Sonuçta 150mbps ı zaten göremeyeceğiz. 

Geçiş nasıl olacak? 1 Nisan 'da , saat 12.01 olduğunda 4G 'i mi aktifleştirecekler, yoksa o tarihten sonra artık ne zaman denk gelirse mi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4G istasyonları şu anda test profilinde yayın yapıyor, telefondan internet profilini değiştirdiğinizde bağlanabiliyorsunuz. 1 nisanda istasyonların profili internet yapılacak, bizim sefil telefonlar bağlanabilecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ewt eskiden LTE seçtiğimde operatorunuzun buna uygun profili yok ama istiyorsan seç falan diyordu.. Dün seçtiğimde uyarı vermedi ben de seçtim o şekilde kullanıyorum.. Lakin hızımda bi değişme olmadı halen 20-30 Mbit civarında.. :/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

vodafone beyazıt - sultanahmet - sirkeci hattında 3g çekmiyor, bıraksınlar bu işleri 4.5g filan. gerçi bugün o civarda anti terör için jammer filan mı vardı bilmiyorum, tramvayla o civardan geçerken acayip bir sinyal sıkıntısı yaşadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kötü bir gelişme oldu ben ve benim gibi Turkcell kullanıcıları için. 4.5G'ye geçmek istemeyenlerde 4.5G tarifesi kervanına katıldılar. Bugün bir mesaj geldi kullanım ücretiniz şu kadar iken bu kadar olucak (artacak) diye. Tamam arkadaş 4.5G'ye geçelimde tarifemiz neden artıyor 4G'li telefon kullanmıyorum illa kullan tüket stratejisine göremi hareket edilmeli.Bir video yayınlamışlardı forumda bununla ilgili sanırım buda onun bir ürünü olsa gerek.4.5G ile 3G paketlerindede artış yaşanmış sözün kısası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bir değişiklik yok neden artsın ki fiyat. Data aynı data. Sadece eldeki eski tarifeleri bitiryor olabilirler aslında ona dava açarak durdurabilirsiniz neticede tarifenizde devam etmek hakkınız. Sadece çıkarsanız geri dönemezsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bir değişiklik yok neden artsın ki fiyat. Data aynı data. Sadece eldeki eski tarifeleri bitiryor olabilirler aslında ona dava açarak durdurabilirsiniz neticede tarifenizde devam etmek hakkınız. Sadece çıkarsanız geri dönemezsiniz. 

Dava işlemleriyle vaktim yok @@SkyWarrior. Dediğiniz gibi eski tarifelerin fiyatlarında oynama var. Bende öyle yaptım çıkıp başka tarifeye aktım.

Edit: Turkcell tarife ayarlarıyla oynamayı, data kullanımını vs vs. haklarını saklı tutar, oynama yapabilir diye bir bend var sözleşmesinde @@SkyWarrior. Dolayısıyla davada kazanmak mümkün gözükmüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence 4.5 G'e geçince bağlantı kalitesi düştü.

Bunun iki sebebi olduğunu düşünüyorum: 

1. Millet gaza geldi, 4.5G'e geçmek için telefon ve data paketlerini güncelledi. 

2. Sanırım tüm operatörler kotaları x2 olarak belirledi. Millet de 2 kat kullanıyor, altyapı kaldırmadı. 

İkisi birden de olabilir tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hız arttı ama latency de arttı aslında farkında değiliz. Carrier aggregation tarzı teknolojiler buralarda oturmadıkça LTE nin tadı çıkmaz zaten bu kotalarla çok bişi çıkacağı da yok ya. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok