Ses Sistemi ve Amfi tavsiyesi ?
1 1

Bu konuda 41 mesaj var

@@Najaz, çıkışı 8 Ohm tasarlanmış amfiye 4 Ohm hoparlör takılmaz, aslında takılır ama sınırı kestiremeyeceğiniz için istemeden volume seviyesini arttırdığınızda amfinin çıkışlarını yakma olasılığı bulunuyor. Direk yanmasa bile uzun süreli ısınma yapabileceğinden ömrünü kısaltır. Fakat tersi korkmadan gerçekleştirilebilir yani 4 Ohm tasarlanmış amfiye 4-8-16 Ohm yük bağlanabilir ama 16 Ohm verimli olmaz. En verimlisi çıkış katına uygun yükü kullanmaktır 4' e 4 gibi. Daha fazlası için "maksimum güç teoremi" diye aratabilirsiniz...

Ben yaklaşık 10-12 senedir bu şekilde kullanıyorum. Burada kilit nokta uzun süre yüksek seste kullanmamak; normal bir ses seviyesinde korkmaya hiç gerek yok. Uzun süre yüksek ses ile kastedilen de son sese yakın bir ses ki zaten evde bu şekilde kullanamazsınız. Ancak açık havada düğün nişan yapalım, orada da kendi ses sistemimizi kullanalım derseniz ampli'yi yakabilirsiniz ki forumda bu tarz bir eyleme kalkışacak biri olduğunu sanmıyorum.

Özetle 8ohm çıkışlı ampli'de 4ohm'luk hoparlör kullanabilirsiniz, endişe etmeye hiç gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@AlperD : Ben de 930'a karar kıldım gibi. DAC daha iyi, Atmos var (ki benim tavana kablo çekildiği ve asma tavanı deldiğim gerçeği ortada), dahası ön panel biraz daha farklı, fazladan HDMI girişi falan var. DTS:X olaydı iyiymiş de, endüstri standardı olana kadar kim öle kim kala demek lazım sanırım. Benim için Spotify desteği çok daha acil bir şey. Hani bundan bir kaç yıl sonra Spotify diye bir şey kalmamış, DTS:X ise almış yürümüş olacak belki ama o zamana kim öle kim kala.

@@ , OnLyTNT : Özetlersek ben bu amfi ile BOSE'yi kullansam çok da problem yaşamam gibi... (Ki burada  Daha azı kıllandırıyor, daha fazlası benim parası oranında algılayabileceğim bir şey vermiyor. 

Atmos'a girme mevzusu bana kalmış bir şeye benziyor, şu an için o işe girmiş olma mecburiyetim yok sanki. Gördüğüm kadarı ile Atmos için takacağım hoparlörlerin bana öyle ahım şahım bir maliyeti de yok. Evin düzeni, koltukları/televizyonu koyacağım alan belli olduktan sonra "yapmışken olsun" diyerek o işe girebilirim.  

Bu arada gözüme siyah renk daha güzel gözüküyor ve TV rengi ile falan da uyumlu olur ama sanki ses sistemine uyumlu olsun diye gümüş gri alacak gibiyim, siz ne dersinzi ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@kHanTW, f/p iyi ayarlamak lazım. Doğrudur yüksek güç düşük seviyede dinlemek yaparken ses kalitesi için gerekli ama ne kadar güç gerekli? Güç için önerilen Marantz güç olarak teknik açıdan bir üstünlük sağlamıyor o kısma takıldım ben biraz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gri olan Pioneer VSX-930 u sipariş ettim, umarım azmime değecek bir şey olur. 

Saçma bir şekilde hızlı kargonun toplam fiyatı daha düşüktü, onu seçtim, ihtimalen ayın 6'sında elime geçmesi mümkün.. 

Yardım eden arkadaşlara teşekkürler, çok muhtemel sistemi kurmaya çalışırken ya da Atmos işine gireceğim sırada gene sizleri darlayacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 6 ve 8 ohm konusuna modern ekipman ile fazla takilmamak lazim. Hele ki ev sinemasi sistemlerinde. Amplifikatorlerin cikis katlari genelde 4 veya 8ohm uyumunu otomatik olarak sagliyor. Kaldi ki cogu hoparlorun omaji da sabit degildir.

Ohmaj konusu ozellikle eski ekipmanda sikintili bir hal alabiliyor. Ozellikle lambali ekipman ve bunun yaninda 16ohm gibi hoparlorler kullanmak icin bazi ayarlamalar yapmak gerekir hatta gerekirse cikis trafolarina mudahale edilir idi. Aslinsa tum bunlar basit seviyede matematik ve elektrik konusu ile alakali.

Bu arada 8ohm hoparlor cok guc ister gibi konu yanlistir. 8ohm olup hassasiyeti sozgelimi 98db olan bir hoparloru 1w gibi bir gucle vok rahatlikla surebilirsiniz. Bu noktada ohmaj ve empedans olayina beraber bakmak lazim.

Basit bir aciklamayla hassasiyet yükseldikçe guc ihtiyaci azalir. Ama bunlar teknik konular.

100w vesaire gucler uygun bir konfigurasyonda deli rakamlar haline geliyor. Bir kiyas ornegi vermek gerekirse benim evimde kullandigim amplifikatorun cikis gucu kanal basi 3w yaziyla uc watt.. Neredeyse basit bir televizyon icinde bile 30 40w guc uretebilen ampliler varken uygun bir hoparloru 3w ile surebilmek mümkün ...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben olsam grisini alirim. Bu arada ev sinema amplileri ile uzaktan yakindan alakam olmadigi icin sonucu bende merakla bekliyorum....

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce bir kere dinleme şansım olmuştu, bu sefer de almadan önce bi bağlatıp dinledim. Ama amfiye göre, odaya göre, kuruluma göre falan değiştiği için ne kadar sağlıklı bilemiyorum. Zaten parasını verdiğime göre işin ses sistemi kısmını düşünmeye gerek yok. Ama gücün onda birini bile kullanamayacağımın farkındayım. logitech z5500 ile bile komşularla didişmemek için basları kapatmak zorunda kalmıştım. 

Odada izolasyon sorununu çözmek gerekiyor bence öncelilkle. Sesi açarken tedirgin olunca anlamı kalmıyor çünkü. Ayrı başlık açmıştım onun için , güzel öneriler gelmişti. 

Henüz ben de çözemedim , ortak olan duvara boydan boya dolap yaptırmayı düşünüyorum. Dolabın içi eşya ,kitap vs dolu olunca canavar gibi keser sesi .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@hakancez Anladığım kadarı ile zamanında benim aldığım amfi ile BOSE bundle olarak satılmış, ben de ona güvendim. Bookshelf  bile olmayan bir küp ses sistemine de artık yetsin bu rakamlar. Resimlerden siyah olan daha güzel geliyordu nedense ama ben de griyi tercih ettim sistemin kalanı ile uyumlu olsun diye. Umarım pratikte görünce de beğenirim o rengi, fotoğraflara çok aldanmamak lazım. 

Aslında keşke bavulumda yer olsaydı da, 70-80 liraya bulduğum teşhir Denon CD çalıcısını da alsaydım, kullanmayacağımı biliyorum ama sistemin parçası gibi olurdu. 

BPpayD.jpg

@@OnLyTNT , @@jackjoker : Teşekkürler iyi dilekler için. Evi hala teslim etmedikleri için nihai denemeyi yapmam daha oldukça vaktimi alır. Şimdilik beşini yan yana koyar seyrine bakarım :)  Sistemi kurunca hem izlenimlerimi yazarım, hem de bu başlıktaki herkesi bekliyorum miisafirliğe, güzel bi film izleyelim :)

@@ResetButton : Bende ortak duvar yok, problem yer ve tavanda. Hem parke, hem asma tavan var ama ne kadar etkili olur bilmiyorum tabi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işin gerçek çözümü 5 cm ve üzeri kalınlığındaki taşyünüdür. Hatta ben bu aralar evlerini kentsel dönüşüm nedeniyle müteahhitlere verenlere katlar arası mutlaka şap altı taşyünü(min. 10 cm) ve ortak duvarlar için de yine 10 cm taşyünü izolasyon yaptırmalarını öneriyorum. Bu devirde inşaat projelerine mutlaka eklenmesi gereken bir unsur bu.

Onu ev yapılırken yapmaları gerekirdi, şimdi sonradan yapılabilecek çözümleri konuşuyoruz.  Bu boydan boya dolap fena fikir gibi görünmedi bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu işin gerçek çözümü 5 cm ve üzeri kalınlığındaki taşyünüdür. Hatta ben bu aralar evlerini kentsel dönüşüm nedeniyle müteahhitlere verenlere katlar arası mutlaka şap altı taşyünü(min. 10 cm) ve ortak duvarlar için de yine 10 cm taşyünü izolasyon yaptırmalarını öneriyorum. Bu devirde inşaat projelerine mutlaka eklenmesi gereken bir unsur bu.

Normalde ben müteahhite hem kendi parkemin altına, hem de üst komşumun parkesinin altına normalin çok daha kalın bir tabaka döşetecektim, beni o kadar yordular ki vazgeçtim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şurdaki 4-5 cmlik paneller iş görür mü? 

http://akustiksungerfiyatlari.org/ses-yalitim-malzemeleri.html

Bir fiyat vermişler ama panelleri boyutu belli değil. Diyelim şurdan 40-50mm lik sünger aldık , odayı fazla küçültmesin diye. 

18₺+kdv ama boyutu ne? 1m2 ise fiyatlar iyi.

http://akustiksungerfiyatlari.org/akustik-sunger-fiyatlari.html

https://www.sesizolasyonmalzemeleri.com/ses-yalitim-malzemeleri-fiyat-listesi.html

Bir de @@kHanTW asma tavandan bahsetmiş, o nasıl olacak? Tavana yine böyle bir panel mi kaplanıyor?

Bunların montajı sırasında hiç vida kullanılmıyor mu? Sadece yapıştırılıyor gibi görünüyor ama boyayla beraber yerinden çıkmasın zamanla?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok